شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

نکات سفر به کویر (بخش 1)
اگر میخواهید از سفر به کویر نهایت لذت را ببرید و سفری به یاد ماندنی را رقم بزنید پیشنهاد میکنم به نکات زیر دقت کنید:
1) باید به موقعیت جغرافیایی منطقه – مسیر جاده‌ها – محل چشمه‌های آب – عوارض طبیعی مانند تپه‌ها ، کوهها ، دریاچه نمک ، بندریگ و فاصله بین آنها آگاه باشید.
2) بر زمین شناسی و توپوگرافی منطقه و پستی و بلندی هایی که بر اثر سیل ایجاد می‌شود تسلط داشته باشید. در نقاط پست خاک به حدی گل میشود که عبور ماشین غیرممکن میشود و ممکن است ماشین در گل بماند.
3) باید با ستارگان و موقعیت آنها در فصول مختلف سال آشنا باشید تا تشخیص جهت و مسیر حرکت در شب ممکن شود.
4) باید با جانوران و خزندگان و حشرات کویر آشنایی داشته باشید! مثلا با شتر میتوان به آب رسید ! شتر معمولا هنگام عصر بسوی آب حرکت می‌کند و با تعقیب آنها می‌توان به آب رسید!
5) باید با انواع سمی و غیر سمی مارهای کویر و کمکهای اولیه در هنگام مارگزیدگی آشنا باشید.
6) باید با خصوصیات عقرب آشنا باشید،مانند اینکه چه مواقعی از سال در خواب زمستانی است و یا اینکه در چه اوقاتی از روز و شب احتمال وجود عقرب کم است، نحوه عمل و کمکهای اولیه در هنگام عقرب گزیدگی و آگاهی به این نکته که در کویر بعضی نقاط هستند که اصلا عقرب در آن یافت نمیشود(مانند محلی نزدیک ارغوانی آران ، که حتی در شب میتوانید با آسودگی خاطر روی ماسه‌های آنجا استراحت کنید!)الزامی است.
7) با زیستگاه انواع سوسک، مارمولک ، روباه ، خرگوش ، موش و همچنین حیواناتی نظیر کل ، بز ، میش ، آهو ، جیبر آشنایی داشته باشید.
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]