اتراق در بلندترین نقطه دنیا

اتراق در بلندترین نقطه دنیا

زمستان و جاذبه ورزش‌های زمستانی تقریبا در تمامی نقاط دنیا طرفداران ویژه خود را دارد. کوهنوردی در میان صخره‌های پوشیده شده از برف و یخ و هیجان اسکی روی برف‌های تلنبار شده، جاذبه‌ای است که اگر یک بار تجربه‌اش کنی، دیگر سخت است رهایتان کند.
در کشور سوئیس کوهستانی وجود دارد که در زمستان‌های سرد و پر از برف خود همواره گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند، اما این محبوبیت تنها به دلیل وجود کوه یا برف و صخره نوردی زمستانی نیست بلکه هدف بیشتر این کوهنوردان و گردشگران از این سفر، تجربه اقامت و بازدید از مرتفع‌ترین کلبه جهان است.
کلبه‌ای چوبی که در میان دامنه پر برف کوهستان با شیب منحصر به فرد خود قرار دارد و مشهور است که هیچ کلبه دیگری در سراسر جهان در ارتفاع بالاتری از آن وجود ندارد.
کلبه سولوای در شمال شرق خط الراس کوهستان ماترهورن نزدیکی بخش والایز در کشور سوئیس قرار دارد. این کلبه که در ارتفاع 4003 متری از سطح دریا قرار دارد به انجمن کوهنوردان آلپ، که بزرگ‌ترین انجمن کوهنوردی سوئیس است، تعلق دارد.
این کلبه شگفت‌انگیز سال 1915 ساخته شد و در آن هنگام همه مصالح و مواد مورد نیاز برای ساختمان‌سازی، توسط حیوانات باربر، نیروی انسانی و ریل کابلی موقتی که به همین منظور ساخته شد از مسافتی بسیار دورتر یعنی فاصله 3260 متری این کلبه، منتقل شده است.
نکته جالب در مورد ساخت این کلبه، صرف تنها پنج روز برای تکمیل آن است که در نوع خود یک رکورد به شمار می‌رود.
سال 1966 تعمیرات و تغییراتی در آن ایجاد شد و 10 سال پس از آن نیز در این کلبه یک دستگاه تلفن برای تماس‌های اضطراری نصب شد البته امروزه این کلبه مجهز به سیستم‌های مدرن و بهرمند از انرژی خورشیدی و ارتباطات ماهواره‌ای است.
نام این کلبه به یادبود مهندسی بلژیکی است که نقش زیادی در ساخت و شهرت این کلبه ایفا کرد. محل قرار گرفتن این کلبه به اندازه‌ای شگفت‌آور و غیرقابل تصور است که تقریبا محال به نظر می‌رسد از پائین کوه بتوانید محل آن را حدس زده و پیدا کنید.
این موضوع هنوز هم برای بسیاری از گردشگران عجیب است که چگونه و به چه دلیل در این موقعیت دشوار و شیب زیاد و فضای نامناسب چنین کلبه‌ای ساخته شده است که البته وجود آن فرشته نجات و تسلی بخش بسیاری از کوهنوردانی است که در مسیر رسیدن قله در آن استراحت می‌کنند.
اتراق در بلندترین نقطه دنیا
اتراق در بلندترین نقطه دنیا
اتراق در بلندترین نقطه دنیا
اتراق در بلندترین نقطه دنیا

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]