موزه زیبای آتشفشان

موزه زیبای آتشفشان

در میان آتشفشان‌های خاموش منطقه سنت اوله روش (Saint Ours Les Roches) در کشور فرانسه مخروطی عظیم از زمین سر برآورده و به شکلی انتزاعی، آتش فشان خاموشی را تداعی می‌کند.
مجموعه نامتراکم مرکز آتشفشان اروپا، دارای مساحتی معادل 18200 مترمربع می‌باشد. ایده ساخت این موزه حاصل خلاقیت “لری ژیکارد استین” در جهت زنده کردن تاریخچه آتشفشان‌ها در جنوب غربی اروپا و افزایش آمار گردشگران منطقه بوده است. وی طی مسابقه ای طراحی موزه ای همگون با زمینه، در جهت آشنایی و مطالعه بر روی تاریخچه و موجودیت آتش فشان‌ها را به رقابت گذاشت. معمارانی همچون فاستر، راجرز، ایسوزاکی شرکت کرده بودند اما در نهایت طرح هانس هولاین (Hans Hollein) معمار برجسته اتریشی که بارزترین ویژگی آن ایجاد رابطه ای تنگاتنگ و استادانه میان زمینه و بنا بود برگزیده گردید.
هر چند که بخش اعظمی از موزه آتشفشان (بیش از هفتاد درصد) در زیرزمین طراحی شده است و حرکت به سمت درون زمین از بهترین ایده‌های هولاین در طراحی مجموعه بوده، اما آنچه بیش از هر چیز دیگر جلب توجه می‌کند، شاخصه اصلی بنا یعنی فرمی عمودی است که از دو مخروط ناتمام ساخته شده که با هم، هم پوشانی داشته و بلندای آنها در بالاترین ارتفاع به 28 متر می‌رسد. این مخروط در ظاهر یادآور دهانه آتشفشان‌های طبیعی بوده و در اصل به عنوان یک بازتابنده، نور طبیعی را به طرف مرکز موزه در تراز پایین هدایت می‌کند.
نمای بیرونی این مخروط از سنگی تیره رنگ و آتشفشانی پوشانیده شده ولی برخلاف نمای بیرونی، بخش درونی دارای بافتی درخشان و پر جنب و جوش بوده و از پانل‌های استیل طلایی رنگی پوشیده شده که نور خورشید را به شدت منعکس کرده و باعث متعادل شدن رنگ تیره سطوح خارجی می‌شود.
در نقاط اتصال پروژه با زمین از سنگ‌های آتشفشانی استفاده شده که این امر باعث برقراری پیوندی قوی میان معماری و زمینه گردیده، چنانچه مرز مشخصی بین ساختمان‌ها و فضای سبزی که مجموعه را احاطه کرده است وجود ندارد.
موزه زیبای آتشفشان
موزه زیبای آتشفشان
موزه زیبای آتشفشان
موزه زیبای آتشفشان

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]