حکایت نورآباد و اژدهای خفته اش

حکایت نورآباد و اژدهای خفته اش

نورآباد شهر کوچکی است که در استان فارس و غرب شیراز قرار گرفته و آب و هوای آن در شمال، سرد و در جنوب گرم است. بنابراین اگر قرار است همین روزها راهی این شهر شوید، می‌توانید در جنوب این شهر اقامت کنید و برای گشت و گذار سری هم به شمال آن بزنید.
برای سفر به نورآباد باید به شمال غربی استان فارس سفر کنید. جایی در نزدیکی استان کهگیلویه و بویراحمد که به لطف همین همسایگی آب و هوای متنوعی نصیب نورآباد شده است. به طوری که ارتفاعات شمال غربی این شهر بسیار سرد و جنوب غربی آن که با خلیج‌فارس حدود 40 کیلومتر فاصله دارد، بسیار گرم است و البته محدوده میانی شهر هوایی معتدل دارد!
در نورآباد ممسنی می‌توانید تپه‌های باستانی متعلق به پیش از تاریخ را ببینید. تپه نورآباد عمری به اندازه 4500 سال دارد و تل بختیاری که در فاصله 3 کیلومتری نورآباد قرار گرفته به هزاره پنجم قبل از میلاد می‌رسد. تل جوی نورآباد و تپه دیمه میل، تپه کوزه‌گران و تل بندو هم از دیگر تپه‌های ماقبل تاریخ این شهر هستند.آتشکده میل اژدها هم یکی از آن جاهایی است که باید ببینید. این آتشکده در 7 کیلومتری غرب شهر نورآباد و در شمال غرب استان فارس قرار دارد و عمر آن به دوره اشکانی‌ها می‌رسد. ظاهر این بنا شبیه به برج زندان پاسارگاد یا کعبه زرتشت در نقش رستم است و بلندی آن به بیش از 7متر می‌رسد. باستان شناسان معتقدند که در این عمارت، آتش مقدس نگهداری می‌شده و از آنجا آتش را به سایر نقاط می‌بردند.
وجه تسمیه این برج هم به داستان‌ها و حکایت هایی برمی گردد که قدیمی‌ها درباره آن می‌گویند. بومی‌های منطقه معتقدند که در گذشته اژدهایی در شهر وجود داشته که در دره‌ای با نام تنگ اژدها، در نزدیکی این برج زندگی می‌کرده است.
حکایت نورآباد و اژدهای خفته اش
حکایت نورآباد و اژدهای خفته اش
حکایت نورآباد و اژدهای خفته اش

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]