کول جنون

کول جنون

قله کل جنون یکی از قلل زیبا و جذاب اشترانکوه با ارتفاع ۳۸۵۰ متر است. این قله در بین شهرهای ازنا و الیگودرز در استان زیبای لرستان قرار دارد. کلمه محلی کل جنون به معنی کوه صدادار است. و علت نامگذاری آن به کل جنون، صدای بلند و زیاد حاصل از رویداد بهمن‌های بسیار مهیب و خطرناک این منطقه در زمستان است که گاهاً تا روستای کمندان هم میرسد.
در زمان‌های قدیم به خاطر اعتقاد داشتن به اینکه جایگاه اجنه و دیو بوده و به علت این که عبور از مسیر سخت و طاقت فرسا بود و همچنین شمایل خشن قله و کشته شدن و سقوط ایلات و عشایر در هنگام گذر از این منطقه چنین نامی را به قله نسبت داده بودند.
از جمله جاذبه‌های دیدنی و زیبای موجود در بطن این کوه، خود روستا و دره کمندان است که به علت وجود باغ‌ها و آب فراوان بازدید از آن بسیار دیدنیست و همینطور تونل برفی متشکل از برف‌های رشته کوه‌های اطراف روستا که فوق العاده زیباست و چشم هر بیننده ای را به خود جذب می‌کند.
همچنین زیبا‌ترین نقطه این منطقه را می‌توان دورنمای برفی دیواره و قله کل جنون را نام برد که برای کوهنوردی و رسیدن به این قله باید از روستای کمندان حرکت کرد. از روستای کمندان تا امتداد قله به پرورش ماهی بزرگ و رودخانه خروشانی که از همان تونل برفی واقع در کوه سرچشمه می‌گیرد برمیخوریم.
همچنین چشمه پرآبی به نام چشمه بهادر نیز از دیگر دیدنی‌های این قله است.
کول جنون
کول جنون
کول جنون
کول جنون

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]