چشمه پلکانی بی‌نظیر در ایران

چشمه پلکانی بی‌نظیر در ایران

باداب سورت چشمه پلکانی بی‌نظیر در ایران و کم‌نظیر در جهانه که بعد از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران تو فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده.
این چشمه‌های فوق العاده زیبا که تو بلندای ۱۸۴۱ متری از تراز دریا جا دارن، تو ایران بی نظیر هستن.
این باداب شامل چند چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمه ای که پرآبه، آب خیلی شور و استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد داره. چشمهٔ دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار گرفته، ترش مزه و آبی به رنگ قرمز و نارنجی داره، در اطراف چشمه هم کمی رسوب آهن نشسته‌. جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه‌ها طی سال‌ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده‌ها حوضچهٔ پلکانی بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زردو قرمز در اندازه‌های مختلف بوجود آورده. این طبقات و حوضچه‌ها در واقع جاذبهٔ اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه‌های باداب سورته. زیبایی این طبقات و محل ویژهٔ قرارگیری چشمه در دامنه کوهستان و چشم اندازهای اطراف به ویژه در غروب واقعا تحسین برانگیزه.
این چشمه از نظر وسعت خیلی کوچیکه و خواص درمانی بسیار خوبی نسبت به بقیه چشمه‌ها داره. بازدید از چشمه و حوضچه‌های باداب سورت مخصوصا در اردیبهشت ماه خستگی رو از جان گردشگران بیرون می‌کنه. خیال انگیزترین صحنه‌های منطقه به هنگام طلوع و غروب خورشیده که این چشم اندازهای چشم نواز هیچ وقت از روح و ذهن فراموش نمی‌شه و بارها و بارها طبیعت دوستان رو به تماشای خود جذب می‌کنه. پر بازدید‌ترین زمان، فصل بهار و تابستان است.
چشمه پلکانی بی‌نظیر در ایران
چشمه پلکانی بی‌نظیر در ایران
چشمه پلکانی بی‌نظیر در ایران

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]