برجی که از هوا آب می‌گیرد!

برجی که از هوا آب می‌گیرد!

برج آب وارکا، به طور مستقیم از هوا آب آشامیدنی تهیه می‌کند. این برج برای اولین بار در مناطق روستایی اتیوپی شروع به کار کرد و به عنوان راهی برای کمک به جوامعی که به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند در نظر گرفته شد. هر برج از یک قاب بامبو، مش قابل بازیافت و تجدیدپذیر و یک مخزن آب تشکیل شده که به راحتی می‌تواند توسط شش فرد روستایی در تنها چهار روز سر هم شود. این برج می‌تواند روزانه بیش از 100 لیتر آب آشامیدنی سالم تولید کند و از این نظر پتانسیل تاثیرگذاری‌های اجتماعی و زیست محیطی زیادی دارد.
هر برج حدود 90 کیلوگرم وزن دارد و از چهار واحد که با پارچه‌های مخصوص پوشانده شده اند تشکیل شده و می‌تواند رطوبت موجود در هوا، مثل آب باران، مه و شبنم را جمع آوری کند. دستگاه خیلی خوب و ساده طراحی شده و از ساختارهای طبیعی مثل برآمدگی‌های کاکتوس و کندوی موریانه الهام گرفته شده است.
برج ورکا نقش مهمی در فرهنگ و اکوسیستم اتیوپی دارد. این نوآوری درخشان زاییده افکار طراح ایتالیایی آرتور ویتوری است. مطالعات نشان می‌دهد که تنها 34% از مردم اتیوپی به آب سالم دسترسی دارند. ماموریت سازندگان برج آب ورکا تغییر این موضوع با کمک ابزاری است که از نظر محیط زیستی و مالی پایدار است و مستقیما در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که به آن نیاز دارند.
برجی که از هوا آب می‌گیرد!
برجی که از هوا آب می‌گیرد!
برجی که از هوا آب می‌گیرد!

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]