خیابانی با ۳۰ هزار گل لاله در تهران

خیابانی با ۳۰ هزار گل لاله در تهران

وارد خیابان زرافشان شمالی که بشوید عطر خوش لاله‌ها شما را به سمت خودش می‌کشاند. لاله هایی که ردیف به ردیف در زیر سایه بانی جا خوش کرده اند و هوا به شکل بی نظیری بهاری شده است. هومن اردبیلی ۳۷ سال سن دارد و پزشک عمومی است. سال‌ها پیش برای تخصص پزشکی هسته ای به آمریکا می‌رود؛ اما نیمه کاره درسش را تمام می‌کند و به ایران برمی گردد و تنها یک روز طبابت می‌کند و باقی روزهای هفته مدیر یک شرکتی است که مربوط به مواد اولیه کشاورزی می‌شود. یه جز پیاده روی محل، خانه اش هم غرق گل است. از باغچه‌های حیاط خانه تا مقابل پنجره اش گل‌ها خودنمایی می‌کنند. یکی از علت هایی که آقای اردبیلی تا این حد به گل و گیاه علاقه دارد به خاطر مادرش است. مادری که سه سال پیش از دستش داد.

او حکایت این ایده را برایمان اینطور توضیح می‌دهد: «مادرم خیلی به گل و گیاه علاقمند بودند و سه سال پیش از دنیا رفت. من فکر کردم برای یادبود ایشان چه کاری انجام بدهم. فکرهای مختلفی هم به ذهنم آمد. مثلا غذا درست کنم یا در مراسم‌های مذهبی و عیدهای مختلف کاری انجام دهم. اما در میان فکرهایم دائما این موضوع که مادرم به گل و گیاه علاقه داشت شکل می‌گرفت. چند وقت به این فکر کردم چه کار کنم که مردم هم لذت ببرند. در نهایت تصمیم گرفتم داخل باغچه سر کوچه مان لاله بکارم. از سه سال پیش هم این کار را شروع کردم. سال اول ۶هزار لاله کاشتم، سال گذشته ۱۰ هزار لاله و امسال ۳۰ هزار لاله کاشته ام که مردم هم خیلی استقبال کردند.»

او درباره شور استقبال مردمی می‌گوید که علاوه بر نقاط مختلف تهران از شهرستان‌ها هم برای دیدن لاله‌ها آمده اند: «استقبال آنقدر زیاد شد که علاوه بر اهالی محل از خیلی نقاط دیگر شهر تهران هم برای تماشای لاله‌ها آمدند. حتی از شهرستان‌ها هم برای بازدید آمده بودند. اینجا مثل یک نقطه گردشگری شده است. روز ۱۳ بدر هم مردم خیلی زیادی نزدیک به ۲هزار نفر آمده بودند تا از این مجموعه لاله‌ها دیدن کنند و عکس بگیرند. همه خیلی خوشحال بودند و از این محیط لذت تمام می‌بردند. این انرژی مثبت گل‌ها به تمام کسانی که برای بازدید آمده بودند منتقل شد و همه خوشحال بودند.»

۴۰ میلیون تومان، هزینه ای است که هومن اردبیلی بابت کاشت ۳۰ هزار پیاز لاله خرج کرده است: «هزینه کاشت این گل‌ها را شخصا بر عهده گرفته ام. از نگهداری، تعویض خاک، خرید پیاز گرفته تا کشت، استفاده از کارگر و... را شخصا انجام داده ام و از شهرداری منطقه دو هم تشکر می‌کنم که با ما همکاری کرد و اجازه داد در این فضا یک سایه بان نسب کنیم تا عمر لاله‌ها بیشتر شود و آفتاب مستقیم روی آنها تاثیر نگذارد. هزینه ای که بابت کشت این گل‌ها شد مقداری از آن بابت خرید پیاز گل، مقداری دیگر برای لوازم جانبی و باقی هزینه‌ها برای کارگر بود که جمعا به ۴۰ میلیون تومان رسید. البته همسایه‌های ما هم خیلی کمک کردند. حتی یکی از همسایه‌ها آبیاری این گل‌ها را برعهده گرفته است. در کل از همسایه‌ها هم ممنونم که با من همکاری کردند. اگر به همین منوال پیش برود تصمیم دارم این کار را برای سال‌های آینده هم ادامه دهم. به نظر من شهروندان تهران هر کدام جلوی خانه شان به اندازه وسعی که دارند گل کاری کنند؛ هم در زیبا سازی شهر و هم در افزیش روحیه شهروندان می‌توانند بسیار زیاد موثر باشند.»

منبع :http://www.mehrnews.com/
خیابانی با ۳۰ هزار گل لاله در تهران
خیابانی با ۳۰ هزار گل لاله در تهران
خیابانی با ۳۰ هزار گل لاله در تهران
خیابانی با ۳۰ هزار گل لاله در تهران
خیابانی با ۳۰ هزار گل لاله در تهران

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]