شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

راهنمای سفر به ترکیه (1)
شما در هنگام خروج از مرز نیازی به لیر ترک نخواهید داشت و چنانچه قصد توقف یا خرید یا سوختگیری تا شهر مقصد را ندارید ، از خرید و همراه بردن لیر ترک اجتناب کنید . به هیچ عنوان از دلال‌های لب مرز که اصرار میکنند لیر به همراه داشته باشید ، لیر نخرید .
بهترین کار در سفرهای خارجی ، بخصوص سفر به ترکیه و وان ، بهمراه داشتن دلار یا یورو است . شما وقتی به وان برسید و در هتلی اتاق هم بگیرید ، پاسپورت شما را نگه داشته و اصراری بر پرداخت پول در لحظه‌ی ورود ندارند . بنابر این می‌توانید اول مستقر شوید و در اولین گشت خودتان در شهر ، لیر ترک تهیه کنید . نکات بسیار مهمی را در تعویض پول به تجربه دریافته ام که اگر بکار ببندید مطمئنا ضرر نخواهید کرد
برای چنج کردن دلار با لیره حتما حتما در صرافی این کار را بکنید . مغازه‌های زیادی آگهی نوشته اند (حتی به فارسی) که حاضرند دلارهای شما را بخرند . مطمئن باشید با این کار ضرر خواهید کرد . در ترکیه به صرافی DOVIZ می‌گویند و در هر خیابان (بخصوص در اطراف مراکز خرید) بسادگی میتوانید آن‌ها را پیدا کنید .
قیمت لیر در برابر دلار معمولا نزولی است . برای همین ، تمام ارز همراه خود را یکجا تبدیل نکنید . هر روز به مقدار نیاز لیر بخرید .در موقع خرید لیر ترک ، صرفا به قیمت درج شده در تابلو صرافی اعتماد نکنید . معمولا با چانه زدن می‌توانید دلار خود را به قیمت بالاتر از قیمت درج شده در تابلو بفروشید . خجالت را کنار بگذارید . کسی که شما را نمی‌شناسد . ضرر هم نمیکنید و چیزی هم از دست نمی‌دهید. معمولا اگر قیمت بین قیمت درج شده‌ی خرید و فروش صرافی‌ها را پیشنهاد بدهید قبول میکنند.
در هنگام خروج از مرز قانونا نباید نفری بیش از 5000 دلار همراه شما باشد . اما معمولا حساسیتی در این مورد بخرج داده نمی‌شود . بردن پول ایرانی معمولا گره گشا نیست چون صرافی‌ها فقط 50 هزار تومانی قبول میکنند و آنرا با قیمتی بسیار پایین از شما می‌خرند که بصرفه نیست.
چانه زدن را در ترکیه فراموش نکنید . این مطلب که جنس مارکدار قیمتش ثابت است را کلا کنار بگذارید . معمولا فروشندگان اگر بفهمند که شما واقعا قصد خرید دارید سر قیمت با شما کنار خواهند آمد .
برگرفته از: turkeytravel.blog.ir

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]