چهارمین جاده زیبای جهان

چهارمین جاده زیبای جهان

جاده چالوس یکی از زیباترین جاده‌های دنیا و یکی از مهمترین جاده‌ها برای مردم تهران و کرج است که از میان شهر کرج در استان البرز شروع و به شهر چالوس در مازندران وصل می‌شود.
تا اواخر دوره قاجار، جاده ای بین کرج - چالوس وجود نداشته و تنها یک مسیر خاکی و مالرو، راه دسترسی به روستاهای این منطقه را تشکیل می‌داده اما به گونه ای نبود که ارتباط دهنده شمال و جنوب کشور باشد. این جاده در سال 1312 مورد بهره برداری قرار گرفت.
تا اواخر دوره‌ی قاجار، جاده ای بین کرج – چالوس وجود نداشته و تنها یک مسیر خاکی و مالرو، راه دسترسی به روستاهای این منطقه را تشکیل می‌داده اما به گونه ای نبود که ارتباط دهنده شمال و جنوب کشور باشد.
این جاده در سال 1312 مورد بهره برداری قرار گرفت. از این زمان به بعد، انواع رستوران‌ها و واحدهای اقامتی و پذیرایی در کنار این جاده شکل گرفت و با ساخت سد امیر کبیر (سد کرج) در سال 1340 به جاذبه‌ها و زیبایی‌های این جاده افزوده شد و در اندک زمانی این جاده به یکی از تفریح گاه‌های مهم گردشگری ایران تبدیل شد.
امروز جاده چالوس به یکی از پر تردد‌ترین جاده‌های توریستی کشور تبدیل شده است ،اما بد نیست بدانید تردد در این جاده در گذشته به این شکل نبود و چاده چالوس روزهای آرامی را سپری می‌کرد.

چهارمین جاده زیبای جهان
چهارمین جاده زیبای جهان
چهارمین جاده زیبای جهان

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]