شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

تهیه آب با دستگاه تقطیر خورشیدی در سفر
یافتن آب در طبیعت , بسته به ویژگیهای محیط فرق می‌کند . در ارتفاعات و مناطق کوهستانی , برف و یخ در دسترس‌ترین منبع آب به شمار می‌روند . البته ترجیحا ابتدا آن را آب کرده سپس بنوشید , چرا که خوردن برف و یا لیسیدن قطعات یخ نه تنها دمای بدن را پایین می‌آورد و انرژی را از بین می‌برد , بلکه باعث از بین رفتن بیشتر آب بدن می‌شود . بلور شفاف و آبی رنگ یخ یکی دیگر از منابع آب قابل شرب محسوب میشود ولی بلورهای کدر و خاکستری رنگ , شور مزه هستند .
در اغلب بستر رودهای خشک شده , منابع آب زیرزمینی وجود دارد , در این موارد زمین را بکنید تا به خاک یا ماسه مرطوب برسید و صبر کنید تا آب به داخل گودالی که حفر کرده اید رخنه کند , سپس آب جمع شده را داخل ظرف بریزید .
در مناطق ساحلی می‌توانید آب باران را در یک سفره پلاستیکی یا برزنتی جمع کنید یا گودالی حفر کنید تا به خاک مرطوب برسید و صبر کنید تا از آب پر شود , البته توجه داشته باشید گودالی که حفر می‌کنید خیلی عمیق نباشد چون در این صورت ممکن است آب شور وارد گودال شود . به تناوب نیز می‌توانید آب دریا را بجوشانید تا از بخار اشباع شود , سپس آب شیرین را در ظرف بریزید .
در نواحی خشک و کم باران مانند کویر , سوراخهای سطحی بکنید , حفره‌ها را در انحنای بیرونی کانال‌های خشک شده آب ایجاد کنید .
در غار برای یافتن آب می‌توانید به صدای چک چک آب گوش بسپارید یا آبهای جمع شده در شکاف سنگها و صخره‌ها را با یک تکه شلنگ بیرون بکشید .ریشه گیاهان نیز منبع خوبی از آب محسوب می‌شود . جایی که رد پای حیوانات به هم نزدیک می‌شود یا پرندگان و حشراتی که در غروب به سمت منابع آب حرکت می‌کنند , علائم خوبی برای یافتن آب محسوب می‌شوند . همچنین تخمگذاری پرندگان اطراف شکاف صخره‌ها ممکن است نشانگر آب باشد . هرجا سبزینه ای می‌بینید اطرافش را بدقت بررسی کنید , ممکن است سرنخی از وجود آب باشد .
با تمام این اوصاف ممکن است تلاشتان نتیجه بخش نباشد , در این صورت حدود 4/3 یک کیسه پلاستیکی را با گیاهان برگ دار پر کنید , در کیسه را محکم ببندید و آن را در معرض نور خورشید قرار دهید , مدتی بعد درون کیسه پر از قطرات آب قابل شرب خواهد شد . یک راه دیگر , ساخت دستگاه تقطیر خورشیدی است . برای بالا بردن بازده کار می‌توانید در ته گودال قطعات خرد شده ساقه یا بوته‌های سبز قرار دهید یا حتی در ظرفی ادرار یا آب کثیف بریزید .آب اضافی با تابش خورشید روی دستگاه تقطیر تصفیه می‌شود و به این ترتیب آب شیرین و آشامیدنی به دست خواهید آورد .

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

ایلیا مقدم

ایلیا مقدم دوشنبه 16 شهریور 94 - 00:51

مطالبتون بدجور مفیده سرکار خانم واقعا تشکر

آدینه منفرد

آدینه منفرد دوشنبه 16 شهریور 94 - 10:43

سپاس جناب مقدم

فاطیما راد

فاطیما راد دوشنبه 16 شهریور 94 - 12:46

عالیه

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]