کشف مجسمه 4000 ساله مصری

کشف مجسمه 4000 ساله مصری

باستان شناسان موفق به کشف بخش‌هایی از یک مجسمه متعلق به هزاره سوم قبل از میلاد شدند.
به گزارش ایسنا و به نقل از نشریه موسسه باستان‌شناسی آمریکا، تیمی از باستان‌شناسان دانشگاه اورشلیم موفق شدند در کاوش‌های خود بخشی از پای یک مجسمه مصری را که قدمت آن به هزاره سوم قبل از میلاد می‌رسد، در مناطق شمالی سرزمین‌های اشغالی کشف کنند.
این اثر کشف شده بخشی از یک مجسمه بزرگ آهکی بوده و روی آن به زبان "هیروگلیف" مصری حکاکی شده است و ترجمه‌های اولیه از این حکاکی‌ها حاکی از آن است که این نوشته‌ها در مدح و ستایش یکی از مقامات شهر ممفیس است، اما نام و جایگاه او هنوز مشخص نیست.
این بخشِ کشف شده متعلق به مجسمه‌ای در حالت خمیده بوده و دانشمندان معتقدند این مجسمه در اصل یا درون گور فرد فوت شده دفن شده بوده و یا در مقبره ویژه "پتاح" خدای مصری قرار داده شده بوده که از او به عنوان خالق شهر ممفیس یاد می‌شود.
این مجسمه و یک مجسمه دیگر که با قدمتی مشابه در شهر هاتزور در شمال سرزمین‌های اشغالی کشف شده است، تنها مجسمه‌هعای باستانی تاریخی متعلق دوره سه هزار سال پیش از میلاد است که در منطقه شام اکتشاف شده است.
این احتمال وجود دارد که این مجسمه از مصر و به عنوان هدیه برای حاکم شهر هاتزور فرستاده شده‌اند و احتمالا در سال 1200 پیش از میلاد با فتح شهر تخریب شده‌اند.
کشف مجسمه 4000 ساله مصری

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]