هیمالیا کجاست؟

هیمالیا کجاست؟

هیمالیا بلندترین منطقه کوهستانی در دنیا است که با طول بیش از 2900 کیلومتراز شرق به غرب در بین کشورهای چین، هند، پاکستان، بوتان و نپال گسترده شده است.این رشته کوه‌ها در اصطلاح عامیانه بام دنیا لقب گرفته و اورست بلندترین قله دنیا با ارتفاع 8848 متر و بقیه 14 قله بالای 8000 متر را در خود جای داده است.
هیمالیا از واژه سانسکریت(himālaya) هیمالَیا گرفته شده که به معنی «برفستان» است. نپالی‌ها اورست را ساگارماتا به معنی خدای فراز آسمان‌ها و جهان می‌نامند. اگرچه هیمالیا مرتفع‌ترین رشته کوه دنیا است نکته جالب توجه این است که لقب جوان‌ترین کوه‌ها را هم به خود اختصاص داده و فعالیت‌های کوه‌زایی در آن همچنان برقرار است. پیدایش این کوه‌ها به 70 میلیون سال پیش بر می‌گردد، زمانی که با نزدیک شدن شبه جزیره هند به قاره آسیا این کوه‌ها پدیدار شدند.
مسلما اگر بدانید که نپال 250 قله با ارتفاع بیش از 6000 متر و البته رشته کوه‌های هیمالیا را در خود جای داده است شگفت زده خواهید شد.
1.3 میلیارد از جمعیت کل دنیا به آبی که از این رشته کوه‌ها سرچشمه می‌گیرند وابسته هستند و عملا این رشته کوه‌ها پس از قطب شمال و جنوب سومین ذخیره برف و یخ بر روی کره زمین هستند. عملا به علت ارتفاع زیاد و سرمای شدید این منطقه همچون قطب جزو مناطق بکر دنیا محسوب می‌شود، اگرچه سالانه کوهنوردان بسیاری تلاش برای صعود به قلل مختلف و بازگشایی مسیرهای جدید در مناطق مختلف آن انجام می‌دهند.
هیمالیا کجاست؟
هیمالیا کجاست؟
هیمالیا کجاست؟

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]