شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

آبشارهای منحصر به فرد لرستان (1)
آبشار شوی، زیباترین آبشار ایران
آبشار شوی یا "تله زنگ" در جنوب شهرستان دورود و در بین کوه‌های سر تنگ شوی در حوالی روستای شوی و در 10 کیلومتری ایستگاه راه آهن واقع شده است.این آبشار که به قولی زیباترین آبشار ایران محسوب می‌شود؛ آبشاری زیبا ودلنشین است که از غاری بیرون می‌آید و از گردنه ای بلند به پایین سرازیر می‌شود.ارتفاع آبشار 100متر و عرض آن 40 متر است که زیبایی وچشم اندازی کم نظیر را به طبیعت اطراف خود بخشیده است؛این آبشار در گویش محلی به "طاف شوی" معروف است و راه دسترسی به آن از طریق ایستگاه راه آهن تله زنگ می‌باشد.
1- مسیر یکم از سمت منطقه‌ی سردشت دزفول و پیرچل است. این مسیر به تازگی مورد ترمیم قرار گرفته است. از دزفول به سمت منطقه‌ی شهیون تا روستای سرتنگ مسیری مناسب و ماشین‌رو حدود 130 کیلومتر قرار دارد که تا نزدیکی آبشار ادامه دارد و پس از آن، یکی دو ساعت کوهنوردی ساده از سرتنگ تا آبشار است که مسیری بسیار خوش منظره دارد و هم‌چنین آبشارهای کوچک و زیبایی در مسیر قرار دارد. وجود امام‌زاده احمد معروف به پیر چل و دیدن آبشارهای متعدد مخصوصاً در فصل بهار و آبشار دوم معروف به آبشار سنگ‌مار از مزایای مسیر دوم می‌باشد ولی این مسیر، طولانی و خسته کننده است و برای کسانی به جز ساکنین دزفول و سردشت سخت و ملال‌آور است.
2- مسیر دوم از طریق ایسـتگاه راه‌آهن تله زنگ می‌باشد. دستـرسی به این ایسـتگاه از تهران، از طریق شهر دورود و قطار دورود ـ اندیمشـک امکان‌پذیر است و از جاده‌ی خاکی دسترسی ندارد. تله زنگ هشتمین ایستگاه از دورود و در فاصله 121کیلومتری آن قرار دارد. برای بازدید از آبشار شوی، ابتدا باید در ایستگاه تله زنگ از قطار پیاده شده و مسیر 2.5 الی 3 ساعته تا روستای شِوی را پیموده و سپس مسیر روستای شوی تا آبشار که حدود 1 ساعت و نیم می‌باشد را بعد از عبور از منطقه‌ی پرتگاهی (کنده) کوهپیمایی نمود.

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]