جذاب‌ترین و بزرگترین بازار ماهی جهان

جذاب‌ترین و بزرگترین بازار ماهی جهان

اولین بازار ماهی توکیو به نام «Uogashi» در ساحل رودخانه نیهونباشی در قرن شانزدهم به عنوان محلی برای فروش ماهی‌های باقی مانده که توسط قلعه ادو (محل اقامت خانواده سلطنتی شوگان) خریده نمی‌شدند، افتتاح شد. در آن زمان توکیو با نام سابق خود ادو شناخته می‌شد. همان طور که شهر رشد می‌کرد این بازار ماهی هم به مقیاس بزرگتری توسعه می‌یافت. زلزله بزرگ کانتو در سال 1923 مرکز توکیو از جمله بازار ماهی نیهونباشی را ویران کرد، بنابراین بازار به منطقه «Tsukiji» منتقل شد. بازار جدید فعالیت خود را از سال 1935 آغاز کرد و از آن زمان یکی از محبوب‌ترین مقاصد توریستی شهر شد.
معروف‌ترین حراج این بازار ماهی تن است که این رقابت می‌تواند قیمت یک ماهی را تا چندهزار دلار بالا ببرد. در سال 2013 یک ماهی تن بلوفیش 489 تنی به قیمت باورنکردنی 1.76 میلیون دلار به فروش رسید. حراج در بازار داخلی اتفاق می‌افتد جایی که تنها نمایندگان عمده فروشی دارای مجوز می‌توانند فعالیت کنند. بازدیدکنندگان از ساعت 3 صبح آماده می‌شوند که بتوانند یکی از افراد خوش شانسی باشند که می‌توانند این حراج را از نزدیک ببینند. بازار بیرونی به روی همه باز است و مخلوطی از مغازه‌های عمده و خرده فروشی است که ابزارهای آشپزخانه ژاپنی، لوازم رستوران، موادغذایی و غذاهای دریایی می‌فروشند. مزایده از ساعت 5:30 صبح آغاز و 10 صبح تمام می‌شود. پس از آن که ماهی فروخته شد برش داده شده و برای فروش در یکی از مغازه‌های خرده فروشی درون بازار آماده می‌شود. برای ماهیان بزرگی مثل تن این فرآیند پیچیده‌تر است. ماهی تن یخ زده و اره ماهی اغلب با اره‌های بزرگ و ماهی تن تازه با چاقوهای طویلی که گاهی بیش از یک متر هستند بریده می‌شود.
این بازار بیش از 400 نوع غذای دریایی مختلف از جلبک‌های دریایی ارزان تا خاویار بسیار گران قیمت، از ساردین‌های کوچک تا ماهی تن 300 کیلویی و حتی گونه هایی از نهنگ دارد. هر سال حدود 700000 تن غذای دریایی به ارزش 5.9 میلیارد دلار آمریکا در این بازار فروخته می‌شود. اواخر امسال این بازار به مقصد جدیدی در خلیج توکیو نقل مکان خواهد کرد و قرار است یک جاده از این منطقه توکیو به مناسبت آماده سازی برای المپیک 2020 عبور کند.
جذاب‌ترین و بزرگترین بازار ماهی جهان
جذاب‌ترین و بزرگترین بازار ماهی جهان
جذاب‌ترین و بزرگترین بازار ماهی جهان

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]