شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

توضیح : قله 4370 متری آزادکوه، بی شک یکی از زیباترین قلل منفرد رشته کوه البرز مرکزی است. شکل هرمی و دیواره زیبای شمالی این کوه از فراز بسیاری از قلل مرتفع البرز قابل تشخیص است.
موقعیت جغرافیائی :
قله مرتفع آزاد کوه یا بقولی شاهزاده کج گردن دومین قله مرتفع البرز مرکزی پس از دماند در سلسله جبال البرز و البرز مرکزی ناحیه کوهستانی نورد کجور قرار دارد این قله از شمال به دره رودخانه بلده از شرق به دره کلاک از غرب به دره نسن و از جنوب به دره وارنگرود و قلل سرماهو محدود می‌باشد.
مسیر صعود :
مناسبترین مسیر صعود به قله مرتفع آزاد کوه آبادی کلاک بالا از مسیر جاده بلده می‌باشد . این صعود از کلاک تا گردنه چورن به 3 ساعت زمان و از گردنه تا قله به 2 ساعت زمان نیاز دارد و سیب انتهائی مسیر بسیار تند و سنگلاخی است.
آب و هوا :
قله آزاد کوه همچون سایر قلل البرز مرکزی تابع آب و هوای این ناحیه کوهستانی می‌باشد باد غالب روی آن از جناح غربی می‌وزد در پائیز و زمستان فوق العاده سردسیر باریزش برف سنگین همراه که تا اواخر اردیبشهت ماه در منطقه باقی می‌ماند بهار آزاد کوه از خرداد شروع تا اواخر مرداد ماه بطول می‌انجامد و آب مصرفی در اغلب دامنه‌های مسیر صعود به وفور یافت می‌شود . منطقه جنوبی این ناحیه حفاظت شده تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست است.
منبع :http://koohnavardan.ir/ />عکس‌ها از گروه خوب کوه باد

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]