معمای عجیب مراتع آفریقا و استرالیا

معمای عجیب مراتع آفریقا و استرالیا

در همه جای دنیا معاهای طبیعی و عجیب زیادی وجود دارند که بعضی از آن‌ها تا به حال پاسخی علمی برایشان پیدا نشده است اما معمای حلقه‌های بی آب و علف در مراتع آفریقا و استرالیا در حالی توسط محققان حل شده است که بومی‌ها از این حلقه‌های بی آب و علف به عنوان حلقه‌های افسانه ای یاد می‌کنند ، اما بر خلاف این اعتقاد چندین ساله ،دانشمندان موضوع را در چیز دیگری می‌دانند .
معمای حلقه‌های بی آب و علف در حقیقت همان پدیده لکه‌های خشکی هستند که از مدت‌ها قبل یک سوال علمی اساسی برای محققان بوده است در این لکه‌ها یک منطقه دایره ای شکل بدون هیچ گونه پوشش گیاهی دیده می‌شود و قطر آن‌ها حتی به ۲ متر نیز می‌رسد . این لکه‌ها در مراتع آفریقا و استرالیا به وفور یافت می‌شوند. حلقه هایی که در اثر رقابت گیاهان برای آب و همچنین حضور موریانه‌ها گرفته است.
حلقه‌های بی آب و علف معمای عجیب مراتع آفریقا و استرالیا تا به امروز دلایل و پاسخ هایی مختلفی به علت رخدادن آن داده شده است اما بر خلاف دیدگاه‌های علمی ، عوام دیدگاه‌های افسانه ای نسبت به این مناطق دارند مثلا اعتقاد برخورد نفس اژدها یا حتی بر اثر نیرو‌های فضایی این لکه‌ها شکل گرفته است و از همین روی به این لکه‌های خشکی حلقه‌های افسانه ای نیز می‌گویند. صحرای نامیب آفریقا پر از این حلقه هاست و برا هر شخص بیننده ای جالب خواهد بود.
به تازگی محققان دانشگاه پرینستون این پدیده علمی را مورد کنکاشت قرار داده و برای آن توجیه علمی یافته اند. آن‌ها با بهره گیری از شبیه سازی کامپیوتری مراتع لکه خشک، و در نظر گیری جزئی‌ترین موارد موجود در نهایت، رقابت سرسخت گیاهان برای جذب آب و همچنین حضور موریانه‌ها را موجب ایجاد حلقه‌های افسانه ای اعلام کرده اند.
کورینا تارنیتا ، مولف تحقیق فوق در مورد این حلقه‌های بی آب و علف می‌گوید :
به نظر می‌رسد این لکه‌های دایره ای شکل نتیجه تلاش موریانه‌ها برای رسیدن به هوا در لانه‌های شان است. همچنین ریشه‌های مربوط به گیاهان موجود بین لکه‌ها نیز نشان دهنده وجود سیستم نظم یافته گیاهان برای دستیابی به منابع آبی است.

منبع:میهن پست
معمای عجیب مراتع آفریقا و استرالیا
معمای عجیب مراتع آفریقا و استرالیا
معمای عجیب مراتع آفریقا و استرالیا
معمای عجیب مراتع آفریقا و استرالیا

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]