2 2

توضیحات

ویرایش
آدرس : همدان - کبودرآهنگ - بخش گل تپه - روستای علیصدر (65 کیلومتری شمال غربی همدان)
غار علیصدر غار شگفت انگیزی است که طولانی‌ترین غار آبی دنیا لقب گرفته است. این غار در ارتفاعات ساری قیه نزدیک روستای علی‌صدر شهرستان کبودراهنگ در استان همدان و در یکی از مرتفع‌ترین مناطق استان در دامنه رشته کوه زاگرس واقع شده است.
ارتفاع دهانه غار از سطح دریا 2180 متر است. محوطه غار دالان‌های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی دارد. در نزدیکی غار، روستایی به نام علیصدر وجود دارد؛ به همین خاطر اسم روستا را روی غار گذاشته اند.
بر اساس نظر کارشناسان مطرح زمین شناسی دنیا یکی از بی‌نظیرترین و بزرگ‌ترین غارهای آبی جهان است که شکل‌گیری آن به دوره ژوراسیک (دوره دوم زمین‌شناسی 190- 136میلیون سال پیش ) برمی‌گردد.
مردم روستای علی صدر و روستاهای اطراف، از قدیم‌الایام به وجود این غار پی برده بودند و از آب آن بهره‌برداری می‌کردند. تا اینکه در5 مهرماه 1342 شمسی گروهی 14 نفره از اعضای هیئت کوه‌نوردی سینای همدان به سرپرستی محمدطاهرهمایونی، غار علی صدر را مورد بازدید و کاوش قراردادند.
در سال 1352 کوهنوردان همدان ...مشاهده کامل متن دهانه و ورودی غار را به قطر 50 سانتی‌متر تعریض کردند و از سال 1354 استفاده عمومی از غار علی‌صدر آغاز شد. از آن روز تاکنون جهت سهولت بازدید و رفاه حال گردشگران کارهای زیادی درون غار انجام شده که علاوه بر افزایش طول مسیر آبی برای قایقرانی، مسیرهایی در خشکی به مسیر بازدید افزوده گشته که مناظر جدید و بدیعی را در جلوی دیدگان مشتاق گردشگران قرار می‌دهد.

آب و هوای داخل غار: دمای داخل غار حدود 16 درجه و دمای آب 12 درجه سانتیگراد ثابت می‌باشد. PH آب نزدیک به خنثی و معادل 8 می‌باشد و عمق آب بین نیم تا 15.5 متر اندازه گیری شده است.
سختی آب غار بالا بوده و از نوع آهکی است بنا براین استفاده از آن برای آشامیدن توصیه نمی‌شود. علیصدر غاری زنده است و هیچ گونه گاز سمی در آن یافت نمی‌شود و به علت وجود جریان هوا تنگی نفس در آن احساس نمی‌گردد، همچنین به علت عدم وجود نور خورشید هیچگونه حیات جانوری در این غار دیده نمی‌شود.
نکته جالب این که غار ازنوع غارهای تحکیم یافته است که در طول پنج میلیون سال گذشته هیچ گونه ریزشی در آن صورت نگرفته چرا که استالاگتیت و استالاگمیت‌های موجود در غار با عمری به همین میزان دیده می‌شود.
ضمناً تاکنون 11440متر از مجموع دهلیزهای این غار در مراحل مختلف شناسایی و حدود 2/2 کیلومتر آن مورد بازدید علاقمندان قرار می‌گیرد.

نمای داخل غار: وقتی وارد غار علیصدر می‌شوید با ساخته‌های شگفت‌انگیز طبیعت که در مدت چندین هزار سال تشکیل شده‌اند روبه‌رو می‌شوید. دیدن این مناظر آن‌قدر هیجان‌انگیز است که شما متوجه گذر زمان نمی‌شوید.
در این غارسنگ‌ها و قندیل‌هایی که در این غار وجود دارند به شکل مجسمه‌هایی مثل پنجه عقاب و شیر دوسر درآمده‌اند. کارشناس ارشد گردشگری و مسؤول روابط عمومی شرکت علیصدر، درباره این غار می‌گوید: ساختار طبیعی غار علیصدر باعث شده تا اشکالی به صورت طبیعی و بدون دخالت بشر ساخته شود.
در قسمتی از غار، سنگی وجود دارد که به صورت پنجه عقاب است. در قسمت دیگری از غار، سنگی به چشم می‌خورد که شبیه اسم مبارک الله است. قسمت‌های زیادی از غار به شکل‌های مختلفی درآمده‌اند؛ مثل شیر دوسر، کبوتر، قایق وارونه یا قسمت دیگری از سنگ‌های غار که به شکل خوشه انگور است.
سنگ‌های دیگری هم وجود دارند که خیلی شبیه گل‌کلمند؛ آن‌قدر طبیعی که احساس می‌کنید واقعا گل کلم هستند.» علاوه بر زیبایی‌های غار علیصدر که یکی از جاذبه‌های این مکان شگفت‌انگیز به شمار می‌رود آب و هوای دلچسب این منطقه هم تاثیر زیادی در جذب مسافران دارد.
غار علیصدر

غار علیصدر

غار علیصدر غار شگفت انگیزی است که طولانی‌ترین غار آبی دنیا لقب گرفته است. این غار در ارتفاعات ساری قیه نزدیک روستای علی‌صدر شهرستان کبودراهنگ در استان همدان و در یکی از مرتفع‌ترین مناطق استان در دامنه رشته کوه زاگرس واقع شده است. ارتفاع دهانه غار از سطح دریا 2180 متر است. محوطه غار د...

اطلاعات | نقشه
قلعه سنگی باشقورتاران

قلعه سنگی باشق...

قلعه سنگی باشقورتاران در فاصله 1.5 کیلومتری ضلع جنوبی روستای باشقورتاران در بخش شیرین‌سو از توابع شهرستان کبودراهنگ است . این قلعه بر فراز کوهی قرار گرفته است که پس از طی مسیری مالرو و در بخش‌هایی با شیب تندی که دارد امکان دسترسی به قلعه را دشوار کرده است. این محوطه تاریخی در دوره می...

اطلاعات | نقشه
پل کوریجان

پل کوریجان

پل کوریجان با 5 دهنه و 4 دهلیز کوچک و بزرگ مزین به قوسهای جناغی در نزدیکی روستای کوریجان از توابع کبودر آهنگ و در فاصله 16 کیلومتری جاده همدان به تهران قرار دارد. این پل تماما آجری بوده و نوع قوسها جناقی بوده و از بافت آجری ساده ای برخوردار است. در ساخت پل از معماری و مهارت خوبی استفا...

اطلاعات | نقشه
تالاب شیرین‌سو

تالاب شیرین‌سو

تالاب شیرین‌سو در 95 کیلومتری شهر همدان در شمال غربی و در فاصله 40 کیلومتری شهرکبودراهنگ قرار دارد. دسترسی به این تالاب از طریق راه آسفالته کبودراهنگ به شیرین سو - قیدار میسر می‌باشد. وسعت محدوده این تالاب در حدود ۳۰۰ و وسعت دریاچه آن ۴۴ هکتار است. این تالاب منابع آبی متعدد از جمله ...

اطلاعات | نقشه
پارک لاله کبودرآهنگ

پارک لاله کبود...

پارک لاله کبودرآهنگ پارکی در بلوار بعثت شهرستان کبودراهنگ میباشد.این پارک در انتهای بلوار نیروی هوایی کبودرآهنگ، در مجاورت سالن ورزشی علی بن ابیطالب قرار دارد. پارک لاله پارک بزرگی است که یک دریاچه بسیار زیبا دارد,فضای سبز زیبای پارک و همچنین حوض بزرگ دایره ای باصفای این پارک، چشم اندا...

اطلاعات | نقشه
روستای آلان سفلی

روستای آلان سف...

روستای آلان سفلی در بخش گل تپه شهرستان کبودراهنگ واقع درشمال غربی استان همدان در مسیر گل تپه به بیجار و در نزدیکی غار علی صدر قرار دارد . شغل اکثر مردم کشاورزی و دامداری می‌باشد.محصولات باغی و کشاورزی این روستا بیشتر انگور و زرد آلو وگندم و جو می‌باشد. رود شور همدان که به سفید رود و...

اطلاعات | نقشه
غار سراب

غار سراب

روستای سراب در فاصله 6 کیلومتری از غار علیصدر قرار دارد و دارای غاری به نام غار سراب میباشد. منطقه ای که غار‌های علیصدر و سراب را در خود جای داده است از نظر زمین شناسی و فرایند غارزایی استعدادی شگرف داشته و وجود این دو غار تآییدی بر این موضوع است. برای رفتن به غار سراب از همدان در جاده...

اطلاعات | نقشه
قلعه باشقورتاران

قلعه باشقورتار...

این قلعه در فاصله یک و نیم کیلومتری ضلع جنوبی روستای باشقورتاران در بخش شیرین‌سو از توابع شهرستان کبودراهنگ واقع شده که در بالای کوهی قرار گرفته است . پس از طی مسیری مالرو و در بخش‌هایی با شیب تندی که دارد امکان دسترسی به زمانی که در بالای این قلع می‌ایستید گسترده وسیعی از دره‌ها، دشت‌ه...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
الک دولک

الک دولک

بازی‌های قومی سنتی، در کنار قصه‌ها، افسانه‌ها، ترانه‌ها و سایر آداب و رسوم جزء جدایی‌ناپذیر فرهنگ انسان‌ها هستند. این بازی‌ها از بطن زندگی متولد شده‌اند، از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و به مرور تغییر یافته‌اند. از گذشته‌های دور انسان‌ها از ساده‌ترین مواد موجود در طبیعت همچون خاک، سنگ، ...

اطلاعات

بازدید گردشگران نوروزی از غار علیصدر همدان

غار علیصدر تنها غار تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان است. این غار در ارتفاعات ساری قیه نزدیک روستای علیصدر شهرستان کبودر آهنگ (استان همدان) واقع شده است. ارتفاع این غار از سطح دریا 2100 متر است. در محوطه غار دالان‌های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی دارد. از مجموعه رشته آب ها، دریاچه بزرگی در درون ... ادامه مطلب
بازدید گردشگران نوروزی از غار علیصدر همدان

غار علیصدر

غار علیصدر-روستای علی صدر-بخش گل تپه-شهرستان کبودرآهنگ-استان همدان
Landscapes Of Ali Sadr Cave/KabodarAhang County/Hamedan Province
photographer:Mr.Vahid Sohrabi & Shayan Naji
در فهرست میراث طبیعی ملی ایران که از سوی سازمان میراث فرهنگی ارائه شده است، نام علی صدر به عنوان تنها غار تالابی ایران،در ردیف23 ام ثبت شده است. غار علی صدر به عنوان بزرگ‌ترین غار آبی ایران و دومین غار طویل(نه عمیق)پس از غار کتله خور زنجان،از شهره‌ترین جاذبه‌های طبیعی ایران است که باحدود14کیلومتر دالان ودهلیز از آن به عنوان طولانی‌ترین غار آبی جهان نیزیاد می‌شود.
این غار که در ارتفاع 2100 متری از سطح آب‌های آزاد قرار دارد،در اصل سفره آب زیر زمینی است در زیر تپه ای نسبتا بزرگ که منفذی برای ورود به آن در کوهپایه این تپه ایجاد شده است.اولین کاوش حرفه‌ای غار درمهرماه۱۳۴۲ انجام شدودر نهایت با تعریض دهانه نیم متری آن به عرض ۵ و ارتفاع ۳ متر وبا تجهیز غار به چند قایق و تأمین روشنایی داخل آن،ازسال ۱۳۵۴ بازدید عموم گردشگران آغاز گردید.گفتنی است نام روستا همجوار غار،علی سد یا علی سرد بوده که واژه علی صدر از سال1350 واز سوی پیمانکار ساخت جاده روستا بر روی غار نامیده شدونام روستا نیز تغییرکرد!
تقریبا در تمام دالان‌ها ودهلیز‌های این غار آب وجود دارد. عمق آب در برخی قسمت‌ها تا14متر نیز می‌رسد،اما با توجه به خروج آب مازاد از قسمت‌های مختلف،ارتفاع مگر به صورت نزولی تغییرنمی کند.آب بسیار زلال موجود در غاربدون رنگ،بو ومزه است،اما به دلیل رسوبات وآلودگی‌های انسانی غیر قابل شرب بوده ودر زمان بارندگی دچار کدورت می‌شود. هیچ گونه حیات جانوری در غار وجود ندارد.
ساخته‌های رسوبی شگفت‌انگیزی که طی چندین هزار سال تشکیل شده‌اند،اوج زیبایی این غار است.بازدید از غار به صورت مسیر یک کیلومتری رفت با قایق،پیاده روی500متری ومسیر یک کیلومتری برگشت باقایق است که با مسیر رفت متفاوت می‌باشد.بدون در نظر گرفتن اتلاف زمان در صفوف مختلف،حدود یک ساعت زمان برای گردش در غار زمان لازم است.هرچند که داخل غار کاملا تاریک است و روشنایی از طریق چراغ‌ها تامین می‌شود،اما بازدید از غار از حدود2ساعت بعد طلوع و2ساعت قبل غروب آفتاب صورت می‌گیرد.دمای داخل غار طی سال حدود16درجه است،لذا در تابستان بسیارخنک‌تر از بیرون ودر زمستان گرم‌تر از بیرون است.
برای بازدید از غار ایام تعطیل را انتخاب نکنید،چرا که زمان بسیاری در صف تهیه بلیط،صف دریافت جلیقه نجات و صف سوار وپیاده شدن از قایق اتلاف خواهد شد.همچنین به هیچ عنوان اثری از آرامش نمی‌بینید!مبلغ بلیط نیز بین20تا40هزار تومان است.پارکینگ و امکانات بهداشتی وخدماتی نسبتا مطلوب،رستوران و شرایط اسکان در چادر و سوئیت وهتل در محدوده غار وجود دارد.این میراث طبیعی ملی در70کیلومتری شمال غرب شهر همدان و330کیلومتری تهران قرار دارد.
شایان ناجی
... ادامه مطلب
غار علیصدر

کشف موجود ناشناخته در غار علیصدر

غار علیصدر تنها غار تالابی ایران و جزو معدود غارهای آبی جهان است که در کبودرآهنگ همدان قرار دارد. ارتفاع غار از سطح دریا 2100 متر است و محوطه درون غار دالان‌های پیچ در پیچ و دهلیزهای مختلفی دارد.

ایسنا: غار علیصدر تنها غار تالابی ایران و جزو معدود غارهای آبی جهان است که در کبودرآهنگ همدان قرار ... ادامه مطلب
کشف موجود ناشناخته در غار علیصدر

محمد ملکی

محمد ملکی چهارشنبه 4 آذر 94 - 08:41

چه جالب. دنیای عجیبیه و هنوز با وجود این همه پیشرفت علم، ذره ای از اونا کشف نکردیم

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب