توضیحات

ویرایش
قلعه دختر میانه در 2 کیلومتری جنوب پل دختر روی صخره سنگی که به جاده کاروان رو مشرف است، ساخته شده است.
باتوجه به آثاربه جامانده ، ظاهرآ قلعه درسه طبقه ساخته شده که دراثرگذشت زمان وخرابی‌های به بار آمده ، سقف‌ها ی چوبی که هنوز هم آثاروسوراخهای تعبیه چوب دردیوارهای قلعه ، بخصوص درقسمت کناری ورودی اصلی بطورمشخص دیده میشود، بداخل قلعه فرو ریخته است.
این قلعه به شکل کثیرالاضلاع غیر منظم از سنگ آجری ساخته شده است و سه قسمت دارد.
یکی از این سه قسمت دیوار بیرونی است که از دیگر قسمتها قطورتر بوده که بوسیله ۲۴ برج دیدبانی ا ز قلعه پاسداری می‌شد.
بخش بعدی دیوار داخلی است که حافظ قسمت اصلی قلعه است
بخش سوم قسمت داخلی قلعه است که محل فرماندهی دژ محسوب می‌شود.
زمان ساخت قلعه به قرن هفتم هجری تخمین زده می‌شود ولی با توجه به پایه‌های ساخت قلعه و مصالح بکار برده شده تخمین به اوایل دوره ساسانیان نیز زده می‌شود .
قلعه دختر به یکی از سرداران معروف بابک خرم دین به نام ساسان متعلق بود و روزگاری به نام قلعه ساسان معروف بوده است.
باروی این قلعه 14 متر است و دو ورودی 3 متری دارد همچنین 16 یا 24 برج دیده‌بانی مخروبه دارد که 8 برج آن بر رودخانه ...مشاهده کامل متن قزل اوزن مشرف است.
دو منبع آب در میان قلعه وجود دارد,آب آن بوسیله برف و باران تامین می‌شده است این دو منبع در ابعاد 10 در 15 متر بوده و ارتفاع آن10 متراست
دو ضلع قلعه از صخره‌های طبیعی تشکیل شده و یک ضلع آن از سنگ‌های تراشیده شده تشکیل شده است.
در قسمتهای مختلف قلعه چاه‌های زیادی وجود داشته که در مواقع حساس از آب آنها استفاده می‌شده است.
در دیوار قلعه دو مدخل ساخته شده که هر کدام سه متر بلندی دارد و در بالای یکی از این مدخلها کتیبه ای روی سنگ حک شده که فعلا اثری از خط آن باقی نمانده و از وضع ساختمان و مصالح بکار رفته می‌توان بنا را بدوره ایلخانان مغول نسبت داد.
دیواره‌ی جلویی آبگیربزرگ،به ضخامت حدود یک ونیم مترازسنگ وملات ساروج ساخته شده وقسمت بیرونی آن همانند ورودی اصلی قلعه باسنگهای صاف وتراشیده شده ، نماداده شده است ، بطوریکه این دیواره علی رغم معماری حیرت انگیزباقوسهای قسمت بیرونی که کاملآیکدست ودقیق هستند، درارتفاع حدود15متری ازسطح دره قراردارد.
به خاطر گنجایش وظرفیت این آبگیربزرگ که دراحاطه بلندیهای کوه واقع شده و تا حدودی از تابش درازمدت خورشید و گرمای آن در طول روز درامان بوده مشخص است که تامین بخش عمده آب مایحتاج ساکنین قلعه ، ازاین آبگیر بوده است.
بعضی از مورخین ساختمان بنا را به اردشیر درازدست(پسرخشایارشاه هخامنشی) نسبت می‌دهند، درحالی که درتابلویی که اخیرآ ازطرف سازمان میراث فرهنگی درابتدای ورودی نصب شده ، تاریخ بنای قلعه ، قرن هفتم هجری ، نوشته شده است که بعلت سرقت یا از بین رفتن کتبیه آن که درسردر ورودی اصلی قلعه نصب بوده وهنوزهم جای آن پیداست، تاریخ دقیق آن مشخص نیست ودراین رابطه افسانه‌های پیرامون قلعه وپل دختر ، که احتمالآ این نوع نگرش ریشه درفرهنگ مردم این خطه ازمیهنمان دارد، حقیقت و واقعیت تاریخی آن را پوشش داده است.
در سیاحتنامه شاردن چنین نقل شده است: «قلعه دختر که اردشیر آن را بنا نموده در قله کوهستان قلعه مخروبه ای است که ایرانیان آنرا قلعه دختر می‌نامند و حکایت می‌کنند که اردشیر این دژ را برای بازداشت شاهزاده خانم اصیل و عالی تباری بنا کرده است.»
دستور تخریب قلعه را شاه عباس صادر کرده است به دلیل اینکه پناهگاه سارقین قطاع الطریقی بود که بر این کوهستانها استیلا داشتند.
باستانشناسان بزرگی در قرنهای گذشته از میانه عبور کرده اند و این قلعه را ستوده اند و از اقدام شاه عباس در تخریب قلعه گله کرده اند.
این قلعه از وسایل ایمنی و آب انبار برخوردار است و در آن کلیه تدابیر لازم برای زندگی طولانی در داخل این آن فراهم بوده است.
چشم انداز زیبای این قلعه، مناظر چشم نوازی را بوجود آورده است.
در باره نام قلعه گفته‌های زیادی وجود دارد ,گفته شده که دختر پادشاهی بر علیه پدر خویش شورش می‌کند و پد ر او را به نقطه دور تبعید می‌کند و برای وی قلعه ای ساخته در آنجا محبوسش میکند.
دختر شاه به امید آزادی خویش روز شماری می‌کند و چوپانی که آنطرف رود قیزل اوزن به چوپانی مشغول بوده توجه او را جلب می‌کند و این دو عاشق هم میشوند و چوپان هر شب رود خانه سرد و خروشان قیزل اوزن را می‌شکافت و بدیدار شاهزاده می‌آمد و شاهزاده برای آنکه رنج این کار را از چوپان رفع سازد پلی برای او روی رودخانه می‌زند و چوپان اولین کسی است که از روی پل رد می‌شود و به دیدار شاهزاده می‌آید.
روایت دیگری نیز وجود دارد: بازرگانی برای در امان ماندن دختر خود از دست مغولان برای دختر خود در این منطقه قلعه می‌سازد ولی به مرور زمان و حسن روابط و پس از مرگ بازرگان دختر وی برای توسعه تجارت بازرگانان آذربایجان با دیگر کشورها این پل (پل دختر) را می‌سازد.
باستان شناسان معتقدند که این قلعه هم مثل قلعه دخترهای دیگر ایزدبانوی ناهید یا آناهیتا شاخته شده است.
این پرستشگاه‌ها رادر بلندی‌ها می‌ساختند و حاکمان و بازرگانان و کشاورزان هر سال با هدایای نفیس به این پرستشگاهها می‌رفتند، چون ملکه ناهید فریاد رس زنان وآزادی و حریت نعمت و فراوانی آب و باران تنها کسی بوده که در اقتصاد و نبرد پشتیبان این مرز و بوم بوده است.
همچنین این قلعه‌ها بیشتر در کنار رودخانه‌های عظیم و دریاها سا خته می‌شده است.
مادام دیولافوآ که درسال 1881 میلادی که ازراه ترکیه و قفقاز به اتفاق شوهرش که دانشمند وباستان شناس معروفی بود ،به ایران آمده بود،به مطالعه دربارةآثارتاریخی قدیمی پرداخته ودرباره قلعه دختر می‌نویسد:
این قلعه مدتها پناهگاه اشراربود،شاه عباس کبیر برای رفع مشکل دیوارهای بلند قلعه را خراب کرد .
وقتی شارون در سال 1083 هجری /1672 میلادی از اینجا عبور کرده قلعه را خراب دیده ومی نویسد: اعتاب ساکنین این قلعه را در ایالت عراق عجم بسر می‌بردندواز شغل شریف آباءو اجداد خود دست کشیده و به کشت و زرع مشغول شده اند و پر واضح است که اگر این اشرار و آدم کشها جانشینانی پیدا نمی‌کردند ایران بسیار امن‌تر و رو به ترقی می‌رفت ولی افسوس که دست آنها به کلی قطع نشده است.بی جهت نبود کنسول (قونسول)تبریز به ما توصیه می‌کرد که در موقع عبور از قافلانکوه مواظب خود باشید و احتیاط را ازدست ندهید زیرا که در طی دو سال اخیر یک افسر انگلیسی و سه چاپاردولتی وچند نفر از تجار درمیان پل میانه وپل دختر بقتل‌رسیده اند.
این اثر به شماره ۸۷۰ به ثبت ملی رسیده است
منبع:
http://fa.wikipedia.org
http://www.hamshahrionline.ir/details
http://iranianecotour.epage.i
http://sazedel20.blogfa.com/post/62
http://www.webgostarco.com/
پل دختر میانه

پل دختر میانه

پل دختر پل تاریخی و هنری در مسیر زنجان ـ میانه (20 کیلومتری جنوب شرقی میانه)،در جایی که رودخانه قزل اوزن به دامنه شرقی قافلان کوه می‌رسد بر روی این رودخانه قرار دارد. از تاریخ ساختمان پل اطلاعات درستی در دسترس نیست . عده‌ای از باستان‌شناسان تاریخ پایه‌های آن را به عهد ساسانی نسبت می‌ده...

اطلاعات | نقشه
قلعه دختر میانه ( قیزقالاسی )

قلعه دختر میان...

قلعه دختر میانه در 2 کیلومتری جنوب پل دختر روی صخره سنگی که به جاده کاروان رو مشرف است، ساخته شده است. باتوجه به آثاربه جامانده ، ظاهرآ قلعه درسه طبقه ساخته شده که دراثرگذشت زمان وخرابی‌های به بار آمده ، سقف‌ها ی چوبی که هنوز هم آثاروسوراخهای تعبیه چوب دردیوارهای قلعه ، بخصوص درقسمت کن...

اطلاعات | نقشه
چشمهٔ سیدلر میانه

چشمهٔ سیدلر می...

توریستی‌ترین روستای میانه روستای سیدلر است که در 48 کیلومتری شهر میانه قرار دارد. این روستای زیبا به عنوان یکی مناطق هم مرز با استان اردبیل می‌باشد. همسایگان همجوار این روستا توشمانلو و آرموداق هستند این روستا جاذبه‌های گردشگری و مناطق کوهستانی و جنگلی و باغ‌های زیبایی دارد که ا...

اطلاعات | نقشه
منطقه حفاظت شده کاغذکنان

منطقه حفاظت شد...

منطقه حفاظت شده کاغذکنان با مساحت 50624 هکتار در بخش کاغذکنان، در جنوب شهرستان میانه قرار دشته و در سال 1390 از وضعیت شکار ممنوع به منطقه حفاظت شده ارتقاء یافته است. این منطقه از سمت شمال به منطقه شکارممنوع کاغذکنان، از شرق به منطقه شکار ممنوع مشکول و منطقه حفاظت شده آق داغ در استان ار...

اطلاعات | نقشه
روستای توشمانلو

روستای توشمانل...

توشمانلو یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گرمه شمالی بخش کندوان شهرستان میانه واقع شده‌است. وجه تسمیه: توشمان در فرهنگ لغات مانند لغت نامه‌ی علامه دهخدا قصر ،کوشک،محل جمع هم معنی شده است.پسوند لو که به توشمان اضافه شده است "توشمانلو"به معنی قصر سنگی می‌باشد.معنی ...

اطلاعات | نقشه
کاروانسرای جمال آباد

کاروانسرای جما...

کاروانسرای جمال آباد در دامنه روستای جمال آباد در 35 کیلومتری شهرستان میانه واقع شده است. این بنا که در سال ۱۰۶۵ هجری قمری توسط شاه عباس بنا شده‌است. از زیباترین و بزرگترین کاروانسراهای آذربایجان می‌باشد . "به نوشته شوالیه شارون نویسنده و جهانگرد معروف نیز، این کاروانسرا در تاریخ ۷۳۳...

اطلاعات | نقشه
سد آیدوغموش

سد آیدوغموش

سد آید وغموش به فاصله تقریبی 20 کیلومتر در جنوب غربی شهرستان میانه در استان آذربایجان شرقی، در شمال غربی ایران قرار دارد. این سد با انگیزه بهره گیری از جریان سطحی رودخانه آیدوغموش که از شاخه‌های اصلی رودخانه قزل اوزن می‌باشد وبه منظور توسعه و بهبود آبیاری اراضی منطقه طراحی شده است. سد...

اطلاعات | نقشه
امامزاده سید اسماعیل

امامزاده سید ا...

در ضلع جنوبی مسجد جامع میانه، بقعه ای وجود دارد که به مقبره کمال الدین نیز مشهور است. این بقعه متعلق به امامزاده اسماعیل و دارای گنبدی پوشیده از کاشی‌های فیروزه رنگ است. از بنای اولیه امامزاده تنها کتیبه ای بر بالای سر در بنای فعلی باقی مانده که تاریخ 1258 ه.ق و اسم بانی بنا، به نام "م...

اطلاعات
سیب میانه

سیب میانه

روستای توشمانلو شهرستان میانه بزرگترین تولید کننده سیب ایران با کیفیت ممتاز است که هر سال ده‌ها هزار تن محصول سیب بسیار مرغوب را وارد بازارهای داخلی و خارجی می‌کند و شهرستان میانه دارای 6 هزار و 186 هکتار باغات سیب می‌باشد که به لحاظ واقع شدن در دامنه‌های رشته کوه بزقوش و برخورداری از...

اطلاعات
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب