توضیحات

ویرایش
منطقه حفاظت شده میان جنگل فسا با 56528 هکتار مساحت، در 90 کیلو متری جاده شیراز-فسا و در شمال غربی شهرستان فسا واقع گردیده است. این منطقه اولین بار در خرداد سال 1367 جزو مناطق شکار ممنوع قرارگرفت وبه لحاظ اهمیت زیستگاهی منطقه خصوصا تنوع گونه‌های گیاهی موجود درآن اسفند ماه 1375 بعنوان منطقه حفاظت شده اعلام گردید.
اقلیم منطقه حفاظت شده میان جنگل فسا از نوع نیمه خشک سرد و کوهستانی می‌باشد.
این منطقه همچنین به لحاظ دارا بودن چشمه‌های گوارا و چشم اندازهای زیبا از نظر جذب توریسم دارای اهمیت است.
از زیبایی‌های منطقه می‌توان به دره نقشه و دره لای تاریک نام برد که از اطراف بوسیله کوه‌های جنگل، نظر آباد و کوه بره به طور طبیعی محصور می‌باشد. دره قشقه (لای تاریک) دارای پوشش گیاهی مناسب و محل تکثیر گونه‌های نادر گیاهی می‌باشد.
از چشمه‌های مهم منطقه می‌توان چشمه کل، چشمه قشقه، چشمه بجشک، چشمه تزنک، چشمه چالبا و چشمه گچ بزرگ را نام برد.
چشمه اهروم در 30 کیلومتری شهرستان فسا ...مشاهده کامل متن و در ارتفاعات کوه اهروم واقع گردیده است. پوشش گیاهی منطقه مذکور بسیار غنی و شامل انواع درختان کیکم , پسته وحشی با بوته هایی مانند کلاه میر حسن , گون و ... می‌باشد با شصت دقیقه پیاده روی به این منطقه زیبا دسترسی می‌یابیم.
چشمه تزنگ نیز در 10 کیلومتری شهرستان سروستان و در 1500 متری جاده آسفالته شیرازفسا قرار گرفته است. دسترسی به این چشمه راحت است و توسط وسیله نقلیه به نزدیکی چشمه می‌توان رسد.
چشمه بادگیر نیز در 20 کیلومتری شهرستان فسا و در ارتفاعات کوه بادگیر و باغ صمد واقع گردیده , پرندگان و پوشش گیاهی منطقه بسیار متنوع می‌باشد دسترسی به این چشمه نیز به راحتی صورت می‌گیرد.
پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده میان جنگل فسا بسیار غنی بوده و بالغ بر ۳۲۵ گونه گیاهی در این منطقه می‌روید که متعلق به ۶۴ تیره گیاهی هستند. آنچه در این فهرست بیشتر جلب توجه می‌کند گیاهان دائمی و اغلب بوته ای، درخت و درختچه ای مـی باشند.
در میان گیاهان شناسائی شده ۴۱ گونه از آنها در ردیف گیاهان انحصاری هستند که یک گونه از آنها در معرض خطر و بقیه در ردیف عناصر کم خطر یا به اصطلاح بومی با پراکندگی وسیع می‌باشند.
در ضمن یکی از گونه‌های شناسایی شده در منطقه برای اولین بار از ایران گزارش می‌شود. وجود ۴۱ گونه انحصاری در این منطقه حکایت از یک بانک ژن گیاهی قوی را دارد.
تنوع زیستی این منطقه حائز توجه و اهمیت است. گونه هائی از رده‌های پستانداران (مثل کل و بز، قوچ و میش، گرگ، روباه، گراز و ...) و پرندگان (مثل انواع بازهای شکاری ( شاهین، بحری و بالابان)، کلاغ نوک سرخ، باقرقره شکم سیاه و هوبره) و خزندگان (مثل لاک پشتهای مهمیزدار و خزری، انواع مارمولک، سوسمار و مارها) و دوزیستان در این منطقه زندگی می‌کنند.
از رده ماهیان به علت عدم وجود رودخانه‌های دائمی و تالابها و برکه‌ها در منطقه هیچ گونه ای وجود ندارد. به هر شکل تنوع گونه ای این منطقه که در سالهای اخیر تحت مدیریت قرار گرفته و از توانائی مناسبی برخوردار است، می‌تواند رشد بیشتری داشته باشد.
بارگاه مطهر امامزاده اسماعیل نیز که یکی از زیارتگاه‌های معروف استان فارس می‌باشد و در ۳۵ کیلومتری شهرستان فسا واقع شده است در این منطقه قرار دارد.
امامزاده اسماعیل را شخص پاک و اندیشمند دانسته اند و صاحب ترجمه‌های بسیار و در کتاب عین المعجزات از وی نامبرده شده است.
نسبت وی به ابوالقاسم علی بن موسی امام جواد (ع) می‌رسد. منطقه مذکور دارای امکانات رفاهی – تفرجگاهی شامل زائرسرا، مهمانسرا، پارک جنگلی، استراحتگاه، نمازخانه و پایگاه امداد جاده ای می‌باشد.

منابع:
www.doe.ir
http://www.iew.ir/
http://www.yjc.ir/
http://tnews.ir/news
http://shekarban.com/viewtopic
http://www.tasnimnews.com
http://www.salamfasa.com/
خرمن کوه

خرمن کوه

خرمن کوه یکی از کوههای استان فارس است که در 22 کیلومتری شمال غربی شهر فسا قرار دارد و مرتفع‌ترین نقطه این شهرستان محسوب می‌شود. کوههای احمری از سمت جنوب به سیاه کوه و این کوه متصل است. این کوه یک پدیده گنبدى شکل در راه سروستان به استهبان و در همسایگى دریاچه بختگان استان فارس است. ارتفا...

اطلاعات | نقشه
منطقه حفاظت شده میان جنگل

منطقه حفاظت شد...

منطقه حفاظت شده میان جنگل فسا با 56528 هکتار مساحت، در 90 کیلو متری جاده شیراز-فسا و در شمال غربی شهرستان فسا واقع گردیده است. این منطقه اولین بار در خرداد سال 1367 جزو مناطق شکار ممنوع قرارگرفت وبه لحاظ اهمیت زیستگاهی منطقه خصوصا تنوع گونه‌های گیاهی موجود درآن اسفند ماه 1375 بعنوان منط...

اطلاعات | نقشه
آستان شاهزاده قاسم

آستان شاهزاده ...

شاهزاده قاسم و شاهزاده ابراهیم (ع) از نوادگان حضرت عقیل برادر حضرت علی(ع) و از طرف جد مادری منتسب به حضرت علی (ع) می‌باشند، آرامگاه ایشان در شهرستان فسا در استان فارس قرار دارد . این آرامگاه مکانی فرهنگی و مذهبی برای دوستداران و متوسلین به اهل بیت (ع) در این شهرستان می‌باشد. در این آس...

اطلاعات | نقشه
امامزاده حسن فسا

امامزاده حسن ف...

امامزاده حسن علیه السلام از نوادگان امام موسی کاظم علیه السلام می‌باشد که یکی از بقاع متبرکه شاخص شهرستان فسا به شمار می‌آید. این بقعه در جنوب این شهرستان قرار دارد و گلزار شهدای فسا در جوار این امامزاده جلیل القدر واقع شده است. وی از فرزندان امام موسی بن جعفر متوفی به سال هزار و سی...

اطلاعات | نقشه
رصد خانه شهرداری فسا

رصد خانه شهردا...

در سال هزار و سیصد و هشتاد و هفت با پیگیری‌‌های فراوان اعضاء انجمن نجوم سپهر شهرداری شهرستان فسا جهت ساخت رصدخانه با شرکت نیکو فکر تهران قراردادی تنظیم و یک ماه پس از انعقاد این قرارداد، ساخت رصدخانه به پایان رسید. این مجموعه که شامل اتاق تلسکوپ و اتاق افلاک نما بود بر فراز تپه کدیوری...

اطلاعات | نقشه
تل ضحاک

تل ضحاک

در فاصله سه کلیو متری جنوب شهر فسا، تپـه ای خاکی وجود دارد که شکل گیری آن به صورت غیر طبیعی می‌باشد و در واقع تلی است که در اثر تخریب بناهای خشتی و گلی دوران گذشته ایجاد شده است. تـل ضحاک حدود بیست و پنج متر ارتفاع دارد و در اطراف آن تا محوطه‌ی خندق، سفالها ، آجرها و آثار فراوانی مشاه...

اطلاعات | نقشه
امامزاده زاهد کبیر

امامزاده زاهد ...

مقبره امامزاده زاهد (علیه السلام) در جنوب شرقی فسا، در زاهدشهر در دامنه تپه ای با ده پله از کف خیابان اصلی پائین‌تر واقع شده است.بنای ساختمان بقعه امامزاده، رفیع و بلندای آن به اندازه یک ساختمان دو طبقه، سفیدرنگ با گنبدی بزرگ با کاشی سفید و فیروزه رنگ می‌باشد. ارتفاع گنبد این امامزاده...

اطلاعات | نقشه

چشمه‌های گوارا در منطقه کوهستانی !##!میان جنگل فسا!##!

منطقه میان جنگل فسا در 90کیلو متری جاده شیراز-فسا و در شمال غربی شهرستان فسا واقع گردیده است.
این منطقه از شرق و شمال به جاده ارتباطی "فسا ـ شیراز" از غرب به راه ارتباطی خانه کهدان به نظر‌آباد و حسین‌آباد و سرانجام به مومن آباد و از جنوب به شهرستان فسا و خاوران محدود می‌شود ،وسعت منطقه56528 هکتار ... ادامه مطلب
چشمه‌های گوارا در منطقه کوهستانی !##!میان جنگل فسا!##!

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب