توضیحات

ویرایش
یکی از مناطق نمونه گردشگری استان کرمانشاه منطقه سیاحتی تفریحی دالانی میباشد . این منطقه خوش آب و هوا با منابع آبی زیبا و مصفا و مناظر دلنشین و طبیعی همه ساله پذیرای گردشگران میباشد.
منطقه سیاحتی تفریحی دالانی از مناطق گرمسیری حاشیه رودخانه سیروان با ارتفاع متوسط ۷۰۰ متراز سطح دریا در پایین دست روستای وراء و در امتداد جاده پاوه مریوان تا گردنه ته ته و کوهستان‌های سردسیر منطقه با ارتفاع متوسط ۲۷۰۰ متراز سطح دریا را شامل می‌شود و با چشم‌اندازی بسیار زیبا و شگفت‌انگیز و تفرجگاه‌های سرسبز و چشمه‌سارهای زیبا چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌سازد.
کوهستان دالانی در شمال غرب هورامان قرارگرفته و شهرهای نوسود و نودشه در دامنه آن واقع شده است. مسیر این جاده یکی از چشم‌اندازهای منحصربه‌فرد و جاذبه‌های توریستی منطقه بویژه در فصل‌های بهار و تابستان به شمار می‌آید.
صدای گوش نواز آب چشمه‌ها و رنگ‌های زیبا و چشم نواز گل‌ها و گیاهان که در رقص باد و موسیقی آب، روح آدمی را زنده می‌کند هر رهگذری را مفتون می‌سازد.
کوه دالانی حدود ۳۲۰۰ متر ارتفاع دارد و برفراز آن می‌توان بخش‌هایی از خاک کردستان عراق ...مشاهده کامل متن (دشت شهرزور وشهر حلبچه) و شهر مریوان و دریاچه زریبار را مشاهده کرد.
گردنه شمشی، گردنه ملاند، گردنه کله برودالا و گردنه ته ته از گردنه‌های معروف و چشم نواز این گذرگاه می‌باشد.
آب شرب و کشاورزی شهرهای نوسود و نودشه و روستاهای اطراف از چشمه‌های دامنه دالانی تامین می‌شود. وجود این چشمه‌ها از دیربازمنشأ آبادانی و سرسبزی منطقه بوده، چشمه معروف بل از منتهی‌الیه ضلع جنوبی دامنه دالانی بیرون می‌زند و از فاصله چندمتری به رودخانه سیروان می‌ریزد.
دالانی پوشیده از گل‌ها و گیاهان بسیار زیبایی است که به گیاهان بهشتی شهرت دارند و در فصل بهار تابلویی زیبا و چشم نواز از آفرینش را به نمایش می‌گذارد که با رایحه‌ای جان افزا، روح و روان آدمی را نوازش می‌دهد.
گل‌هایی از گونه‌های شب بو، بوژانه، چنور، سوره هراله، برزه لنگ، کما، لو، سیاه‌لو، ورکه مه‌ر و گیاهان دارویی و خوراکی که هر مسافر و رهگذری را شیفته و دلباخته می‌کند.
انواع مارهای سمی و غیرسمی همراه با پستاندارانی از جمله کل، بز، قوچ، میش، خرس، سیاه گوش، گربه وحشی، آهو، روباه معمولی و خرگوش از گونه‌های جانوری این ناحیه به شمار می‌آیند.
وجود پرندگان نادر و زیبایی چون کبک خوشخرام و بلدرچین، ترنم موسیقایی طبیعت در این منطقه را کامل کرده و گویی صدای پرندگان آرامش خاصی به گردشگران و دوستداران طبیعت می‌بخشد.
بلبل، کلاغ سیاه، گنجشک خاکی، سینه سرخ، مگس‌گیر، دم جنبانک زرد، پرستو، عقاب، مارخور، بلدرچین، کبوترکوهی و... از جمله پرندگانی هستند که در دالانی مأوا گرفته‌اند.
دالانی را نمی‌توان با زبان و قلم توصیف کرد بلکه باید دید و چشید اگر نمونه‌ای از بهشت برین را بر زمین می‌جویید دالانی، پاره‌ای از آن بهشت موعود است. آب گوارای چشمه‌های زیبا و برکه پرآب بهارانه‌اش یادآور چشمه‌های ذات بهشتی حوض کوثر است که هر بیداردلی را بی‌اختیار در برابر عظمت لایزال الهی به تعظیم و سجود و اقرار به یگانگی و ذات جبروتش وامی دارد.

منبع :http://www.aftabir.com/lifestyle/view/143072
http://www.isna.ir/fa/news/92110301893
http://www.ghatreh.com/news/nn18724052
روستای هجیج

روستای هجیج

هجیج یا به عقیده برخی حجیج روستایی پلکانی با معماری بسیار جالب و از پرجاذبه‌ترین نقاط استان کرمانشاه و از مناطق دیدنی اورامانات است و در 25 کیلومتری شهرستان پاوه قرار دارد که است که هر ساله مقصد بسیاری از مسافران داخلی و خارجی است و به معنای دره سرسبز و عمیق است. هجیج از توابع بخش نوس...

اطلاعات | نقشه
منطقه گردشگری دالانی

منطقه گردشگری ...

یکی از مناطق نمونه گردشگری استان کرمانشاه منطقه سیاحتی تفریحی دالانی میباشد . این منطقه خوش آب و هوا با منابع آبی زیبا و مصفا و مناظر دلنشین و طبیعی همه ساله پذیرای گردشگران میباشد. منطقه سیاحتی تفریحی دالانی از مناطق گرمسیری حاشیه رودخانه سیروان با ارتفاع متوسط ۷۰۰ متراز سطح دریا در ...

اطلاعات
روستای دشه

روستای دشه

روستای دشه در بخش مرکزی پاوه واقع است .جمعیت روستا نزدیک به 2000 نفر میباشد، دشه از شمال شرقی با روستای کمدرده، از شمال غربی با روستاهای هیروی و بله بزان ، از جنوب شرقی با روستاهای نوریاب و گلال و از جنوب غربی با روستای زردویی همسایه و دارای مرز مشترک می‌باشد . فاصله این روستا از مرکز ...

اطلاعات | نقشه
آبشار بل

آبشار بل

آبشار بل در مرز کرمانشاه و کردستان و در جوار رودخانه سیروان قرار گرفته است و موقعیت خاصی را برای گردشگران برای لذت بردن از مناظر زیبا ایجاد کرده است. برای دیدن آبشار بل دو راه وجود دارد : یکی آن که وارد سنندج شوید و سپس به سمت مریوان بروید و از سه‌راه حزب‌الله و از مسیر دزلی به این م...

اطلاعات | نقشه
مقبره سید عبیدالله کوسه هجیج

مقبره سید عبید...

مقبره سید عبیدالله معرف به کوسه‌ی هجیج در روستای هجیج شهرستان پاوه قرار دارد و یکی از اماکن زیارتی استان کرمانشاه است که هر ساله هزاران نفر از مناطق کردنشین غرب کشور به زیارتش می‌روند. براساس شواهد تاریخی، "سیدعبیدالله" فرزند امام موسی کاظم (ع) بوده که بعدها در نظر مردم روستای هجیج به ...

اطلاعات | نقشه
رود سیروان

رود سیروان

این رودخانه طویل‌ترین رودخانه کردستان و یکی از شعبه‌های مهم حوزه آبریز خلیج فارس محسوب می‌شود. این رودخانه از دو شاخه بزرگ به نام شاخه اصلی رودخانه، و شاخه چَم گَورَه (آزاد رود) تشکیل می‌شود. شاخه اصلی سیروان، از گاورود و قشلاق تشکیل و شعبه‌های آن به منزله شریان‌های حیاتی کردستان قلمد...

اطلاعات | نقشه
سد داریان

سد داریان

سد داریان یک سد خاکی ساخته شده روی رودخانه سیروان در نزدیکی شهر پاوه و در مجاورت روستای داریان است. تاج سد داریان در استان کرمانشاه و مخزن آن در استان کردستان قرار می‌گیرد. ارتفاع این سد خاکی به ۱۵۵ متر می‌رسد و با ساخت آن چشمه بل، چندین روستای قدیمی و ده‌ها هکتار جنگل زیر آب می‌رود؛ ...

اطلاعات | نقشه
غار سنگی حسین کوه کن

غار سنگی حسین ...

غار سنگی حسین و بیوگرافی کامل خالو حسین معروف به فرهاد ثانی. حسین کوه کن یا خالو حسین پهلوان گمنام و بی ادعایی است که با وجود معلولیت، بر سختی و مصائب روزگار و طبیعت غبله کرده و بنای استوار و تاریخی که هرگز نمونه ای از آن وجود نداشته را در انداخته است. داستان شیرین و فرهاد داستان باس...

اطلاعات | نقشه
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب