توضیحات

ویرایش

آبشار شیخ موسی در شهرستان بابل ، بخش بندپی شرقی و روستای حاجی شیخ موسی قرار دارد. ییلاق کوهستانی حاجی شیخ موسی یکی از زیباترین ، سرسبز‌ترین و خوش آب هوا‌ترین مناطق ایران می‌باشد که در فاصله 70 کیلومتری شهرستان بابل واقع شده است که دارای 2500 متر ارتفاع از سطح دریا است و از جذابترین مناظر جنگلی، ییلاقی و کوهستانی برخوردار است.
در دامن الــبرز مرکزی ودر جانب شرقی سرچشمه‌ی رودخانه‌ی ســجرو ( با نام رسمی سجاد رود ) ؛ مــزار بزرگمردی است که قدیمی‌ترین ساکن شناخته شده‌ی این منطقه است آن مــرد مسلمان مبارز حضرت حاج شیخ موسی است.
زیارتگاه شیخ موسی در نقطه بالای روستا دیده می‌شود. تپه‌های سبزپوشیده و حضور دام زیاد در این منطقه در منطقه کوهستانی شیخ موسی با خانه‌های چوبی و حصار سنگی بسیار دلرباست اهالی منطقه اطراف و به خصوص بابلی‌های عزیز از این منطقه به عنوان ییلاق تابستانی استفاده می‌کنند.
ییلاق حاجی شیخ موسی یک بافت کاملاً قدیمی (که متاسفانه در حال از بین رفتن می‌باشد) و سنتی پذیرای میهمانان خود در تعطیلات و به خصوص در فصل تابستان می‌باشد.
در روستای حاجی شیخ موسی دو بقعه حاجی شیخ موسی و امام زاده عبدالله قرار دارد که زائران زیادی از اقصی نقاط استان به سمت خود می‌کشاند.
یکی از جاذبه‌های دیدنی این منطقه کوهستانی دو آبشار زیبایی است که در زیر کوه و در مسیر رودخانه دریاکی که سربند رودخانه سجادرود ( سجرو ) قرار دارد. این آبشار زیبا در در بین دو کوه در دره قسمت پایینی روستای شیخ موسی و منطقه بسیار زیبا و سر سبز و کوهستانی بند پی شهرستان بابل واقع است.
آبشار شیخ موسی یا آبشار حاجی شیخ موسی یکی از زیبایی‌های این منطقه است که در دل جنگل‌های زیبای آن واقع شده است.
از دیگر جذابیت‌های روستای شیخ موسی مراسم فولکوریک آن یعنی جشن مردگان است. 28 تیرماه در گاهشماری طبری مصادف است با «جشن بیس و شش عیدماه». طبق یک باور عامیانه، ماجرا برمی گردد به زمانی که شخصیتی به نام فریدون به خونخواهی پدرش با همراهی سپاهی از مردم مازندران به مصاف ضحاک پادشاه اهریمنی می‌رود و پس از جانفشانی و کشته شدن تعداد زیادی از افرادش، به بند کشیده و در قعر چاهی انداخته می‌شوند بعد از آن ماجرا، مردم همه ساله در چنین روزی جشنی می‌گرفتند و سر قبر مردگانشان شمع روشن می‌کردند.
پهلوانان هر منطقه هم به یاد این نبرد تن به تن باهم کشتی پهلوانی می‌گرفتند. هر چند با گذشت سال‌ها مراسم جشن کمرنگ شده و کیفیت برگزاری آن تغییر کرده ولی این طور که از شواهد پیداست، روشن کردن شمع بر سر مزار اموات و غبارروبی و تمیز کردن آرامگاه‌ها که به «آستانه تراشی» معروف است، همچنان مرسوم است.
پخش غذا و شیرینی برای شادی روح رفتگان و برگزاری مسابقات کشتی لوچو در چنین روزی، یاگاری است از همان زمان. البته این آخری یعنی « لوچو» آن قدر پررنگ شده که پا گرفته از قهرمانان کشتی مازندران روزگاری از لوچوکاران و پهلوانان این بازی بوده اند.
شالیزارهای سرسبز به قدری دیدنی اند که به راحتی می‌توانند ما را از مقصدمان غافل کنند. لوچو در رابطه تنگاتنگی با فصل کاشت و برداشت محصول دارد. بطوری که روستاییان از اوقات فراغتی که پس از نشا و یا دروی برنج برایشان ایجاد می‌شود، برای برگزاری مسابقات لوچو استفاده می‌کنند.

لازم به ذکر است که از شیرگاه نیز می‌توانید به روستای شیخ موسی دسترسی داشته باشید.
برای رفتن به روستای شیخ موسی باید از بابل 70 کیلومتر به سمت جنوب حرکت کرد و مهمتر اینکه به سمت بخش بندپی شرقی و شهر گلوگاه بندپی رفت.
برای عزیمت به ییلاق حاجی شیخ موسی بعد از خارج شدن از شهر بابل با طی یک مسیر 25 کیلومتری در سمت جنوب به شهر کوچک گلوگاه بندپی ( مرکز بخش بندپی شرقی ) می‌رسند که شامل دشت و کوهپایه است.
بعد از عبور از گلوگاه بعد از طی یک مسیر 45 کیلومتری جاده آسفالته و با عبور از دل جنگل سرسبز و رودخانه‌های بین راه را سپری نمایند و در نهایت به ییلاق حاجی شیخ موسی برسند.
در اطراف روستای شیخ موسی روستاهای کوچک دیگری نیز واقع شده اند که از جمله می‌توان به : لهه ، شالینگچال، نیراسم و.... اشاره کرد.

منابع:
http://www.yjc.ir/fa/news/4930135
http://forum.ghoghnous.ir/showthread.php?p=9217#post9217
http://www.kardikola.rozblog.com/
http://www.iranvillage.ir/article-print-1027.html
http://sheykhmosa.mihanblog.com/

کاخ سلطنتی بابل

کاخ سلطنتی باب...

کاخ سلطنتی بابل در باغ مصفایی در جنوب بابل و محل فعلی دانشکده پزشکی مازندران که به دوره پهلوی باز میگردد، قرار دارد. بنای کاخ دو طبقه است با اتاقها و سالنهای متعدد و مزین به گچبری‌های بسیار زیبا و مجلل که چشم هر ببننده ای را خیره می‌کند. سنگ از مصالح عمده به کار رفته در این عمارت میبا...

اطلاعات | نقشه
روستای فیلبند

روستای فیلبند

در جنوب بابل در بلندای رشته کوه‌های البرز در مازندران، روستایی است که در آن دلتان برای زمستان تنگ نمی‌شود. زمستان‌های طولانی فیلبند توانسته بسیاری از گردشگران را روانه این روستای مازندران کند. زمستان در این منطقه زود آغاز می‌شود و دیر به پایان می‌رسد و می‌توان گفت نزدیک به هفت ماه سال ...

اطلاعات | نقشه
موزه بابل یا گنجینه بابل

موزه بابل یا گ...

موزه بابل معروف به گنجینه بابل به عنوان تنها موزه مردم‌شناسی مازندران در ساختمان شهرداری سابق شهر که در سال 1307 به عنوان بلدیه (شهرداری) بنا شد، واقع گردیده است. این بنا در اسفند ماه ۱۳۷۴ با کاربری فرهنگی در اختیار سازمان میراث فرهنگی مازندران قرار گرفت و در بهمن ماه سال ۱۳۷۵ پس از اح...

اطلاعات | نقشه
پارک جنگلی بابلکنار

پارک جنگلی باب...

بوستان طبیعت بابلکنار که یکی ازجاذبه‌های گردشگری و تفریحی نمونه استان مازندران وشهرستان بابل است که دارای ۷۶۰ هکتار مساحت می‌باشد که در فاز اول این پروژه ۴۰ هکتار آن به بهره برداری رسیده است ، و با امکاناتی از قبیل جاده آسفالت، آلاچیق، پارک بازی کودکان و چشمه آب طبیعی،سوپر مارکت، سرویس‌...

اطلاعات | نقشه
آبشار حاجی شیخ موسی

آبشار حاجی شیخ...

آبشار شیخ موسی در شهرستان بابل ، بخش بندپی شرقی و روستای حاجی شیخ موسی قرار دارد. ییلاق کوهستانی حاجی شیخ موسی یکی از زیباترین ، سرسبز‌ترین و خوش آب هوا‌ترین مناطق ایران می‌باشد که در فاصله 70 کیلومتری شهرستان بابل واقع شده است که دارای 2500 متر ارتفاع از سطح دریا است و از جذابترین مناظ...

اطلاعات | نقشه
آبگرم آزرود ( آبگرم آرزو )

آبگرم آزرود ( ...

این چشمه تقریبا درفاصله پنجاه و پنج کیلومتری جنوب غربی شهرستان بابل و در بخش بندپی شرقی قرار دارد. این منطقه دارای آب و هوایی معتدل و مرطوب می‌باشد و متوسط ارتفاع آن از سطح دریا ششصد متر است . این چشمه بین یک و نیم تا دو متر عمق دارد و دمای آن حدود سی الی سی و هفت درجه سانتی گراد می‌...

اطلاعات | نقشه
سد شیاده

سد شیاده

این منطقه زیبا و دیدنی در ۳۲ کیلومتری جنوب غربی بابل واقع شده و سد بر روی رودخانه چلیم یکی از سرشاخه‌های رودخانه بابلرود در روستای شیاده و در بخش بندپی غربی این شهرستان بسته شده است . منطقه بکر سد شیاده به دلیل دارا بودن آب و هوای مساعد و وجود جنگل در چهار سوی خود، مکان مناسبی برای پیا...

اطلاعات | نقشه
خانه موزه مکرمه قنبری

خانه موزه مکرم...

خانم مکرمه قنبری معروف به ننه مکرمه در سال 1307 ش در روستای دریکنده بابل به دنیا آمد . به اقرار خودش ، جوشش درونی وی برای خلق طرح‌ها وتصاویر از همان زمان کودکی و به صورت بازی با گل و خاک خود را آشکار میساخت . وی که از ده سالگی شروع به کار کرد و روزگاری پر فراز و نشیبی راپیموده بود ، ت...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
عاروس گله

عاروس گله

عاروس گل یکی از آیین‌های بسیار کهنی که در ایران اجرا می‌شد آیین عاروس گل بیشتر در غرب مازندران و شرق گیلان اجرا می‌شود و بازیگران اصلی آن غول ، پیر بابو و نازخانوم هستند. این گروه در ایام نوروز و پیش از آن نمایش‌های جذابی برای عموم اجرا می‌کنند و البته این آیین هم مثل بسیاری از سنت‌های...

اطلاعات

کوه نیراسم یکی از کوه‌های خوش آب وهوای بندپی است که اصلیت آن از آن طایفه بزرگ سماکوش است و حدود 2 هزار و 600 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بعد از شیخ موسی و لهه و شالینگچال واقع است .
وجود آب‌گرم معدنی در منطقه(آری‌بخش) بندپی شرق به صورت چشمه از جاذبه‌های بکر است و از ظرفیت بالای جذب توریست برخوردار ... ادامه مطلب

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب