1 1

توضیحات

ویرایش
یکی از زیباترین، پرجمعیت و بزرگترین روستاهای آذربایجان شرقی که در دره ای با صفا و دامنه کوه‌های سهند واقع شده است روستای تاریخی لیقوان می‌باشد.
طبق نوشته محققان و مورخان تاریخی سابقه تاریخی روستای لیقوان به قبل از اسلام بر می‌گردد،این روستا که یکی از روستاهای آذربایجان شرقی است، در 36 کیلومتری شرق تبریز و 24کیلومتری جنوب شهرستان باسمنج در دامنه کوه سهند قرار گرفته است که پس از گذر از روستاهای هروی و بیرق روستای لیقوان که منطقه تاریخی و خوش آب و هوا است واقع شده است.
روستای تاریخی لیقوان که درزبان محلّی "لوان" یا "لیوان" ( به معنای آب‌های گرم که از دامنه سهند و از آثار آتشفشانی جاری می‌شود) می‌گویند،به استناد شواهد تاریخی،سکونت در لیقوان قدمتی دیرینه دارد و این روستا ازمجموعه دره‌های سهند که همیشه آب‌های گرم آن جاری بوده شکل گرفته است.
این روستا در مکانی بن بست قرار گرفته که بعد روستا در قسمت جنوبی این منطقه بزرگترین مراتع برای چرای گوسفندان و دره ای بزرگ که به اصطلاح محلی به آن ممد دره می‌گویند برای زندگی ایلات و عشایر است که در واقع این دره مرز ...مشاهده کامل متن روستا با ایلات و عشایر این منطقه است.
دره سبز لیقوان با آب و هوای کوهستانی و خنک و آب گرم معروفی که دارد، مهم‌ترین بهانه ای است که باعث شده به این منطقه لقب دره بهشت را بدهند.
آب گرم لیقوان که از تغییرات زیرزمینی و بقایای آتشفشان خاموش کوه‌های سهند به وجود آمده است،در مجموع چند رودخانه را تشکیل می‌دهد و در کنار همین رودخانه آب‌های گوارایی از دل زمین می‌جوشد که به دلیل شرایط اقلیمی یکی از بهترین و غنی‌ترین آب‌های معدنی این سرزمین است.
در پای همین رودخانه چند کوه استوار و باصلابت نیز وجود دارد که همان رشته کوه‌های سهند است که نامش میان کوه‌های ایران‌زمین نگین سبزی است.
لیقوان در کنار رودخانه مهران رود و کوه‌های سر به فلک کشیده سهند جا خوش کرده است، پوشش گیاهی بی نظیر این منطقه و وجود گیاهان دارویی با خواص زیاد از جمله پونه، بابونه، قارچ و... منجر شده علاوه بر استفاده مردم محلی از این گیاهان دارویی از شیر گوسفندان این منطقه به دلیل استفاده از همین پوشش گیاهی پنیر سفید ، تمیز و خوشمزه ای به عمل بیاید که به صراحت می‌توان گفت در خاورمیانه بی نظیر است و شهرت پنیر لیقوان به دلیل همین خاصیت بی نظیر است.
به دلیل این که دامداری در لیقوان رونق خوبی دارد محصولات لبنی باکیفیتی نیز تولید می‌شود که پنیر آن سرآمد همه محصولات است، در این منطقه حدود 10 کارخانه پنیرسازی فعال است و در سال صدها تن پنیر از شیر خالص گوسفندان محلی تولید می‌شود که به سراسر استان آذربایجان شرقی و تهران صادر می‌گردد، همچنین طی چند سال اخیر جشنواره‌ای به نام «پنیر لیقوان» در روستای لیقوان برگزار می‌شود.
از جمله مکان‌های دیدنی روستای لیقوان آب گرم( ایسّی سو)،در جنوب شرقی روستا و در کنار رودخانه لیقوان چندین آبگرم کوچک و بزرگ به نامهای طوله سر، بارالی و باغچه قره وجود دارد که با پیوستن این سه رود کوچک رودخانه لیقوان شکل می‌گیرد که بنا به تجارب مردم در رفع نارسایی‌های گوارشی مؤثراند.
با توجه به این که تا نزدیکی آبگرم، راه آسفالت شده است، در فصل تابستان گروه کثیری از روستاییان و ایلات و عشایر منطقه، همچنین گردشگران غیربومی برای مداوا و استفاده از چشمه‌های معدنی ، اطراف آبگرم خیمه و خرگاه برپا می‌کنند.
یکی از عجایب این منطقه در این است که در دو طرف رودخانه، آب گرم وجود دارد در حالی که از وسط آن‌ها رودخانه‌ی بسیارخنک و گوارای لیقوان می‌گذرد.
دره لیقوان( لوان دره سی) یکی دیگر از جاذبه‌های این روستاست که به دلیل داشتن رودخانه و انواع چشمه‌ها و جنگل‌ها و درختان و طبیعت بکر، یکی از معروف‌ترین تقرّجگاه‌های اطراف تبریز و از مهمّ‌ترین قطب گردشگری استان به شمار می‌رود.
این درّه در شرق روستای سفیده‌خوان قرار دارد.
رودخانه‌ی لیقوان‌چایی با عبور از میان این دره باعث به وجود آمدن تفرجگاهی بسیار زیبا و نیز عمل‌آوری مرغوب‌ترین پنیر خاورمیانه شده است.
حواشی لیقوان چای که از دامنه‌های شمالی رشته کوه سهند سرچشمه می‌گیرد،چشمه سارهای متعددی از دره‌های شرقی و غربی لیقوان به آن می‌پیوندد و رودخانه پرآبی را تشکیل می‌دهند، جریان رودخانه از جنوب به شمال است و اراضی روستاهای سفیده‌خوان،لیقوان،بیرق و هروی و... را آبیاری می‌کند.
حواشی سرسبز این رودخانه تفرجگاه بهاری و تابستانی مردم تبریز و دیگر گردشگران است. کشتزارهای سرسبز و باغ‌های میوه هر ساله به خصوص در تابستان هزاران نفر از دوست داران طبیعت را به این دره باصفا جذب می‌کند.
گورستان قدیمی لیقوان و خانه اربابی (حاج احتشام الدوله) ازمهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی این روستا هستند، که مربوط به قرن هفتم هجری می‌باشد. سنگ نوشته هایی قدیمی فراوانی روی قبرها قرارگرفته است وجملات متعددی، به شکل ماهرانه روی سنگ‌ها حکّاکی شده است.
البته این قبرستان هم مثل سایر قبرستان‌ها از دست سارقان و سودجویان در امان نمانده وبعضی از آثار باستانی آن را غارت کرده اند. این قبرستان یکی ازآثار ملی ثبت شده‌ی ایران است.
که طی سالهای اخیر سازمان میراث فرهنگی استان جهت بازسازی آن اقدامات خوبی انجام داده است.
طبیعت بکر، کوه‌ها و صخره‌های هرمی و مخروطی شکل و تونل‌های سنگی دست ساز بی شمار زیر زمینی( همچون کندوان اسکو) در این روستا وجود دارد، حفره‌ها ،غارها،آغل ها،اتاقک ها، تونل‌ها و دالانهایی در دل کوه‌ها و در زیر خانه‌های مسکونی که از جنس سنگ کران است توسط مردان قدیمی و قوی پنجه‌ی لیقوان کنده شده است که کاربرد فراوان دارند.
در زمان قدیم مردم از دست یاغیان و چپاول گران در آن‌ها مخفی می‌شدند ولی امروزه بعضی از آن‌ها بعنوان انباری خصوصا نگهداری پنیر و بعضی هم محل نگهداری گوسفندان است.
این غارها و دالان‌های سنگی در تابستان خنک و در زمستان گرم هستند.
گذشته از گورستان قدیمی لیقوان،می توان از سایر آثار تاریخی روستا به بنای کاخ داش عمارت، پل حاج سالار،شیرهای سنگی اشاره کرد، همچنین مجسمه دو شیر سنگی هم اکنون در داخل حیاط مدرسه دخترانه موجود است.
این روستا حالت پلکانی دارد و جز روستاهای منحصر به فرد است است،از لحاظ معماری به دلیل اینکه بهترین زمینها به زمینهلای کشاورزی اختصاص داده شده است در قسمتهای صخره ای خانه‌های روستایی ساخته شده است که این امر منجر شده است تا این روستا جز روستاهای متمرکز استان محسوب شود که حالت پلکانی دارد.
طبق گفته‌های تاریخ نویسان این روستا در گذشته‌ها متعلق به حاج احتشام الدوله لیقوانی بود که در سال 1924 افراد فرقه دمکرات به این مطقه حمله کردند و ارباب و پسرانش را کشتند، ساختمان اربابی نوع معماری قاجاری بود که اوایل انقلابتوسط برخی افراد تاحدی تخریب شده بود ولی طی سالهای اخیر توسط میراث فرهنگی استان بازسازی شده است.
روستای لیقوان از جمله پر جمعیت‌ترین روستاهای استان آذربایجان شرقی است که حدود 8 هزار نفر جمعیت دارد.
روستای لیقوان یکی از مناطق مهم استان آذربایجان شرقی است ودارای بهترین آب و هوای و مناطق سرسبزی است که سالانه بسیاری از گردشگران رابه دلیل وجود این آب وهوا به سوی خود جلب میکند .
علاوه بر این آب وهوا و امکان‌های گردشگری دیگر، سراسر دامنه‌ها و کوهستان‌های جنوب لیقوان بخصوص ارتفاعات سهند را مراتع و چمنزارها و گلزارها پوشانیده که این امر منجر توجه ویژه مسئولین شد که طی 5 سال اخیر شهرک توریستی در این زمینه توسط اداره تربیت بدنی و سازمان گردشگری برای بازیهای زمستانی، کوه نوردی و ماهی گیری راه اندازی شده است .
روستای لیقوان ،همانند روستای تاریخی کندوان دارای جایگاه تاریخی و گردشگری ویژه ایست.
این روستا در کنار اهیمت تاریخی و توریستی ظرفیت سرمایه‌های گذاری و حمایت‌های بیشتر مسئولین را دارد تا با سرمایه گذاریهای بیشتر این منطقه را به یکی از بزرگترین و بهترین مکان‌های گردشگری و سرمایه گذاری استان آذربایجان شرقی تبدیل کند.
مسیر دسترسی :
جاده ارتباطی لیقوان( تبریز) از مسیر دروازه تهران شهر تبریز شروع می‌شود و بعد از گذر از شهر باسمنج و روستاه‌های هروی (هربی) بیروق (بره) به روستای لیقوان می‌رسد.
این روستا یکی از بهترین آب و هوای را درآذربایجان شرقی دارا میباشد که با وجود توانمندیهایی زیست محیطی و اجتماعی واقتصادی سالانه بسیاری از گردشگران را به دلیل وجود این آب وهوا به سوی خود جلب می‌کند.

منابع :
http://www.yjc.ir/
http://lighvanturkish.blogfa.com/
http://www.saygol.com/
http://fa.wikipedia.org/
بازار تبریز

بازار تبریز

بازار تبریز بزرگ‌ترین مجموعه بازار به هم پیوسته سرپوشیده جهان با مساحتی حدود یک کیلومتر مربع و یکی ازشاهکارهای معماری ایرانی است .همچنین یک از مهمترین بازارهای ایران وقاره آسیا نیز میباشد. قدمت این بنا نامعلوم است ولی در تاریخ بسیاری از جهانگردان از سده چهرم هجری تا دوره قاجار از این ب...

اطلاعات | نقشه
ایل گلی ( ائل گلی - شاه گولی )

ایل گلی ( ائل ...

ایل‌گلی یا شاه گلی ، یکی از زیباترین و مهم‌ترین تفرجگاههای شهر تبریز است که در جنوب شرق شهر در ۷ کیلومتری مرکزشهر، بر دامنه تپه ای قرار گرفته است. ایل‌گلی، بزرگترین منبع ذخیرهٔ آب جهت آبیاری باغ‌های مناطق شرقی تبریز تا پیش از روی‌کارآمدن صفویان بوده‌است. در زمان صفویان،به دور دریاچهٔ...

اطلاعات | نقشه
مقبره الشعرا ( مقبرةالشعرا )

مقبره الشعرا (...

مقبره الشعرا یا همان آرامگاه شاعران یکی از گورستان‌های تاریخی شهر تبریز است که بیش از ۴۰۰ شاعر، عارف و رجال نامی ایران و کشورهای منطقه از ۸۰۰ سال پیش به ترتیب از حکیم اسدی طوسی تا استاد شهریار، یکی پس از دیگری در اینجا به خاک سپرده شده‌اند. این بنای یادبود نماد مقبرةالشعرا و یکی از نم...

اطلاعات | نقشه
مسجد کبود ( گـُی مسجد - عمارت مظفریه )

مسجد کبود ( گـ...

مسجد کبود یا گـُی مچید ،عمارت مظفریه نیز نام دارد،این مسجد بر طبق کتیبهٔ سردر آن در سال ۸۷۰ هجری قمری و ۱۴۶۵ میلادی به دستور صالحه خانم دختر سلطان جهانشاه مقتدرترین حکمران سلسله قره‌قویونلو که فردی زیبا پسند و شاعر بود بنا نهاده شد. تنوع و ظرافت و زیبایی کاشی‌کاری و استفاده از رنگها...

اطلاعات | نقشه
خانه مشروطه تبریز

خانه مشروطه تب...

این خانه در ضلع غربی بازار تبریز و در محلی به نام راسته کوچه روبروی مسجد جامع این شهر قرار گرفته است.خانه مشروطه، یکی از معروف‌ترین و پرافتخارترین خانه‌های تاریخی شهر تبریز و ایران می‌باشد است. این خانه محل تصمیم گیریهای مهم در اوج انقلاب مشروطه بوده است خانه مشروطه توسط حاج ولی معما...

اطلاعات | نقشه
باغ گلستان

باغ گلستان

باغ گلستان یا باغ فجر که به زبان ترکی: گولوستان باغی نیز گفته میشود که در سال ۱۳۰۸ خورشیدی افتتاح گردید و قدیمی‌ترین بوستان داخلی تبریز نیز به شمار می‌آید. این باغ زیبا با مساحت ۵۲٬۰۰۰ متر مربع در غرب شهر، نزدیک به مرکز تبریز قرار گرفته است. باغ گلستان، دراراضی گورستان گجیل بنا نهاد...

اطلاعات | نقشه
خانه پروین اعتصامی

خانه پروین اعت...

پروین اعتصامی که نام اصلی او "رخشنده " است در بیست و پنجم اسفند 1285 هجری شمسی در تبریز متولد شد ، در کودکی با خانواده اش به تهران آمد . پدرش که مردی بزرگ بود در زندگی او نقش مهمی داشت,و هنگامیکه متوجه استعداد دخترش شد ، به پروین در زمینه سرایش شعر کمک کرد. خانه پروین اعتصامی در تبریز،...

اطلاعات | نقشه
موزه و خانه استاد شهریار

موزه و خانه اس...

استاد شهریار در سال 1285 شمسی در بازارچه میرزا نصرالله تبریز (چایکنار) متولد شد. نام پدرش حاج میرزا آقاخشکنابی است که از وکلای مبارز دادگستری تبریز و مردی فاضل و خوش محاوره و از خوش‌نویسان دوره خود و با ایمان و کریم‌الطبع بوده است. در سال 1328 هجری قمری که تبریز آبستن حوادث مشروطیت بود...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
کوفته تبریزی

کوفته تبریزی

کوفته تبریزی یکی از غذاهای مشهور ایران و متعلق به شهر تبریز است. انواع کوفته در نقاط مختلف خاورمیانه تهیه می‌شود و نقطه تمایز کوفته تبریزی بیشتر در طرز تهیه و مواد استفاده شده در آن است. در این غذا از انواع سبزیجات معطر استفاده می‌شود و به‌طور سنتی گوشت این کوفته در یک هاون سنگی و با د...

اطلاعات
خورشت هویج

خورشت هویج

خورشت هویج از غذاهای سنتی استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز است و معمولاً نوع اصیل آن با ریشه ای به نام زردک که شباهت زیادی به هویج دارد تهیه میشود. ( ریشه زردک حتی از نظر طعم نیز بسیار به هویج فرنگی نزدیک است). چنانچه طالب غذاهای آذری هستید به شما پیشنهاد میکنم طعم متفاوت این خورش خوش...

اطلاعات
لوبیا پلو تبریزی

لوبیا پلو تبری...

یکی دیگر از غذاهای محلی استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز لوبیا پلوی تبریزی می‌باشد که طرز تهیه آن به شرح ذیل می‌باشد : مواد لازم : 4پیمانه؛ برنج - 2 پیمانه؛ لوبیا چشم‌بلبلی - 4 پیمانه؛ شوید تازه - 2 ق س؛ روغن جامد - یک دوم ق س؛ دارچین - 75 گرم؛ کره - زعفران دم کرده - 1 عدد؛ سینه‌مر...

اطلاعات
خاگینه رولتی ( گیگناخ )

خاگینه رولتی (...

مواد لازم خمیر کرپ: آرد 3 قاشق غذاخوری - تخم مرغ 2 عدد - ماست 3 قاشق غذاخوری - آب نصف پیمانه - زعفران دم کرده 2 قاشق چایخوری - بیکینگ پودر یک قاشق چایخوری - نمک یک پنس ( به اندازه نوک قاشق چایخوری - خیلی کم ) مواد داخل گیگناخ : گردو خرد شده 1 پیمانه پودر دارچین 1 ق م پودر زنج...

اطلاعات
لباس محلی آذربایجان شرقی

لباس محلی آذرب...

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از ثبت «مهارت دوخت پوشاک و لباس‌های محلی و سنتی آذربایجان شرقی» در فهرست میراث ناملموس آثار ملی کشور خبر داد و گفت: پوشاک بارزترین مشخصه فرهنگی یک قوم محسوب می‌شود. منطقه آذربایجان شرقی پوشاک سنتی در چند دهه اخیر بیش از هر موض...

اطلاعات
زبان و گویش مردم آذربایجان شرقی

زبان و گویش مر...

زبان امروزی ساکنان استان آذربایجان شرقی، ترکی آذربایجانی می‌باشد که در نقاط مختلف آن با لهجه‌های گوناگون تلکم می‌شود. زبان نوشتار و رسمی آذربایجان در بیشتر دوره‌های تاریخی آن، زبان آذری بوده‌است. اکثریت قریب به اتفاق نوشته‌ها و آثار مردم این منطقه نیز در دوره‌های مختلف به فارسی و آذری...

اطلاعات
موسیقی آذربایجان شرقی

موسیقی آذربایج...

در آذربایجان ، موسیقی جزئی از فرهنگ زنده مردم محسوب می‌شود. در این میان موسیقی مردمی شناخته شده‌ی « عاشیق لَر » (عاشق ها) که با سرشت بومی مردم آذربایجان آمیخته است، از جایگاه ویژه ای برخوردار است. پیشنیه این موسیقی کم و بیش روشن است و امروزه نیز در برگزاری مراسم و آیین‌های سنتی نقشی ...

اطلاعات
آش ماست ( یوغورت آش )

آش ماست ( یوغو...

آش ماست (یوغورت آش , یوتداش) غذای سنتی ترک‌های عزیز هموطنمان ، یکی از ساده‌ترین و مفید‌ترین آش‌ها در فصل زمستان است ؛ و نیز به دلیل اینکه از حبوبات حجیم در این آش استفاده نمیشود در دسته غذاهای نسبتا سبک به حساب می‌آید . زمان پخت این آش نیز نسبت به سایر آش‌ها بسیار کوتاه‌تر میباشد. ...

اطلاعات
مشاهده تمامی آداب و رسوم
فرش آذربایجان شرقی

فرش آذربایجان ...

آذربایجان و بویژه شهر تبریز از دیر باز در خلق قالیهای نفیس، نقش عمده ای داشته است. سابقه تاریخی هنری این مردم به دوران مادها می‌رسد. طراحی فرش در این مرز و بوم، سابقه طولانی دارد و طراحان بزرگی در این منطقه وجود داشته اند که با خلق آثار گرانبها و با ارزش، خدمات ارزنده ای به فرش ایران ک...

اطلاعات
قالی تبریز

قالی تبریز

قالی تبریز یکی از انواع قالی‌های ایرانی است. این قالی در شهر تبریز بافته می‌شود. این شهر یکی از مهم‌ترین مراکز بافت قالی در ایران است و قالی‌های بافت آن از تنوع و گوناگونی بسیاری برخوردارند. فرش‌های آن چه آنها که زینت بخش موزه‌ها ی معتبر جهان است. و یا در مجموعه کلکسیونرهای مشتاق جای ...

اطلاعات
گلیم بافی استان آذربایجان شرقی

گلیم بافی استا...

در استان آذربایجان شرقی، گلیم بافی، بسیار رایج است و یکی از رشته‌های اصلی منطقه به حساب می‌آید. از مهمترین گلیم‌های منطقه می‌توان به بافت گلیم، گلیم‌های شاهسون اشاره کرد. شاهسونها یکی از مهمترین طوایف شمال غربی ایران هستند که اکثریت آنها ترک و اقلیتی دارای اصلیت کرد، تاجیک و گرجی هستن...

اطلاعات
نقره کاری

نقره کاری

استان آذربایجان شرقی از کانون‌های صنایع دستی ایران محسوب می‌شود ؛ و یکی از رشته‌های صنایع دستی استان هنر و صنعت نقره کاری است. صنعت نقره سازی از دیر باز در تبریز رواج داشته است. نقره سازی از سال 1915 میلادی از ترکیه برای اولین بار به تبریزآمده و لذا نقره کاران بیش از دیگر نقاط کشور در...

اطلاعات
نوقا ( لوکا )

نوقا ( لوکا )

نوقا یکی از شیرینیهای سنتی خاورمیانه و اروپای جنوبی است که انواع مختلفی دارد. به نظر میرسد که نوع از این شیرینی به نام تورون در دوران غلبه اسلام بر اسپانیا در آنجا به شیرینی محلی تبدیل شده است، گرچه برخی معتقدند که تورون از واژه لاتین توست به معنای ترد گرفته شده است. این شیرینی در ایر...

اطلاعات
قرابیه

قرابیه

قورابیه از شیرینی‌های محلی ترک زبانان است که بیشتر در تبریز و ارومیه تهیه می‌شود و یکی از بهترین شیرینی‌های این مناطق به حساب می‌آید و بیشتر گردشگران به شهر تبریز این شیرینی را به عنوان سوغاتی با خود به همراه می‌آورند. مواد لازم : بادام پوست گرفته خام 150 گرم - شکر 200 گرم - سفیده تخم...

اطلاعات
اریس ( ریس - سوت شیرینی سی )

اریس ( ریس - س...

اریس، ریس یا سوت شیرنی سی یکی از شیرینی‌های محلی تبریز است. اریس را از شیر، شکر، وانیل، پسته، کاکائو و... درست می‌کنند. اریس دارای انواع کاکائویی، تسبیحی و... می‌باشد. ریس کاکائوئی کشی : این ریس دردونوع پسته ای و ساده تهیه میشه: اگه بخواهید در خونه این شیرینی را تهیه نمایید میتونید...

اطلاعات
شیرینی لطیفه

شیرینی لطیفه

مواد لازم جهت تهیه شیرینی لطیفه تبریز: آرد ۱ لیوان تخم مرغ ۴ عدد شکر ۱ لیوان وانیل ۱/۴ قاشق چایخوری بکینگ پودر ۱/۲ قاشق چایخوری پودر قند و خامه برای تزئین به مقدار لازم طرز تهیه: ابتدا زرده و سفیده را از هم جدا کنید، دقت کنید که کوچک‌ترین اثری از زرده داخل سفیده‌ها نباش...

اطلاعات
مشاهده تمامی محصولات

سفر به سرزمین پنیر

لیقوان با تمام کوچکی اش، نام بزرگی است. روستایی که اگرچه همیشه با پنیرهای قالبی ایرانی تداعی می‌شود، اما اگر به عنوان یک گردشگر وارد آن شوید جاذبه‌های بیشتری را می‌بینید که تمام ذهنیت تان را از این روستا، تغییر می‌دهد! طبیعت زیبای لیقوان آنقدر غافلگیر کننده است که ممکن است مجبور شوید هر چند دقیقه یک بار به خودتان یادآوری کنید که خواب نمی‌بینید و اینجا گوشه ای از خاک سرزمین خودتان است!
دره سبز لیقوانبا آب و هوای کوهستانی و خنک و آب گرم معروفی که دارد، مهم‌ترین بهانه ای است که باعث شده به این منطقه لقب دره بهشت را بدهند. آب گرم لیقوان که از تغییرات زیرزمینی و بقایای اتش فشان خاموش کوه‌های سهند به وجود آمده است فرصت خوبی است تا تنی به آب بزنید.
برای دیدن لیقوانباید به آذربایجان شرقی سفر کنید و در 36 کیلومتری جنوب تبریز این روستا را ببینید که در کنار رودخانه مهران رود و کوه‌های سر به فلک کشیده سهند جا خوش کرده است. جاده ارتباطی لیقوان- تبریز از مسیر «دروازه تهران» شهر تبریز شروع می‌شود و بعد از گذر از شهر باسمنج و روستاه‌های هروی (هربی) بیروق (بره) به روستای لیقوان می‌رسد. یادتان باشد که دره لیقوانبین تمام دره‌های استان آذربایجان شرقی تنها جایی است که امکان ارائه خدمات و پذیرایی از مسافران را دارد.
پنیر لیقوان بهترین خرید در این منطقه است. نیم کیلو پنیر را بسته به نوع تهیه و شیر آن، بین ۱۲ تا ۱۵ هزار تومان میتوانید بخرید. انواع محصولات لبنی مثل شیر، ماست، کره، کشک و خامه یا قیماق، محصوالت زراعی و باغی، خشکبار،گردو و گل محمدی و انواع دستبافته‌های زنان را هم برای خرید فراموش نکنید.

... ادامه مطلب
سفر به سرزمین پنیر

دره لیقوان

روستای لیقوان روستایی که اگرچه همیشه با پنیرهای قالبی ایرانی تداعی می‌شه، اما اگه به عنوان یه گردشگر واردش بشین جاذبه‌های بیشتری رو می‌بینید که تمام ذهنیتتون رو از این روستا تغییر می‌ده! طبیعت زیبای لیقوان آنقدر غافلگیر کننده است که ممکنه مجبور شید هر چند دقیقه یه بار به خودتون یادآوری کنید که خواب نمی‌بینید ... ادامه مطلب
دره لیقوان

روستای لیقوان

روستای لیقوان روستایی که اگرچه همیشه با پنیرهای قالبی ایرانی تداعی می‌شه، اما اگه به عنوان یه گردشگر واردش بشین جاذبه‌های بیشتری رو می‌بینید که تمام ذهنیتتون رو از این روستا تغییر می‌ده! طبیعت زیبای لیقوان آنقدر غافلگیر کننده است که ممکنه مجبور شید هر چند دقیقه یه بار به خودتون یادآوری کنید که خواب نمی‌بینید ... ادامه مطلب
روستای لیقوان

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.