توضیحات

ویرایش
گایکان نام روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان الیگودرز است که در 20 کیلومتری شهر الیگودرز قرار دارد و از اطراف به ارتفاعات بلند و برفگیر محدود می‌شود.
روستای گایکان دو هزار و 318 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و آب‎وهوای آن در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد است.
گایکان از پیشینه تاریخی نسبتاً طولانی برخوردار است و یکی از روستاهای قدیمی لرستان به شمار می‎آید.
مردم روستای گایکان به زبان لری بختیاری سخن می‏گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
درآمد اکثر مردم روستای گایکان از فعالیت‏های زراعی و دامداری تأمین می‏شود. گروهی از مردم روستا نیز در امور خدماتی و تولید صنایع دستی اشتغال دارند.پرورش زنبور عسل و تولید عسل نیز در روستای گایکان رواج دارد.
انواع میوه‏ها به ویژه گردو از مهم‏ترین محصولات باغی روستای گایکان به شمار می‏رود. مراتع سرسبز و حاصلخیز ...مشاهده کامل متن و پوشش گیاهی مناسب موجبات رونق دامداری را فراهم آورده است و گوشت قرمز و انواع لبنیات از مهم‏ترین محصولات دامی این روستا می‌باشد.
زنان روستا در اوقات فراغت به تولید صنایع دستی می‏پردازند و انواع قالی، گلیم و جاجیم را با زیباترین طرح‏ها و نقش‏ها تولید می‏کنند.
روستای گایکان در یک محدوده کوهستانی استقرار یافته و بافت مسکونی متراکمی دارد. خانه ‏های روستا عموماً تحت تأثیر شرایط طبیعی، نوع معیشت و فعالیت خانوار روستایی شکل گرفته است و اغلب در یک طبقه و با سقف مسطح و دیوارهای ضخیم ساخته شده‏ اند.
خشت، ملاط گل، آجر و تیرهای چوبی عمده مصالح به کار رفته در خانه‏‌های قدیمی این روستا است. در ساخت واحدهای مسکونی جدید از مصالح آهن، سیمان و گچ استفاده شده است.
در اراضی این روستا انواع گیاهان دارویی مانند ختمی، بنفشه، شیرین‏بیان، گون و سبزیجات معطر می‏ رویند که کاربردهای دارویی مختلفی دارند.
در اطراف روستای گایکان کوه‏های بلندی وجود دارند که روستا را برگرفته ‏اند. سطح این کوه‏ها در زمستان پوشیده از برف می‏شود و چشم ‏انداز بسیار زیبایی پدید می‌‏آورد.
مناظر طبیعی این کوه‏ها برای علاقمندان به ورزش کوهنوردی جذابیت فوق‏ العاده‏ای دارد.
پیرامون این روستا زیستگاه انواع جانوران و پرندگان مانند گرگ، شغال، روباه، گراز، خرگوش، کبک و تیهو می‏باشد.
آرامگاه امامزاده ابراهیم(ع) زیارتگاهی است که در 1.5 کیلومتری روستا قرار دارد و از جاذبه‌های مذهبی این روستا میباشد.
مردم این روستا مانند سایر ایرانیان در اعیاد بزرگ مذهبی و ملی مانند فطر، قربان، غدیر و نوروز به جشن و سرورو و در سوگواری ائمه (ع) به عزاداری می‏پردازند.
مراسم عروسی و مراسم چوب‏ بازی و شاهنامه‏ خوانی از مهم‏ترین مراسم و آیین‏ هایی است که در روستای گایکان برگزار می‏شود.
موسیقی بختیاری در روستای گایکان رواج دارد. کرنا، ساز و دهل از مهم‏ترین آلات موسیقی رایج در این روستا است.
مقام ‏های موسیقی بختیاری به «بیت» معروف است. گله‏داری، برزگری، ابوالقاسم‏خان و مقام شیرعلی مردون از رایج‏ترین مقام‏های موسیقی بختیاری است.
پوشاک مورد استفاده مردم روستای گایکان را لباس‏های محلی بختیاری تشکیل می‏دهد.
لباس مردان شامل سربند، کلاه نمدی، شلوار گشاد، شال کمر، گیوه است.
مهم‏ترین محصولات صنایع دستی و بافته ‏های روستایی قالی، گلیم و جاجیم هستند.
مهم‏ترین سوغات روستا شامل گردو، عسل، موسیر و انواع بافته‏‌های دستی است.
ترخینه، آش دوغ یا ماسوا و برساق رایج‏ترین غذاهای محلی روستا میباشند.
کوه‏های پربرف، چشم ‏اندازهای دلپذیر، طبیعت زیبا و آب و هوای معتدل، گایکان را به یکی از زیباترین و دیدنی‏ترین روستاهای استان لرستان تبدیل کرده است.
فضاهای زیبای این روستا چشم بینندگان را خیره و مسحور می‏کند.

منبع:
http://stonelion.blogfa.com/post/200
http://lorestan.isna.ir/default.aspx5
http://deevanonline.com/lorestan_
آبشار چکان

آبشار چکان

آبشار چکان یکی از عجایب و زیبایی‎های استان لرستان در منطقه‎ای کوهستانی - جنگلی، در جنوب غربی شهرستان الیگودرز و در دامنه ارتفاعات مشرف بر دره چکان در فاصله 141 کیلومتری شهرستان خرم آباد واقع شده است. ارتفاع آبشار چکان 30 متر و عرض تاج آن چهار متر است . قرارگیری در مرکز لرستان و وضعی...

اطلاعات | نقشه
آبشار آب سفید

آبشار آب سفید

آبشار آب سفید یکی از طبیعی‌ترین و زیباترین آبشارهای کشور و از جلوه‌های زیبا و منحصربفرد طبیعت بکر و سرسبز استان لرستان می‌باشد که با ارتفاع ۴۰۲۸ متر که در بخش بشارت زلقی شهرستان الیگودرز و در جوار قالی کوه ( غالیه کوه )واقع شده است. آبشار آب سفید (در گویش محلی او اسبید) با لقب عروس زیب...

اطلاعات | نقشه
امامزاده محمد بن حسن

امامزاده محمد ...

امامزاده محمد بن حسن از فرزندان امام حسن مجتبی (ع) میباشد, آرامگاه این امامزاده در روستای اینوه در بخش بشارت در 130 کیلومتری شهرستان الگودرز واقع شده است این مسافت مسیری کوهستانی و پیچ در پیچ و خطرناکی است,از طرفی طبیعت سر سبز و آبشار‌های کوچک و بسیار زیبا زیبایی‌های طبیعی هستند که د...

اطلاعات | نقشه
سد خان آباد

سد خان آباد

سد خان آباد در 25 ‪کیلومتری الیگودرز در استان لرستان بر روی رودخانه " اسل شاه " ساخته شده است. این سد از نوع خاکی همگن است و طی سالهای 1380 تا 1384 ساخته شده است. طول تاج آن ‪ 270‬متر و بلندی آن 5/33 متر است، سد خان آباد علاوه بر مهار حدود ‪ 18‬میلیون متر مکعب آب ، 1700هزار هکتار از ...

اطلاعات | نقشه
روستای چمن سلطان

روستای چمن سلط...

روستای چَمَن سُلطان مرکز بخش بربرود شرقی در 18 کیلومتری جنوب شرقی شهر الیگودرز و کنار راه رکن آباد به مغانک قرار دارد . چمن سلطان توسط امیرهوشنگ خان فرزند محمدرفیع خان امیربختیار که خود فرزند لطفعلی خان امیرمفخم بختیاری ایلخان وقت بختیاری بود اداره میشد و امیرهوشنگ خان و همسرش بی بی هو...

اطلاعات | نقشه
دشت لاله واژگون الیگودرز

دشت لاله واژگو...

جنس لاله واژگون متعلق به خانواده لاله می‌باشد که تا به حال 125 گونه از آن از نقاط مختلف دنیا گزارش شده است.لاله واژگون برخلاف سایر گونه‌های لاله و سایر گلها از ساقه به سوی زمین برگشته است و بدین سبب نامش را واژگون نهاده اند و برخی نیز به سبب آنکه درمیان گلبرگهایش همواره قطره آبی جاری اس...

اطلاعات | نقشه
کوه تمندر

کوه تمندر

کوه تمندر رشته کوهی در جنوب غربی شهرستان الیگودرز میباشد که در نواحی بربرود و زلقی واقع شده است .کوهستان تمندر یکی از بزرگترین شکارگاه‌‌های شهرستان الیگودرز است. این کوه چهار رشته شمالی، جنوبی، خاوری و مرکزی دارد. رشته شمالی ۲ قله ازنا و دره سر را در بر می‌گیرد که به ترتیب ۳۲۰۰ و ۳۵۰۰ ...

اطلاعات | نقشه
قالی کوه

قالی کوه

رشته کوه قالی کوه ،غالیه کوه یا قلعه کوه دومین رشته کوه بلند لرستان محسوب می‌شود وسعت این رشته کوه به حدی است که بخش بزرگی از بخش‌های بشارت زلقی و ززو ماهرو را پوشانده است، قله بلند این کوه ۴۰۲۸ متر ارتفاع دارد. قالی کوه یکی از مرتقع‌ترین قلل رشته کوه زاگرس در منطقه لرستان شهرستان الیگ...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

نظر شما درباره گایکان

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب