توضیحات

ویرایش
قسمت اعظم این منطقه تحت عنوان هزار مسجد از سال ۱۳۷۶ به عنوان منطقه شکار ممنوع تحت حفاظت بوده است و سپس طی مصوبه شماره ۱۷۹ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۷۸/۱۰/۱۵ بعنوان منطقه حفاظت شده ارس سیستان به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.
ارس نوعی درخت از گونه برگ سوزنی و همیشه سبز مثل کاج است که دارای میوه‌های ریز آبی رنگ است. چوب آنها بسیار مقاوم و سازگار با آب و هوای نیمه مرطوب و خاک اسیدی است.
منطقه حفاظت شده ارس سیستان با مساحت ۱۱۲,۷۱۴ هکتار در رشته کوه هزار مسجد در غرب شهرستان کلات در استان خراسان رضوی واقع شده است.
این منطقه دارای حیات وحش گوناگونی می‌باشد از جمله: پلنگ. گراز. خرس. عقاب. گرگ. خوک. و از سایر گونه‌های گیاهی این منطقه می‌توان از زرشک، انجیر وحشی، زالزالک، بادام وحشی، گز، پسته وحشی، کلاه میرحسن، درمنه، گون، چوبک، باریجه و شبدر نام برد.
نزدیک‌ترین ...مشاهده کامل متن روستا به این جنگل روستای لایین می‌باشد از توابع شهر کلات. ارتفاع بلندترین کوه این منطقه به نام هزارمسجد ۳۱۰۰ متر می‌باشد.
تجربه سفر به ارس سیستان
آیا تا به حال با اتومبیل به ارتفاعات ۳۰۰۰ متری سفر کرده اید به نظرم چنین ماجراجویی هایی را فقط در برنامه‌های تلویزیونی دیده باشید.
اگر لذت و هیجان سفر به کوهستان ۳۰۰۰ متری با اتومبیل و عبور از رودخانه‌های پرآب را نچشیده اید سفر به ارتفاعات هزار مسجد استان خراسان رضوی را به شما پیشنهاد می‌کنم.

برای رسیدن به جنگل‌های خودروی ارس ساعت ۵ صبح از مشهد به سمت کلات حرکت و از میان باغهای گردو عبور کردیم. صبحانه را در یکی از باغها خوردیم و نزدیک ظهر به منطقه جنگلی در ارتفاع ۳۰۰۰ متری رسیدیم.

بعد از طی تقریبا ۷ ساعت مسیر آسفالت و سپس خاکی و سنگلاخ به ایستگاه تحقیقاتی و مهمانسرای منابع طبیعی رسیدیم؛ جایی با هوای بی نظیر و مناظر زیبا. در طول مسیر آن قدر گله‌های گاو و گوسفند و بز دیدیم که اصلا احساس نمی‌کردیم روی کوه هستیم.
بوی عطر گیاهان کوهستانی نه تنها پروانه‌های منطقه را مست کرده بود بلکه نشاط خاصی به ما بخشیده بود تا کوفتگی بدن ناشی از تکانهای شدید ماشین را فراموش کرده و به جای استراحت برای کشف زیبایی‌های کشف نشده پیاده به راه افتادیم.
ناهار و شام را با غذاهای محلی از جمله یخنی خوردیم.
یخنی غذای محلی است که با گوشت تازه گوسفند و پیاز فراوان در روغن روی آتش هیزم پخته می‌شود. در ضمن طی مسیر حداقل تا نیمه‌های راه ارتفاعات خانه هایی از سنگ رودخانه ای دیده می‌شد.
در کنار خانه محصولات سبزی صیفی و درختی به چشم می‌خورد اما خبری از ساکنان نبود. کمی بعد متوجه شدیم که همه ساکنان صبح زود برای چرای دامها به ارتفاعات رفته اند.
به عنوان یک شهرنشین برایمان جای تعجب داشت که این مردم چگونه بدون امکانات رفاهی امروزی در اینجا با این شرایط آب و هوایی سخت زندگی می‌کنند. با این اوضاع و احوال شبکه برق تهران تا آخرین منزل کوهستانی کشیده شده بود و به قول خودشان هم سرموقع قبض برق هم دریافت می‌کنند.
عصر همان روز بعد از عبور از آب رودخانه به طور پیاده و سوار بر الاغ میهمان چادر عشایر ارتفاعات شدیم. حتی در آخرین نقطه کوهستان هم آثار حیات و زندگی انسان به چشم می‌خورد.
عشایر بسیار ساده صمیمی و دوست داشتنی با هر ظرف کوچک که در بساط داشتند با چای از ما پذیرایی کردند و بعد از آن با نان و ماست ساخته دست خودشان ما را سیر کردند.
در طول سفر حیوانات وحشی کوهستان مانند کبک و شاهین هم فراوان به چشم می‌خوردند.
البته شنیدیم که گراز و پلنگ هم وجود دارند و دیده شده بود که یک پلنگ کره اسبی را بلعیده است. از پوشش گیاهی ارتفاعات هزارمسجد می‌توان به غیر از ارس از گونه‌های مختلف پلاخور، زرشک، نسترن، دغدغک، قره قات و شیرفت نام برد.
آنجا همچنین زیستگاه منحصر به فرد قره قات محسوب می‌شود. در ادامه سفر به قصد سیاحت کلات نادری که جدیدا به شهرهای استان اضافه شده و پایتخت نادرشاه افشار بوده است از دره‌ها و شالیزارهای خارق العاده مسیر گذر کردیم.
تصور کنید منطقه کلات که به غیر از خاک چیز دیگری به چشم نمی‌خورد شالیزارهای برنج مانند سراب ما را متحیر کرده بود. بوی عطر برنج تمام شهر را فراگرفته بود و بعد از چشیدن و دیدن متوجه شدیم که یکی از بلندقدترین برنج‌های ایران است و ما هم برای اولین بار بود که دیدیم در یک منطقه نیمه خشک برنجی با این کیفیت عالی به بار می‌نشیند.
در بدو ورود به شهر کلات با دیدن رشته کوه هایی که به شکل بارو و حصار دور تا دور شهر را محصور کرده بود می‌توانستیم بعد از گذشت قرنها هنوز قدرت نادرشاه افشار را حس کنیم.
بعد از سیاحت قسمتهای مختلف شهر و آثار تاریخی آنجا از قصر تاریخی خورشید که به فرم ۶ ضلعی و به شکل خورشید بود دیدن کردیم.
در مسیر بازگشت به مشهد از پسته‌های روغنی و بسیار ریز و جالب جنگل‌های خواجه دیدن کرده و سفر را با زیارت حرم مطهر امام رضا(ع) به پایان رساندیم. طبیعت آن منطقه و تاریخ کلات نادری و شالیزارهای برنج کلات از دیدنی‌های زیبای ایران است که جای لطفش در اذهان سفرنکرده‌ها خالی است.

منبع :
http://vista.ir/
روزنامه ایران
www.iew.ir/
http://fa.wikipedia.org/
کاخ خورشید

کاخ خورشید

کاخ کلات یا کاخ خورشید در شهرستان کلات خراسان رضوی قرار دارد و مهم‌ترین یادگار نادر شاه افشار درکلات است که در سال ۱۱۵۱ هـ.ق، به دستور نادرشاه جهت اقامت و خزانه برای جواهرات و غنایم درکلات ساخته شده‌است. این قصر در میان باغی بزرگ به شیوه باغ‌های ایرانی بنا شده، اما ساختمان آن تلفیقی از...

اطلاعات | نقشه
آبشار قره سو

آبشار قره سو

آبشار قره سو در جنوب غربی کلات و در فاصله ۵ کیلومتری آن در روستای قره سو واقع شده‌است. طبیعت زیبا وآب و هوای ییلاقی، آبشارهای بلند با دره‌های تنگ،وجود هشت آبشار و چشمه‌های خنک و نردبان‌های فلزی تعبیه شده برای رفتن به بالای آبشار، از عواملی هستند که مسافران را به طرف خود جذب می‌کتد. ا...

اطلاعات | نقشه
کتیبه نادری

کتیبه نادری

کتیبه نادری سنگ نوشته‌ی ترکى است که در مدخل دربند ارغون شاه در کلات نادرى٬ ملک پدرى نادر(دره‌گز خراسان)، پیش از آبادی دربند قرار دارد. کلات، با فاصله‌ای حدود 145 کیلومتر در شمال شرقی مشهد، بر دامنه کوه هزارمسجد تکیه داده و از سوی دیگر با کشور ترکمنستان همسایه است «کتیبه نادری» در مدخ...

اطلاعات | نقشه
آبشار دره آل

آبشار دره آل

«آبشار دره آل» در استان خراسان رضوی در روستای گردشگری آل در 45 کیلومتری شمال شرق مشهد در مسیر راه کلات نادری واقع شده است. مسیر جاده مشهد تا روستای آل اسفالت است. روستای شگفت‌انگیز آل در 45 کیلومتری شمال مشهد در جاده کلات و دره‌ای به نام کارده واقع شده است در نزدیکی این روستا سد نسبتا...

اطلاعات | نقشه
روستای ایدلیک

روستای ایدلیک

روستای ایدلیک یا ایده لیک در 34 کیلومتری شهر کلات نادر واقع شده است که دو راهی آن در 27 کیلومتری جاده کلات نادر به درگز جدا می‌شود و پس از گذشتن از دو روستای قاباخ و سلطان آباد به آخرین روستا در این مسیر یعنی ایدلیک میرسد. این روستا حدود 250 خانوار دارد و شغل اصلی مردم آن کشاورزی و دا...

اطلاعات | نقشه
دره ایدلیک

دره ایدلیک

دره زیبا و بکر ایدلیک در جنوب روستایی به همین نام و در ۳۴ کیلومتری شمال غربی شهرستان کلات نادر و ۲۰۰ کیلومتری مشهد واقع شده که دو راهی آن در ۲۷ کیلومتری جاده کلات نادر به درگز جدا شده و پس از گذشتن از دو روستای قاباخ و سلطان آباد به آخرین روستا در این مسیر یعنی ایدلیک میرسد. رودخانه ا...

اطلاعات | نقشه
دره سیستان ( تفنگ دره )

دره سیستان ( ت...

دره سیستان یکی از زیبا‌ترین و بکرترین مناطق هزار مسجد تفنگ دره است که متشکل از ۳۲ آبشار کوچک و بزرگ می‌باشد . این دره در ارتفاعات هزار مسجد در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا واقع است. منطقه پوشیده از جنگلهای ارس است و رودخانه ایدلیک از میان آن عبور می‌کند. برای دسترسی از مشهد به سمت...

اطلاعات | نقشه
منطقه حفاظت شده ارس سیستان

منطقه حفاظت شد...

قسمت اعظم این منطقه تحت عنوان هزار مسجد از سال ۱۳۷۶ به عنوان منطقه شکار ممنوع تحت حفاظت بوده است و سپس طی مصوبه شماره ۱۷۹ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۷۸/۱۰/۱۵ بعنوان منطقه حفاظت شده ارس سیستان به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است. ارس نوعی درخت...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
برنج ایدلیک - کلات

برنج ایدلیک - ...

هر چند که شاید با شنیدن « برنج » به یاد برنج و شالیزارهای شمال می‌افتیم، اما آب و هوای مستعد ایدلیک و بارندگی‌های خوب آن در سالکشت برنج را در این منطقه از خطه خراسان پهناور به خود اختصاص داده و بهترین سوغاتی برای مسافران و گردشگران این منطقه است. در ابتدا بیشتر برنج گرده در ایدلیک کشت ...

اطلاعات

منطقه حفاظت شده ارس سیستان (هزار مسجد)

این منطقه با وسعت 112714 هکتار که در شمال استان خراسان رضوی قرار دارد درسال 1378 حفاظت شده اعلام شد .دارای اقلیمهای نیمه خشک معتدل تا نیمه مرطوب گرم است .منطقه ای است کوهستانی با رودها و چشمه سارهای فراوان و پوشش گیاهی جنگلی درختان ارس. ارس سیستان بخشی از ناحیه زمین شناسی کپه داغ با لایه‌های رسوبی در ... ادامه مطلب
منطقه حفاظت شده ارس سیستان (هزار مسجد)

فهمیه عابدی

فهمیه عابدی چهارشنبه 8 مهر 94 - 16:07

کاش قدر طبیعت رو بدونیم

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب