توضیحات

ویرایش

هنجن نام روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان نطنز است، این روستا در 20 کیلومتری شمال غربی نطنز و 150 کیلومتری اصفهان واقع شده است.
هنجن از طریق آزادراه تهران - اصفهان و شهر نطنز با جاده‌ای آسفالت قابل دسترسی است، مسیر منتهی به این روستا دره‌ای بسیار زیبا است.
روستای زیبای هنجن در ارتفاع 1560 متری از سطح دریا قرار دارد و آب و هوای آن سرد و کوهستانی است.
گویی این روستا در دوره صفویه و قاجاریه نیز از رونق خوبی برخوردار بوده است.
رودخانه برز رود از شمال و رودخانه چیمه رود از میان روستا عبور می‌کند، کوه‌های لاوزه در جنوب و برزقو در غرب روستا امتداد یافته و چشم‌انداز بدیعی ایجاد کرده است.
آثار به جا مانده از دوره‌های مختلف تاریخی مانند قلعه تاریخی پیش از اسلام، خانه‌های بافت قدیم و بقعة امام‌زاده سید داوود، پیشیینة تاریخی این روستا را به دوره‌های پیش از اسلام مربوط می‌سازد.
مردم روستای هنجن به زبان پهلوی (فرس قدیم) سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
درآمد مردم روستای هنجن از فعالیت در حرفه‌های زراعت، دامداری و خدمات تأمین می‌شود.
گلابی، خرمالو، گردو، سیب، انجیر و انار مهم‌ترین تولیدات باغی روستای هنجن است. از عمده‌ترین محصولات زراعی این روستا می‌توان به گندم، جو، صیفی‌جات و تره‌بار اشاره کرد.
دختران و زنان روستای هنجن، ضمن همکاری در فعالیت‌های کشاورزی به قالی بافی نیز می‌پردازند.
بافت قدیم روستای کوهستانی هنجن به صورت متمرکز شکل گرفته است. در ساخت واحدهای مسکونی عموماً از مصالح بومی مانند گل، سنگ و چوب استفاده شده است. پنجره‌ها و در خانه‌های قدیمی از جنس چوب و بیشتر ورودی‌ها و روزنامه‌ها در اندازه‌های کوچک انتخاب شده‌اند تا از ورود هوای سرد و خشک به داخل خانه جلوگیری شود.
جهت واحدهای مسکونی جنوبی است و ایوان آن‌ها عامل تعدیل هوا است.
عبور رودخانه از دال روستا سرسبزی و سیمای عمومی روستا را موجب شده است.
باغات اطراف روستا که میوه‌های متنوعی در آن‌ها به عمل می‌آید از جمله دیدنی‌ها و تفرجگاه‌های عمومی است، که در فصول بهار و تابستان مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرند.
حواشی رودخانه روستا، با انبوهی از درختان سرسبز، جلوه و زیبایی خاصی به روستا بخشیده است.
در روستای هنجن دو امام زاده به نام امام زاده داوود و بی بی زینب خاتون و جود دارد که مورد تعظیم و تکریم اهالی روستا می‌باشند. امامزاده داوود به وسیله باغ‌های انبوه محصور شده‌است و در محوطه زیبایی قرار دارد.
بنای بقعه از آثار دوره صفوی است. در وسط صحن این زیارتگاه محوطه‌ای وسیع وجود دارد. در چهار جانب محوطه مزبور، ایوان‌های مرتفع و در گوشواره‌های آن، اتاق‌های متحدالشکل با جزرهای کاشیکاری شده، احداث کرده‌اند.
از وسط هر ایوان، در جداگانه‌ای به صفه‌های داخلی حرم گشوده می‌شود. گنبد کاشی فیروزه‌ای رنگ این زیارتگاه جلوه جذابی دارد, آرامگاه به وسیله صندوق چوبی مشبک و کاشیکاری قدیمی تزیین شده است.
مسجد جامع و حسینیه روستا که قدمتی دیرینه دارند مکان‌های برگزاری مراسم و آئین‌های مذهبی مردم روستا است.
قلعه تاریخی روستا در سده هشتم هجری قمری از قلاع مسکون و معمور بوده است. حمدالله مستوفی درباره آن می‌گوید که این قلعه بر کوه سرسختی ساخته شده و امکانات زندگی در آن فراهم بوده است که در آن آسیاب بادی نیز وجودداشته است.

کاخ و باغ عباس آباد از آثار و ابنیه شاه عباس صفوی است، که هنوز ساختار کلی آن محفوظ مانده است.
این کاخ ییلاقی، تفرجگاه و شکارگاه شاهان صفوی و بستگان آن‌ها بوده است، که در حال حاضر به صورت مزرعه و ملک شخصی درآمده است. موقعیت طبیعی کاخ و باغ و بستان سرسبز آن، در پیچ و خم دامنه‌های غربی ارتفاعات کرکس چشم‌اندازهای بسیار بدیع و زیبایی را فراروی انسان قرار می‌دهد.
پل تاریخی هنجن که گذر گاه ورود به جاده‌ی قدیمی بندر عباس بوده که در حاشیه‌ی آن بقایا ی قهوه خانه ، سفره خانه و تلفن خانه‌ی قدیمی دیده می‌شود .
بافت تاریخی روستا نیز دربردارندة بناهای از عهد قاجار است. که در شمار زیباترین سکونت‌گاه‌های ییلاقی تاریخ معاصر ایران به شمار می‌آیند.
مردم روستای ییلاقی هنجن مراسم مربوط به عید نوروز، سیزده به در و شب‌های چله را گرامی می‌دارند و آیین‌های اعیاد مذهبی فطر، قربان و ... به جای می‌آورند. برگزاری مراسم سوگواری در ایام محرم و صفر نیز در میان مردم روستا معمول است.
بازی‌های محلی کودکان و نوجوانان روستای هنجن از جمله قایم باشک و الک دولک نیز جالب توجه است.
پوشاک محلی مردان روستای هنجن شامل شلوار مشکی، پیراهن، قبا، آرخالیق، شال کمر و گیوه است. پوشاک زنان روستا نیز شامل کلاه مخمل، چارقد (روسری)، چادرشب، پیراهن راسته، شلوار قردار (نوعی دامن شلواری)، یل (کت) و گیوه می‌باشد.
آش هلیم و آبگوشت از غذاهای محلی رایج این روستا هستند و سوغاتی‌های هنجن شامل انواع میوه و صنایع دستی (قالی) می‌باشد.

منبع:
http://isfahan.isna.ir/default.aspx
http://www.isfp.ir/web/tourism/494
http://hanjanma.blogfa.com/

ابیانه

ابیانه

در استان اصفهان ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز از در دامنه کوه کرکس روستایی زیبا منحصر به فرد و کهن واقع شده است به نام ابیانه. ابیانه نقطه ‏ای خوش منظره و خوش آب و هوا و دارای موقعیت طبیعی مساعدی است ،در گذشته به بیدستان معروف بوده است.این روستا را به اعتبار آثار و بناهای تاریخی پرتنوعش با...

اطلاعات | نقشه
کوه کرکس

کوه کرکس

رشته کوه کرکس واقع در رشته کوه‌های ممتد مرکزی ایران و درغرب شهرستان نطنز در شمال اصفهان واقع گردیده است که از کوههای ایران مرکزی به شمار میرود و پهنه ای به وسعت 3400 کیلومترمربع را زیر پوشش قرار داده است که در جهت شمال غربی – جنوب شرقی امتداد یافته است. این رشته کوه در 100 کیلومتری شم...

اطلاعات | نقشه
گنبد باز شکاری نطنز

گنبد باز شکاری...

شاهکار معماری مشهور به ˈگنبد باز شکاری ˈ، اثری تاریخی از زمان شاه عباس صفوی است که بر تختگاهی دایره مانند از سنگ لاشه به قطر تقریبی 5/10 متر و بلندی حدود یک تا سه متر بنا شده است و در در ارتفاع دو هزار متری کرکس بر بلندترین نقطه کوه کرکس قرار گرفته است که به دلیل شهرت این گنبد به همین ...

اطلاعات | نقشه
آتشکده ساسانی نطنز

آتشکده ساسانی ...

آتشکده ساسانی نطنز، آتشکده ای چهار طاقی و مربوط به دوره ساسانیان است که در شهرستان نطنز، خیابان مالک اشتر و در ضلع شرقی مسجد جامع ، کوی مسجد جامع، محله قصبه واقع شده است. این آتشکده که در بافت قدیمی نطنز واقع شده یکی از مهمترین محورها‌ی گردشگری این شهرستان محسوب می‌شود و در راستای مسج...

اطلاعات | نقشه
ارگ مورچه خورت

ارگ مورچه خورت

ارگ قدیمی مورچه خورت در فاصله‌ی 50 کیلومتری شمال اصفهان به صورت یک قلعه‌ی خشتی بزرگ با برج و باروهای بلند فضایی در حدود 15000 متر مربع را به خود اختصاص داده است . قلعه و ارگ قدیمی مورچه خورت درروستای مورچه خورت در 50 کیلومتری شمال اصفهان واقع است. قلعه مورچه خورت بنای بزرگی است و مرت...

اطلاعات | نقشه
دهکده گردشگری و تفریحی رایان

دهکده گردشگری ...

دهکده گردشگری و تفریحی رایان که در منطقه نمونه گردشگری واقع در 30 کیلومتری شهرستان نطنز و 100 کیلومتری مرکز استان اصفهان در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا در دامنه کوههای کرکس قرار گرفته که چشم اندازهای بی بدیل روستای تاریخی کشه و طرق رود مناظر طبیعی جذاب این نقطه را به یکی از زیباترین ...

اطلاعات | نقشه
آبشار طامه

آبشار طامه

روستای طامه با قدمتی چند هزار ساله در جنوب شهر نطنز واقع است و بدلیل واقع شدن در دامنه کوه سر به فلک کشیده کرکس از نقاط بسیار خوش آب و هوا، بی نظیر و ییلاقات درجه اول نطنز به شمار می‌آید. روستای طامه از سه طرف در محاصره کوههای زیبا و مرتفع واقع شده و دره ای پهناور با دامنه‌های پیچ در پ...

اطلاعات | نقشه
روستای هنجن

روستای هنجن

هنجن نام روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان نطنز است، این روستا در 20 کیلومتری شمال غربی نطنز و 150 کیلومتری اصفهان واقع شده است. هنجن از طریق آزادراه تهران - اصفهان و شهر نطنز با جاده‌ای آسفالت قابل دسترسی است، مسیر منتهی به این روستا دره‌ای بسیار زیبا است. روستای زیبای هنجن در ارتفا...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب