توضیحات

ویرایش
مسجد جامع قم در قرن سوم هجری توسط یکی از علما و محدثین قم به نام " ابوالصدیم حسین بن علی بن آ دم اشعری " که در زمره صحابه حضرت امام علی التقی (ع) وحضرت امام حسن عسگری (ع) به شمار می‌رفت، بنا شد.
بر اساس نوشته‌های کتاب تاریخ قدیم قم که در قرن چهارم هجری نوشته شده است . معلوم نیست که محل آن مسجد درکدام یک از مکان‌های زیر بوده است :
- مسجدی به نام مسجد جامع که در یکی از محله‌های قدیمی قم ، نزدیک دروازه‌ی ری واقع شده است.
- مسجدی که اکنون به نام امام حسن عسگری شناخته می‌شود.
- مسجدی که در حدود خاکفرج و اراضی کمیدان واقع بوده و اکنون اثری از آن به جای نمانده و به احتمال قوی وبه موجب قراین تاریخی همین مسجد بوده است.
- مسجدی که اکنون برجاست و به نام مسجد جامع قم شناخته می‌شود و همان است که در محله مسجد جامع ، درخیابان آذر و نزدیک دروازه ری واقع شده است.
مسجد جامع عتیق و تاریخی قم مجموعه ای از بناهای چند دوره ...مشاهده کامل متن و از جمله مساجد دو ایوانی به شکل مربع مستطیل می‌باشد. اسکلت اصلی گنبد خانه‌ی متوازن آن ،متعلق به نیمه‌ی اول سده ششم هجری قمری می‌باشد.
این مسجد دومین مسجد قدیمی قم پس از مسجدامام حسن عسگری (ع) به شمار می‌آید و به اعتبار متون معتبر ، سال احداث بنای کنونی گنبد خانهبه پانصد و بیست و نه هجری قمری بر می‌گردد .
این تاریخ تا پیش از تعمیرات دوران فتحعلی شاه درکتیبه‌های گچبری موجود در بنا به وضوح نمایان بود.
یکی از زیباترین و با شکوه‌ترین بناهای این مسجد، ایوان بسیار مجلل آن می‌باشد. این ایوان به دهانه چهارده متر، عرض هفت متر و ارتفاع هجده متر ، از نظر تناسب و زیبایی ، ممتاز و بی نظیر است.
مقرنس گچی پوشش ایوان و نیز نقشه کاشی کاری دیوار آن که در میانه قاب هایی از آجر کلوکی ( آجر کوچک ) و تراش ، توأم با نمابندی کتیبه‌های متعدد موضعی و کمربندی جلب توجه می‌کند، بیش از هرچیز موجب تحسین معماران و هنرمندان می‌شود.
در توصیف این ایوان باید گفت که مظهر جمال ، اعتدال و توازن است . زیرا تمام اجزای آن در جای خود قرار گرفته و متناسب می‌باشد. مقرنس پوشش آن با نقشه‌ی بسیار جالبی طراحی شده که دو کوه مطبّق ( طبقه طبقه شده ) و معلق را شامل می‌شود که در دو طرف آن قرار گرفته است و مانند دو گنبد پنج طبقه به نظر می‌رسد که هر طبقه‌ی آن دارای پنج قطار با پنج حوضچه بزرگ و کوچک می‌باشد.
درمیان دوگنبد آویزان ، سه حوض بزرگ وارونه با سطح قوس آراسته ، و مزین به ترنج هایی از کاشی معرق وجود دارد که در میان قابی از کاشی‌های سفالی با جدار هشت تایی صفه دار نمایان است.
تزیینات کاشی این مسجد در زمان فتحعلی شاه و در سال هار و دویست و چهل و هشت هـ . ق صورت گرفته که به مرور شکسته و ریخته شد . از این رو ابتدا از طرف مرحوم حضرت آیت الله فیض در سال هزار و سیصد و شصت و پنج هـ .ق و مجدداً از طرف آیت الله العظمی بروجرودی درسال هزار و سیصد و هفتاد و پنج هـ .
ق تمام مسجد تعمیر و به ازاره سنگی ، آراسته و مزین گردید . این کاشی کاری بر فراز ازاره ای از سنگ تراش سفید به ارتفاع 20/1 متر است و تمام بدنه ایوان را از بغله‌ها و اسپر تا کتیبه کمربندی تزیین نموده است .
کاشی‌ها ، خشتی منقش هفت رنگ با نقشه بندی اسلیمی واژدربندی است و در میانه کاشی کاری آن ، چند خط عمودی وافقی از آجر کلوکی و تراش دیده می‌شود که مانند قابی کاشی‌ها را در میان گرفته و وسط هرقاب ، نمایی ساخته شده ودرون هرنما، ترنجی دیده می‌شود که روی آن آیه شریفه " وما خلقت الجن والانس الالیعبدون" نوشته شده است .
این آیه در کتیبه‌ی معابد و مشاهد از آثارمخصوص فتحعلی شاه است و در سینه اسپر ، بالای پوشش دوقوسی ، سه درگاه ورودی ، به مقصوره‌ی سه قاب آجری مربع مستطیل گرفته شده که درون آنها با کاشی‌های خوش نقش ، زیبا وشفافی مزین شده است .
در قاب وسطی درترنجی کشیده به خط ریز ثلث ، آیة الکرسی و در پایان " فالله خیر حافظاً وهو ارحم الراحمین " نوشته شده است .
در ترنج کشیده دیگری " لااله الا الله ، محمد رسول الله ، علی ولی الله – (تعمیر 1365 هجری ) خوانده می‌شود و در سومی " انا مدینه العلم و علی بابها" جلب توجه می‌کند.
در کمرگاه ایوان ، کتیبه ای از کاشی خشتی با زمینه لاجوردی وجود دارد که به خط ثلث سفید بر روی آن سوره مبارکه جمعه ودر پایان " سبحان ربک رب العزه عما یصفون وسلام علی المرسلین والحمدلله رب العالمین ، فی تاریخ شهر ربیع الثانی سنه سِتَ و اربعین و مأتین بعد اَلفٍ من هِجَرة النبویه" خوانده می‌شود.
لبه ایوان از دو قوس بالا و نیز طرفین به صورت گیلویی و روی آن طُرّه برنجی پیچی از کاشی فیروزه فام هر یک به اندازه 405 % در 40% به کار برده شده و شبیه آثار قرن هشتم است .
این لبه ، منظره ایوان را بسیار زیبا کرده است .
در دو طرف ایوان جرزهایی به عرض دو و نیم متر و ارتفاع 18 متر وجود دارد و متصل به آنها صفه محرابی است که برفراز هریک ایوانی با پوشش مقرنس بدیع است و در کنار آن نیز جرز دیگری قرار دارد .
به این ترتیب درمجموع چهار جرز وجود دارد که تمامی به کاشی‌های خوش نقش و زیبا آراسته شده اند. لچکی‌ها و پیشانی ایوان نیز آراسته به کاشی گره سازی است .
در پیشانی ایوان و دو ایوانچه‌ی دو طرف آن کتیبه ای به طول بیست وهشت وعرض یک متر از کاشی‌های خشتی قرار دارد. روی این کاشی خشتی ، با خط خاصی که بر گرفته از خطوط ثلث ، نسخ و ریحانی است، به صورت متداخل آیه ای از سوره مبارکه نور " الله نورُ السموات والارض مثل نوره کمشکوة فیها مصباح المصباح فی زجاجه الزجاجه .
کانها کوکب دری یوقد من شجره مبارکه زیتونه لا شرفیة ولاغریبة یکاد زیتها یضی ءُ و لولَم تمسسه نارٌ نورٌ علی نور " آمده است.
مقصوره : در طرف جنوبی این ایوان ، مقصوره ای به ارتفاع 30 ودهانه 23/ متر وجود دارد که در ضلع جنوبی آن محراب بز رگی قرار دارد. در ضلع شمالی آن سه درگاه بزرگ و کوچک به ایوان واز طرف شرقی و غربی آن هم دو درگاه به دو گوشواری که در دو طرف قرار دارد ، گشوده شده است .

محراب شاه نشین آن به عرض یک متر ودهانه چهار متر با پوشش پخ و بغله‌ها و اسپر که به کاشی‌های خشتی منقش هفت رنگ زمان فتحعلی شاهی مزین شده و دارای پوشش رسمی بندی و معقلی است .
بقیه دیوار ایوان از جرز و اسپر، دارای ازاره 30/1 متر سنگی و بالای آن آراسته به گچبری با نقشه‌ی ملات ساز طلایی است و سه درگاه ورودی آن یکی در وسط با دهانه‌ی پنج متر و دو درگاه دیگر هرکدام با دهانه‌ی دومتر در طرفین قرار دارد.
در کمر آن کتیبه ای کمربندی از گچبری به خط ثلث ممتاز " شیخ محمد حسن قمی" که روی آن سوره تبارک نوشته شده ، دیده می‌شود. درپایان عباراتی که نشان از تعمیر مقصوره واحداث شبستان‌ها از طرف فتحعلی شاه درسال 1246 دارد، گچبری شده است که البته بیشتر آن ساییده شده و غیر قابل خواندن است .
فقط در ضلع غربی آن ، نام فتحعلی شاه قابل رؤیت است.
درچهار طرف مقصوره ، نیم طاقی بالا آمده که فرم مربع را به هشت ضلعی بدل ساخته و تمام بدنه آنها به صورت قوسی مقعر، آراسته به کنده کاری توأم با نقاشی‌های رنگین است و پوشش آنها با پوشش درگاه در یک سطح قرار دارد.
در این قسمت هشت نما با بدنه گچبری شده مشاهده می‌شود و در بالای آنها ساختمان به شکل شانزده ضلعی درآمده و شانزده نما ساخته شده است . این نماها یکی درمیان ، به صورت نورگیر میان تهی و توپر دیده می‌شود که به وسیله کنده کاری توام با رنگ آمیزی مزین شده اند.
دربالای این قسمت ، مقصوره از چند ضلعی به صورت مدور در آمده و پاطاق گنبد به صورت عرق چینی بالا رفته است . بدنه پوشش ، مانند کاسه ای گلدار است که آن را به صورت واژگون قرار داده باشند.
این پوشش با مقرنس آجری تزیین شده که بدنه آنها حوضچه‌ها و دیوار با نقشه ظریفی گچبری و رنگ آمیزی شده است . نقشه هر قسمت با قسمت دیگر تفاوت دارد.
گوشوارها: در اضلاع شرقی و غربی مقصوره ، در وسط یک نما و در دو طرف آن ، دو درگاه با دیوار آجری زیبا و پوشش دوقوسی است که به طرف گوشوارها باز هستند.
دو گوشوارچشمه پوش با ستون‌های مضلع آجری تزیین شده اند . گوشوار شرقی مشتمل برنه چشمه درسه ردیف به وسعت 21×21 متر است که در آن دو محراب آجری وجود دارد و گوشوار غربی مشتمل بر شش چشمه در دو ردیف به وسعت از شمال به جنوب 21 متر و از شرق به غرب 23/12 متر است.
شبستان‌ها : مقابل ایوان صحنی وسیع وجود دارد که از سه طرف محصور به شبستان‌های زیبای چشمه پوشی است که به دوران فتحعلی شاه تعلق دارد. قدمت شبستان شرقی بیشتر است .
این شبستان دارای نه ردیف سه چشمه ای بر فراز هجده ستون شش ضلعی و نه ستون چهار ضلعی ، یعنی جرزهای جلوی صحن است که با درهای آهنی شیشه پوش محصور شده است .
شبستان غربی نیزدارای نُه درگاه درسه ردیف است ؛ ولی انتهای آن سردابی سراسری وجود دارد که از سوی " محمد حسین خان نظام الدوله شاهسوند" ملقب به " شهاب الملک " که بانی گلدسته‌های طلایی صحن عتیق در سال 1305 بود، احداث شده است .
در نتیجه کف شبستان یک متر بالا آورده شده که این عمل موجب کاهش جذابیت آن شده است.
شبستان شمالی به علت وجود ایوان شمالی ، از جلو به دو قسمت تقسیم شده که از هر طرف دارای دو چشمه است ولی از قسمت آخر که متصل به هم هستند ، پنج چشمه به عرض 11 و طول هر قسمت 49 متر بنا شده است.
ایوان شمالی : دربین شبستان‌های شمالی ، ایوانی به دهنه هفت ، عرض هفت وارتفاع 14 متر ازآثار دوره فتحعلی شاه – سال 1248 هـ. ق دیده می‌شود که دیوار آن مزین به کاشی خشتی است و روی آن به خط ثلث سفید سوره مبارکه منافقون و در پایان عبارت " کتیبه به خط محمدرضا الشریف القمی فی 1248" نوشته شده است .
در دوطرف آن دو چشمه و در قسمت بالا و دو طرف ایوان ، دوایوان فوقانی با پوشش مقرنس گچی با جرزهای آجری و لچکی‌های کاشی کاری معقلی وجود دارد .
سر در ورودی : در قسمت ورودی صحن مسجد از طرف غربی ایوان ، سر در ورودی به دهانه شش ، عرض دو وارتفاع هشت متر با جدار سفید کاری و پوشش مقرنس گچی از دوره فتحعلی شاه دیده می‌شود .
در قسمت کمر آن کتیبه ای کمربندی از کاشی خشتی زمینه لاجوردی قرار دارد و روی آن به خط ثلث ، آیات " یا ایها الذین امنوا اذا نودی للصوه ... و الله خیر الرازقین " و در پایان کتیبه جمله ، " قل الحاج شیخ عباس مصباح زاده 1381 قمری" خوانده می‌شود. در دو طرف ایوان ، جرزی آجری وجود دارد و در کنار آن از دو طرف ، صفه ای محرابی با پوشش مقرنس دیده می‌شود که از دو طبقه تشکیل شده است .
محراب ها: در مسجد جامع قم محراب‌های متعددی ، هر کدام برای منظور خاصی ساخته شده است . در یکی از شبستان‌های شرقی مسجد محرابی وجود دارد که در مکانی پایین‌تر از جایگاه نمازگزاران قرار دارد تا هم نشانه خشوع امام جماعت باشد و مهمتر از آن ، کسانی که در حیاط مسجد هستند ، هم سطح با امام جماعت قرار گیرند .
در داخل این محراب و روبه روی امام جماعت ، مشبک هایی وجود دارد که در فصول گرم سال مانند دستگاه تهویه هوا، هوای سرد ومطبوع را به داخل محراب هدایت می‌کند تا امام جماعت و نمازگزاران از هوای مناسب برخوردار باشند.
در دوسوی این محراب پله هایی وجود دارد که به جایگاهی منبر مانند منتهی می‌شود. ائمه جماعات پس از اقامه‌ی نماز و یا قبل از آن بالای این منبر مستقرمی شدند وبه ایراد وعظ و خطابه می‌پرداختند.
صحن مسجد: صحن مسجد زمینی مستطیل شکل است که چهار طرف آن با بناهای مسجد شامل گنبد، شبستان‌ها ، گوشواره ها، زیرزمین ، سر در ورودی و ایوان شمالی و جنوبی محصور شده است .
وسط صحن ، حوضی وجود دارد که بر زیبایی آن افزوده است . در گذشته در وسط حوض ، آب انباری وجود داشت که امروزه مسدود است .
در فصل تابستان ، مخصوصاً شب ها، نماز جماعت درصحن مسجد اقامه می‌شود ؛ زیرا دارای هوای مطبوع و لطیفی است .
زیرزمین مسجد : زیرزمین این مسجد به جز هوای مطبوع و دلپذیر، از ارزش خاصی برخوردار است و جلوه دیگری از هنر معماران ایرانی و اسلامی را عرضه می‌دارد . این زیرزمین در سمت غرب مسجد قرار گرفته و روی آن شبستان بزرگی وجود دارد .
زیرزمین به جز ستون‌های دیوار شبستان دارای هجده ستون است که اخیراً توسط سازمان میراث فرهنگی قسمتی ازآن مرمت شده است .
شاخص تعیین وقت نماز: از دیگر امکانات جالب توجه مسجد، شاخصی است که به وسیله آن می‌توان هنگام نماز ظهر را تعیین نمود . این شاخص از سنگی تشکیل شده که روی آن خطی به صورت مورب حکاکی شده است .
اگر آفتاب به وسط این شاخص نزدیک شود. نشان دهنده ظهر شرعی است . این شاخص در قسمت شمال مسجد روی تخته سنگی حکاکی شده است .
گنبد باشکوه مسجد: گنبد رفیع مسجد جامع قم یکی از باشکوه‌ترین ، شگفت انگیزترین و رفیع‌ترین گنبد‌های مساجد ایران است .
جای تعجب نیست اگر برای هر بیننده ای در مورد چگونگی ساخت این گنبد جای سؤالی وجود داشته باشد.
باید فراموش کرد که برای ساخت این مسجد عظیم و با شکوه که حدود 6000 متر مربع وسعت دارد ، حتی یک شاخه آهن نیز به کار نرفته و با گذشت سالیان سال از ساخت آن همچنان پابرجا و استوار مانده است .
کتیبه‌ها : مسجد جامع قم دارای کتیبه‌های زیادی است . یکی از این کتیبه ها، کتیبه بالای ایوان جنوبی است که نویسنده آن " محمد حسین الشیرازی " بوده وآن را در سال 529 هـ .
ق نوشته است . متن این کتیبه ، قسمتی از سوره مبارکه نور است که با خطی زیبا با کاشی معرق ، منقوش شده است . این کتیبه به دستور مرحوم حضرت " آیت الله العظمی بروجردی " تجد ید بنا شد.
نکته جالب توجه این که کتیبه با خطی درشت نوشته شده ، به طوری که می‌توان از فاصله دور آن را به راحتی خواند . ارتفاع حرف " الف " این کتیبه تقریبا" یک متر است .

مشبک‌های بنا: قسمت‌های زیادی از بناها وساختمان‌های مسجد جامع قم را مشبک‌های آن تشکیل می‌دهند. این مشبک‌ها حداقل دو فایده اساسی دارند؛ از طریق آنها نور کافی و مطلوب به درون بخش‌های مختلف ساختمان‌های مسجد راه می‌یا بد و از سوی دیگر برای تهویه هوا و خنک شدن قسمتهای مختلف بنا تأثیری قابل توجه دارند.
این مسجد درخیابان طالقانی شهر قم قرار دارد.

منابع :
http://www.qommiras.ir/
http://www.farsnews.com/
http://www.polibesoyeelm.blogfa.com/
http://www.shia-news.com/
http://www.tebyan.net/
دریاچه نمک ( دریاچه آران - دریاچه مسیله )

دریاچه نمک ( د...

دریاچه نمک قم با طول ۸۰ و پهنای ۳۰ کیلومتر، یک فرونشست زمین‌ساختی است که در ارتفاع حدود ۷۹۵ متر از سطح دریای آزاد تشکیل شده و فاصله آن تا قم حدود ۶۲ کیلومتر است و در فاصله ۳۵ کیلومتری شمال شرقی شهر آران و بیدگل واقع است. به نام‎های دیگری چون دریاچه نمک کاشان، دریاچه نمک قم، دریاچه قم، ...

اطلاعات | نقشه
دریاچه حوض سلطان ( دریاچه شاهی -  دریاچه ساوه )

دریاچه حوض سلط...

دریاچه نمک حوض سلطان که به دریاچه شاهی و دریاچه ساوه قم نیز نامیده می‌شود، با مساحت تقریبی 240 کیلومتر، در 35 کیلومتری شمال شهرستان قم و 85 کیلومتری جنوب تهران و در حاشیه بزرگراه تهران قم قرار دارد. وسعت و شکل دریاچه متناسب باورود آب ومیزان بارندگی آن درفصول مختلف سال متفاوت است. در...

اطلاعات | نقشه
حرم حضرت فاطمه معصومه ( س )

حرم حضرت فاطمه...

حضرت فاطمه معصومه (ع)، دختر موسی بن جعفر (هفتمین امام شیعه) و «نجمه» ، در شهر مدینه منوّره چشم به جهان گشود. حضرت در سال 201 هـ ق، یک سال پس از ورود امام رضا(ع) به مرو، با گروهى از برادران و برادرزادگان به سوى خراسان حرکت نمودند و چون این کاروان کوچک به حوالی ساوه رسید عدّه ای به دستور...

اطلاعات | نقشه
مسجد جمکران ( مسجد صاحب‌الزمان )

مسجد جمکران ( ...

مسجد جمکران، یکی از مکان‌های مقدس و منتسب به امام زمان (عج) می‌باشد که در شش کیلومتری شهر قم ،به طرف جادهٔ کاشان در نزدیکی روستای جمکران قرار دارد. به سبب نزدیکی مسجد مقدس جمکران با روستای مذکور، به مسجد جمکران شهرت یافته است و به سبب انتساب به حضرت مهدی، مسجد صاحب‌الزمان نامیده می‌شود...

اطلاعات | نقشه
باغ گنبد سبز ( مقابر باغ گنبد سبز - گنبدهای دروازه کاشان )

باغ گنبد سبز (...

باغ گنبد سبز و مقابر آن از آثار تاریخی مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام و قرن ۸ هـ.ق است که در فرهنگ معماری ایران، برج‌های آرامگاهی نامیده می‌شوند. این مجموعه، شامل 3برج آرامگاهی است که درون باغچه ای بنام باغ سبز در انتهای خیابان چهار مردان و جنب گلزار شهدا واقع است. این 3بنا از ن...

اطلاعات | نقشه
کاروانسرای قلعه سنگی

کاروانسرای قلع...

کاروانسرای قلعه سنگی مربوط به دوره سلجوقیان است و در شهرستان قم، روستای محمد آباد کاج واقع شده است این کاروانسرا در کیلومتر 35جاده ری-قم ساخته شده و تا سال 1883م مورد استفاده بود و به همین دلیل سالم‌تر باقی مانده است. کشف چند سکه مغولی از سده‌های 7 و 8 هـجری قمری نشان میدهد که احتما...

اطلاعات | نقشه
روستای وشنوه

روستای وشنوه

روستای وشنوه که از یکی از مکان‌های ییلاقی و خوش آب و هوای دیارکهک قم میباشد، از شمال به کوه قلعه دژ و از شمال غربی به کوه بخاره محدود می‌شود. به گفته اهالی نام وشنوه را از ایزد هندوها " ویشنو " گرفته است ، اطراف این روستا ، روستای دیگری وجود دارد ، به نام بید هند شاید در گذشته‌ها مها...

اطلاعات | نقشه
کاروانسرای دیر گچین

کاروانسرای دیر...

کاروان سرای دیر گچین در 65 کیلومتری جنوب تهران و در جاده قدیم قم به ری واقع شده است و به عنوان مادر کاروانسراهای ایران میباشد. این مسیری که کاروانسرا در آن واقع شده است یکی از راه‌های ارتباطی مهم کشور بوده است. در کتاب‌های تاریخی مثل تاریخ قم، صوره الارض و کاروانسراهای ایران دیرگچین ر...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
آش قنبید ( آش قنبیت )

آش قنبید ( آش ...

آش قنبید یا قنبیت ، غذای محلی استان قم است که در آن از قونبید (کلم قمری) استفاده می‌کنند. این آش شبیه به آش داش کلم یا آش یا برانی کلم قمری آذری است که با سبزی ( سبزی مناسب برانی کلم قمری ) و لپه و کمی رب گوجه فرنگی تهیه میشود و با کشک و سیر و پیاز داغ سرو میشود . مواد لازم : کلم قم...

اطلاعات
آبگوشت قنبید ( قنبیت )

آبگوشت قنبید (...

این آبگوشت قنبید یا قنبیت یکی از غذاهای محلی شهر قم می‌باشد و طعم فوق العاده ای دارد. مواد لازم برای 4 تا 6 نفر پیاز 1 عدد - زردچوبه و ادویه‌ی کاری به میزان لازم - رب گوجه فرنگی 2 قاشق سوپ خوری - لوبیا سفید 200 گرم - گندم پوست کنده 100 گرم - گوشت گوسفندی 500 گرم - کلم قمری درشت ( ...

اطلاعات
زبان و گویش مردم قم

زبان و گویش مر...

استان قم به علت مهاجر پذیر بودن داراى انواع زبانها و لهجه ‏ها مى‏باشد. در منطقه نیروگاه، شهر قائم، زند آباد جمعیت کثیرى از ترکان ساکن هستند و به لهجه ‏هاى زنجانى، تبریزى، همدانى، اردبیلى و ... صحبت مى‏کنند. در بخش‏هایى از شهر قم به خصوص ابتداى خیابان چهارمردان و یزدان شهر نیز اعراب سکو...

اطلاعات
لباس محلی قم

لباس محلی قم

لباس‌های محلی قم ؛ بیشتر در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفت. تن پوش زنان در گذشته شامل پیراهن دورچین (پاچین) پیراهن راسته، شلوار قردار، شلیته، جلیقه، آرخالق، شلوار (تمون) بود که از پارچه‌های ساده، راه راه و گلدار از جنس دبیت، کرباس، چیت و متقال تهیه می‌شد. پاپوش زنان را نیز چاقچور و ...

اطلاعات
بازیهای موجان

بازیهای موجان

تنوع بازی لیست انواع بازیها در بین کودکان ونوجوانان وجوانان روستای موجان از گذشته تا بحال البته هرکدام از این بازیها توضیحاتی دارند که انشاء الله به شرط حیات در آینده خواهم آورد. سه تُپّهتعجب همه گُرگهسوال الک دولکبازنده کمربند بازیگریه بیرقُشِم وا رخوشمزه گِل گِلعینک هفت سنگفرشته بِش...

اطلاعات
گویش موجانی ها

گویش موجانی ها

زبان موجانی ها: ریشه زبان خلچی ریشه زبان خلجی در زمینه ریشه شناسی زبان ترکی خلجی مینورسکی اولین محققی بود که درسال 1940 میلادی،زبان خلج هارامورد مطالعه وکنکاش قرارداد.پس ازوی یک محقق ایرانی به نام دکترمحمد مقدم مطالعه مفیدی پیرامون این زبان به عمل آورد؛آنگاه پرفسور گرهارد دوفراستاد (دان...

اطلاعات
قالی قم

قالی قم

قالی بافی یکی از صنایع دستی استان قم می‌باشد. هر چند صنعت قالیبافی و سابقه آن در قم به قبل از جنگ جهانی دوم می‌رسد و از دیرباز بین عشایر و روستاییان قم رایج بوده است. لکن سابقه قالیبافی در قم با شیوه فعلی به اواخر دهه دوم قرن بیستم میلادی یعنی حدود 80 سال قبل می‌رسد؛ یعنی زمانی که تجا...

اطلاعات
مروا بافی ( حصیر بافی )

مروا بافی ( حص...

مروا بافی بافت رشته‌های حاصل از الیاف سلولزی به کمک دست و ابزار ساده دستی است که محصولات مختلفی نظیر انواع سبد، انواع ظروف، مبلمان و.. تولید و عرضه می‌گردد. مروار یک نوع چوب ترکه ای اسـت که از اطراف تهران ، کرج ، سولقان ، بهارِ همدان ، ملایر و مراغه تهیـه می‌شود . البته تهیـهٔ آن درم...

اطلاعات
سفال و سرامیک قم

سفال و سرامیک ...

سفال و سرامیک به محصولاتی اطلاق می‌شود که با استفاده از گل رس و همچنین گل حاصل از سنگهای کوارتز و کائولن به کمک دست و چرخ سفالگری ساخته و سپس پخته می‌شود. از دیگر صنایع رایج در قم مى‏توان به سرامیک‏سازى و سفالگرى اشاره کرد. از آنجا که این منطقه داراى خاک مرغوب جهت کار سرامیک و سفالگرى...

اطلاعات
کاشى کارى معرق

کاشى کارى معرق

کاشیکاری در استان قم قدمت زیادی دارد. شاهد این مدعا، وجود گنجینه‏های فراوانی از آثار و بناهای کاشیکاری در این منطقه است. طورى که در سال پانصد هجرى قمرى کاشى هاى حرم مطهّر حضرت امام رضا(ع) را از قم به مشهد ارسال نمودند. وجود خاک هاى مرغوب جهت سرامیک سازى باعث ایجاد هنرها و صنایع کاشی سا...

اطلاعات
سوهان

سوهان

سوهان، شیرینى محلّى، معروف‌ترین ارمغان استان و داراى شهرت جهانى است و به ذائقه تمامى مردم دنیا خوش آیند است. در حدود یک قرن پیش نوعی حلوا و شیرینی خانگی و محلی در قم طبخ می‌شد و به حلوای قمی مشهور بود و به ندرت توسط مغازه‌های عطاری عرضه می‌شد . معروف است که به هنگام حضور مظفر الدین شا...

اطلاعات
سوغات موجان

سوغات موجان

عمده‌ترین سوغات شیره انگور - کشمش- باسلوغ - گردو- بادام است. روش تهیه شیره انگور موجان : در اواخر تابستان واوایل پاییز که انگورها تماماًشیرین شده اند موقع شیره جوشاندن است (تهیه شیره را دراصطلاح شیره جوشاندن می‌گویند) 1-چیدن : ابتدا انگور را می‌چینندوبوسیله پشکه‌های چوبی یا جعبه آنرا از...

اطلاعات

مسجد جامع قم

مسجد جامع قم از جمله مساجد دو ایوانی ایران است که شکل مربع مستطیل دارد. این مسجد که پس از مسجد امام حسن عسگری(علیه السلام) قدیمی‌ترین مسجد شهر قم محسوب می‌شود در خیابان آذر واقع است.
اسکلت اصلی گنبدخانه متوازن آن، به نیمه نخست سده ششم هـجری قمری تعلق دارد. به اعتبار متون معتبر، سال احداث بنای کنونی ... ادامه مطلب
مسجد جامع قم

قدیمی‌ترین مسجد قم

مسجد جامع در مرکز شهرستان قم و در خیابان آذر، محله‌ی مسجد جامع و در نزدیکی دروازه ری واقع شده است. برای رفتن و بازدید از این مکان زیبا و تحسین‌برانگیز می‌توان از خیابان آذر، بزرگراه عمار یاسر (۵۵ متری عمار یاسر) یا تونل غدیر، به محله‌ی مسجد جامع رفته و این مسجد را مشاهده کنید. از عمارات و آثار تاریخی ... ادامه مطلب
قدیمی‌ترین مسجد قم

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب