توضیحات

ویرایش
یک اثر مذهبی، تاریخی و هنری در 30 کیلومتری جنوب غربی اصفهان در روستای پیربکران، وجود دارد که از نمونه‌های عالی آثار قرن هشتم ایران به شمار می‌رود.
بنای مزبور شامل 3 قسمت است.
اول، رواق بقعه که از کوچه مجاور آن به صحن بقعه منتهی می‌شود. دوم، صحن بقعه که سقف بلندی دارد و در اطراف آن ایوانچه‌هایی تعبیه شده است. پوشش تاق ایوان با خطوط کوفی و بنایی و شاخ و برگ و بوته‌های گچ‌بری، تزئین شده است.
سوم، آرامگاه پیر بکران که در ضلع شمالی بقعه و متصل به اتاق محفوظی که ظاهراً محل تدریس و ریاضت محمد بن بکران بوده، قرار دارد و اطراف و جوانب آن با گچ‌بری تزئین شده است.
صحن بقعه پیربکران، محوطه محصور و مسقف کوچکی است که از سه جانب شمال، شرق و غرب مسدود است و فقط از قسمت فوقانی جانب جنوبی که محراب عالی گچ‌بری شده در ان قسمت واقع شده، با خارج مرتبط است.
تزئینات داخل بقعه از نوع گچ‌بری و کاشی‌کاری با کاشی‌های قرن هشتم هجری قمری است که رنگ و لعاب مخصوص دارند.
در ضلع شمالی صحن بقعه، مقبره محمد بن بکران واقع شده که به وسیله مدخلی به داخل بقعه مربوط می‌شود. داخل و خارج آرامگاه با تزئینات کاشی‌کاری و گچ‌بری مزین شده است.
دیوار حدفاصل ...مشاهده کامل متن آرامگاه و صحن بقعه، مشبک است و در اطراف این دیوار، کتیبه‌هایی به خط کوفی شامل سوره «فاتحه» و آیاتی از سوره «یس» نگاشته شده است و در ذیل آن‌‌ها، کتیبه تاریخی سنگ آرامگاه به تاریخ سال 703 هـ.ق وجود دارد.

منبع:
http://www.imna.ir/
http://harameyar.org/
http://www.pirbakran.ir/
http://www.negahmedia.ir/
سواحل زاینده رود

سواحل زاینده ر...

شهرستان فلاورجان طولانی‌ترین ساحل زاینده رود را در بین شهرستانهای استان اصفهان داراست و سواحل رودخانه زایندرود در شهرستان فلاورجان در غرب استان اصفهان از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این شهرستان به شمار می‌آید. 25 کیلومتر ساحل زایندرود در فلاورجان و ایجاد تفرجگاه‌ها و بیشه‌های زیبا در ساح...

اطلاعات | نقشه
پل تاریخی فلاورجان

پل تاریخی فلاو...

پل فلاورجان که در گذشته پل ورگان نامیده میشد، تنها پل دو قوسی استان اصفهان است و در 10 کیلومتری جنوب غربی اصفهان و در مسیر زاینده رود قرار دارد که دارای ۱۴۰ متر طول، 7 متر عرض و ۱۸ دهنه بزرگ و کوچک با قوس جناغی می‌باشد که دو دهنه آن مسدود گشته است. در لغت نامۀ دهخدا آمده است پل فلاورج...

اطلاعات | نقشه
بقعه پیر بکران

بقعه پیر بکران

یک اثر مذهبی، تاریخی و هنری در 30 کیلومتری جنوب غربی اصفهان در روستای پیربکران، وجود دارد که از نمونه‌های عالی آثار قرن هشتم ایران به شمار می‌رود. بنای مزبور شامل 3 قسمت است. اول، رواق بقعه که از کوچه مجاور آن به صحن بقعه منتهی می‌شود. دوم، صحن بقعه که سقف بلندی دارد و در اطراف آن ا...

اطلاعات | نقشه
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب