توضیحات

ویرایش
یکی از جاذبه‌های طبیعی و فصلی شهرستان میامی وجود دشت آفتابگردان‌ها در منطقۀ کالپوش است که در شهریور ماه رخ می‌نماید. جلوه‌ای طلایی از طبیعت زرفام مملو از گل هایی که آفتاب را پرستش می‌کنند.
دشت آفتابگردان‌ها کالپوش در 160 کیلومتری شمال شرق میامی
این منطقه سرسبز و جنگلى با ‪ ۱۴ هزار هکتار جنگل، ۳۰ هزار هکتار مرتع و ‪ ۳۴ هزار هکتار مزارع زیر کشت آفتابگردان و گندم دیم و با بارندگى کافى و اراضى بسیار مستعد براى کشاورزى و جنگل کارى، در مجاورت با پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق و پارک ملى گلستان از موقعیت ممتاز گردشگری بسیار جالبى برخوردار است
در اواخر مرداد و اوایل شهریور ماه زمین‌های زراعی و دامنه دشت‌های زیبای کالپوش به وسعت پنج هزار هکتار غالباً در دشت دانیال، پوشیده از گل‌های آفتاب پرستی است که تلألوی آن از دور دست‌ها قابل مشاهده است.
" قبیله آفتابگردان‌ها را دوست بدار که قبله نمای خورشیدند و همواره سر به آستانه او می‌سایند! و اگر قدمی افرازند برای درک نور است و نه از سر غرور !"
کاشت آفتابگردان در منطقه کالپوش در اوایل بهار به صورت دیم و آبی است که انواع مختلف ...مشاهده کامل متن آن را شامل می‌شود که از گونه‌های ژنتیکی جدید آن، انواع پاکوتاه و درشت دانه را می‌توان نام برد.
هنگامی که از گیاه آفتاب گردان (sunflower) سخن به میان می‌آید معمولاً تخمه آفتاب گردان در ذهن تداعی می‌شود زیرا که همه ما با تخمخ آن آشنایی داریم آن چه که به مصرف تغذیه پرندگان می‌رسد و یا خود از آن استفاده می‌کنیم ولی تمام قسمت‌های این گیاه آفتاب پرست از ریشه و ساقه و شاخه و گل آن گرفته تا مغز ساقه آن دارای خواص بسیاری است.
آفتاب گردان گیاهی است یکساله و تا حدود سه متر رشد می‌کند. و نام علمی آن (Helianthusannus) است. گل آن درشت و زیبا و به قطر ٣٥ سانتیمتر است. در وسط گل قرمز رنگ آن دایره ای قهوه ای رنگ وجود دارد که تخم‌های آفتاب گردان دورادور آن را گرفته اند.
این گیاه در اکثر نقاط دنیا وجود دارد. از تخم آفتاب گردان روغن گرفته می‌شود که اشباع نشده است و برای پخت و پز مناسب است.
آنچه این دشت را از نمونه‌های مشابه متمایز ساخته و از ویژگی‌های بارز آن محسوب می‌شود سطوح زیر کشت آن است که بر خلاف دیگر مزارع آفتابگردان که در زمین‌های هموار دیده می‌شود در اینجا در دشت‌های ناهموار و تپه‌های آبشارگونه است که تمایز رنگی بی نظیری را خلق می‌کند.
وجود آبشارها، چشمه‌ها و گونه‌های درختان جنگلی در این محدوده، دشت شقایق‌ها در اردیبهشت ماه و نیز مناطق زیبای قشقلته و سردار بَگ، آبشار زو (نام نیک)، آبشار حسین آباد غار خواجه قنبر (سُم) در پیرامون آن و نیز با احداث سد کالپوش در آینده شهرت این منطقه را دوچندان خواهد نمود و با توجه به تصویب دشت آفتابگردان‌ها به عنوان منطقه نمونه گردشگری در کنار هوای دل انگیز، مناظر زیبای آبشار، چشمه‌سارها و تپه‌های تاریخی مجموعه‌ای از جاذبه‌های کالپوش است که می‌تواند این منطقه را به قطبی گردشگری در کشور مبدل نماید.
" آفتابگردان راهش را بلد است و کارش را می‌داند. او جز دوست داشتن آفتاب و فهمیدن خورشید کاری ندارد. او همه زندگی‌اش را وقف نور می‌کند، در نور به دنیا می‌آید و در نور می‌میرد.
نور می‌خورد و نور می‌زاید. دلخوشی آفتابگردان تنها آفتاب است. آفتابگردان با آفتاب آمیخته است و انسان با خدا. برای دیدن آفتاب پرستی دسته جمعی آفتابگردان‌ها کافی است در یکی از روزهای اواسط شهریور ماه سری به این منطقه زیبا بزنید."
براستی که هر گوشه از این دیار سر سبز کوهستانی نشانی از موهبت الهی است در کنار سایر جاذبه‌های طبیعی این منطقه دشت‌های آفتابگردان در فصل تابستان جلوه ای دیگر از زیبایی را به دشت‌های ناهموار منطقه کالپوش عطا می‌کند.
گردش گل آفتابگردان در طول روز همراه با حرکت خورشید نشانی از نظم آفرینش است همچون بوم نقاشی که استاد تغییری را در بطن آن رقم می‌زند. دانه‌های آفتابگردان گونه ای از رزق و معیشت مردمان سخت کوشی است که با تلاش بسیار نانی به کف آورده و به غفلت نمی‌خورند.
چه زیباست نظاره طلوع و غروب خورشید آخرین ماه تابستان در دشت‌های گل آفتابگردان ...

منبع :
http://www.tabnak.ir/
www.meraatnews.com
peydoldol.blogsky.com
کاروانسرای میامی

کاروانسرای میا...

این بنا در مرکز شهر میامی واقع شده و از کاروانسراهای زیبای عهد صفوی است که تقریباً سالم بر جای مانده است. این بنا به فرم حیاط مرکزی و از نوع چهار ایوانی است که با آجر ساخته شده است. ورودی این بنا که به شکل هشتی و در دو اشکوب است، در ضلع شمالی کاروانسرا قرار دارد. در سردرب ورودی کتیبه‌...

اطلاعات | نقشه
آرامگاه شیخ حسن جوری

آرامگاه شیخ حس...

آرامگاه شیخ حسن جوری در روستای کلاته میرعلم فیروزآباد حوالی روستای فرومد در 150 کیلومتری شاهرود قرار دارد. حسن جوری معروف به شیخ حسن جوری یکی از رهبرانِ قیام سربداران در سده هفتم هجری و از شاگردان شیخ خلیفه مازندرانی بود. مبانی اندیشه وی بر «باور به تشیع دوازده امامی؛ تاکید بر مسئله ول...

اطلاعات | نقشه
دشت شقایق کالپوش

دشت شقایق کالپ...

جلوه‌ای بهشت‌گونه از طبیعت سرخ و آتشین آکنده از شقایق‌هایی که چشم هر بیننده‌ای را محسور خود می‌کند، یکی از جاذبه‌های طبیعی و فصلی شهرستان میامی در منطقۀ کالپوش است که همه ساله در اردیبهشت ماه رُخ می‌نماید. دشت شقایق‌های کالپوش در 140 کیلومتری شمال میامی قرار دارد. دسترسی به آن به گونه‌...

اطلاعات | نقشه
جنگل دشت شاد

جنگل دشت شاد

جنگل دشت شاد در ۱۸۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود قرار دارد، تنوع گونه‌های جنگلی و طبیعت زیبا از ویژگیهای این منطقه می‌باشد. با رسیدن فصل بهار در روستای دشت شاد کالپوش گندم زارهای یک دست سبز که درمیان آنها سرخی گلهای شقایق زیبایی خاصی به طیبعت این روستا داده و جنگلهای بکر و دست نخورده با د...

اطلاعات | نقشه
جنگل و آبشار نام نیک

جنگل و آبشار ن...

جنگل و آبشار نام نیک در حوزه استحفاظی شهرستان شاهرود و در آبریز شمالی استان قرار دارند. این آبشار، در روستای نردین از توابع بخش میامی شهرستان شاهرود قرار دارد و از جاذبه‌های طبیعی و با ارزش این روستا محسوب می‌شوند. آبشار آب پران در جنوب‌غربی سراب تبقوس و در دامنه کوه بزرگ توپ‌سر واق...

اطلاعات | نقشه
دشت آفتابگردان کالپوش

دشت آفتابگردان...

یکی از جاذبه‌های طبیعی و فصلی شهرستان میامی وجود دشت آفتابگردان‌ها در منطقۀ کالپوش است که در شهریور ماه رخ می‌نماید. جلوه‌ای طلایی از طبیعت زرفام مملو از گل هایی که آفتاب را پرستش می‌کنند. دشت آفتابگردان‌ها کالپوش در 160 کیلومتری شمال شرق میامی این منطقه سرسبز و جنگلى با ‪ ۱۴ هزار هکت...

اطلاعات | نقشه
مسجد جامع روستای فرومد

مسجد جامع روست...

مسجد جامع فرومد در روستای فرومد از توابع شهرستان میامی، بر سر راه شوسه شاهرود به سبزوار و در 165کیلومتری شاهرود بنا شده است. فرومد مهم‌ترین مراکز فعالیت سربداران بوده و مزار شیخ حسن جوری از رهبران بنام نهضت سربداران نیز در این روستا واقع شده است. بنای مسجد فرومد از آثار ارزشمند معماری...

اطلاعات | نقشه
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب