توضیحات

ویرایش
چلچلا به مازندرانی چلچله در زبان فارسی ، " از تیره‌ی چلچله ییان و شامل پرندگانی با بال‌های باریک و کوتاه و دم دوشاخه است که در گذشته آنها را پرستو می‌خواندند " در حقیقت نان آن چلچله است ، پرستو به گونه‌ی دیگری گفته می‌شود .
" در فضاهای باز ، کشتزارها و اغلب در نزدیکی مناطق مسکونی به سر برده و آشیانه اش را زیر سقف خانه‌ها یا شکاف دیوارها ، از گل می‌سازد .
در ایران ، تابستان‌ها فراوان است . چلچله (پرستو ) پرنده ای کوچک و حشره خوار است . 16 سانتی متر طول با احتساب دم دو شاخه ، و بال‌های باریک و کوتاه دارد .
به واسطه‌ی رنگ آبی سیاه روتنه ، دم دو شاخه بلند ، گلو و پیشانی بلوطی ، نوار تیره‌ی سینه و زیر تنه‌ی نخودی ، به آسانی شناخته می‌شود .
اغلب تا نزدیکی انسان آمده و ناگهان بر می‌گردد و به سبب علاقه ، احترام و ارزشی که مردم ایران برای این پرنده قائل اند (چون آمدنش نوید بهار را می‌دهد ) نیازی به اقدامات حفاظتی ندارد."چلچلا یا چلچله زیر سقف‌های بیرونی ساختمان‌های شهری و خانه‌های روستایی لانه می‌سازند .
مردم ایران این پرنده را نویده دهنده‌ی بهار ...مشاهده کامل متن می‌دانند و این باور در فرهنگ عامه مازندران هم جایگاه خود را حفظ کرده است . زیرا پرستو پرنده‌ی مهاجری است که در آغاز فصل بهار اغلب در قسمت دشت مازندران دیده می‌شود و تا آغاز فصل پاییز حضور دارد .

منبع :
fa.wikipedia.org
http://mazandaran.irib.ir
آبشار اسپه او

آبشار اسپه او

اسپه او " نام آبشاری در مسیر روستای پاسند بهشهر است نام آبشار از دوکلمه محلی اسپه یعنی سفید و او به معنی آب تشکیل شده است برای دسترسی این آبشار که در سمت شرق مازندران است به آن بعد از وارد شدن به کمربندی شهر بهشهر (از سمت نکا به گرگان) و رفتن چند کیلومتری در سمت راست جاده به روستای ...

اطلاعات | نقشه
آبشار دزده ( درویشان )

آبشار دزده ( د...

آبشار دزده در 3 کیلومتری غرب روستای درویشان در استان مازندران واقع است. این آبشار ازآبشارهای پرآب منطقه است که حوضچه آن عمق زیادی دارد آبشار دزده از بین 2 صخره سنگی از ارتفاع 5 متری به پایین میریزد و حوضچه سنگی آن بیش از 15 متر ارتفاع دارد. نیمی از مسیر آبشار در بین مزارع و مراتع و ...

اطلاعات | نقشه
تپه نارنج باغ

تپه نارنج باغ

«تپه نارنج باغ» مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان یا دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهر نکا، حاشیه شرقی رودخانه نرسیده به سیلوی گندم واقع شده و در سال 1380 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. وجود بنای آجری بزرگ تا سال 1349 بر روی آن در منابع تاریخی آمده است...

اطلاعات | نقشه
جلیقه ( جلزقه )

جلیقه ( جلزقه ...

پوشاک، بارزترین سمبل فرهنگی، مهم‌ترین و مشخص‌ترین مظهر قومی و سریع الانتقال‌ترین نشانه فرهنگی است که به سرعت تحت تأثیر پدیده‌های فرهنگ پذیری در میان جوامع گوناگون انسانی قرار می‌گیرد. حتی عده ای را عقیده بر آن است که استیلای فرهنگی و سلطه پذیری در وهله اول از طریق انتقال پوشاک صورت می...

اطلاعات
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.