توضیحات

ویرایش
امامزاده بابامنیر یک اثر تاریخی می‌باشد که در شهرستان ممسنی، بخش ماهور میلاتی، روستای بابامنیر قرار دارد.
این بنا بقعه ای ساخته شده از مصالح گچ و سنگ می‌باشد که که بدون در نظر گرفتن فرم گنبد از نظر پلان شباهت زیادی به چهارطاقی‌های دوره ساسانی دارد.
این چهارطاقی با استفاده از گوشواره به پلان هشت گوش تبدیل و گنبد بلند مخروطی دندانه دار بر روی آن استوار شده است.
گنبد امامزاده بابامنیر از نظر فرم قابل مقایسه با گنبد دانیال نبی در شوش و همچنین گنبد امامزاده شیرمرد در نور آباد ممسنی می‌باشد.

داخل بنا به وسیله گچ، اندود شده و تعمیرات بر روی بنا صورت گرفته است .در اینجا طاق و تویزه‌ها از قوس تیزه دار استفاده شده و رو به روی اضلاع و دالان‌ها در دیوار اصلی طاق نماهایی ایجاد شده است.
محراب امامزاده در دیوار جنوب غربی ساخته شده است. درب ورودی در زاویه شرقی با درب آهنی باز شده، ولی ورودی اصلی در مرکز ضلع شمال شرقی بوده که با چهار پله دسترسی به کف داخلی بنا را امکان پذیر ساخته است .
گنبد بنا از بیرون، ...مشاهده کامل متن از چهار گوش به شانزده گوش تبدیل شده وسپس گنبد دانه دار مخروطی بر روی آن نصب شده است.
بنا به طور کلی ساده بوده ولی فضای زیر گنبد که به وسیله یزدی بندی زیبائی تزیین شده است جلوه خاصی به این بخش از بنا داده است.
روی گنبد دارای کلاهک و روی کلاهک عنصری فلزی نصب شده است. محجرهای منبت چوبی از جمله عناصر با ارزش موجود در این بنا می‌باشد که نیازمند مطالعه و مرمت است.
بر طبق روایت، شیخ محمد علی ماهوری، شاعر و مکتب دار منطقه ماهور ممسنی در این مکان (بابامنیر ) شخصی محتشم به نام منیر الدین ساکن بوده که یکی از عرفای شیخ متصوف دوران صفویه محسوب می‌شده که بنا به عللی این مکان را بر می‌گزیند و پس از فوت مقبره ای بر سر مزارش ساخته می‌شود و به مرور زمان زیارت گاه مردم کوچ رو منطقه ماهور میلاتی قرار می‌گیرد.
تاریخ فوت بابامنیر بر طبق کتیبه چوبی که با خط خوش نستعلیق حک شده و بر روی معجر بابامنیر قرار دارد، سال هشتصد و نود شش هجری قمری را می‌رساند و چنین نوشته شده است : "گفت تاریخ ما بود خلد برین 896"
آن چه مسلم است، بنای فعلی امام زاده بابامنیر، ساخته شده بر روی بنای مخروبه ای بوده که قبلا در این مکان یکی از محراب‌ها و پرستش گاه‌های مهم در دوره‌های ایلامی، هخامنشی، اشکانی و ساسانی بوده که مراسم مذهبی بر طبق شرایط خاص زمان خود درآن انجام می‌گرفت.
وجود چشمه پر آبی که در چند متری غرب این بنا می‌جوشد و روان می‌گردد، خود دال بر این مدعا است که غالب بناهای مذهبی دوران ساسانی در کنار آب‌های جاری و چشمه سارها ساخته می‌شدند که وجود آب را مظهر پاکی و آن را جزو عناصر اربعه به شمار می‌آورند.
این عنصر دارای رب النوعی به نام "آناهیتا " بوده است.
صحن امام زاده بابامنیر دو بار مورد حفاری غیر مجاز قرار گرفت و از قراین امر اشیاء عتیقه قیمتی از آن به سرقت برده شده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس این اثر به پیشنهاد هیات بررسی و شناسائی نورآباد به شماره چهار هزار و پانصد و چهل و سه در تاریخ یازدهم دی ماه هزار و سیصد و هشتاد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منابع :
http://mahoormilati.blogfa.com/
http://www.emamzadegan.ir/
http://fa.wikipedia.org/
http://khabarfarsi.com/
http://raaknews.com/
تفرجگاه بوان

تفرجگاه بوان

تفرجگاه بوان (تنگ بوان )یا بهشت گمشده در حدود ۲۰ کیلومتری از شهر نورآبادممسنی در شمال غربی استان فارس قرار دارد. این تفرجگاه در جاده اصلی میان استانهای فارس، بوشهر، خوزستان و کهکیلویه و بویر احمد واقع شده است. تنگ بوان دره‌ای پوشیده از درختان است که میان 2 رشته کوه محصور شده وپر از در...

اطلاعات | نقشه
دخمه سنگی دو دختر (داو دور)

دخمه سنگی دو د...

در انتهای شمال غربی ناحیه ممسنی (45 کیلومتری نور آباد)دخمه سنگی بسیار قدیمی در کوه در ارتفاع ۳۰۰ متری وجود دارد که به داو دختر (در گویش مردم آن بوم، داو و دختر یا دی و دوور، همانا، به چم مادر و دختر بُوَد) معروف است. نام محلی این دخمه ” دی ودوور” به معنی مادر و دختراست. برای رسیدن ب...

اطلاعات
منطقه تاریخی فهلیان

منطقه تاریخی ف...

فهلیان منطقه ای بسیار مهم به لحاظ تاریخی و باستانی که یکی از دهستانهای پنجگانه بخش ممسنی می‌باشد و تقریباً در باختر بخش واقع شده و از رود فهلیان و چشمه سارها مشروب می‌شود. قصبه فهلیان دارای حدوداً ۷۵۰ تن سکنه است . گویش مردم این سامان لری است .گویش لری این مردم شاخه ای از فهلویات است ...

اطلاعات | نقشه
رودخانه فهلیان

رودخانه فهلیان

رودخانه فهلیان که یکی از مهم‌ترین و منحصر به فردترین رودخانه‌های شهرستان ممسنی است، از پیوند رودخانه شش پیر و رودشیر به وجود آمده است که پس از عبور از کنار کوه قلعه سفید، وارد منطقه فهلیان می‌شود . مسیر این رودخانه،یکى از جالب‌ترین جلوه‌‌هاى طبیعى استان فارس را که تجربه دیدار آن فراموش...

اطلاعات | نقشه
قلعه سفید

قلعه سفید

دژ سفید از قلعه‌های مشهور شهرستان ممسنی در استان فارس می‌باشد و متعلق به دوران قبل از اسلام است. دور تا دور این قلعه برج‌ها و دروازه‌هایی قرار دارد که پیش‌تر برای دفاع از قلعه مورد استفاده قرار می‌گرفتند. دژ سفید بر بالای کوهی واقع شده که دور دامنهٔ آن حدود چهار فرسخ و ارتفاع آن حدود ...

اطلاعات | نقشه
آبشار تنگسا

آبشار تنگسا

آبشار تنگسا در غرب استان فارس در نزدیکی شهرستان نورآباد واقع شده است. ارتفاع تقریبی آبشار پانزده متر بوده و از چندین لایه تشکیل شده است. تنگسا یا تنگ سا نام مزرعه ای در نزدیکی نورآباد می‌باشد. تنگ سا به معنی تنگه کوهی صعب العبور است. شهرستان ممسنی دارای مناطق گردشگری و تاریخی فراوانی...

اطلاعات | نقشه
نقش برجسته سراب بهرام

نقش برجسته سرا...

نقش برجسته‏ سراب بهرام در نزدیکی شهر نورآباد ممسنی در شمال غربی استان‏ فارس و در روستایی به همین نام ، پایین کوهی در محوطه‏ ای با صفا به نام سراب بهرام، نقش بسته است . این سنگ نگاره 85/3 متر درازا و 90/2 متر بلندی دارد، بهرام دوم در وسط نشسته است و در هر سمت او دو نفر از بزرگان ساسانی ...

اطلاعات | نقشه
آتشکده میل اژدها

آتشکده میل اژد...

آتشکده میل اژدها که به آن دیمه میل یا میل آزاد نیز گفته می‌شود مربوط به دوره اشکانیان می‌باشد و در شهرستان ممسنی، نورآباد واقع شده است. این اثر در تاریخ بیستم خرداد سال هزار و سیصد و بیست و یک با شمارهٔ ثبت سیصد و پنجاه و شش به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. این بنا در...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب