توضیحات

ویرایش
در 7 کیلومتری غرب مجن ، 41 کیلومتری شمال غربی شاهرود ، در منطقه دشن تلی و اسپید خاک یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان شاهرود و استان سمنان واقع گردیده است.
نام این جاذبه بسیار زیبا ، " تنگه داستان " می‌باشد. طول تنگه داستان ، حدود 2کیلومتر ، و عرض آن 5 متر به نظر می‌رسد.
" تنگه داستان " نامی است که گفته می‌شود به دلیل داستان هایی که از این تنگه نقل گشته ، بر روی این تنگه نهاده شده است.
همچنین گفته شده که این تنگه در سال‌های بسیار دور بر اثر زمین لرزه ، پدیدار گشته است.
تنگه داستان دارای 2 کوه بلند به نام‌های " تنگ داستان " و " تنگه اسمال " می‌باشد. بسیاری معتقدند با توجه به فرم صخره‌ها و توپوگرافی منطقه ، تنگه داستان مکانی ایده آل برای صخره نوردی می‌باشد.
ناگفته نماند که بر روی " کوه تنگه داستان " ، آثار و بقایای قلعه ای قدیمی به نام " کافر قلعه " دیده می‌شود.
در میان این تنگه‌ی چشم نواز ، آبشاری با ارتفاع 20 متر از بین دو ...مشاهده کامل متن سنگ عظیم الجثّه جاری‌ست و زیبایی دوچندانی به تنگه داستان بخشیده است.
این آبشار نیز همانند فضای تنگه شگفت آور می‌باشد ، به گونه ای که با دیدن آبشار نخست این تصور به وجود می‌آید که سنگ‌ها تا لحظاتی دیگر فرو خواهند افتاد ، اما چنین نیست.
در واقع این تنگه دیدنی ، دارای 3 آبشار است که به جزء آبشار اول که در ابتدای تنگه و در معرض دید همگان قرار دارد ، 2 آبشار دیگر در امتداد آن در بالادست و در چشم انداز زیبای تنگ رستم وجود دارند که ارتفاع آنها به 5 تا 10 متر می‌رسد.
منبع تأمین آب این آبشارها ، چشمه هایی هستند که در بالای تنگه قرار گرفته و از دل کوه می‌جوشند. با توجه به این آبشارها ، باید بدانید که پیچش صدای آب در میان صخره‌ها دارای قدرت خیره کننده ای می‌باشد ، به گونه ای که افراد فریاد یکدیگر را از فاصلۀ 5 متری نمی‌توانند بشنوند! .
فضای تنگه داستان در تسخیر ذرات آبی می‌باشد که در اثر ریزش جریان آب روی سنگ‌ها به وجود آمده اند. آب‌های جاری در این تنگه به قدری سرد می‌باشند که کمتر کسی توانایی نگه داشتن دست خود در میان آب را بیش از یک دقیقه دارد.
با گذشت قرن‌ها ، ریزش آب آبشارها سبب گشته اند تا سنگ‌های آهکی کوه شسته شوند و کانالی به عمق حدوداً ده‌ها متر تا محل فعلی آبشار به وجود آید و زیبای این تنگه را بیش از پیش نماید.
گفتنی است که تنگه داستان دارای یخچال‌های طبیعی می‌باشد و در بیشتر فصل‌های سال انباشتی از برف در میان آنها وجود دارد.
جریان آب که تأمین‌کنندۀ آب شهر مجن است به قدری سرد است که وقتی وارد دهانۀ کانال می‌شوی برودت بسیار آن قابل لمس بوده و حتّی در فصل تابستان و در اوج گرما نیز نمی‌توان به چند متری آبشار نزدیک شد.
در پایین دست آبشار سدّ مخزنی مجن به ارتفاع 37 متر و با ظرفیّت 5 میلیون متر مکعب ساخت شده است و با احداث مجموعه ورزش‌های آبی و قایق سواری و دیگر تأسیسات گردشگری می‌تواند از موارد جذاب سرمایه گذاری بخش خصوصی در این منطقه را به وجو آورد.
مراتع مشجّر ، درختان و درختچه‌ها پراکنده اورس ، زرشک و بیشه‌های کوچکی که در درّه‌ها و در میان صخره‌ها و تنگه‌های مسیر ، پوشش گیاهی این منطقه را شکل می‌دهند.
همچنین باغات سیب و زردآلو و مزارع سیب زمینی این منطقه نیز برای گذراندن اوقات فراغت بسیار دلنشین است.
لازم به ذکر است که در قسمت‌های فوقانی تنگه داستان ، " کبوترهای چاهی " زیست می‌کنند ، و در هنگام پرواز خود بر فراز تنگه و در میان صخره‌ها ، بسیار دیدنی اند.
ناگفته نماند تنگۀ داستان در کنار بافت با ارزش تاریخی شهر مجن به عنوان منطقۀ نمونۀ گردشگری انتخاب شده اند.

منبع:
http://fa.wikipedia.org
http://www.mehrnews.com
mojennews.blogfa.com
www.rasamahale.ir
http://www.irna.ir
http://semnan.isna.ir
منطقه شکار ممنوع تپال

منطقه شکار ممن...

منطقه شکار ممنوع تپال با وسعتی برابر 30 هزار هکتار در شمال غربی شهرستان شاهرود واقع شده و منطقه ای است کوهستانی و دشتی که در مجاورت شاهرود واقع شده است . منطقه تپال با چشم اندازهای بسیار زیبا از دیر زمان محل مناسبی جهت زیستگاه وحوش و محل مناسبی جهت بازدید دوستداران طبیعت به شمار می‌رود ...

اطلاعات | نقشه
جنگل ابر

جنگل ابر

جنگل ابر علی آباد قسمتی از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگلهای هیرکانی است که با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر، یکی از زیباترین نقاط دیدنی ایران میباشد. این جنگل با ۳۵ هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل‌های سرسبز شمال کشور به دلیل این که در اغلب مواقع فضای این جنگل را اقیانوسی از ابر فراگرفته به ای...

اطلاعات | نقشه
مسجد بایزید بسطامی

مسجد بایزید بس...

این مسجد به شکل مستطیل و به ابعاد 6 × 10 و در دو ردیف ستون سه تایی با پوشش مسطح چوبی بنا شده است. زیباترین بخش این مسجد، محراب گچ بری شده آن است که با نقوش هندسی، اسلیمی و گل‌های چهار پر تزیین شده است.بخش فوقانی محراب را با کتیبه هایی به خط ثلث و نستعلیق، در دوره ایلخانی و قاجار آراسته ...

اطلاعات | نقشه
پارک ملی خارتوران ( منطقه حفاظت شده توران )

پارک ملی خارتو...

منطقه خارتوران در منتهی الیه شرق استان سمنان ود ر250 کیلومتر ی جنوب شرق شهرستان شاهرود در مجاورت استان خراسان واقع شده است. روستای رضا آباد با جمعیتی بالغ بر 63 خانوار و 320 نفر ( سال 1377) در این منطقه ودر مجاورت تپه‌های ماسه ای قرار دارد و توسط دو جاده خاکی به طول 35و50 کیلومتر به احم...

اطلاعات | نقشه
چشمه هفت رنگ مجن

چشمه هفت رنگ م...

چشمه هفت رنگ مجن شاهرود یکی از جاذبه‌های گردشگری استان سمنان است . این جاذبه طبیعی تابلوی هفت رنگ زیبایی را در پیش چشمان گردشگران می‌گذارد. رنگ چشمه هفت رنگ بواسطه چشمه هایی است که با عبور از مواد معدنی متفاوت به رنگ‌های مختلف دیده می‌شود. سرمه ای، آبی، فیروزه ای، صابونی، نارنجی، ج...

اطلاعات | نقشه
آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی

آرامگاه شیخ اب...

آرامگاه عارف نامى شیخ ابوالحسن علی بن جعفر بن سلمان خرقانی « یا علی بن احمد » در ۲۴ کیلومترى شاهرود در شمال قصبهٔ خرقان روى تپه‌اى قرار دارد شیخ ابوالحسن علی بن جعفر بن سلمان خرقانی عارف بزرگ قرن چهارم و پنجم هجری از چهره‌های بسیار درخشان عرفان ایرانی است که در آزاد اندیشی و مردم گرائ...

اطلاعات | نقشه
پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق

پناهگاه حیات و...

پناهگاه حیات‌وحش خوش‌ییلاق یکی از زیباترین و حیرت‌انگیزترین پهنه‌های طبیعی کشور در شمال استان سمنان است که چشم‌اندازهای متنوع و متفاوتی را در خود جای داده است؛ از جنگل‌های کوهستانی خزری در شمال غرب گرفته تا دشت‌های هموار خشک و بیابانی در جنوب شرقی ناحیه و از مناطق استپی و تپه ماهوری در ...

اطلاعات | نقشه
موزه باستان شناسی و مردم شناسی شاهرود

موزه باستان شن...

موزه شاهرود از اماکن تاریخی این شهر است که در خیابان فردوسی قرار گرفته و در سال‌های 1307ـ1306 به عنوان بلدیه (شهرداری) به سبک معماری اواخر دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی ساخته شده است. زیر بنای ساختمان حدود 468 متر مربع بوده و در دو طبقه طراحی گردیده است . این بنا پس از مرمت و احیاء د...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب