توضیحات

ویرایش
مهنه نام روستایی است که در مرکز شهرستان مه ولات واقع شده است ، سرتاسر اطراف روستا را زمین‌های هموار و پست فراگرفته است.
تا فاصله ۳۰ کیلومتری در شمال غرب روستا هیچ گونه ارتفاعی در اطراف روستای وجود ندارد ، نزدیکترین ارتفاعات، کوه‌های قلعه جوق در شمال روستا غرب است که فاصله آن با روستا ۳۰ کیلومتر است.
آرامگاه منسوب به ابوسعید ابوالخیر عارف نامدار در این روستا قرار دارد که بنظر کارشناسان روزی قدمگاه وی بوده است و آرامگاه او در مهنه خاوران (ترکمنستان) قرار دارد.
کشاورزی در روستای مهنه به دو صورت زراعت- باغداری و دامداری صورت می‌گیرد.با توجه به اقلیم منطقه محصولات متنوعی در روستا به عمل می‌آید، در واقع مهم‌ترین محصولات کشاورزی این روستا شامل گندم، جو، زعفران و پنبه می‌شود.
باغداری و به خصوص کشت انار و پسته نیز به وفور در بین باغداران وجود دارد.
اراضی کشاورزی روستا شامل ۱۴۰۲ هکتار محصولات زراعی و حدود ۴۷۱ هکتار محصولات باغی می‌باشد. روش آبیاری مزارع به صورت غرقابی می‌باشد.
در این منطقه بهره برداری عمدتا خانوادگی بوده و نیروی یدی نقش اصلی را در تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت ایفا می‌نماید.
دامداری ...مشاهده کامل متن در روستای مهنه به شکل چکنه ای وسنتی انجام می‌شود و دامداران در روستا ساکن بوده و در حقیقت یکجا نشین هستند ، دامداری به شیوه رمه گردانی روستایی در روستا وجود دارد.
نژاد گوسفندان از نوع بوری بوده و درصد کمی از دامها را بز تشکیل می‌دهد ، گاوهای موجود نیز از نژاد دورگ و بومی هستند. تعداد دام اغلب خانواره بین ۱۵ تا ۶۰ راس متغیر بوده و خانوارهای روستایی برای تامین شیر و گوشت موردنیاز خود اقدام به نگهداری تعدادی بز و گوسفند می‌نمایند.

منبع:
http://mehne.ir/
http://www.mehne.r98.ir/
http://farhang-mahvelat.com/
رباط زرنوخ

رباط زرنوخ

رباط زرنوخ بنایی تاریخی مربوط به دوره صفوی است که در 30 کیلومتری جاده تربت حیدریه به فیض آباد و دربخش مه ولات شمالی قرار دارد . این رباط از نوع سرپوشیده است و تزئینات آجری متعددی دارد بطوری که پوشش سقف گنبدی بنا هر کدام به یک نوع آجر چینی آراسته است . در بخش میانی رباط، نورگیر پوش...

اطلاعات | نقشه
آرامگاه منسوب به ابوسعید ابوالخیر

آرامگاه منسوب ...

بوسعید فضل‌الله بن احمد بن محمد بن ابراهیم (ابوسعید فضل‌الله بن ابوالخیر احمد) عارف و شاعر نامدار ایرانی قرن چهارم و پنجم(۳۵۷-۴۴۰ قمری) , معروف به ابوسعید ابوالخیر می‌باشد در 55 کیلومتری جنوب شرقی تربت حیدریه و 7 کیلومتری فیض آباد در روستایی به نام مهنه مقبره ای قرار دارد که برخی معتقد...

اطلاعات | نقشه
کوه و آبادی ییلاقی اسفره ( سیبره )

کوه و آبادی یی...

اسفره با نام محلی سبیره، آبادی و کوهی در غرب روستای دوغ آباد مرکز دهستان مه ولات شمالی در خراسان رضوی است. مه ولات یکی از شهرستان‌های استان پهناور خراسان رضوی به مرکزیت شهر فیض آباد می‌باشد که از دو بخش مرکزی و شادمهر تشکیل شده‌است. ارتفاع کوه اسفره معادل ۱۱۸۸ است که در غرب روستای ...

اطلاعات | نقشه
روستای مهنه

روستای مهنه

مهنه نام روستایی است که در مرکز شهرستان مه ولات واقع شده است ، سرتاسر اطراف روستا را زمین‌های هموار و پست فراگرفته است. تا فاصله ۳۰ کیلومتری در شمال غرب روستا هیچ گونه ارتفاعی در اطراف روستای وجود ندارد ، نزدیکترین ارتفاعات، کوه‌های قلعه جوق در شمال روستا غرب است که فاصله آن با روستا ۳...

اطلاعات | نقشه
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب