توضیحات

ویرایش
روستای بیمرغ مرکز دهستان پسکلوت گناباد است و در 28 کیلومتری مرکز شهرستان واقع شده است.
روستا قدمتی بیش از ۲۰۰۰ سال و دارای سابقه بس کهن و سرگذشتی طولانی است ، روستای بیمرغ از اطراف با روستاهای روشناوند ، نوده پشنگ ،اروک ، شوراب همجوار است .
در نزدیک این روستا آثار باستانی معروف به تپه”اروک” و “نوده پشنگ” مربوط به دوران پیش از اسلام وجود دارد. آب و هوای این منطقه گرم و خشک است و آب قنات‌ها که از کیلومترها دورتر(حدود 30 کیلومتری) از سمت جنوب گناباد به این منطقه آورده شده، برای اهالی نعمت بزرگی است.
سیزده سهم از چهارده سهم روستا در سال 957 قمری(حدود 500 سال پیش در زمان شاه طهماست صفوی) توسط یکی از سادات بزرگوار به نام “ابوالفتح علی الحسینی جنابذی” به همراه تعداد دیگری از املاک روستاهای گناباد وقف آستان قدس رضوی شده است.
در اسناد و وقفنامه نام “بوُیمرغ” هم آمده که معمّرین اظهار داشته اند چون این روستا به وسیله پرندگان (مرغان) ظاهر شده، به این نام معروف شده است.
چون خود بیمرغ ملک ندارد غالبا در مزارع و دهات اطراف مختصر ملکی برای خود تهیه کرده اند و خودشان زراعت ...مشاهده کامل متن میکنند یا زارع دارند.از مهر قنات تا خود آبادی تقریبا یک فرسخ و نیم فاصله است از این رو مقدار زیادی از آب تا موقع رسیدن به زراعت مخصوصا در تابستان جذب زمین می‌شود .
وجه تمسیه :
بسیاری از نویسندگان واژه بیمرغ را در آثار خود به صورت‌های گوناگون ثبت کرده اند از جمله در کتاب تاریخ تالیف نورالدین لطف الله مشهور به حافظ ابرو به قریه بوی مرغ اشاره شده و در بسیاری از کتب قدیمی به همین نام اشاره شده است و در بعضی از کتب به واژه‌های از قبیل بیمورق (فرهنگ ابادیهای کشور،جلد پنجم ،بهمن 1347 ص 30)ی بی مرغ و بیمُرغ نیز اشاره شده است که هرکدام دارای معانی خاصی است و یا تغییر نام این منطقه را بتوان به حوادث طبیعی و تحولات تاریخی و شاید خیلی از موارد دیگر ارتباط داد.
مثلا:
1) واژه بی مرغ از ( بی) و( مرغ) تشکیل شده که هرکدام دارای معنایست :
(بی) در ترکی به معنای بزرگ و وسیع و (مَرغ) به معنای دشت و در کل به معنای دشتهای وسیع و شاید علت این نام گذاری به دلیل وجود برخی از ترکمن‌ها در این منطقه باشد و یا وجود دشت‌های وسیع اطراف بیمرغ که مردم در زمانهای قدیم برای تفریح به این مَرغزارها می‌آمدند .
2) واژه بوی مُرغ که فقط دارای معنای خود است :
این واژه نسبت به دیگر واژه‌ها در کتب بیشتر اشاره شده است و شاید قدمی‌ترین نام این منطقه باشد.
بسیاری از مردم بیمرغ بر این عقیده اند که قرنها پیش در این منطقه زلزله ای عظیم منجر به ویرانی کامل روستا شده و عده ای از مردم در حال عبور از این منطقه با مشاهدی مرغی بر روی جسد انسان در زیر خاک که در حال کنکاش بوده متوجه شدند که در این مکان روستایی بوده یا به مشام رسیدن بوی مرغ این منطقه را با این نام نامگذاری کرده اند .
به این داستان تا حدودی میتون صحه گذاشت زیرا گناباد با توجه به ساختار نوع زمین، سرزمینی زلزله خیز است و تا کنون زلزله‌های عظیمی این شهرستان و نواحی اطراف آن را ویران ساخته (بعد از اسلام 22 زلزله در این منطقه گزارش شده است ) حتی یکبار این منطقه طوری ویران شده که فقط یک طفل زنده ماند .
دو مورد از مهمترین و شدیدترین آنها به شرح زیر است :
الف)در قرن هفتم هجری در حدود سال 635
ب)در سال 809 هجری در زمان صفویه ( در شبی زمستانی) در حالی که همه مردم در خانه‌های خود آرمیده بودند ، بیشتر آبادیهای گناباد در اثر این زلزله به کلی ویران شد .
3) وآژه‌ی بِِِِِِیْمرغ به معنای : برای مرغ
واژه ای که اکنون برای نام این منطقه به کار برده میشود . بعضی از مردم علت این نامگذاری را وقف این منطقه توسط خان آن جا برای مرغ‌های امام رضا (منظور کبوتر‌های امام رضا ) میدانند .
4)واژه بیمرغ :
تلفظ این واژه با واژه قبلی یکی است و امروزه هم به کار میرود ، بعضی گویند به لفظ فرس قدیم بَی یعنی خوب و بَیْمرغ یعنی : مرغ (دشت )خوب/یا/ مرغ خوب.
با توجه به توضیحات محققین مختلف این تعبیر صحیح به نظر نمیرسد البته گروهی بر این اعتقاد بودند که بَی به معنای بغ= خدای زرتشتیان و بیمرغ در اصل بَیْ بُغ بوده است.
5)بیمورق : شاید به همان معنای بی مرغ
اینکه بیمرغ روستای 2000 ساله هست شک نکنید ، در زیر مطالبی از کتابهای تاریخی جمع آوری شده که با تجزیه و تحلیل آن میتوان به قدمت 2000 ساله یا بیشتر بیمرغ پی برد .
1) عین مطلب : {نام شهر و آبادیهای بیمرغ از زمان قدیم باقی مانده و سلطه مانی گرایی نتوانسته در آن تغیراتی ایجاد کند . نامهایی چون بیمرغ و... (منبع :جغرافیای تاریخی گناباد تالیف سید حسین مجتبوی ص97)}.
2) در کتاب جغرافیای تاریخی خراسان نوشته حافظ ابرو یا همان نورالدین لطف الله ص 28 به قریه بوی مرغ نیز اشاره شده.البته این کتاب به قدمت این روستا اشاره نکرده فقط نویسنده این کتاب که حدود 700 سال پیش این کتاب را نوشته از بیمرغ به عنوان یکی از روستاهای بزرگ گناباد اشاره کرده است .
4)از کتاب رجبعلی لباف خانیکی (گناباد خواستگاه حماسه‌های پنهان )
1) محوطه‌های نسبتا وسیع و بزرگ باستانی گورکی ،پشن ،نقارخانه،اروک،در اطراف روستاهای روشناوند ،نوده پشنگ و بیمرغ وجود دارند که اقامتی طولانی از حدود سه هزار سال پیش تا حدود هفتصد سال پیش در آن منطقه را نشان میدهد.
2) برخی از اسامی مکانها در گناباد یادمان دوران پارتیان و ساسانیان میباشند مثل :خانیک .بیدخت ،بجستان ،بیمرغ ،روشناوند ،که حاکی از حضور جوامعی از آن دوران در نقاط مختلف گناباد و قهستان میباشد.) پارتیان 2250 سال پیش بر ایران حکومت میکردند و این مطلب یعنی قدمتی 2250 ساله .
بیمرغ قدیم مسجد کوچکی داشت و حمام آن را مرحوم میرزا ابوتراب خان مقبل السلطنه زمانی که مستاجر آنجا بود ساخت. مرحوم ملا محمد امام جماعت بیمرغ و از مردم مومن و با ذوق بود که پس از او شیخ حسن فرزندش امامت جماعت آنجا را بر عهده داشت و بعد از او فرزندش شیخ علی به مسجد می‌رفتند و روضه می‌خواندند و به کارهای زراعتی اشتغال داشتند.
بسیاری از مردم بیمرغ در گذشته یا گوسفند دار یا شتر دار بودند ، هم اکنون دامداری در بین مردم رواج دارد و و از صنایع دستی بیمرغ در ده‌های گذشته می‌توان به نمد مالی، گلیم بافی وکفش بیمرغی و قالیچه و از صنایع دستی امروزه آن میتوان فقط به نمد مالی اشاره نمود.
در این روستا مزار یکی از اولاد پیامبر(ص) معروف به “امامزاده سلطان احمدبن موسی الکاظم(ع)” یکی از نوادگان امام علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) نورافشانی می‌نماید و از صدها سال پیش زیارتگاه و پناهگاه اهالی و زائران بوده است.

منبع:
http://www.beymorgh.ir
http://beymorgh.blogfa.com/
http://farzanebeimorghy.blogfa.com/
http://www.iranvillage.ir/
قلعه دختر شوراب

قلعه دختر شورا...

قلعه سنگی دختر شوراب، در حدود 15 کیلومتری شهر گناباد در روستایی به نام شوراب و آن سوی شهر بیدخت بر فراز کوهی بلند و خطرناک قرار گرفته است. زیر آن باغی با نام کلاته که از آن پسران صحرایی است واقع شده. که امروزه دیگر قناتش آب زیادی ندارد. پس از رسیدن به کلاته بالا رفتن از کوه سخت است و ...

اطلاعات | نقشه
قنات قصبه گناباد

قنات قصبه گناب...

قنات گناباد از عمیق‌ترین و شگفت انگیزترین سازه‌های آبی جهان است و در استان خراسان، در ارتفاعات سیاه کوه در جنوب‌غربی شهر گناباد قرار دارد. قنات قصبه به عنوان یکی از پدیده‌های شگفت‌انگیز دست ساخت انسان است که توجه بسیاری از مورخان و پژوهشگران را به خود جلب کرده است. این قنات سابقه تار...

اطلاعات | نقشه
پل یونسی

پل یونسی

پل یونسی در شهرستان گناباد، بخش بجستان، روی رودخانه فصلی کالشور ،در 200 متری روستای یونسی ساخته شده است این پل نامش را از روستای یونسی گرفته که در تلفظ مردمان این دیار پول یونسی است. این پل ظاهراً از آثار دوره صفویه است که در دوره‌های بعد تعمیراتی در آن صورت گرفته است. پل یونسی دار...

اطلاعات | نقشه
آبشار کاخک

آبشار کاخک

کاخک نام آبشاری در 25 کیلومتری جنوب گناباد و در نزدیکی شهر کاخک است. کاخک مرکز بخش کاخک شهرستان گناباد می‌باشد که در دامنه رشته کوه براکوه قرار داشته و زیارتگاه برادر علی بن موسی الرضا امامزاده سلطان محمد عابد در دامنه تپه مشرف به این شهر همچنین مزار علمدار در پانصد متری امامزاده قرار ...

اطلاعات | نقشه
کاخک

کاخک

کاخک نگین سرسبز کویر از توابع شهرستان گناباد است که دارای دو دهستان به نام‌های کاخک به مرکزیت مرغش و دهستان زیبد به مرکزیت زیبد میباشد. بخش کاخک از شمال و شرق به بخش مرکزی گناباد ، از شمال غرب به شهرستان بجستان از غرب و جنوب غربی به بخش مرکزی شهرستان فردوس و از جنوب به شهرستان سرایان و...

اطلاعات | نقشه
امامزاده سلطان محمد عابد

امامزاده سلطان...

امامزاده سلطان محمد عابد (علیه السلام) در سمت شرقی کاخک واقع شده است , وی برادر بزرگوار امام رضا (علیه السلام) است. این بارگاه در روی تپه مرتفعی در قسمت جنوب شرقی کاخک واقع شده و صحن آن خیلی بلند و اراضی اطراف آن گود است به طوری که صحن احتیاج به دیوار ندارد و بسیار خوش منظره و زیبا و م...

اطلاعات | نقشه
موزه زعفران

موزه زعفران

نخستین موزه روستای استان خراسان رضوی و اولین موزه تخصصی زعفران کشور در روستای سنو قرار گرفته است. در این موزه ابزارآلات قدیمی و چگونگی کشت و برداشت زعفران در دایره دید عموم قرار دارد و بازدید کنندگان می‌توانند از نزدیک شاهد مراحل گوناگون کاشت، داشت و برداشت زعفران در مقیاسی طبیعی باشند...

اطلاعات | نقشه
موزه مردم شناسی گناباد

موزه مردم شناس...

موزه مردم‌شناسی گناباد در مدرسه نجومیه، در کوی شرقی این شهر در نزدیکی مسجد جامع قرار دارد. مدرسه نجومیه از بناهای دوره صفویه با معماری اسلامی است و به دلیل تدریس علم نجوم و افلاک در این مکان به مدرسه نجومیه شهرت یافته است. معماری این بنا شامل هشتی ورودی دالان، صحن و حجره‌های پیرامون آ...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
توگی - توگی سرداغی

توگی - توگی سر...

در قدیم ، یکی از غلاتی که کشت می‌شد و هنوز هم همچنان ممکن است در حال کاشت باشد ، ارزن و گاورس است . ارزن از تیره گندمیان و دارای دانه‌های ریز است که ساقه هایی کوتاه است و غالبا پس از برداشت محصول گندم و جو و گاهی بصورت مستقل کاشت می‌شود . ارزن و گاورس هر دو محصولی هستند که شباهت به بر...

اطلاعات
جشن بلغور پزان روستای سنو

جشن بلغور پزان...

روستای سنو از روستاهای براکوه شهرستان گناباد می‌باشد ، این روستا در غرب گناباد و در ارتفاع هزار و 445 متر از سطح دریا و در شرق رشته کوه بین فردوس و گناباد قرار دارد ، فاصله آن از مرکز شهرستان 25 کیلومتر می‌باشد. مردم روستا از قدیم رسوم مختلفی در نوروز، مراسم عروسی، محرم و... داشته اند ...

اطلاعات
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.