توضیحات

ویرایش
چرگر نام دهکده زیبایی در استان زنجان می‌باشد . از سمت تهران به زنجان ، سی و پنج کیلومتر بعد از شهرستان ابهر و پنجاه و پنج کیلومتر مانده به شهر زنجان ، در هشت کیلومتری سمت شمالی جاده ترانزیت و شش کیلومتری سمت شمالی اتوبان قزوین به زنجان واقع شده است .
از تقاطع جاده ترانزیت به سمت شمال ، جاده آسفالته چرگر که دو طرف آن را باغات زرین دشت و شرکت‌ها و کارخانجات صنعتی و دامداری‌ها و مرغداری‌های صنعتی احاطه کرده است ، به طول هشت کیلومتر که طی می‌نماییم به دهکده تاریخی ، گردشگری و خوش آب و هوای چرگر می‌رسیم .
البته در دو کیلومتری این جاده ، اتوبان قزوینزنجان به موازات جاده ترانزیت قرار دارد .
ابتدای دهکده امام زاده ای در سمت شرق جاده به چشم می‌خورد . بعد از امام زاده دو راهی سد چرگر قرار دارد . سد چرگر که در دهه 1370 احداث شده است محل تفریح و تفرجگاه منطقه گشته است .
در سمت شمالی دهکده قله سربه فلک کشیده کوه سندان به چشم می‌خورد کوه سندان یکی از دو قله مرتفع استان زنجان ...مشاهده کامل متن می‌باشد . همه ساله کوهنوردان زیادی از هیئت کوهنوردی زنجان و شهرستان‌های استان زنجان جهت کوهنوردی به این قله صعود می‌نمایند .
این دهکده در سمت شمال راه ابریشم و در دامنه جنوبی رشته کوه‌های البرز بنا شده است . وجود سه روستای باستانی تخریب شده در قرن‌های دور به نام‌های زرین گل و قاشقچی و سر دهه در اطراف این دهکده موجب شده است تا از نظر وسعت زمین‌های حاصلخیز جزء بزرگترین روستاهای استان محسوب گردد .
ده‌ها هزار هکتار زمین زراعی و ده‌ها هزار هکتار مراتع سر سبز اطراف این دهکده زیبا را فرا گرفته است . هزاران هکتار زمین زیر کشت مکانیزه در منطقه زرین دشت این دهکده به چشم می‌خورد .
کوه‌ها و دامنه‌های سرسبز آن دارای متنوع‌ترین و بیشترین نوع گونه گیاهی ، به خصوص گیاهان دارویی می‌باشد .
مزرعه بسیار زیبای زرین گل در سمت شرق و مزارع قاشقچی و سردهه در سمت غرب و زرین دشت در سمت جنوب این دهکده قرار دارند . زرین گل این روستای عصر آهن که قرن‌ها پیش به علل نامعلوم تخریب شده است و امروزه باغات و چشمه‌های زیبای آن دل هر بیننده ای را فریب می‌دهد .
به لحاظ موقعیت جغرافیایی بهترین آب و هوا را داراست.
جاذبه‌های گردشگری روستا :
قله سندان :
قله سندان با ارتفاع ۲۹۸۴ متر در نزدیکی دهکده بسیار زیبای چرگر از توابع شهرستان ابهر در استان زنجان می‌باشد این قله به دلیل ارتفاع زیادش از سطح زمین در پای کار مورد توجه کوهنوردان منطقه بوده دارای مسیر مختلف صعود آسان و مشکل می‌باشد.
دریاچه سد چرگر:
سد چرگر طبق اعلام رسمی شرکت مدیریت منابع آب ایران با آب قابل تنظیم سالیانه 4 میلیون متر مکعب یکی از منابع خوب آبی چرگر و از مراکز زیبای تفریحی چرگر محسوب می‌شود .
دریاچه سد چرگر محل مناسبی برای تفریح، گذران اوقات فراغت، ماهیگیری و ورزش‌های آبی است که مردم استان زنجان به خصوص شهرستان ابهر، در فرصت‌های مناسب از طبیعت اطراف دریاچه این سد استفاده می‌کنند.

خوشا چرگر خوشا آب و هوایش
خداوندا نگهدار از بلایش
به بالا کوه سندان چون نگهبان
نظارت می‌کند هر لحظه هایش
به پایین دشت حاصلخیز و سر سبز
زمین و باغ‌های پر بهایش
به مشرق می‌دمد خورشید گلها
که زرین گل بود نقش و نمایش
به مغرب سد پر آب قاشقچی
صفای مردمان با صفایش
بهاران تا رسد بر تن نماید
به کوه و دشت سبزینه قبایش
تو گویی قطعه ای از باغ جنت
به چرگر خالقش کرده عطایش
بخندد در چمن گل‌های زیبا
ز اشک چشمه‌های بی ریایش
به داروخانه باز طبیعی
گیاهان لبالب از دوایش
به فصل گل به دامان طبیعت
ببین گردشگران با وفایش
به مردان غیور آن ببالم
بنازم بر زنان با حیایش
وطن چون مادری بر ما عزیز است
هزاران جان و دل باشد فدایش
من این شعری که گفتم قطره ای هست
ز اقیانوس لطف و مهر هایش
ز تهران قطعه شعری از مقدم
کنم تقدیم اکنون از برایش

شعر از : مهندس قربانعلی مقدم ( شاعر تنها )

منبع :
http://www.chargar.ir/
تپه باستانی خالصه

تپه باستانی خا...

تپه خالصه در جنوب شهر خرمدره به فاصله یک کیلومتری آن و در میان باغ‌های زیبا و تاکستان‎های وسیع با چشم‎اندازی زیبا قرار دارد. تپه "خالصه" را می‏توان از معدود مراکز شناخته شده پیش از تاریخ در ایران دانست که می‎تواند اطلاعات مهمی در خصوص پیش از تاریخ شمال‌غرب فلات ایران را ارایه کند. در ...

اطلاعات | نقشه
حمام یان یان

حمام یان یان

حمام «یان یان» با ۲۱۰ مترمربع وسعت در مرکز خرمدره و در میان بافت سنتی در حاشیه‌ی رودخانه‌ی کبیر و ضلع غربی خیابان سردار جنگل قرار دارد. این حمام سبک معماری حمام‌های دوره‌ی صفوی اما در ابعاد کوچک‌تر ساخته شده است. این بنا فضاهایی چون هشتی ورودی، پای‌شوی خانه، گرماخانه، نظافت‌خانه، خز...

اطلاعات | نقشه
روستای چرگر

روستای چرگر

چرگر نام دهکده زیبایی در استان زنجان می‌باشد . از سمت تهران به زنجان ، سی و پنج کیلومتر بعد از شهرستان ابهر و پنجاه و پنج کیلومتر مانده به شهر زنجان ، در هشت کیلومتری سمت شمالی جاده ترانزیت و شش کیلومتری سمت شمالی اتوبان قزوین به زنجان واقع شده است . از تقاطع جاده ترانزیت به سمت شما...

اطلاعات | نقشه
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.