توضیحات

ویرایش

در مورد تاریخچه­ مراسم علم­گردانی ابتدا می­توان گفت، که علم در گذشته جزیی از لوازم جنگ به­شمار می­آمده است. در لغت­نامه­ دهخدا در مورد معنی کلمه­ی توغ (توق)، علم را با توغ یکی دانسته و اشاره به این شعر در شاهنامه­ فردوسی می­کند:

بزرگان پیاده پذیره شدند ابی کوس و توغ و تبیره شدند

توغ یا توق که به صورت طوق نیز در متون تاریخی و فرهنگ‌های لغت آمده واژه‌ای ترکی و به معنای بیرق و علم است.

فتوت­نامه سلطانی در این مورد می­نویسد:

اگر پرسند که توق از کجا گرفته­اند؟ بگوی توق همین نیزه است اما به شرط آن که پرچم داشته باشد و روایت این چنان است که حسان روزی وصله­ای چند از الف نمد بر نیزه بسته بود و در دست گرفته: امیر پرسید که ای حسان این چه معنی دارد؟ گفت: یا امیر این نیزه را علم ساختم.
یعنی به مهر و محبت شما در عالم علم شده­ام و این وصله از نمد اشارت بدان است که اگر مرا روزی در هواداری شما قطعه قطعه سازند هر یک به شکل الف همچنان در طریق خدمت ثابت قدم خواهم بود و مداحان در توق این روایت را سند گرفتند.
اگر پرسند که توق چه معنی دارد؟ بگوی توق اصل و نشانه را می­گویند و در هر لشکرگاهی که توق زدند هرکس می­داند که جای او کجاست

توغ تا سده­های اول استقرار اسلام وجود داشته و مشخصه­ یک قوم یا لشکر در صفوف جنگ بوده است.
می­گویند که امام حسین(ع) علم­ها و پرچم­هایی داشته است و در زمان مامون در لشکر استفاده از علم­هایی به نام «علم سیاه» متداول بوده که مامون آن­ها را برانداخته است.

ناصرخسرو می­گوید:

کوت فریدون و کجا کیقباد کوت خجسته علم کاویان

نخستین علم­ها چوب خشک شده­ یک صنوبر یا یک درخت کشیده قامت مانند آن است. هنوز نمونه­های این­گونه علم‌ها در روستاهای مناطق اراک در حوزه مرکزی و مراغه در حوزه آذربایجان دیده می­شود و در مراسم ماه محرم مورد استفاده قرار می­گیرد.

علم در جایی معرف شخص است. شخصی که بانی ساختن آن شده است. در جایی نشان گروه و تکیه و محله است و در جایی نشان شهید است.

رابطه­ درخت و شهید در اسطوره­های سرزمین ایران نیز پیشینه­ای کهن دارد. نخستین علم­ها به تناسب شرایط فرهنگی و اجتماعی در مناطق مختلف و به­ویژه در شهرها از صورت یک درخت و آرایه­های رنگین آن خارج شدند.
تیغه­های فلزی بر بلندی بالای آن­ها افزود. تنه­ درخت به صورت پایه­ی اصلی و تنه­ علم درآمد. توق­های بزرگی که در برخی شهر­ها در مراسم سوگواری سالار شهیدان همراه دسته­های عزادار حمل می­شوند و گونه گونه­ علم­هایی که در اجزای فلزی و فولادین و مانند این­ها به چشم می­آید و با پارچه­ها و زیورهای گوناگون آراسته می­شوند صورت­های تحول یافته­ همان علم­های چوبین است.

اشکالی از مراسم علم‌گردانی در مناطق یاد شده به شرح زیر است:

در بیرجند روز هشتم محرم عده‌ای علم چی و بانی علم، علم‌ها را که قبلا رخت پوشانده شده و تزیین شده‌اند از مساجد و حسینیه‌ها بیرون آورده و به همراه جمعی از بزرگان محل، گروهی 15 الی 30 نفری را تشکیل می‌دهند.
آن‌ها درحالی که سینه می‌زنند و نوحه می‌خوانند در محلات حرکت می‌کنند. در روستای مهمویی (توابع بیرجند)‌در بین راه شخصی همراه دسته علم گردانی شیپور می‌زند و ورود علم‌ها را به آگاهی اهل محل می‌رساند.

کسانی که نذر دارند درب خانه‌هایشان را باز می‌کنند و جلوی آن می‌ایستند و با دود کردن اسپند از گروه عزادار استقبال می‌کنند. بعضی که نذر دارند جلوی علم‌ها گوسفند قربانی می‌کنند.
وقتی دسته به در خانه موردنظر می‌رسد علم‌ها را به دیوار تکیه می‌دهند و یک علم را سرپا در جلوی خانه نگه می‌دارند. روحانی ضمن دعا کردن برای صاحب خانه دستور می‌دهد فاتحه بخوانند.
فاتحه‌ای برای زنده‌ها و فاتحه‌ای برای از دنیارفتگان. اعضای آن خانه علم را زیارت کرده و نذورات را پخش می‌کنند. نذورات شامل نان، پول، گندم، خرما، شیرینی و آجیل است و معمولا آن‌ها را بین همه تقسیم مییکنند و پول و گندم را فقط به علم چی‌ها می‌دهند.
خانه‌هایی که از محرم سال پیش عزیزی را از دست داده‌اند از علم چی‌ها بیشتر پذیرایی کرده و آن‌ها نیز مراسم را مفصل‌تر برگزار می‌کنند. صاحبان خانه‌هایی که در مدت یک سال گذشته کسی از آن‌ها داماد شده است علاوه بر گندم و پول به علم چی‌ها دستمال و جوراب هم می‌دهند.
بعضی افراد نیز برای برآورده شدن حاجات خود دستمال‌های علم را گره می‌زنند. بعضی از صاحبان منازل سیب یا اناری را روی طوق علم می‌گذارند و سپس به عنوان تبرک آن را مییخورند.
عده‌ایی هم برای تبرک یا شفای مریض آب به سر طوق ریخته و آن آب را می‌نوشند.

بعضی علم دارها علاوه بر روستای خود به روستاهای اطراف هم برای علم گردانی می‌روند. در این روستاها مردم روستای مجاور به همراه علم‌هایشان به پیشواز علم مهمان می‌آیند.
ابتدا علم را به قبرستان ده می‌برند و فاتحه می‌خوانند و بعد علم گردانی می‌کنند و یا بعضی ابتدا علم را کنار قنات یا چشمه روستا برده و ته علم‌ها را برای ازدیاد آب داخل قنات گذاشته و دعا و فاتحه می‌خوانند.

دسته‌های علم گردانی وقتی به هم می‌رسند، مراسم سلام علم‌ها برگزار می‌شود و هر دسته با خواندن اشعار سلام به سمت علم دیگری می‌آیند و در انتها علم‌ها را به هم مماس کرده و گویی مانند دو انسان یکدیگر را در آغوش می‌کشند.
در این روز کسانی که نذر دارند عزاداران را به ناهار یا شام دعوت می‌کنند.

در میناب حدود 4 نسل است که این مراسم به ترتیب زیرانجام می‌گیرد. احتمالا قبلا علم گردانی برای جمع آوری نذورات به صورت ساده برگزار می‌شده است.

روز پنجم محرم 12 علم را که به نشان 12 معصوم به جز پیامبراکرم (ص) و حضرت حجت (ع) در 12 حسینیه شهر(که به نام این معصومین نامیده شده است) و قبلا آماده کرده‌اند، به طرف حسینیه رسول اکرم (ص) حرکت می‌دهند.
علم پیامبر با شیون و صلوات عزاداران از درون حسینیه بیرون می‌آید و جلودار عزاداری می‌گردد. دیگر علم‌ها هم با او همراه می‌شوند و با عبور از خیابان‌های شهر سفر را آغاز می‌کنند.
عزاداران سینه زنان و نوحه‌خوان با این معصومین هم سفر می‌شوند. علم‌ها در دست مردان و مردم تمام شهر را پشت سر می‌نهند و در حالی که جمعی از اهالی شهر آن‌ها را همراهی می‌کنند به فبرستان می‌روند و با اهل قبور به ویژه سادات و شهیدان دیدار می‌کنند.
هم چنین از مقابل خانه سادات زنده و علمای شهر و مکان‌های ویژه‌ای که مورد نظر باشد عبور می‌کنند تا به محل اصلی برسند. مکان اصلی همان حسینیه صاحب الزمان است که اینک همه عزاداران آنجا جمع شده‌اند.
همه علم در خیابان مقابل حسینیه می‌ایستند تا علم صاحب الزمان از درون حسینیه خارج شده و در مقابل دیدگان عزاداران جلوه‌گر شود و از میان آن‌ها عبور کرده به سوی خیابان برود.
با دیده شدن علم صاحب الزمان، از سوی علم‌های معصومین علم پیغمبر از دیگر علم‌ها جدا می‌شود و به سوی علم صاحب الزمان می‌رود. دو علم با هم برخورد می‌کنند و گلدسته‌ها را به هم می‌زنند و به نوعی صاحب الزمان، دین را از پیامبر تحویل می‌گیرد.
پس از این اوج معنوی، همه علم‌ها در میانه حیاط حسینیه جمع می‌شوند و عزاداران بر گرد علم‌ها دایره‌هایی انسانی می‌سازند و به شیوه سوگواری در آن منطقه سینه می‌زنند.
به باور اهالی منطقه، علم‌ها معصومانی هستند که در این ایام در میان دوستدارانشان حضور می‌یابند.

-مهم‌ترین ابزار در مراسم علم گردانی علم است. علم چوب خشک شده یک صنوبر یا یک درخت کشیده قامت مانند آن است که جامه و پارچه و دستمال‌های رنگارنگ نذری به قسمت بالایی آن می‌بندند.انتهای بالایی علم، فلزی شبیه پنجه و یا به شکل برگ با زبانه‌ای بلند دارد که یک نفر علم‌گردان یا علم‌چی آن را حمل می‌کند.
علم‌ها معمولا بانی دارند. علم گاه به نام بانی آن مانند علم حاج میرعباس (دهملا) یا نام محله مانند علم درب آتش وعلم محله بالا و علم محله پایین (قمصر) و گاه به نام شهدا و معصومین نام گزاری می‌شود.
مانند علم پیغمبر (میناب) یا علم قاسم (ابیانه).

علم‌های جدید که به آن علامت می‌گویند، در سال‌های اخیر متداول گردیده و در شهرهای بزرگ جای علم‌های قدیمی را گرفته است و توسط چند نفر حمل می‌شوند.

- شیپور وسیله ایست که درروستای مهمویی بیرجند، در این مراسم استفاده می‌شود.

- عزاداران پیشاپیش پرچمی را حمل می‌کنند که نام دسته عزادار و گاهی مشخصات دیگر روی آن نوشته شده است.

- در مراسم علم گردانی، علم گردان‌ها همکارانی دارند که آن‌ها برای جمع‌آوری نذورات کیسه‌ای به همراه می‌آورند.

منبع :http://vmic.ir/

عالی قاپو

عالی قاپو

کاخ عالی قاپو عمارتی است که در غرب میدان نقش جهان و روبروی مسجد شیخ لطف اله سر بر افراشته و به عنوان یکی ازمهمترین شاهکارها ی معماری اوائل قرن یازدهم هجری مطرح است. تاریخ ساخت بنا به 1054 هـ.ق باز می‌گردد . این قصر دروازه مرکزی و مدخل کلیه قصرهایی بود که در دوران صفویه در محدوده میدان...

اطلاعات | نقشه
هشت بهشت

هشت بهشت

عمارت هشت بهشت یکی از عمارت‌های تاریخی موجود در شهر اصفهان و ساخته شده در دوران صفویان است که در غرب خیابان چهار باغ پایین و شرق به خیابان متاخری، از جنوب به بازارچه بلند (بازار هنر) واقع شده است. از کلیه کاخ‌های باصفا و کلاه فرنگی‌هائی که در این دوره در کنار چهارباغ احداث شده بود فقط...

اطلاعات | نقشه
چهلستون

چهلستون

باغ چهل ستون، با مساحتی بالغ بر 67000 متر مربع، تنها قسمت کوچکی از باغ وسیع جهان نما است که پیشینه آن به قبل از دوران صفوی می‌رسد. شاه عباس اول در میان آن کوشکی بنا کرد که هسته نخستین کاخ چهل ستون بود و تالار میانی کاخ و غرفه‌های چهار گوشه آن را شامل می‌شد. در دوران حکومت شاه عباس دوم...

اطلاعات | نقشه
میدان امام ( نقش جهان )

میدان امام ( ن...

میدان نقش جهان در ابعادی کوچکتر، در دوره تیموریان ساخته شد. در زمان شاه عباس اول این میدان توسعه یافت و فرم و شکل امروزین خود را یافت. برخی از مهمترین ابنیه پیرامونی این میدان، در همین دوره ساخته شد. پس از انتقال پایتخت ایران از اصفهان به شیراز، میدان نقش جهان اهمیت خود را به تدریج از...

اطلاعات | نقشه
مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف ا...

مسجد شیخ لطف الله واقع در شرق میدان امام خمینى (ره)، مقابل قصر شاه عباس صفوى که به عالى قاپو معروف است واقع شده است،که شاهکار کم نظیری از کاشی کاری و معماری استادانه قرن یازدهم هجری است که توسط استاد محمدرضا اصفهانی از معماران نامدار آن دوره ساخته شده‌است و خطاطی آن را علی رضا عباسی انج...

اطلاعات | نقشه
سی و سه پل

سی و سه پل

یکی از پلهای زیبا و جالبی که در دوران صفویه بر روی زاینده رود احداث شد سی و سه پل است. این پل که در نوع خود شاهکارى بى‏نظیر از آثار دوره سلطنت شاه‏ عباس اول است. در گذشته «پل جلفا» نیز نامیده می‌شد (زیرا از این طریق به جلفا که تازه احداث شده بود می‌رسیدند). این پل به «الله وردیخان» هم...

اطلاعات | نقشه
منارجنبان

منارجنبان

در ایران برخی مناره‌ها قابلیت تکان خوردن را دارند که به اصطلاح به آنها منارجُنبان می‌گویند. از معروفترین منارجنبان‌های ایران یکی در اصفهان و دیگری در شهرستان اردکان و در بخش خرانق واقع شده‌اند. منارجنبان اصفهان یکی از آثار تاریخی این شهر است که عارفی به نام «عمو عبدالله کارلادانی» در ...

اطلاعات | نقشه
باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اص...

باغ پرندگان با مساحتی بالغ بر ۵۵ هزار متر مربع در سال ۱۳۷۵ به همت شهرداری اصفهان در بیشه ناژوان و در حدود ۴ کیلو متری غرب پل وحید احداث گردیده و از نظر طراحی در سطح کشور در نوع خود بی نظیر است . محوطه داخلی باغ پرندگان با وسعت ۱۷ هزار متر مربع چنان زیبا فضا سازی شده است که علاوه بر تام...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
بریانی

بریانی

بریانی اصفهان یکی از غذاهای معروف ایرانی است که آوازه‌اش در بسیاری از کشورهای جهان نیز پیچیده و در میان ایرانیان نیز طرفدار دارد. این غذا متعلق به شهر اصفهان است و مشهورترین غذای سنتی اصفهان به شمار می‌آید. مواد لازم برای 4 تا 6 نفر : گوشت گوسفند بدون استخوان 500 گرم جگر...

اطلاعات
کله جوش ( کاله جوش )

کله جوش ( کاله...

این خوراک که به ایلات قشقایی و منطقه اصفهان منسوب است بسیا ساده بوده و به سرعت قابل آماده سازی می‌باشد. لذا می‌توان آنرا در دسته غذا‌های حاضری محسوب نمود.با وجود سادگی بسیار خوش مزه و اشتها آور است. مواد لازم برای سه نفر: 1. نیم کیلو کشک پاستوریزه و یا خانگی ساییده شه و جوشیده.2. نعنا...

اطلاعات
لباس محلی اصفهان

لباس محلی اصفه...

لباس اصیل مردم اصفهان در حدود 300 سال قبل را لباس نخی سفید یا شیری بوده است که به صورت دستباف تهیه می‌شده است. لباس اصیل زنان اصفهان شامل یک دامن مخمل قرمز کوتاه رنگ با چین‌های زیاد که توسط دکمه بسته می‌شده و یک پیراهن گلدوزی شیری رنگ بوده است. زنان جوان یک شلوار نخی سفید رنگ و زنان م...

اطلاعات
جشن و آیین گلابگیری

جشن و آیین گلا...

ایرانیان از نخستین کسانی هستند که از گذشته‌های دور به ویژگی‌های خوراکی و درمانی گل سرخ (محمدی) پی برده‌اند. طبق اسناد بین‌المللی، مبداء تولید گلاب،ایران و مبداء تولید اسانس گل سرخ (محمدی) و عصاره گلبرگ‌های تازه، یونان ذکر شده‌است. کاشت گل‎محمدی در ایران قدمتی حدود 7 هزار ساله دارد و مر...

اطلاعات
خورش ماست ( خورشت ماست )

خورش ماست ( خو...

خورش ماست یا خورشت ماست غذایی بومی اصفهان میباشد که از ماست چکیده، گوشت گردن گوسفند، زعفران و شکر تهیه می‌شود و در آن کمی زرشک و خلال بادام یا گردو و گاه گلاب می‌ریزند و به صورت سرد سرو می‌شود ولی در قدیم یک غذای اصلی درباری بود. هرچند از تاریخچه خورش ماست اطلاعات چندانی در دست نیست ام...

اطلاعات
آش سماق

آش سماق

آش سماق یکی از غذاهای محلی استان اصفهان و استان همدان (تویسرکان) است. دستور شماره یک: مواد لازم برای ۸ نفر سماق خشک و نکوبیده یک پیمانه برنج گرده یک و نیم پیمانه عصاره قلم یا مرغ لوبیا چشم بلبلی دو پیمانه سبزی معطر آش خرد شده نیم کیلو گوجه فرنگی یک کیلو نمک و فلفل نعنا داغ و...

اطلاعات
خاتم کاری

خاتم کاری

یکی از گونه‌های زیبا و هنرمندانه صنایع دستی در اصفهان خاتم سازی است. این هنر بی بدیل وکم نظیر در واقع هنر آرایش سطح اشیاء چوبی به صورتی شبیه به موزائیک با مثلث‌های کوچک است. این مثلث‌ها هرچه ظریف‌تر و طرح‌ها و اشکال هرچه منظم‌تر باشند، خاتم مرغوب‌تر خواهد بود. یکی دیگر از دلایل مرغوبی...

اطلاعات
فرش اصفهان

فرش اصفهان

یکی از صنایع دستی اصفهان قال بافی است. اصفهان در زمان صفویه یکی از مراکز عمده قالیبافی بود. در این شهر تعداد زیادی کارگاه وجود داشت که در آن قالیهای زر بفت بافته می‌شد. کارگاههای قالی بافی دربار صفوی متصل به کاخ سلطنتی در جنوب عالی قاپو بین میدان شاه و چهل ستون، با استفاده از بهترین م...

اطلاعات
میناکاری

میناکاری

در اوایل قرن یازدهم هجری که اصفهان به عنوان پایتخت دولت صفوی انتخاب شد و این شهر مرکز مهم تجارت فرهنگ و صنعت کشور گردید زمینه‌های رشد و شکوفایی آن در تمامی ابعاد علمی و ذوقی و هنری فراهم آمد. « از جمله هنر‌های دستی ایرانیان در گذشته‌های دور ، تزئین و کنده کاری روی فلزات است . » ظروف ف...

اطلاعات
گز

گز

یکی از معروفترین سوغات اصفهان گز می‌باشد مواد اولیه این شیرینی مطبوع و مشهور که گزانگبین باشد، در کوهپایه‌های زاگرس در غرب استان به عمل می‌آید. گز انگبین ریشة گیاهی به نام گون یا درخت گز است. ارتفاع این درخت کوهستانی حداکثر به دو متر می‌رسد و بیشتر در مناطق خوش آب و هوای بختیاری و خوا...

اطلاعات
قلم زنی

قلم زنی

سابقه تاریخی هنر قلم‌زنی، به سیت‌ها و سکاها باز م‌ی‌گردد که حدود 5000 تا 7000 سال پیش در جنوب روسیه و شمال ایران زندگی می‌کردند. آن‌ها نژاد آریایی بودند. این قوم در هنر قلم‌زنی به بالاترین سطح و درجه پیشرفت و ابداع رسیده بودند. از دیگر نمونه‌های تاریخی قلم‌زنی، باید به برنز لرستان اش...

اطلاعات
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب