2

توضیحات

ویرایش
تونل برفی یکی از آثار طبیعی شهرستان ازنا در استان لرستان است. این تونل به صورت طبیعی در برف و یخ‌های دامنهٔ اشترانکوه در منطقه کمندان شهرستان ازنا بوجود آمده است.
طول این تونل بالغ بر ۸۰۰ متر و ارتفاع آن از کف تونل تا سقف بین ۵/۲ تا ۳ متر می‌باشد. از این تونل برفی فقط در فصل‌های بهار و تابستان می‌توان بازدید نمود.
این شگفتی بی نظیر حاصل انباشته شدن هزاران تن برف در سال‌های متمادی در ازنادره در اشترانکوه است؛ دره ای زیبا واقع در روستای کمندان ازنا که هر ساله بر اثر ریزش بهمن‌های سهمگین درون آن توده ای از برف تشکیل می‌شود و پس از جاری شدن آب ناشی از ذوب برف‌ها در فصل بهار، تونلی بسیار زیبا در آن به وجود می‌آید.
برای رفتن به تونل برفی باید به دل اشترانکوه زد؛ رشته کوه سر به فلک کشیده ای که با 13 قله در 5 کیلومتری جنوب شهرستان ازنا قرار گرفته است. از دل این رشته کوه، راهی است به روستای سرسبز کمندان ...مشاهده کامل متن که پس از عبور از آن باید طول ازنادره را پیمود.
ازنادره از زیباترین دره‌های اشترانکوه با گیاهان و جانوران متنوع و چشمه سارها و رودهایی است که آب و برف توامان در آن جاری است. صخره‌های بسیار بلند و عمودی که با شیب بسیار تند به سمت ارتفاعات اشترانکوه در طرفین دره قرار دارند تا نزدیکی ظهر مانع تابش آفتاب بر زمین دره می‌شود که همین باعث دیر آب شدن برف‌ها می‌شود.
طول دره و پیچ وخم‌های آن به سمت ارتفاعات را که پشت سر بگذارید بعد از 2 ساعت پیاده روی کم کم تپه‌های عظیم برف دیده می‌شود و با رسیدن به میان ارتفاعات اشترانکوه، یکباره تپه عظیم برفی که در واقع یخچالی چند هزار ساله است پدیدار شده و رودخانه خروشانی حاصل از آب‌های یخچال از دهانه تونل برفی بیرون می‌آید.
دیگر به تونل برفی رسیده اید، صدای آب ناشی از ذوب شدن برف‌ها گوشتان را نوازش می‌دهد، آب روانی که تونلی به عرض 10متر و ارتفاع 3 متر در زیر یخچال‌ها ایجاد کرده است؛ تونلی که تا بالای سراشیبی دره امتداد یافته و800 متر طول دارد، تا به برف‌های بالاتر از خود متصل شود.
اگرچه احتمال ریزش وجود دارد اما اکثر گردشگران از داخل تونل دیدن می‌کنند. با رفتن به داخل تونل برفی دمای هوا کاهش می‌یابد و قطرات آب سرد از سقف بر صورتتان چکه می‌کند.
سفرتمام نشده است، اگر دلتان هوای سرسره یا برف بازی یا گرفتن عکس یادگاری کرده، می‌توانید از تونل برفی بالابروید و همه اینها را تجربه کنید. زیبایی‌های اشترانکوه تنها در تونل برفی خلاصه نمی‌شود، کوهنوردی و صخره نوردی هدایای رایگان این سفر است.
در این منطقه از اشترانکوه، شکار ممنوع است ولی چشمان مشتاقان طبیعت نظاره گر مجموعه زیبایی از جانداران و پرندگان بی بدیل خواهد بود.
بهترین زمان برای دیدن تونل برفی و بازدید از طبیعت زیبای محافظت شده اشترانکوه فصل‌های بهار، تابستان و اوایل پاییز است. شهرستان ازنا با جمعیتی بالغ بر 80 هزار نفر در82 کیلومتری مرکز استان و در دامنه نگین سرسبز اشترانکوه قرار گرفته است.
سفرتمام نشده، ازنا سرشار از مناطق دیدنی است، ازتونل برفی گرفته تا چشمه‌های زیبا، دشتهای پهناور و کوهستان بکرو زیبا و رودهای خروشان که باید آنها را از نزدیک دید و تجربه کرد.
منبع :http://safireaflak.ir/
http://fa.wikipedia.org/
تونل برفی ازنا

تونل برفی ازنا

تونل برفی یکی از آثار طبیعی شهرستان ازنا در استان لرستان است. این تونل به صورت طبیعی در برف و یخ‌های دامنهٔ اشترانکوه در منطقه کمندان شهرستان ازنا بوجود آمده است. طول این تونل بالغ بر ۸۰۰ متر و ارتفاع آن از کف تونل تا سقف بین ۵/۲ تا ۳ متر می‌باشد. از این تونل برفی فقط در فصل‌های بهار ...

اطلاعات | نقشه
امامزاده قاسم

امامزاده قاسم

مزار امامزادگان زید و قاسم در 30کیلومتری شهرستان ازنا، در روستای امامزاده قاسم واقع شده است.این دو امامزاده از نسل 5خود با امام حسن مجتبی(ع)منسوب میشوند برای رسیدن به روستای قاسم آباد این مسیر را طی کنید: شهرستان ازنا, روستای مرزیان ,شهر مومن آباد ,روستای گنجه ,روستای کرتیلان و روستا...

اطلاعات | نقشه
سفید کوه کوچک

سفید کوه کوچک

منطقه سفید کوه کوچک و بزرگ با قله‌های مرتفع در 3 کیلومتری جنوب غربی شهرستان ازنا قرار گرفته است. تپه ماهورهای هموار با مجموعه ای از جانوران مختلف پرنده ، چرنده ، درنده و خزنده یکی از مناطق بسیار زیبای ایران میباشد که بعلت گرد آمدن این مجموعه متنوع در این مکان تحت حفاظت محیط زیست ق...

اطلاعات | نقشه
سفیدکوه بزرگ

سفیدکوه بزرگ

منطقه سفید کوه کوچک و بزرگ در 3 کیلومتری جنوب غربی شهرستان ازنا واقع شده است. تپه ماهورهای هموار با مجموعه ای از جانوران مختلف پرنده ، چرنده ، درنده و خزنده یکی از مناطق بسیار زیبای ایران میباشد . که بعلت گرد آمدن این مجموعه متنوع در این مکان تحت حفاظت محیط زیست قرار گرفته و از آنا...

اطلاعات | نقشه
روستای کمندان

روستای کمندان

روستای کمندان در۲۵ کیلومتری ازنا و از توابع بخش مرکزی استان لرستان ایران است. این روستا در دهستان پاچه لک غربی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۲۹ نفر (۱۳۶خانوار) بوده‌است. روستای زیبا کمندان در یکی ازدامنه‌های سرسبز اشترانکوه قراردارد. برای رسیدن به...

اطلاعات | نقشه
قله کول جنون

قله کول جنون

کول جنون یکی از قلل زاگرس است که ارتفاع آن به 3850 متری میرسد این قله در نزدیکی روستای کمندان ، شهرستان ازنا قرار دارد. کل جنون کلمه ای محلی است و به معنی کوه صدادار می‌باشد. بهمن‌های این منطقه در زمستان بسیار مهیب و خطرناک است و صدای زیادی که به وجود می‌آورد گاهاً تا روستای کمندان ه...

اطلاعات | نقشه
روستای دربند

روستای دربند

دربند نام روستایی است که در 15 کیلومتری شهرستان ازنا قرار دارد. به خاطر وجود ایستگاه راه‌آهن در آن از این روستا بنام «ایستگاه دربند» هم یاد میکنند. اهالی روستا بیشتر کشاورز هستند و عده ای هم به کار دامداری مشغول می‌باشند. کشاورزی و باغداری در روستای دیدنی دربند ازنا پر رونق است. گندم،...

اطلاعات | نقشه
روستای تیان

روستای تیان

تیان نام روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ازنا است که در کوهپایه‌های رشته کوه سر به فلک کشیده اشترانکوه و در جوار دشت‌های سرسبز ازنا قرار دارد . برای سفر به روستای تیان شهرستان ازنا ، از هرکجای ایران به شهرستان ازنا سفر میکنید، از شهرستان ازنا به سمت جنوب شرقی رفته و بعد از طی 15 کی...

اطلاعات | نقشه

زیباترین تونل ایران

تونل برفی یکی از آثار طبیعی شهرستان ازنا در استان لرستانه. این تونل به صورت طبیعی در برف و یخ‌های دامنه اشترانکوه در منطقه کمندان شهرستان ازنا بوجود آمده. طول این تونل بالغ بر ۸۰۰ متر و ارتفاعش از کف تونل تا سقف بین ۵/۲ تا ۳ متره. از این تونل برفی فقط در فصل‌های بهار و تابستان می‌شه بازدید کرد.
این ... ادامه مطلب
زیباترین تونل ایران

تونل برفی

طول این تونل بالغ بر ۸۰۰ متر و ارتفاع آن از کف تونل تا سقف بین ۲٫۵ تا ۳ متر است؛ از این تونل برفی فقط در فصل‌های بهار و تابستان می‌توان بازدید کرد.این شگفتی بی‎نظیر حاصل انباشته شدن هزاران تن برف در سال‌های متمادی در اشترانکوه است.
دره‎ای زیبا واقع در روستای کمندان ازنا که هر ساله بر اثر ریزش بهمن‌های ... ادامه مطلب
تونل برفی

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب