توضیحات

ویرایش

آرامگاه شیخ امین الدین جبراییل پدر شیخ صفی الدین اردبیلی نیای پادشاهان صفوی در دو کیلومتری شمال اردبیل در روستای شیخ کلخوران در بخش مرکزی شهر اردبیل واقع گردیده است.
شکی نیست که هر یک از شهرهای ایران بر اثر مقتضیات زمان و موقعیت مخصوص به خود، شهرت و اعتبار بدست آوردند، شهر کهنسال ما اردبیل به واسطه این‌که اقامتگاه شیخ صفی و اولاد این مرد بزرگ بوده و هم به علت ظهور سلسله صفویه مشهور شده است.
اردبیل، زمانی طولانی دارالامان بود زیرا بر در آرامگاه شیخ صفی و بقعه شیخ جبرائیل،
بقعه شیخ جبرائیل در عین حال که یک اثر بدیع هنری بسیار نفیس به شمار می‌رود، یک بقعه تاریخی است که نزدیک به سه قرن از عمر ساختمانی آن می‌گذرد.
بقعه شیخ جبرائیل – مقبره شیخ امین الدین جبرائیل پدر شیخ صفی الدین، در قریه کلخوران که در سه کیلومتری شمال اردبیل واقع شده متعلق به نیمه اول سده دهم هجری بوده است.
بنای مقبره که در وسط محوطه وسیع و با صفایی که مشهور به باغ شیخ است واقع شده و تقریباً از لحاظ هندسی دارای شکل چهار ضلعی است که طول آن 19 متر و عرض آن 20 \ 13 متر و از قسمتهای حیاط بقعه، ایوان جلو بنا، رواق، بنای اصلی بقعه، حجرات و غرفه‌ها تشکیل یافته است.
حیاط بقعه حیاطی است چهار ضلعی، بشکل مستطیل که دارای دو در(ورودی و خروجی) بوده و در وسط آن بقعه شیخ جبرائیل قرار دارد که دارای خیابان‌هایی سنگفرش شده است به موازی دیوارها و برای عبور و مرور کشیده شده است و دارای باغچه‌های متعددیست که درختان میوه، فراوان دارد.
سابقاً درهای حیاط دارای سردرهای کاشی کاری شده بود، ولی بر اثر مرور زمان و ریزش برف و باران از بین رفته و فعلاً قسمتی جزیی از کاشیکاری‌های نفیس این سر‌درها که به صورت طاق‌ها و مقرنس‌های گچی دیده می‌شود باقیمانده‌اند.
در انتهای محوطه باغ شیخ، یعنی در محل در خروجی، حجرات و ساختمانی آجری طاق بندی شده وجود دارند. هر یک از این ساختمان‌ها دو طبقه بوده و دارای اطاق‌های نسبتاً کوچک با پلکان‌ها مارپیچی که اصول ساختمانی قدیم است به طبقه اول مربوط می‌شوند این قسمت گویا برای نشیمن خادمین بقعه‌ی شیخ جبرائیل ساخته شده بود و اکنون در اختیار اداره فرهنگ شهرستان اردبیل قرار گرفته که از آن برای دبستان پسرانه دانش استفاده می‌شود.

در محوطه باغ شیخ، که قسمتی از آن سابقاً قبرستان بوده غیر از مقبره شیخ سه مقبره‌ی مهم وجود دارد در سمت شمال بقعه شیخ جبرائیل، مقبره‌ی کوچکی است که روی سنگ قبر آن عبارت هذا مرقد سید عوض الخواص بن سید فیروز شاه زرین تاج نوشته شده است.
طرف شمال غربی بقعه نیز مقبره کوچکی است با گنبد آجری، که روی سنگ قبر آن هذا مرقد سید اعرابی نوشته شده است. جنوب بقعه، مقبره‌ی دیگریست منسوب به سید حمزه، جد دودمان صفوی، فرزند امام موسی کاظم علیه‌السلام ایوان جلو بنا ایوان به عرض 5/3 متر و طول 5/4 متر در سمت شمال بنا واقع شده و به اندازه 70 سانتی متر(سه پله سنگی) از کف حیاط شیخ بلندتر است و در دو طرف در ورودی مشرف به رواق دو طاق نما از کاشی‌های معرق سالم باقی مانده است و قسمت‌های پایین دیوارهای آنها دارای کاشی‌کاری نفیسی است که وسط آنها گلدان‌هایی با گل‌های کاشی‌کاری شده خودنمایی می‌کند و دارای در نقره‌ای گرانبهایی بوده که متأسفانه باقی نمانده و اکنون به جای آن در چوبی ساده‌ای کار گذاشته‌اند.
رواق به طول 85/6 متر و عرض 15/4 متر و دارای گچبری‌های کنده کاری شده است، بنا به اظهار باستان شناسان، در نوع خود بی شک منحصر بفرد بوده است، این رواق دارای در چوبی است که از چوب گردو ساخته شده و کنده کاری شده و به داخل بقعه اصلی باز می‌شود، در این قسمت اخیراً در روزهای پنج شنبه مجالس وعظ از طرف ساکنین قریه کلخوران برگزار می‌شود.
ناگفته نماند در اینجا دو غرفه کوچک در طرفین در ورود به بقعه قرار گرفته و پایین دیواره‌های این قسمت کاشی کاری منظم و نفیسی دارد که اخیراً از طرف اداره باستان شناسی به وسیله کارگران کاشی کار اصفهانی مرمت گردیده است.
حجرات در هر گوشه بنای اصلی بقعه، حجراتی مخصوص سکونت کسانی که به زیارت مرقد شیخ از اکثر نقاط مختلف ایران، برای زیارت می‌آمدند بنا شده بود و یکی از این حجرات دارای ساختمانی بسیار مهم است که در سقف آن از نوع گچبری‌های کنده کاری شده دیده می‌شود.
نقوش آن قرمز متمایل به قهوه‌ای است و کف آن تقریباً مربع شکل بوده و دارای دیواره‌هایی است که به طرز زیبایی کاشی کاری گردیده و در اطراف این قسمت‌ها، اشعاری به خط نستعلیق نوشته شده که بعضی از آنها خواناست.
شرح داخل بقعه صندوق چوبی ساده‌ای در وسط بقعه قرار دارد و پوشش داخلی گنبد، دارای مقرنس‌های کم نظیری از شاهکارهای صنعت معماری دوره صفویه است که متأسفانه قسمتی از پوشش خارجی گنبد بر اثر نفوذ آب باران و رطوبت فرو ریخته و قابل تعمیر نیست.
در سقف آن در کناره نقش و نگار کاشی کاری شده وسط، عبارت زیر به چشم می‌خورد، خادم آستانه سید جبرائیل، آقای میر حیدر. در کتاب هیئت علمی در ایران(ژ مورگان) نوشته شده، سابقاً گنبد دارای کاشی فیروزه و رنگ طلایی و خطوط کوفی و گچبری‌های عالی و مقرنس‌های نفیسی بوده که به مرور زمان از بین رفته و آب باران آب طلای این گنبد را شسته و برداشته است.

منبت کاری مدخل بین رواق و بقعه از نظر صنعت حایز اهمیت وافری است، روی آن در یکی از کتیبه‌ها اشعاری دایر بر مدح شیخ به خط نستعلیق زیبایی منبت کاری شده که متأسفانه قسمتی از آن از بین رفته است.
تاریخ ساخت بقعه شیخ جبرائیل طبق کتیبه مختصری که در زیر یکی از مقرنس‌های گوشه شمال غربی زیر گنبد دیده می‌شود در سال 1011 بوده. نوشته کتیبه عبارت است از: «عمل کمترین بندگان شاه طاهر بن سلطان محمد نقاش 1011».
از کتیبه فوق چنین بر می‌آید این بنا در زمان شاه عباس اول تعمیر و مرمت شده است. در سال 1334 هجری زیر نظر و توسط مشهد محمد آقا عتیقه چی تبریزی الاصل اردبیلی المسکن، قسمتی از نقاشی‌ها و گچبری‌های داخلی به طرز تقریباً شبیه به کارهای اصلی تجدید و مرمت گردیده است.
قسمت‌های دیگر داخلی بقعه اصلی تقریباً تا 15 متر نیز کاشی کاری شده، باید گفت که تمام بقعه شیخ جبرائیل از نظر اینکه دارای دیوارهای دو جداره کلفت و توخالیست از شاهکارهای معماری و بنایی قرون گذشته بوده و از این لحاظ نیز اهمیت زیاد دارد.
مقایسه بقعه شیخ جبرائیل با بقعه شیخ صفی علت اینکه بقعه شیخ جبرائیل، نسبت به بقعه شیخ صفی دارای خرابی‌های بیشتری است، این است که قدمت این بقعه نسبت به بقعه شیخ صفی بیشتر بوده و قبل از مرگ شیخ صفی الدین، اولاد شیخ صفی فقط برای تزیین و تعمیر بنای بقعه شیخ صفی همت گماشته اند و مخصوصاً شاه عباس که نوه شیخ صفی بوده با علاقه فراوانی که به جد خویش و بقعه آن داشته در مرمت و زیبایی بقعه شیخ صفی بسیار کوشیده است.
دیگر اینکه بقعه شیخ جبرائیل تقریباً در خارج شهر ساخته شده است، مهمتر از همه اینکه در بقعه شیخ صفی شخصیت‌های ممتاز سلسله صفویه مدفونند.

راه زیر زمینی در بین اکثر مردم شهر ما چنین شایع است که در قدیم الایام بین دو بقعه (شیخ جبرائیل و شیخ صفی) راه زیر‌زمینی موجود بوده است، ولی بر اثر مرور زمان این راه از بین رفته و فروریخته است.
اهمیت تاریخی این بقعه شیخ جبرائیل در سنه 1011 هجری ساخته شده و مسلم است بنایی که این دارای اندازه سابقه تاریخی کهن باشد اهمیت زیادی خواهد داشت و غیر از آن قبر یک شخصیت بزرگ اسلامی نظیر سید حمزه(پسر امام موسی الکاظم علیه السلام) در آن واقع است که بر اهمیت این بقعه می‌افزاید.
بقعه شیخ صفی، مکان و زیارتگاه دراویش و صوفیان است، در صورتیکه بقعه شیخ جبرائیل دارای اهمیت مذهبی اسلامی است و همه ساله عده زیادی از مسلمانان به زیارت این بقعه می‌شتابند آخرین دیدار شاه عباس از بقعه شیخ جبرائیل شاه عباس آرامگاه جد بزرگ خویش شیخ صفی الدین را مانند مکان بسیار مقدسی محترم می‌داشت و در سفرهایی که به اردبیل می‌کرد به زیارت جد بزرگ خویش می‌آمد.
در این سفرها اکثراً به زیارت قبر شیخ جبرائیل نیز نائل می‌شد. آخرین باری که قبر شیخ جبرائیل را زیارت نمود اواخر ماه شعبان سنه 1013 هجری بود که به اردبیل مسافرت نموده بود.

تهیه و تنظیم: سمیه درازی، خبرنگار ایسنای اردبیل

کاروانسرای عباسی نقدی کندی

کاروانسرای عبا...

این کاروانسرا در 200 متری حاشیه شمالی جاده آسفالته اردبیل – مشکین شهر و به فاصله 35 کیلومتری اردبیل در کنار رودخانه نقدی و مشرف به دره نقدی کندی کم عمق و سرسبز و پردرخت آن قرار گرفته است . کاروانسرای عباسی نقدی کندی از لحاظ سبک و پلان به نقشه کوهستانی مشابهت دارد. ابعاد آن 29 × 30 متر...

اطلاعات | نقشه
مجموعه آرامگاه و خانقاه شیخ صفی الدین اردبیلی

مجموعه آرامگاه...

مجموعه بقعه شیخ صفی‌الدین به نام عارف نامدار شیخ صفی‌الدین اردبیلی جد سلاطین صفویه، در سال ۷۳۵ ه. ق. به دست فرزند وی صدرالدین موسی بنا شد که مجموعه ای از آرامگاههای بزرگان، مشایخ و سلاطین صفوی و فضاهای آیینی و عبادی در اردبیل است. بقعه شیخ‌صفی در 15 دی ماه 1310 به ثبت ملی رسید و در ...

اطلاعات | نقشه
دریاچه شورابیل

دریاچه شورابیل

یکی از جاذبه‌های طبیعی اردبیل دریاچه شورابیل می‌باشد که نتایج مطالعات زمین‌شناختى نشان مى‌دهد که قدمت این دریاچه قدیمى‌تر از دریاچه ارومیه است. دریاچهٔ شورابیل در اردبیل و در مسیر دانشگاه محقق اردبیلی قراردارد. آب آن در گذشته شور و حتى براى مصارف کشاورزى نیز غیرقابل استفاده بود ولی ا...

اطلاعات | نقشه
گردنه حیران اردبیل

گردنه حیران ار...

مسیر رویایی گردنه حیران در جاده آستارا به اردبیل از یک طرف مشرف به کوه هایی است که پوشیده از جنگل‌های انبوه است و از سویی مشرف به دره ای نه چندان عمیق که از میان آن رود ارس عبور می‌کند، این رود تعیین کننده مرز ایران و آذربایجان است. گردنه حیران تقریبا بیشتر مواقع در زیر ابری از مه پنها...

اطلاعات | نقشه
پل یدی گوز ( هفت چشمه )

پل یدی گوز ( ه...

پل یدی گوز که با نام‌های هفت چشمه و پل داشکسن نیز نامیده میشود از پل‌های تاریخی استان اردبیل می‌باشد که در میدان پانزده خرداد ابتدای خیابان ساحلی این شهر قرار دارد . این پل در اول خیابان ساحلی بر روی رودخانه بالخلی چای بنا شده و گذر وسایط نقلیه سبک و افراد پیاده را تأمین می‌نماید. پل...

اطلاعات | نقشه
آرامگاه شیخ امین الدین جبراییل

آرامگاه شیخ ام...

آرامگاه شیخ امین الدین جبراییل پدر شیخ صفی الدین اردبیلی نیای پادشاهان صفوی در دو کیلومتری شمال اردبیل در روستای شیخ کلخوران در بخش مرکزی شهر اردبیل واقع گردیده است. شکی نیست که هر یک از شهرهای ایران بر اثر مقتضیات زمان و موقعیت مخصوص به خود، شهرت و اعتبار بدست آوردند، شهر کهنسال ما ار...

اطلاعات | نقشه
آبشار سردابه

آبشار سردابه

آبشار سردابه در حدود 24 کیلومتری غرب اردبیل در دامنه شرقی کوه سبلان واقع شده است. دمای آبشار سردابه در حدود 35 درجه سانتی گراد است. حجم جریان این آبشار در مواقع بارش و پیوستن جریان‌های سطحی حوزه آبخیز افزایش می‌یابد. این آبشار که در نزدیکی آبگرم معدنی سردابه قرار دارد، 15 متر ارتفاع ...

اطلاعات | نقشه
عشایر شاهسون

عشایر شاهسون

شاهسون‌ها جزء ایلات و طوایف عشایری ترک ایران هستند. از نظر قدمت تاریخی ، نیاکان این گروه عشایری به اسم ترکمنان "غز " یا " اغوز " از اواخر قرن سوم هجری از مرزهای شمال شرقی ایران وارد سرزمین خراسان بزرگ شده و از سلطان محمود غزنوی اجازه استقرار در آن نواحی را یافتند . بعد از مرگ سلطان مح...

اطلاعات
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
پیچاق قیمه ( قیمه پیچاق - خورش بادام اردبیلی )

پیچاق قیمه ( ق...

یکی از چندین غذاهای سنتی و محلی اردبیل خورش بادام اردبیلی یا پیچاق قیمه است. مواد لازم : گوشت 300 گرم - خلال بادام 100 گرم - پیاز دو عدد - رب گوجه فرنگی 2 قاشق غذاخوری - آبلیمو 3 قاشق غذاخوری - تخم مرغ مقدار لازم - نمک.فلفل. زردچوبه.دارچین و زعفران مقدار لازم طرز تهیه : پیازها...

اطلاعات
آش دوغ (  دوغ آش )

آش دوغ ( دوغ ...

آش دوغ یکی از غذاهای مشهور ایران و بیشتر متعلق به منطقهٔ آذربایجان و کردستان است. این غذا را با استفاده از ماست یا دوغ تازه، سبزی آش یا سبزی محلی و یا کوهی، برنج، سیر، نخود، تخم مرغ، پیاز و نمک می‌پزند. در هنگام خوردن نیز می‌توان از سیر کوبیده تازه و نعنای داغ و پیازداغ نیز استفاده کرد...

اطلاعات
تره اسفناج

تره اسفناج

استان اردبیل در زمینه غذاهای سنتی و محلی نیز دارای شهرت است. مردم این استان به کیفیت خوراک اهمیت زیادی قایل هستند و از تمام انواع خوراکی‌های رایج در ایران در این خطه نیز استفاده می‌شود. برخی از خوراکی‌ها و غذاهای تهیه شده در این استان فقط خاص منطقه است که بسیار خوشمزه بوده و از جمله ج...

اطلاعات
آش میوه

آش میوه

آش میوه یکی از آش‌های مخصوص مناطق آذربایجان و به ویژه استان اردبیل است. این آش به دلیل داشتن انواع و اقسام میوه‌های خشک و برگه‌هایی چون: زردآلو، آلوی خورشی، آلبالو و آلو قیسی، سبک و شستشو دهنده دستگاه گوارش است. برای پختن آش میوه نیازی به سبزی نیست و ولی در صورت تمایل می‌توان به آن تره...

اطلاعات
لباس محلی اردبیل

لباس محلی اردب...

امروزه استفاده از لباس‌های محلی و سنتی در بسیاری از نقاط ایران از جمله استان اردبیل منسوخ شده و مردم از لباس‌های معمول شهرهای بزرگ استفاده می‌کنند ولی در برخی از مناطق این استان همچون منطقه مغان و ارسباران و در میان عشایر کوچ‌نشین و میان روستاییان، استفاده از لباس‌های محلی توسط مردان و ...

اطلاعات
سوتی پلو

سوتی پلو

مواد لازم برنج 2 پیمانه خیس کرده - شیر 3 پیمانه - کره 100 گرم - گوشت چرخ کرده 200 گرم - کشمش پلویی 2/1 پیمانه - خلال پسته و بادام 2 قاشق غذاخوری - پیاز 1 عدد - خرمای هسته گرفته 10 عدد - دارچین و زیره کمی - نمک و فلفل کمی روش پخت : برنج خیس کرده را از آب جدا کنید و با 3 پیمانه شیر د...

اطلاعات
زبان و گویش مردم اردبیل

زبان و گویش مر...

قبل از مهاجرت آریایى‏ها به ایران، زبان مردم اردبیل، زبانى بومى بوده است. پس از استقرار مادها در اردبیل، زبان اوستایى در این استان رایج مى‏گردد. در دوره هخامنشیان زبانى فارسى وارد این استان مى‏شود البته مردم این سرزمین زبان آذرى که آمیخته‏اى از زبان مادى و بومیان اردبیل بوده تا دوره اشک...

اطلاعات
ترشی گرما (ترشی قورمه)

ترشی گرما (ترش...

ترشی گُرما یا قورمه ترش متعلق به شهر اردبیل است و نوعی خورش است که با پلو سرو می‌شود. مواد اولیه: برای ۳ نفر پیازپیاز ۱عدد گوشت ۳۰۰گرم (خورشتی) آلوچه ۱۵عدد (خورشتی) لوبیا چشم بلبلی نصف پیمانه زعفران ۱قاشق غذاخوری (آبکرده و غلیظ) طرز تهیه: ابتدا در ظرفی مناسب پیاز را خرد ک...

اطلاعات
مشاهده تمامی آداب و رسوم
عسل و سرشیر

عسل و سرشیر

عسل و سرشیر معروفترین محصول و سوغاتی مناطق اطراف سبلان و اردبیل می‌باشد. کوهپایه‌های اطراف سبلان به علت تنوع گیاهی و ویژگی‌های اقلیمی استعداد فوق العاده ای برای تولید عسل دارد. عسل برای درمان بیماری‌های قلبی، گوارش، روده، اعصاب، کندی حافظه، کبد، کلیه و ... مفید می‌باشد. البته عسلی برا...

اطلاعات
حلوا سیاه ( قره حالوا )

حلوا سیاه ( قر...

شاید به جرات می‌توان گفت اردبیل شاید در سطح کشور تنها استانی باشد که بسیاری از سوغاتیها و نیز غذاهای سنتی آن نظیر "قره حالوا" حلوای سیاه چه به لحاظ پیدایش و چه به لحاظ پخت منحصر به فرد بوده و در هیچ جای کشور پخت آن مرسوم نبوده و به عنوان غذای سنتی اردبیل آوازه جهانی دارد.حلوای سیاه با د...

اطلاعات
گلیم بافی اردبیل

گلیم بافی اردب...

گلیم بافی از کهن‌ترین صنایع دستی شهرستان اردبیل است که دارای شهرت فراوان و اهمیت ویژه ای هستند و گلیم‌های ان در دنیا مشهور و علاقمندان و خواستاران داخلی و خارجی زیادی دارد. قدیمی‌ترین نمونه بدست آمده گلیم، مربوط به دوره اشکانیان است. تارهای گلیم از نخ پنبه ای پرتاب و پود آن از پشم‌های...

اطلاعات
مسند

مسند

مَسند، گلیمی است مختص منطقه نَمین و عنبران اردبیل و مانند انواع گلیم بر روی دار بافته می‌شود که در سطح جهانی نیز از معروفیت خاصی برخوردار است. کانون اصلی بافت مسند در استان اردبیل دهستان عنبران در بخش نمین شهرستان اردبیل است. می‌توان گفت نقشهای این گلیم از شیریکی پیچ اقتباس شده‌است و ...

اطلاعات
قالی

قالی

قالی بافی در استان اردبیل دارای سابقه طولانی است. قالی هایی با گره ترکی و طرح هائی چون هراتی، مشایخی، گلدانی، ظل السلطان و ترنجدار شیخ صفی در این منطقه بافته می‌شود. بی مناسبت نیست که به قالی معروف اردبیل که شهره خاص و عام است نیز اشاره ای داشته باشیم: این قالی مشهور از آن جهت قالی ا...

اطلاعات
جاجیم بافی اردبیل

جاجیم بافی ارد...

جاجیم بافی یکی از هنرهای اهالی استان اردبیل می‌باشد و جاجیم یکی از شاخص‌ترین محصولاتی است که توسط روستائیان استان اردبیل تولید می‌شود. بافت جاجیم در اکثر روستاها و مناطق عشایری اردبیل دارای سابقه دیرینه است و به علت وجود مواد اولیه در بین دامداران و عشایر تقریباً اغلب خانواده‌ها به این ...

اطلاعات
ملیله کاری

ملیله کاری

سیم و زر یا همان طلا و نقره جزو فلزات گرانبهایی هستند که از ابتدای تاریخ تا کنون به اشکال مختلف مورد توجه قرار گرفته و کاربردهای متنوعی را تجربه کرده است. در بین صنایع دستی زنده که رواج قابل توجهی دارند ملیله کاری رشته ای است که میزان اعتنا و اقبال عمومی به آن رضایت بخش و امیدوار کنند...

اطلاعات

آرامگاه شیخ امین الدین جبراییل

آرامگاه شیخ امین الدین جبراییل پدر شیخ صفی الدین اردبیلی نیای پادشاهان صفوی در دو کیلومتری شمال شهر اردبیل در روستای شیخ کلخوران در بخش مرکزی شهر اردبیل واقع گردیده است. این آبادی، مقبره سید امین الدین شیخ جبرائیل – پدر شیخ صفی الدین اردبیلی- در محوطه وسیعی معروف به باغ شیخ به شکل چهار گوش بنا نهاده شده است و دارای رواق، ایوان و بخش اندرونی در دوحجره کوچک در دو سوی جنوبی بنای درونی می‌باشد.
می باشد. درب ورودی اصلی بنا از سوی شمال شرقی است و در جلوی درب ورودی ، یک ایوان به عرض ۳۰/۲ و طول ۲۰/۴ متر قرار دارد و در وسط آن عبارات “الله”، “محمد”، “یا علی مدد”، ودر طرفین آن با کاشی‌های کوچک فیروزه ای رنگ بیت زیر نوشته شده است:
“هر کسی کو به ادب دست برین درننهد بی شک از پای درآید به یقین سر بنهد”
دورتا دور رواق کاشی کاری شده به طوری که هر قسمت با یک نوع کاشی و نقش جداگانه زینت یافته ودر سقف رواق، گچبری زیبایی به طرز مقرنس ترتیب داده نقاشی‌ها به رنگ‌های طلایی و قهوه ای و نارنجی سیر و نقش درختان، گلها و پرندگان مختلف بر روی آن دیده می‌شود.
گنبد این بقعه، دوپوش است که پوشش زیرین با کاسه کاری‌های و مقرنس‌های گچی بسیار زیبا مزین گشته و به شیوه دوران صفویه رنگ آمیزی و نقاشی شده این مقرنس کاری‌ها احتمالاً در زمان شاه عباس اول دوباره تعمیر شده است. دور تا دور داخل بقعه با کاشی‌های گوناگون کاشی کاری شده و در ارتفاع تقریبی ۸۰/۱ متر از کف بقعه در بالای قسمت کاشی کاری شده به خط زیبایی از گفتار مولا علی و قرآن مجید جملات وآیاتی نوشته اند. بالای این کتیبه‌ها تا نزدیک سقف، گچ کاری شده و نقاشی‌های زیبایی با رنگ‌های مختلف کشیده شده است. نمای خارجی بقعه درسوی مشرق بنا هم دارای سه درب و چهار پنجره و سه ایوان و طاق نمای کوچک است که کاملاً با نمای دیوار خارجی غربی بقعه قرینه است و روی دیوار، نام “الله”، “محمد” و “علی” باکاشی فیروزه ای رنگ نوشته شده است. ... ادامه مطلب
آرامگاه شیخ امین الدین جبراییل

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب