2 2 1

توضیحات

ویرایش
جواهرده رامسر مقصد بسیاری از گردشگران شمال کشور است. این روستا دارای طبیعتی مثال زدنی و آب و هوایی بی نظیر است. با وجود حجم بالای گردشگر در جواهرده، مردم این روستا همچنان سنت‌های بومی و محلی خود را حفظ کرده اند.
روستای جواهرده از توابع بخش مرکزی شهرستان رامسر در 25 کیلومتری جنوب غربی رامسر و 280 کیلومتری ساری قرار دارد.
این روستای کوهستانی و ییلاقی از شمال به کوه وژک، از غرب به کوه سرخ تله کش، از جنوب به کوه سه برارک رجه و از شرق و جنوب شرقی به روستاهای فلیدم و سلمل محدود می‌شود و از سطح دریا 2000 متر ارتفاع دارد.
آب و هوای این روستا معتدل است و زمستان‌های سرد و طولانی و تابستان‌هایی معتدل و مرطوب دارد. میانگین بارندگی سالانه آن 983 میلی‌متر گزارش شده است.
روستای جواهرده در گذشته جورده به معنی ”بالاده“ یا بنا بر روایتی دیگر زنی به نام جواهر، حاکم منطقه بوده است و نام روستا از نام او برگرفته شده است. یا شاید نام جواهرده از زیبایی فوق‌العاده طبیعت و معماری این روستا نشأت گرفته است.
روستای ییلاقی و کوهستانی جـواهرده، مـورد تـوجه ...مشاهده کامل متن جـلگه‌نشینان بوده است. خانه‌ها و محله‌های قدیمی، گورستان گبری، آثار مکشوف هزار ساله و بنای تاریخی مسجد آقا سعید (مربوط به 700 سال قبل)، مسجد حاجی میرزا و مسجد سکینه آبجی (مربوط به قرن هشتم) نشانه‌های تاریخی و قدمت دیرینه روستای جواهرده می‌باشند.
مردم روستای جواهرده، به زبان گـیلکی سـخن مـی‌گویند، مـسلمان و پـیرو مـذهب شیعه جعفری هستند.
جواهرده افزون بر گورهای گبری و میتراپرستان خود که پیشینه چندین هزاران ساله را به نمایش می‌گذارد، دارای اسناد تاریخی است که گاه در دست مردم و گاه در مراکز و داویر دولتی یافت می‌شود.
جواهرده از هر سو در میان کوه‌های سر به فلک کشیده خود، جنت عدنی است که از توفان بلا و خشکی در امان می‌ماند. چکادهای شرقی سوماموس با سرخ تله، سه براره رجه، واژک و ورگ چال سو، حفاظ طبیعی است هر روز بخار آب دریای کاسپین را به خود می‌پذیرد و در سرما و خنکای خود به مه و ترمه تبدیل می‌کند و بر سر چمن و سرخس و درخچه‌ها و دار و درخت‌ها می‌ریزد و همه جا را سبز می‌کند و گل‌های وحشی نرگس، گل گاوزبان و مانند آن را شبنم نما می‌سازد.
اقتصاد مردم جواهرده
درآمد اکثر مردم روستا، از فعالیت‌های زراعی، باغداری و دامداری تأمین می‌شود. گروهی از مردم در امور خدمات گردشگری و صنایع دستی اشتغال دارند.
زارعت روستای جواهر ده به صورت دیم است و گندم و جو محصول عمده آن است. شرایط مساعد اقلیمی موجب رونق باغداری روستا شده و میوه‌های فندق، سیب، گلابی، گردو، پرتغال و نارنگی در آن به عمل می‌آید.
پرورش گوسفند و گاو در روستا متداول است و انواع فرآورده‌های دامی در آن تولید می‌شود. پرورش طیور خانگی، زنبور عسل و تولید صنایع دستی نیز رواج دارد.
روستای کوهستانی جواهرده، بافت مسکونی متمرکزی دارد. چشم‌اندازهای جنگلی، کوچه‌های باریک و پیچ درپیچ، خانه‌های زیبای قدیمی و سقف‌های شیروانی، جذابیتی ویژه به آن بخشیده است.
تنگدره، محله سادات علوی، مک محله و جولاخیل، محلات قدیمی این روستا هستند. نام محلات از نام فامیل‌های مشهور ساکن در آن‌ها برگرفته شده است. بیشتر خانه‌های قدیمی در بخش مرکزی روستا قرار دارند و در دو طبقه با ایوان‌های کوچک ساخته شده‌اند.
اتاق‌های طبقه پایین معمولاً به عنوان انبار، محل طبخ غذا و محل سکونت زمستانی افراد خانوار استفاده می‌شوند، اتاق‌های طبقه بالا در تابستان‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
معماری خانه‌های جدید نیز مانند خانه‌های قدیمی است و در ساخت آن‌ها از مصالح آجر، سیمان، بلوک، تیرآهن و گچ استفاده شده است. سقف بیشتر خانه‌ها، شیروانی است و سقف برخی از خانه‌های قدیمی لت کوبی شده است.
در حاشیه روستا، خانه‌‌های ویلایی جدید ساکنین فصلی روستا احداث شده است.
برخی از جاذبه‌های طبیعی روستا عبارتند از:
جنگل‌های هیرکانی، که با گونه‌هایی از قبیل راش، ممرز، شاه بلوط، انواع شمشاد، مازون، آزاد، توسکا، ملچ و اقاقیا به جنگل‌های نایاب و ذخیره‌گاه تبدیل شده‌اند.
این جنگل‌های شگفت‌آور مناظر منحصر به فردی دارند و واجد اهمیت اکوتوریستی می‌باشند.
کوه‌های خش چال، وژک، سرخ تله کش، سه برارک وجه در اطراف روستا و کوه معروف سماموس، با چشم‌اندازهای بی‌نظیر، فضاهای مناسبی را برای کوهنوردی و ورزش‌های طبیعت گردی به وجود آورده‌اند.
داخل و پیرامون روستا شامل؛ شیخ خان، تاک سر، سلیمان، آب بن، کوه کین، آب علی و برتل، با حواشی بسیار زیبا، جلوۀ گردشگری ویژه‌ای به روستا بخشیده‌اند. مظهر چشمه آبعلی بعد از احداث جاده جواهرده بهسازی شده و مورد استفاده مداوم مردم قرار می‌‌گیرد.چشمه برتل در ارتفاعات کهبن یا سرخ تله کش، در غرب روستا قرار دارد و با چند چشمه پرآب دیگر، رودخانه سفید آبکش را تشکیل می‌دهند.
در مسیر این رودخانه در گذشته، چندین آسیاب آبی وجود داشته که امروزه تنها یکی از آن‌ها باقی مانده است. آبشارهای متعدد و زیبایی نیز، در مسیر این رودخانه به وجود آمده‌اند و جذابیت ویژه‌ای به مسیر آن بخشیده‌اند.
آثاری از دیوار سنگی قلعه وانمذی، در 6 کیلومتری شمال روستا به جا مانده است که هنوز مدارکی از تاریخ و دوره ساخت آن به دست نیامده است.
مجسمه شیرسنگی بزرگی بر روی تپه‌ای بلند، رو به روستای ”سلمل“ به جا مانده است.
مساجد حاجی میرزا و سکینه آبجی قدمتی ششصد ساله دارد. مسجد آقا سعید که بنای آن به 700 سال پیش مربوط می‌شود، سرستون‌ها، تیرها، سقف و منبرچوبی مشبک و بسیار زیبایی دارد.
بقعه امامزاده سید حسن در چاک دشت و بقعه امامزاده سید فاضل و سید فضل در زرواک از دیگر بناهای زیارتی منطقۀ جواهر ده می‌باشند.
گورستان گبری به دوره پیش از اسلام تعلق دارد و در فاصله 2 کیلومتری روستا و در دامنه کوه وژک، واقع شده است. گورستان سرخ قله که به دوره قبل از اسلام و گورستان قدیمی قبل و بعد از اسلام در لپاسر از دیگر آثار باستانی روستاست.
خانه‌های قدیمی میررضایی، لاریجانی و پروانه با معماری سنتی بسیار زیبا از آثار تاریخی و دیدنی روستای جواهرده محسوب می‌شوند.
مراسمات مردم جواهرده
مردم روستای جواهرده اعیاد مذهبی قربان، غدیر و فطر را گرامی می‌دارند. در ایام محرم و وفات و شهادت ائمه به سوگواری می‌‌پردازند. عید نوروز، چهارشنبه سوری، شب یلدا و سیزده بدر را با تشریفات خاصی برگزار می‌کنند.
مراسم محلی شیلان، پیربابو، جشن تیرماه سیزده شو و جشن مرتب کردن مسجد آدینه نیز در روستا برگزار می‌شود.
استفاده از موسیقی، رقص و آوازهای محلی مانند قاسم‌آبادی با همراهی سازهای لـَلِه وا و ساز دهنی در جشن‌ها و مراسم عروسی روستا رواج دارد.
پوشاک مردم جواهرده
پوشاک غالب افراد کهنسال روستا، لباس محلی است. مردان روستا شلوار، پیراهن، نیم تنه و کلاه می‌پوشند و زنان نیز، از دامن‌های بلند و پرچین، نیم تنه، پیراهن، پیژامه و روسری استفاده می‌کنند.
لباس‌های محلی زنان در طرح‌ها و رنگ‌های شاد تهیه می‌شوند.
صنایع دستی روستای جواهر ده شامل نمدمالی، آهنگری، مسگری، چادربافی، کوزه گری، چادرشب بافی، شولا، سفره، چوخا، جوراب پشمی، خراطی و سفالگری است.
انواع غذاهای محلی روستای جواهرده شامل میرزا قاسمی، ترش تره، کباب‌ترش، سیرواویج، بادمجان قلیه، کماج، شیرین تره، پلاسرتره، باقلاقاتق، گرماست، باقلی شور، نان‌ها و شیرینی‌های محلی است.
آثار تاریخی مردم جواهرده
آثار تاریخی چون مسجد آدینه که گویا در گذشته‌های دور معبد و آتشکده‌ای زرتشتی بوده‌است و نیز گورهای گبری که در منطقه پراکنده‌است از آثار تاریخی آن به شمار می‌آید.
هر چند مسجد آدینه در سال‌های اخیر در اثر برخورد آذرخشی به درخت زبان گنجشک کنار آن طعمه حریق شد، ولی مسجد کنونی گویا تمدن گذشته نیز است. در گذشته مراسم گل کاری دختران دوشیزه و جشن‌های همراه آن دیدنی بود و از همه مناطق گیلان برای شرکت در این جشن گرد می‌آمده‌اند.
اولین تاریخ بنای مسجد آدینه به حدود ۷۰۰ سال و توسط شخصی به نام «شل شریف» برمی گردد که نامبرده از بزرگان جواهرده بوده است و خاندان شل آقاخانی (پورمنصوری) از بازماندگان وی می‌باشند.
جواهرده دارای تقویم گالشی است. در این تقویم ماه‌های سال به ترتیب عبارت‌اند از: «اول ماه»، «مردال ماه»، «ده ماه»، «ورفه ماه»، «اسفندار ماه»، «نوروز ماه»، «کرچه ماه»، «ارکه ماه»، «تیرماه»، «سیه ماه»، «شرر ماه» و «امیرماه».
دسترسی: این روستا از طریق شهر رامسر قابل دسترسی و جاده‌ای آسفالت و مناسب دارد. این جاده یکی از زیباترین جاده‌های روستایی شمال کشور است.

منبع :
http://www.javaherde.ir
http://fa.wikipedia.org/
چشمه‌های آب گرم رامسر

چشمه‌های آب گر...

این چشمه‌‌ها چندین رشته را تشکیل مى‌دهند و به چشمه‌هاى گوگردى گازدار معروف هستند. این چشمه‌ها در نقاطى مانند جواهرده ، کتالم ، سادات محله و خود شهر رامسر قرار دارند. در حال حاضر از بیشتر این چشمه‌ها به صورتى ابتدایى ، به طور عمومى و یا خصوصى استفاده مى‌شود ، ولى مجموعهٔ هتل‌هاى رامسر ...

اطلاعات | نقشه
روستای جواهرده

روستای جواهرده

جواهرده رامسر مقصد بسیاری از گردشگران شمال کشور است. این روستا دارای طبیعتی مثال زدنی و آب و هوایی بی نظیر است. با وجود حجم بالای گردشگر در جواهرده، مردم این روستا همچنان سنت‌های بومی و محلی خود را حفظ کرده اند. روستای جواهرده از توابع بخش مرکزی شهرستان رامسر در 25 کیلومتری جنوب غربی ر...

اطلاعات | نقشه
قلعه مارکوه

قلعه مارکوه

قلعه مارکوه در جاده بین رامسر - تنکابن و در نزدیکی روستایی به همین نام قرار دارد و از بناهای دوره اسلامی به حساب می‌آید. این قلعه بی نظیر به دلیل ارتفاع و چشم انداز بی مانندی که به دریای خزر دارد، مزارع برنج، مرکبات و باغ‌های چای ، اشراف به تپه‌ها و ارتفاعات سرسبز البرز و روستاهای اطرا...

اطلاعات | نقشه
آبشار سیاسرت

آبشار سیاسرت

آبشار سیاسرت( سیاسورت )در 35 کیلومتری جنوب شهر رامسر در کنار جاده منتهی به منطقه جنت رودبار و سیصد متر پایین‌تر از جاده اصلی قرار دارد. جنت رودبار دهستانی بسیار زیبا و جذاب از توابع بخش مرکزی شهرستان رامسر در استان مازندران است و یکی از مهم‌ترین مناطق گردشگری رامسر محسوب می‌شود. یک...

اطلاعات | نقشه
جنت رودبار

جنت رودبار

جنت رودبار دهستانی بسیار زیبا از توابع بخش مرکزی شهرستان رامسر در استان مازندران است و یکی از مهم‌ترین مناطق گردشگری رامسر محسوب می‌شود. ییلاق‌های دهستان جنت رودبار مانند اکراسر، چاک، چرته، نمکدره، ایزکی و جیررود مناطقی بسیار زیبا و آب و هوای دلنشینی دارند. این منطقه آبشار‌های بسیار ...

اطلاعات | نقشه
جنگل دالخانی

جنگل دالخانی

دالخانی نام روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان رامسر است و در 30 کیلومتری جنوب شرقی رامسر و در دهستان چهل‌شهید قرار دارد. نزدیک بودن جنگل‌های 600هزار متر مربعی رامسر به آن، باعث شده این جنگل‌ها به نام دالخانی شناخته شوند. جنگل دالخانی در مسیر رامسر به تنکابن قرار دارد و برای رسیدن به ...

اطلاعات | نقشه
سد مجیران

سد مجیران

این سد اولین سد مخزنی کشور از نوع خاکی با هسته ای آسفالتی می‌باشد که عملیات اجرایی آن در اسفند ماه سال هزار و سیصد و هشتاد و دو به پایان رسید . این سد پس از گذراندن برنامه زمان‌بندی سه‌ساله برای آبگیری با وجود بارندگی‌هایی که در غرب استان اتفاق افتاد به طور کامل آبگیری شد و هم‌اکنون سر...

اطلاعات | نقشه
تله کابین رامسر

تله کابین رامس...

این تله کابین در پنج کیومتری غرب رامسر و فاصله ده دقیقه ای از رامسر به سمت چابکسر واقع شده است که از مبدا ساحل تا فراز کوه ایلمیلی ادامه دارد و دارای محیطی هیجان انگیز می‌باشد که با توجه به وجود پیست کارتینگ ، مراکز خرید ، کافی شاپ و مراکز تفریحی، محیطی مفرح را برای بازدید کنندگان فراهم...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
جشنواره بهارنارنج

جشنواره بهارنا...

رامسر را عروس شهرهای ایران لقب داده‌اند و این شهر مرکز شهرستان رامسر است. شهرستان توریستی رامسر در دامنه‌های جنگل و کرانه‌های دریای مازندران در فضایی رویایی و سرسبز واقع شده و از قدیمی‌ترین و زیباترین نواحی شمال کشور و استان مازندران به شمار می‌رود. رامسر تلاقی زیبایی هاست ودر مرکز ثق...

اطلاعات
گل گاوزبان

گل گاوزبان

گاوزبان گیاهی است علفی و یکساله که ارتفاع ساقه آن تا ۶۰ سانتیمتر می‌رسد ساقه آن شیاردار و خاردار می‌باشد. برگ‌های این گیاه ساده و پوشیده از تارهای خشن است. گلهای آن به رنگ آبی، سفید و بنفش می‌باشد. معروف‌ترین اسم محلی این گیاه گل گاو زبان است. از نام‌های معروف دیگر محلی می‌توان از نا...

اطلاعات

بهشتی مه آلود بر فراز ابرها

روستار جواهر ده در فاصله ۲۷ کیلومتری رامسر در دهستان سخت‌سر و در ارتفاعات ۲۰۰۰ متری البرز، در دامنه کوه‌های مرتفع سماسوس و در میان مراتع و چمن زارها واقع شده است.
معروف‌ترین کوه‌های آن عبارت‌اند از سرخ تله (بخش شرقی قله سماموس) واژکٰ سه براره رژه (رجه). مرتفع‌ترین این قله‌ها، قله سرخ تله است. لپاسر ... ادامه مطلب
بهشتی مه آلود بر فراز ابرها

«جواهر ده» و قصه جواهرات آن

برای شاعر شدن راه دوری نباید رفت! تنها باید ٢٧ کیلومتر از رامسر برانی در پیچ و خم کوهستانی به ارتفاع ٢٠٠٠ متر از دامنه‌های البرز؛ حالا اگر سرت را از پنجره ماشین بیرون کنی، هوای تازه را می‌بلعی و تصویر اساطیری جنگل‌های انبوه «سخت سر» را شکار می‌کنی؛ دیگر قول می‌دهیم، هم عاشق شده‌اید، هم شاعر!
جاده‌ای ... ادامه مطلب
«جواهر ده» و قصه جواهرات آن

روستای جواهرده

جواهرده به گویش گیلکی جئوَر ده یکی از روستاهای شهرستان رامسر در استان مازندران است.
این روستا در فاصله ۲۷ کیلومتری رامسر در دهستان سخت‌سر و در ارتفاعات ۲۰۰۰ متری البرز قرار دارد. جمعیت روستای جواهرده بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ حدود ۹۸۰۰ نفر (۲۴۷۰ خانوار) است[۲]. البته این جمعیت هرگز در تمامی طول سال ... ادامه مطلب
روستای جواهرده

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب