توضیحات

ویرایش
روستای دوان از کهن‌ترین دهکده‌های ایران بوده که در جنوب غرب استان فارس و در ۹ کیلومتری شمال کازرون واقع شده‌است. و در دامنهٔ کوهی از رشته کوه‌های زاگرس به نام «کوه دوان» قرار دارد.
این روستا یکی از قطب‌های مهم گردشگری کشور است و ساختمان‌ها ، معماری و دیوار چینی باغ‌های این روستا قدمت دو هزار ساله دارد.
روستا دوان به ماسوله فارس نیز مشهور است اسوله نامیدن دوان هم از آن جهت است که این روستا در منطقه کوهستانی واقع شده و زمین‌های آن در دامنه تپه‌ها و به صورت پلکانی بنا شده است.
اما ویژگی عجیب دوان وجود گورستان‌های متعدد است که برخلاف عرف اکثریت قریب‌به اتفاق روستاهای ایران که تنها یک گورستان در ورودی و گاه در خروجی ده دارند، دوان چندین و چند گورستان دارد.
از لحاظ تقسیمات کشوری در بخش « مرکزی » قرار گرفته و جز دهستان « حومه » است. حد شمالی منطقه دوان از غرب به شرق، روستاهای نودان، تره دان و تنگ چوگان وسطی است.
حد غربی آن از شمال به جنوب، روستاهای تنگ چوگان سفلی، ...مشاهده کامل متن href="/tourstate/247/حاجی-آباد">حاجی آباد، سلطان آباد، امیر آباد، دریس،جامه بزرگی وشهر کازرون می‌باشد. محدوده جنوبی آن از شرق به غرب از کازرون تا روستای دیکانک می‌باشد.
بالاخره حد شرقی این منطقه از شمال به جنوب روستاهای پاپون، گرگدان، موردک و دیکانک است.
دوانیا به گویش محلی دوون – از زمان اردوان شاه وجود داشته که البته تا زمان جمشید جم اهالی آن متفرقه بودند و پس ازآن – به درخواست جمشید دور هم جمع می‌شوند و با هم زندگی میکنند تا اگر خدای ناخواسته دچار مشکلی شدند – با هم همکاری کنند .
برای همین – ابتدا بخشی به نام دشتک دوان وجود داشت که مردم در آن زندگی میکردند و کم کم به محل دیگری منتقل شدند.دوان از کهن‌ترین دهکده‌های ایران بوده که در جنوب غرب استان فارس واقع و به وسیله رشته کوه‌های البرز احاطه شده است.
همچنین ادعا شده که محلی به نام دوان در حدود ۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح به وجود آمده است و مدارکی دال بر این که تاریخ آن عهد به هخامنشیان باز می‌گردد، وجود دارد و در آنجا آتشکده ای هم هست.
در طول تاریخ این سرزمین، مردم ابتدا پیرو آیین زردشت بودند و در قرن هفتم میلادی، دوانی‌ها نیز مسلمان شدند.
این منطقه دارای ۱۳ طایفه بوده که همگی سال‌ها با صلح و صفا در کنار هم زندگی می‌کردند و در عین حال، هر یک دارای زمین کشاورزی بوده و اختلافی میان آنان وجود نداشت.
این طوایف همچنین دارای گورستان ویژه خود بوده و این به خاطر تمایل هر طایفه برای در یک جا به خاک سپرده شدن با سایر اعضای خانواده بوده است.
دوان یا به گویش محلی دوون، از زمان اردوان شاه وجود داشته که البته تا زمان جمشید جم اهالی آن متفرق بودند و پس از آن، به درخواست جمشید دور هم جمع می‌شوند و
با هم زندگی می‌کنند تا اگر خدای ناخواسته دچار مشکلی شدند، با هم همکاری
کنند.
برای همین، ابتدا بخشی به نام دشتک دوان وجود داشت که مردم در آن زندگی می‌کردند و کم کم به محل دیگری منتقل شدند. در حال حاضر، مکانی به نام مرآفتاب بازار وجود دارد که بازار بین المللی بوده و در قدیم، از بوشهر تا اسپانیا رفت و آمد از این منطقه صورت می‌گرفت.
در زمان پیش از پادشاهی شاپور حدود ۷۰۰ آب انبار داشت که تا امروز نیز وجود دارد و از این رو بعدها که پست روی کار می‌آید، ماموران پست بوشهر تا اصفهان کلاً دوانیها بودند.
اقتصاد روستای دوان همواره بر پایه کشاورزی و الگوهای متداول تولید اقتصادی سیستم فئودالی بوده است و این سیستم برای نخستین بار در ایران در آغاز قرن بیستم منسوخ شد و در نتیجه دوانی‌ها کشاورزان مستقلی شدند و تولیدات عمده آنها بعضاً انجیر، انگور و حبوبات بوده است.
در گذشته دسترسی به روستای دوان به سبب نبود راه‌های ارتباطی به سختی صورت می‌گرفت. مردم دوان نیز مانند سایر مناطق کشور دارای آداب و رسوم مختلفی بوده که این آداب و رسوم نیز در طول سال‌ها تحت تاثیر فرهنگ سایر مناطق قرار گرفته و اصالت خود را از دست داده است.
قلعهٔ دختر
در ارتفاعات بالای کوه‌های دوان واقع شده و به «قلعه دختر» معروف می‌باشد. این بنا بر روی یکی از ارتفاعات بلند رشته کوه‌های شمالی کازرون و مشرف به دشت وسیع این شهرستان واقع شده‌است.
بیان دقیق قدمت آن نیازمند حضور کارشناسان میراث‌فرهنگی و حفاری دقیق منطقه‌است، اما با در نظر گرفتن شواهد حداقلی که از مدفون شدن در خاک در امان مانده‌اند (مانند دیواره‌های دور قلعه، خورده سفال‌های درون آن، دیواره‌ها و نوع بناهای ساخته شده درون قلعه، ملات به کار رفته در بنا و...) می‌توان فرض اولیه را بر ساسانی بودن آن قرار داد. (بیان قدمت و کاربری دقیق این قلعه منوط به پژوهش و کاوش کارشناسان و متخصصین حوضهٔ میراث‌فرهنگی می‌باشد.) عدم توجه حفاظتی و علمی (نبود یا پایین بودن مطالعه پیرامون آن) بعلاوه کاوش‌های غیرمجاز منجر به وارد آمدن صدمات فراوانی به این قلعهٔ تاریخی شده‌است.
وجه تسمیه دختر جهت نامگذاری قلعه‌های دختر
یکی از نظریه‌هایی که پیرامون نامگذاری قلعه‌های دختر در ایران مطرح می‌شود، مربوط به دید فرهنگی ایرانیان به دخترهاست.
همانطور که می‌دانیم دختر در فرهنگ ایرانی به عنوان موجودی بکر و دست‌نیافتنی قلمداد می‌شود. قلعه و یا دژهایی را هم که بر روی کوه‌ها و یا تپه‌ها بنا شده و دسترسی به آنها به هر نحو با مشکل امکانپذیر بوده به نام قلعهٔ دختر نامگذاری می‌شده است.
نظریه‌های مختلف دیگری نیز پیرامون نامگذاری این اماکن به نام دختر وجود دارد که اگر فرصتی بود در بخشی دیگر به آنها نیز خواهم پرداخت.
از روستای دوان راه‌های متعددی جهت دسترسی به ارتفاعات بالای کوه‌های آن وجود دارد. یکی از این راه‌ها که در قسمت شرقی آن واقع شده‌است، مسیری مال رو است که از میان تاکستان‌های معروف این روستا عبور کرده و پس از طی مسیری حدوداً سه ساعته شما را به قلعهٔ زیبای دختر روستای دوان می‌رساند.
راه آسانتر جادهٔ ماشین روی است که در سمت شمال روستا تا نزدیکی قلعهٔ دختر دوان می‌رود.
آب و هوای دوان در بهترین حالت (بهار) خنک و خوش آب و هوا می‌باشد و یکی از بهترین فصل‌های گردشگری این روستا به شمار می‌آید و به طور کلی در تابستان گرم و در پاییز و زمستان نیز خنک و سرد می‌باشد و از نظر آب و هوایی چهار فصل می‌باشد
کشاورزی در دوان عمدتاً بشکل دیمی صورت می‌گیرد بدلیل کمی باران و زمین نامرغوب.
محصولات آن در دوره‌های پیشتر گندم، جو گاهی نخود و عدس بوده است. همچنین باغات انگور، گلابی، انار و انجیر در دوان بوفور موجود بوده است. در این روستا زیتون کاری انجام شده است و از نکات جالب می‌توان به وجود زیتون سیاه در این روستا اشاره کرد.

منبع :
http://www.bazneshaste.com/
http://www.asrekazeroon.ir/?p=7953
http://hamshahrionline.ir/details/118712
http://davan-village.mihanblog.com/post/40
http://davan.foruma.biz/
http://fa.wikipedia.org/
http://news.saramad.ir/fa/news/44226
پل دالکی ( پل مشیر )

پل دالکی ( پل ...

پل مشیر که از پل‌های بزرگ و زیبای ایران به شمار می‌رود، بر روی رودخانهٔ دالَکی در استان بوشهر ساخته شده است. در همه جای ایران و جهان در بارهٔ ساختمان‌های بزرگ و قدیمی حکایاتی نقل می‌شود که معمولاً آمیزه‌ای از حقیقت و افسانه است. در مورد پل مشیر حکایتی شنیدنی بر سر زبان‌هاست. اما با ...

اطلاعات | نقشه
دریاچه پریشان

دریاچه پریشان

درست در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون ، یکی از زیباترین و بزرگترین دریاچه‌های آب شیرین با مساحتی بالغ بر۴۳۰۰ هکتار و حوزه آبریز ۵/۲۶۶کیلومتر مربع ، به نام " دریاچه پریشان " قرار دارد. این دریاچه که به " دریاچه فامور " نیز مشهور است ، ارتفاع 820 متری از سطح دریا را دارا است. لازم به ...

اطلاعات | نقشه
شهر تاریخی بیشاپور

شهر تاریخی بیش...

در فاصله 23 کیلومتری شمال غربی کازرون ، در مجاورت رودخانه شاپور و در کنار جاده شاهی که پایتخت ساسانیان یعنی تیسفون را به تخت جمشید و تخت جمشید را به شوش متصل می‌ساخت ، شهر تاریخی بیشاپور ساخته شد که به جهت نزدیک بودن به سواحل جنوبی خلیج فارس برای ساسانیان بسیار با اهمیت بوده است . این...

اطلاعات | نقشه
روستای دوان

روستای دوان

روستای دوان از کهن‌ترین دهکده‌های ایران بوده که در جنوب غرب استان فارس و در ۹ کیلومتری شمال کازرون واقع شده‌است. و در دامنهٔ کوهی از رشته کوه‌های زاگرس به نام «کوه دوان» قرار دارد. این روستا یکی از قطب‌های مهم گردشگری کشور است و ساختمان‌ها ، معماری و دیوار چینی باغ‌های این روستا قدمت...

اطلاعات | نقشه
باغ نظر کازرون

باغ نظر کازرون

خواجه علی قلی خان افشار، در سال 1150 هجری قمری، در جنوب غربی شهر کازرون و به فاصله‌ی کمی از شهر، باغی احداث کرد که چون تاریخ آن با کلمه‌ی ((نظر)) مطابقت داشت، به ((باغ نظر)) موسوم و معروف گردید. این باغ یکی از جاذبه‌های دیدنی و نیز آثار تاریخی کازرون بشمار می‌آید . باغ نظر به واسطه‌ی ...

اطلاعات | نقشه
دشت برم کازرون

دشت برم کازرون

دشت برم و جنگل بلوط این دشت در 30کیلومتری شرق کازرون و در مسیر کازرون به شیراز واقع شده است. این منطقه جنگلی با ارتفاع متوسط از یک هزار و 500 متر تا دو هزار و 400 متر قسمتی از رشته کوه‌های زاگرس جنوب غربی بوده و یکی از بخشهای متراکم جنگلهای بلوط زاگرس را در خود جای داده است. دشت برم ...

اطلاعات | نقشه
آتشکده کازرون

آتشکده کازرون

آتشکده کازرون نام آتشکده‌ای در شهرستان کازرون است که در حدود ده کیلومتر قبل از ورود به کازرون ، سمت چپ جاده قدیمی شیراز در مدخل دشتی که از کازرون و از طریق جره به فراشبند می‌رود واقع شده است. یکی دیگر از آثار تاریخی به جا مانده از دوره ساسانیان است. کاربری احتمالی این بنا در زمان سا...

اطلاعات | نقشه
تنگ چوگان

تنگ چوگان

تنگ چوگان در 23 کیلومتری شهر کازرون و روبروی شهر باستانی بیشاپور واقع شده و رودخانه شاپور در جهت شمال شرقی به جنوب غربی از دل این تنگه می‌گذرد و چشمه زیبای ساسان در قسمتی از این تنگه فوران می‌کند. این چشمه در طول سالیان بسیار زیاد استمرار داشته و امروز نیز قسمتی از آب شرب شهرستان کازر...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
دولچه دوزی کازرون فارس

دولچه دوزی کاز...

واژه دلو ، عربی و به معنی آوند آب کشی و ظرفی است که بیشتر از پوست و گاهی فلز می‌سازند و با آن ، آب از چاه می‌کشند . این لغت به طور مقلوب و به صورت دول و به همین معنی استعمال می‌شود . در زبان فارسی ترکیب دولاب در متون نظم و نثر پارسی به کار رفته است . دولچه شکل مصغر همین واژه است که د...

اطلاعات

روستای دوان

روستای دوان واقع در استان فارس در 12 کیلومتری شمال شرقی کازرون قرار دارد و جزو شهرستان کازرون است. از لحاظ تقسیمات کشوری در بخش «مرکزی» قرار گرفته و جز دهستان «حومه» است.
روستای دوان به ماسوله فارس معروف است. ماسوله نامیدن دوان از آن جهت است که این روستا در منطقه کوهستانی واقع شده و زمین‌های آن در ... ادامه مطلب
روستای دوان

روستای دوان

روستای دوان گنجینه پنهان کازرونسفر به کازرون، سفر به قلب تاریخ است. جایی که میراث کهنه کشور پرده پرده مقابلتان جان می‌گیرد و شما را به روزگار تمدن‌های اولیه می‌برد...
روستای دوان در 12 کیلومتری شمال شرقی کازرون، اگرچه به اندازه دیگر مناطق این شهر شناخته شده نیست، اما فرصت خوبی را به شما می‌دهد تا گنجینه‌های ناشناخته ای از تاریخ ایران را ببینید. روستایی کوهستانی که طبیعت آن چیزی کم از تاریخ بلندش ندارد.
دوان را به نام ماسوله فارس می‌شناسند. کوهستانی بودن این روستا و شکل گیری خانه‌ها بر دامنه کوه، منظره ای شبیه آنچه در اورامان و ماسوله می‌بینید، به وجود آورده است.
اما ویژگی عجیب دوان وجود گورستان‌های متعددی است که گوشه گوشه آن را پر کرده اند. دوان یا به قول مردم محلی، «دوون» برخلاف عرف روستاهای ایران که تنها یک گورستان در ورودی یاخروجی شان دارند، چندین و چند گورستان دارد که عمر بعضی از آنها به صدها سال قبل می‌رسد.
اما علاوه بر وجود گورستان‌های متعدد، ته ستون‌های تاریخی و یک بنای احتمالا ساسانی در داخل روستا به چشم می‌خورد که وقتی آنها را کنار کتیبه‌هایی به خط کوفی و قلعهٔ دختر این روستا بگذارید، می‌توانید چهره روستا را با تاریخ ایران باستان پیوند دهید.
تقریبا در اکثر کتاب‌هایی که پیرامون جغرافیا و تاریخ کلی شهرستان کازرون منتشر شده نامی از این روستا آمده‌است.
دوان از قدیمی ترین دهکده‌های ایران است که به دلیل نزدیکی به شیراز، بهره زیادی از آثار تاریخی برده است. این روستا از زمان اردوان شاه وجود داشته که البته تا زمان جمشید جم اهالی آن متفرق بودند و پس از آن، به درخواست جمشید دور هم جمع شدند.
اگر گذارتان به دوان افتاد، می‌توانید سری به قلعه دختر این روستا بزنید که به نوعی پیشانی این روستا به شمار می‌رود و روی ارتفاعات کوه‌های دوان و مشرف به روستا قرار دارد؛ بنایی که کمتر در متون منتشر شده از آن نام برده شده و حتی علی رغم تمام شایستگی هایش از ثبت در فهرست آثار ملی ایران نیز باز مانده‌است.
شواهد موجود، عمر این قلعه را به دوره ساسانی نسبت می‌دهد. اما این فرض هنوز تایید نشده و نیاز به کارشناسی دقیق سازمان میراث فرهنگی دارد. از روستای دوان راه‌های متعددی برای دسترسی به ارتفاعات بالای کوه‌ها وجود دارد. یکی از این راه‌ها که در قسمت شرقی آن واقع شده‌و مسیری مال رو است که از میان تاکستان‌های معروف این روستا عبور کرده و پس از طی مسیری حدودا سه ساعته شما را به قلعهٔ زیبای دختر روستای دوان می‌رساند.
... ادامه مطلب
روستای دوان

کهن‌ترین دهکده ایران؛ماسوله فارس

روستای دوان در جنوب غربی استان فارس واقع شده و در دامنه کوهی به نام کوه دوان در رشته کوههای زاگرس قرار دارد. این روستا یکی از کهن‌ترین دهکده‌های ایران است دوان آب و هوای خنکی دارد و یکی از روستاهای خوش آب و هواست که گردشگرانی را به خود جذب می‌کند.
در این روستا باغ‌های انگور، گلابی ، انار و انجیر به وفور موجود است و زیتون سیاه نیز وجود دارد. قلعه دختر در ارتفاعات بالای کوههای دوان واقع شده است که راه‌های زیادی برای دسترسی به ارتفاعات بالای کوهها وجود دارد. یکی از این راهها مسیر مال رو است که در قسمت شرقی کوهها واقع شده است و باید از میان تاکستان‌های معروف روستا عبور کرد و در مسیری سه ساعته به قلعه دختر روستای دوان رسید. راه ماشین روی در سمت شمال روستاست که تا نزدیکی قلعه دختر دوان می‌رودّ ... ادامه مطلب
کهن‌ترین دهکده ایران؛ماسوله فارس

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب