آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : معتدل
شهرستان میاندورود در حقیقت یکی از تجلّی­گاههای تمدّنی در منطقة عمومی کهنسال شمال ایران است.
مازندران که در سوابق دیر پای تاریخنگاری این بخش از قارة کهن، علائم و مستنداتی کهن و باستانی دارد، در برخی از مناطق خود نیز از تاریخی غنی­‌تر و قدیمی­تر برخوردار است که میاندرود ، یکی از برجسته­ترین آنها است.
رجوع به منابع تاریخنگاری ...مشاهده کامل متن ایرانی همچون کتاب «کلیله و دمنه» و تاریخ نویسی یونانی همچون کتاب «تاریخ هرودوت» راهنمای عملی و مناسب ما به سوی گره گشایی و رازگشایی از سوابق دیرین جلگه آبرفتی مجاور دریای مازندران است که البّته دقت در متون کتبی همچون «مادها در سرزمین مارها» و یا «از فنیقیه تا طبرستان» بخوبی روشنگر جایگاه و نقش میاندورود، در این قطعه از ایران عزیز اسلامی است.
وجه تسمیة نام زیبای «میان دو رود» در حقیقت اشاره به موقعیت جغرافیایی کم نطیری دارد که این منطقه در آن واقع شده است.
میاندورود، میانِ دو رود «تجن» و «نکارود» قرار گرفته و درحقیقت و به لحاظ تقسیمات خداداد جغرافیایی، حّد فاصل آن با دو منطقة مجاورش، نه بیابان یا کوه یا جنگل، که دو رود مهم و مؤثر است.
از سوی دیگر انتخاب این نام و عنوان، نشان دهندة اهمّیتی است که مردم زحمتکش و پر همّت منطقه به جایگاه «آب» در فرایند حیات خویش می­دهند و قدر و قیمت آنرا در کنار هویت محیط پیرامونی خود، لحاظ می­کنند.
میاندورود به لحاظ نسبت خود با مفاهیم و مسائل سیاسی، در دوبازۀ زمانی قبل و پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، چهره و خاطراتی درخشان از خود به جای گذارده است.
برابر برخی از اسناد و کتب موجود، این منطقه از دیرباز جزء مناطق امن برای خاندان اهل بیت و شیعیان آنها به شمار می­رفته است. به گواهی تاریخ، بسیاری از شیعیانی که در دورانهای گذشته و بر اثر فشار حاکمان و سرداران ضد شیعه متواری می­گردیده ­اند، یکی از مناطق کاملاً امن خود را، این نقطه از دیار طبرستان می­دانسته­اند.
نگاهی به تعداد و عناوین اماکن متبرکه و امام زاده­های این منطقه، گواه صادقی بر این ادعا است.
علاوه بر این، سوابق مبارزاتی مردم این منطقه در دوران ستمشاهی نیز برگ زرین دیگری است که موجبات تحکیم شرایط انقلابی در این منطقه از ایران اسلامی را پدیدار ساخته است.
با پیروزی انقلاب نیز، ساکنان میاندورود همچون مردم دیگر مناطق کشور، سعی وافر خود را در جهت حمایت همه جانبه از انقلاب و نظام برخاسته از آن مبذول داشته و از جان و مال و عمر خویش در این زمینه بطور کامل مایه گذاشتند تا این نونهال نوپا را آبیاری سازند.
با وقوع و تحمیل جنگ عراق علیه ایران اسلامی، این از خودگذشتگی­ها و جانفشانیها وارد مرحلۀ نوینی شد و با اهدای تعداد 222 شهید گرانقدر ، 300 جانباز که طلایه دار استمرار حرکت شهیدان عزیز منطقه هستندو نیز 40 آزاده که موجبات سربلندی و افتخار مردم منطقه را فراهم ساخته­اند، سلحشوری و ایثارگری ساکنان این منطقه، چهرۀ جدید به سوابق مبارزاتی طولانی آنها بخشید.
از دیرباز مردم شریف منطقه میاندورود خواستار این بودند که این منطقه تبدیل به شهرستان شود که با عنایت ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران (دولت دهم) در سفری که آبان ماه سال 1389 به استان مازندران داشتند رسما 11 بهمن همان سال منطقه میاندورود با اختصاص دادن اولین فرماندار، چهره شهرستان را به خود گرفت.
مختصات جغرافیایی شهرستان میاندورود
1- به لحاظ جغرافیایی، میاندورود در میانة جاده مواصلاتی شهرستان ساری و شهرستان نکا قرار دارد و از این جهت موقعیت این منطقه را می­توان در شرق شهرستان ساری ودر غرب شهرستان نکا، عنوان نمود.
2- حدود اربعة میاندرود عبارتند از:
- شمالاً ، منتهی به ساحل دریای خزر در منطقة عمومی گهرباران (و در حقیقت هم مرز آبی با کشورهای CIS)
- جنوباً ، متصل به کوههای بلند و با ارزش البرز ایران و بخشهای چهاردانگه و کلیجارستاق شهرستان ساری
- شرقاً ، هم مرز با شهرستان نکا
- غرباً ، در مجاورت بخش مرکزی شهرستان ساری
3- این منطقه به عنوان جزئی از منطقة عمومی شمال ایران، در دلتای جلگه­ای آبرفتی قرار داشته و از شرایط اقلیمی معتدل میانة کوه و دریا، برخوردار می‌باشد.
مختّصات جمعیتی
جمعیت کلّی شهرستان میاندرود بر اساس آخرین یافته­های آماری، نزدیک به 56 هزار نفر بوده که پراکنش عمومی جغرافیایی آنها عبارتند از:
1-پراکنده در دو منطقة دشت و کوهستانی
2- تعداد 45 پارچه روستا
3- یک شهر
گرانیگاه اصلی جمعیتی میاندرود را سنین میان 14 تا 38 سال(در زنان و مردان) تشکیل می­دهند که نشانگر گرایش جمعیت شناختی این شهرستان به سوی سن فعالیتهای اجتماعی و اقتصادی است.
آب و هوا
شرایط آب و هوایی میاندرود به لحاظ سه مؤلفۀ نزدیکی به کوه، مجاورت جنگل و همسایگی با دریا، وضعیتی معتدل و مرطوب را داراست که اصلی­ترین وجه حاصل از آن، حاصلخیزی خاک و سلامت محصولات و فرآورده­های کشاورزی و دامی آن است.
وضعیت و ساختار موجود
وضعیت موجود و همچنین ساختار تقسیمات کشوری فعلی میاندرود به صورت دقیق شامل پارامترهای زیر است:
1- وسعت کلّی منطقه حدود 483 کیلومتر مربع است.
2- به لحاظ ساختاری، شاکلۀ وجودی منطقه عبارتند از:
2-1- یک شهر به نام سورک
2-2- دو بخش مرکزی و گهرباران
2-3- تعداد 45 پارچه روستا
کشاورزی
در سطح بیش از 40 هزار هکتار از اراضی میاندرود کشت و زرع جریان دارد.
این اراضی عموماً با دو کشت سالانه و بعضاً حتّی با سه کشت در سال مورد بهره­برداری قرار می­گیرند.
محصولات عمده و مطرح این بخش عبارتند از: توتون – گندم – جو – برنج – لوبیای روغنی – کلزا – صیفی جات و ...
حدود 20 هزار هکتار از اراضی میاندرود نیز به باغاتی اختصاص دارند که به سبب هوای بارانی و معتدل منطقه­ای، از باردهی و کیفیت مطلوبی برخوردار هستند. تنوع محصولات این باغها نیز نشانگر قابلیت­های اقلیمی شهرستان و تأثیر آن بر امور کشاورزی و باغداری است.
این تنوع از جمله عبارتند از: انار شکرین سورک – انواع نارنگی – انواع پرتقال – انواع نارنج – انواع سیب – لیمو – کیوی – انگور – توت فرنگی و...
گردشگری
وجود دریای سحرانگیز گهرباران و دامنه­های آرامش بخش و روح افزای کوههای البرز و نیز جنگل سرسبز و فرح انگیز میاندرود به همراه حدود 27 نقطۀ ثبت شدۀ گردشگری، از قابلیت­های فراوان این منطقه در توریسم است.
منبع :http://www.sh-sourak.ir/homepage.aspx
http://sourak.blogfa.com/
fmiandoroud.ir/page_content.php?pag
پناهگاه حیات وحش دشت ناز

پناهگاه حیات و...

این پناه‌گاه که در حدود ۵۵ هکتار وسعت دارد و در 29 کیلومتری شمال شرقى سارى با فضایى از جنگل‌هاى جلگه‌اى قرار گرفته است که در سال ۱۳۴۶ تحت حفاظت قرار گرفت، سپس طی مصوبه شماره ۶۳ مورخ ۱۳۵۴/۵/۲۱ به عنوان پناهگاه حیات وحش معرفی گردید. این منطقه بصورت لکه ای از اراضی جنگلی جلگه ای بازمانده ...

اطلاعات | نقشه
روستای سنه کوه

روستای سنه کوه

روستای «سنه کوه» در جنوب شهرستان میاندرود که از یکی از شهرستان‌های استان مازندران است قرار دارد.سنه کوه به معنی «سینه کوه» است. این روستای زیبا در دامنه تپه‌های پوشیده از درخت و چمنزارهای زیبا در کنار چشمه ای قدیمی در وسط روستا بنا شده است. قدمت آن به صدها سال پیش برمی گردد که آثار سف...

اطلاعات | نقشه