1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
نام قدیم : نه
شهرستان نهبندان جنوبی‌ترین شهر استان خراسان جنوبی است .
با توجه به موقعیت طبیعی و مجاورت با کویر ،شهرستان نهبندان دردشتی نسبتاً وسیع واقع شده است .
از نظر ناهمواری این شهرستان در شمال شامل ارتفاعاتی است که قلل آن به ۲۵۰۰ متر می‌رسد کوه سرخ – کوه بیدمشک – کوه بوبک از جمله این ارتفاعات است .
زمانی که سیستان و قهستان به عنوان دو منطقه حاکم نشین مطرح ...مشاهده کامل متن بوده اند «نه» و «بندان» دو مرکز مهم حکومتی بر شمرده می‌شده اند که برای هر کدام نایب الحکومه ای از سوی حاکم انتخاب می‌شده است.
در این میان «نه» بزرگتر و مهمتر از «بندان» بوده است و همچنین به دلیل تعدادی شهر با نام «نه» در سطح کشور برای معرفی این منطقه «نه» را به همراه «بندان» می‌گفته‌اند، بعدها با مرکزیت و توسعه «نه» این شهر «نهبندان» نام گرفته است.
در قبل از اسلام در منابع تاریخی اشاراتی که به پیشینه تاریخی نهبندان شده که بسیار محدود است.
یکی از منابع مستقل و کم نظیر راجع به ایران، تقریباً مربوط به زمان تولد مسیح است که به صورت یک سفرنامه تلخیص شده از ایزودور خاراکسی به دست آمده و بیشتر از لحاظ اطلاعات راجع به شرق ایران مورد توجه می‌باشد.
از اظهارات خاراکسی چنین استنباط می‌شود که نیه یا نه واقع در حاشیه شرق لوت در سمت جنوب شهر مهمی بوده است. منبع دوم که البته در دوران اسلامی تالیف شده، نزهه القلوب است اثر حمدالله ابن ابی بکر، وی نه را از اقلیم سوم بر می‌شمارد که آن را اردشیر بابکان مؤسس سلسله سامانیان که از 226 تا 241 ه.
ق پادشاهی کرد، ساخته است.
حمدالله مستوفی می‌گوید: چون اردشیر در مفازه شهر نه بساخت، شاپور بن اردشیر حاکم خراسان بود. از پدر آن شهر را در خواست کرد و او مضایقه نمود شاپور را غیرت آمد و آنجا (نیشابور) تجدید عمارت کرد و نه شاپور (نیشابور) نام نهاد.
غرافی نویسان قدیم عرب شهر «نه» یا« نیه » را از شهرهای سیستان شمرده اند
طبقه چیزی که در بخشی از کتاب تاریخ یعقوبی که مربوط به وقایع قرن دوم هجری است آمده جمعی دعوت هاشمیون را لبیک گفته و بر حکومت وقت شوریدند برای سرکوبی انقلابیون در منطقه سیستان، شهر نه محلی بود که برای استراحت و مرکز پشتیبانی مورد استفاده قرار گرفت.
این واقعه در سال 111 هجری قمری اتفاق افتاد.
ابن حوقل در قرن چهارم در کتاب (صوره الارض ) درباره مسافت‌های سیستان می‌نویسد: از سیستان به جزأ سه منزل و فاصله فره و قرنین دو منزل و فاصله نه و فره یک منزل بزرگ است و این دو به روی یکدیگر و در سمت بیابان اند« نه » را در گذشته به فاصله کمی در باختر دریاچه زره (نام ولایتی در سیستان ) در مرکز قهستان و بر لب کویر بزرگ دانسته اند.
یاقوت و حمد الله مستوفی و مقدسی نیز اسم نه را برده اند. توصیف مقدسی در قرن چهارم از «نه» چنین است: «نه» باروئی دارد که جامع در آن است ساختمان هایش از گل است و بیشتر آبشان از کاریزهاست.
در مورد وجه تسمیه نهبندان گفته می‌شود که نه یا نیه در فارسی به معنی شهر است و در گذشته بیشتر درتاریخ از این شهر به نام نه یا نیه یاد کرده اند و تماما از قرن هفتم به بعد نهبندان نامیده شده است .
در نهبندان کنونی اقوامی هستند که احتمالاً پیوند قومی آنها به اقوام قبل از تاریخ در این منطقه می‌رسد. در این ناحیه،کوهستانی به نام سند یا ( استند) وجود دارد و اقوامی به همین نام در آنجا زندگی می‌کنند.
در شرق دهسلم در کوه چاهرویی نمونه ای از این طایفه دیده می‌شوند که چادر نشین و گله دارند اما بلوچ نیستند و زبان بلوچی نمی‌دانند وبا براهویی هم هیچ آشنایی ندارند.
مردم این منطقه از پارتها و اقوام آریایی هستند که از زمانهای قبل از اسلام در این منطقه زندگی می‌کرده اند.
علاوه بر قوم پارس، از دیگر اقوام ساکن در منطقه بلوچ و عرب می‌باشند. اقوام بلوچ از عشایر کوچ نشین منطقه زابل می‌باشند که امروزه در نقاط مختلف این شهرستان سکونت دارند.
در منطقه ای به نام عربخانه که یکی از دهستانهای این شهرستان می‌باشد اقوام عرب زندگی می‌کنند. عربهای عربخانه از بازماندگان اعراب می‌باشند که جزو سپاهیان حازم بن خزیمه در سال 150 هجری قمری برای سرکوبی قیام مردم خراسان و سیستان به این منطقه آمده بودند.
اقلیم شهرستان نهبندان گرم و خشک میباشد .
کشاورزی در این شهرستان به علت بارندگی کم خیلی ضعیف می‌باشد و محصولات کشاورزی این شهرستان گندم ، جو ، پنبه می‌باشد .
مهم‌ترین هنردستی مردم این ناحیه، قالیچه بافی است. مردم منطقه با تولید‌قالیچه‌هایی با طرح‌های بلوچی، ترکمنی، و نقش‌های گلدانی، مددخانی و محلی، درآمد عمومی را افزایش می‌دهند و برخی از این صنایع به خارج صادر می‌شوند.
منبع:
http://m-hashemzehi.ir/about
http://nehbandan.skocr.ir/index.php?obj=Page&task=Show&code=12
http://www.skchto.ir/southern-khorasan/cities/nehbandan
http://sk-shora.ir/
http://nehbandan.sport-kj.ir/index4Email.php?obj=Page&task=Show&code=4
http://hashemzehe.blogfa.com/category/2
http://golshn12.blogfa.com/post/608
قلعه نهبندان

قلعه نهبندان

قلعه نهبندان از جمله آثار به جامانده تاریخى در خراسان جنوبى و در پنج کیلومتری شرق شهرستان نهبندان است که قدمت آن به دوران اشکانیان مى‏رسد و به گفته عده‏اى از صاحب‏نظران محل شهر باستانى «نِه» در آن جا بوده است. این بنا از چهار طرف به دشت‌های وسیع مشرف و این خود نشان اهمیت ویِژه آن است، ب...

اطلاعات | نقشه
آسیاب بادی نهبندان

آسیاب بادی نهب...

آسیاب بادی یا آسباد‌ها در روستای خوانشرف و در مجاورت شهر نهبندان در کنار آسباد‌های روستا‌های همند، رومه، میغان و چهارفرسخ از جمله آثار تاریخی زیبای ایران زمین نیز به شمار می‌آیند. یکی از ویژگی‌های آسباد‌های ایران این است که برخلاف آسیاب‌های اروپایی که محوری عمودی داشته اند اینها محوری...

اطلاعات | نقشه
کوه‌های مینیاتوری نهبندان

کوه‌های مینیات...

کوه‌های مینیاتوری در پنج کیلومتری غرب نهبندان قرار دارند ,این کوه‌ها دارای یک کیلومتر عرض و 25 کیلومتر طول دارند و از بهترین زیبایی‌های زمین‌شناسی در شرق ایران به شمار می‌روند. در ایران این نوع کوه‌ها فقط در شهرستان‌های چابهار و نهبندان وجود دارند که وجود این کوه‌های مینیاتوری در نهب...

اطلاعات | نقشه
قلعه شاهدژ

قلعه شاهدژ

قلعه شاهدژ در فاصله پنج کیلومتری شرق نهبندان و مشرف بر فراز کوهی منفرد به نام شاهدژ واقع شده است که از سطح زمینهای اطراف آن 300 متر بلندتر است قلعه شاهدژ در ارتفاع 1400 متری از سطح دریا در فضای وسیع قله کوهی منفرد که از اطراف به دشت‌های با و وسیع اشراف دارد ، قرار گرفته است این بنا در ...

اطلاعات | نقشه
روستای چاهدراز

روستای چاهدراز

روستای چاهدراز در استان خراسان جنوبی، شهرستان نهبندان بخش شوسف قرار گرفته و فاصله ان از شهر شوسف حدود 20 کیلومتر و فاصله ان از جاده اصلی حدود 8 کیلومتر است. در قسمت شمالی این روستا کوه‌های گنده گاو و دشت بندونک قرار گرفته و آن دریاچه نمک و بخش شرقی آن شوسف و روستای ذهاب و در جنوب هم ...

اطلاعات | نقشه
تالاب نمکزار کجی

تالاب نمکزار ک...

تالاب کجی نمکزار شوره ­زاری وسیع است که در 75 کیلومتری شمال شهر نهبندان واقع شده است. این منطقه به دلیل پایین بودن سطح ارتفاع آن نسبت به مناطق اطراف، محل تجمع زه ­آب منطقه شده و با توجه به این که شوری خاک آن نیز زیاد است به دریاچه نمکی تبدیل شده است. این تالاب از آنجایی که در تمام فص...

اطلاعات | نقشه
روستای ده سلم

روستای ده سلم

روستای ده سلم آخرین نقطه انسان نشین خراسان جنوبی است ، این روستا در جاده نهبندان به شهداد قرار دارد و شاخصه این روستا نخلستان‌های آن است که در کمتر جایی در خراسان جنوبی دیده می‌شود. دهسلم آخرین روستای حوزه استحفاظی نهبندان است که در مجاورت استان کرمان قرار دارد. ده سلم بدلیل نزدیکی ب...

اطلاعات | نقشه
سد شوسف

سد شوسف

شوسف مرکز بخش شوسف شهرستان نهبندان است ، یکی از تفریحگاههای شوسف سد شوسف می‌باشد که درغرب شوسف ساخته شده است. این سد در فاصله 38 کیلومتری شمال شهرستان نهبندان واقع شده است . حجم مخزن سد در تراز نرمال 0.3826 و حجم مفید مخزن 0.23 میلیون مترمکعب می‌باشد. رودخانه هنگر که این سد بر روی آ...

اطلاعات | نقشه

کوه‌های نهبندان مریخی و مینیاتوری‌اند!

کوه‌های مریخی نهبندان که مانند مخروط‌های کله قندی است یک سلسله جبال بزرگ را به وجود آورده که به همین دلیل به آن کوه‌های مینیاتوری نیز می‌گویند.
کوه‌های مینیاتوری در پنج کیلومتری غرب نهبندان قرار دارند، این کوه‌ها دارای یک کیلومتر عرض و ۲۵ کیلومتر طول دارند و از بهترین زیبایی‌های زمین‌شناسی در شرق ... ادامه مطلب
کوه‌های نهبندان مریخی و مینیاتوری‌اند!

اطلاعات بیشتر...