5 1 2 6

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
نام قدیم : توس، سناباد
شهرستان مشهد در شمال شرقی استان خراسان قرار دارد
با توجه به وجود بارگاه ملکوتی حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا (ع) و سایر جاذبه‌های زیارتی و سیاحتی، شهر مشهد هر ساله ازبیش از 15 میلیون زائر پذیرایی می‌کند.
شهرستان مشهد در حوضه آبریز کشف رود و در انتهای جنوبی دشت رسوبی توس واقع است و دو رشته کوه هزار مسجد در شمال و بینالود ...مشاهده کامل متن در جنوب آن قرار دارد
رودخانه کشف رود در ۸ کیلومتری شمال این شهر از شمال غرب به سمت شرق جریان دارد.
شهرستان مشهد محدود است از شمال به جمهوری ترکمنستان و از شمال غربی به درگز و چناران و از غرب و جنوب به شهرستانهای نیشابور و فریمان و از شرق و جنوب شرقی با سرخس و تربت‏جام هم مرز است.
در نظام سلسله مراتب شهری ایران، مشهد در مرتبه دوم بعد از تهران قراردارد که به دلیل اعتبار فرامنطقه‏ای و عوامل مختلفی همچون قرارداشتن در مسیر راههای تجاری و ارتباطی کشورهای آسیای میانه و افغانستان، همواره جمعیت آن در حال افزایش است.
در مجموع شهر مشهد دارای آب و هوای متغیر، اما معتدل و متمایل به سرد و خشک است و از تابستانهای گرم و خشک و زمستانهای سرد و مرطوب برخوردار است.
بیشترین بخش دشت مشهد- نیشابور، جزء اقلیم سرد و خشک و قسمتی از دشت مشهدقوچان، نیم خشک و سرد و بخش کوچکی از بلندترین ارتفاعات رشته کوه‌های بینالود و هزار مسجد جزء اقلیم مرطوب سرد می‏باشد
رودخانه مهم آن کشف رود است که از شاخه‏های مهم آن رادکان، طرقبه، جاغرق، دهبار، زشک، گلستان و دولت آباد است.
منابع تأمین آب زیرزمینی دشت مشهد شامل چشمه، قنات، چاه‏عمیق و نیمه عمیق است.
مشهد با دارا بودن دشت حاصلخیز از جهت دامپروری و صنعت از اهمیت زیادی برخوردار است.
زراعت اصلی مردم مشهد گندم، جو، چغندر قند، پنبه، علوفه، جالیز صیفی جات، نخود آبی و دیم است
محصولات باغی مشهد سیب، گلابی، هلو، گوجه فرنگی، گیلاس، آلبالو است.
مراتع مشهد اکثراً ییلاقی است و مستعد داشتن گونه ‏های علوفه ‏ای، دارویی و صنعتی می‏باشد.
درختان موجود در جنگلها، زبان گنجشک، اقاقیا، افرا، بید، کاج، سرو خمره‏ای و سرو نقره‏ای‏ است. مشهد از نظر پرورش دام و طیور نیز اهمیت دارد.
پتو، روده، کرک، پسته، آلو، سیب قیسی، برگه زردآلو، زیره سبز، خربزه، گیلاس، انگور، کیک رضوی، فرش، زعفران، ظروف آلومینیوم، رب گوجه ‏فرنگی، فرش، میوه‏ جات خشک و تازه مهمترین صادرات مشهد است که به کشورهای اروپایی، ژاپن، کانادا، امارات متحده، کویت و دیگر کشورها صادر می‏شود.
از نظر تولید میوه مشهد یکی از شهرهای مهم ایران به شمار می‌‏آید و به دلیل وجود منابع معدنی مختلف و تمرکز مراکز تولیدی و صنایع خوراکی، نساجی، برق و الکترونیک، شیمیایی و دارویی، سلولزی و صنایع دیگر فلزی و غیر فلزی و صنایع دستی دارای اهمیت است
پر رونق‌ترین صنایع مشهد صنعت فرش بافی (قالیچه، گلیم)، شعربافی، نمدمالی، پوستین دوزی، سنگ تراشی، قلمزنی روی سنگ، سفالگری، سبد و حصیربافی، فرآورده‏های چوبی و فلزی، نقاشی روی چرم و بدلیجات است.
بیشتر مردم مشهد ایرانی و تعدادی نیز ترک و کرد و عرب هستند
زبان رسمی مردم این شهر فارسی و لهجه مشهدی است
۹۹% ساکنان مسلمان و غالباً پیرو مذهب شیعه جعفری می‏باشند و بقیه ساکنان پیروان ادیان و مذاهب دیگر هستند.
بیشترین درصد شاغلان در مشهد را بخش خدمات و صنعت تشکیل می‌دهد و درصد کمتری در بخش کشاورزی شاغل می‌باشند.
نخستین کسی که نام مشهد را در کتاب خود آورده، جغرافی‌دان سده‌ی چهارم، یعنی اصطخری است که در کتاب المسالک و الممالک خود، به‌صراحت، از حرم امام با عنوان مشهد نام برده و اشاره کرده است که مشهد علی بن موسی الرضا رضوان الله علیهما.. آن جا است؛ یعنی در چهار فرسنگی توس. پس از او، ابن حوقل است که در کتاب صورةالارض، چنین یاد می‌کند که مقبره‌ی علی بن موسی الرضا(ع) در خارج شهر نوغان، در دهکده‌ای به نام سناباد، در مشهدی نیکو بنیاد شده است.
در پی این دو، پژوهندگان دیگری نیز این نام را بر مرقد امام نهاده و از آن با همین عنوان یاد کرده‌اند.
در قرن پنجم، نیز این ابوالفضل بیهقی است که از این جا به عنوان مشهد علی بن موسی الرضا(ع) نام می‌برد.
در سده‌های پسین، استفاده از این اسم گسترش فزون‌تری می‌یابد و نام مشهد، چه با پسوند امام رضا(ع) یا مقدس یا رضوی و چه بدون آن، رواج می‌گیرد. پس از آن، اندک اندک نام سناباد در پرتو نام مشهد فراموش می‌شود و به جای سناباد توس، نام مشهد توس بر قلم‌ها جاری می‌گردد.
تردیدی نیست که پیدایش مشهد، و برآمدن آن از روستایی کوچک اما آباد، به نام سناباد، و بالیدن آن تا جایی که شهر تاریخی توس را به نسیان کشانید و کسان بسیاری را به این کانون جدید کوچانید، همه در پرتو وجود بابرکت امام رضا علیه السلام بوده است.

منبع:
http://tarikhsazan.blogfa.com/post-38.aspx
http://www.mashhadnet.net/
http://netmashhad.ir/
http://shahreiman.ir/MashadIntro.aspx

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

تور مشهد با قطار بخریم یا تور هوایی؟

مشهد در تمام روزهای سال یکی از پرطرفدارترین مقاصد داخلی برای سفر می باشد، به طوریکه روزانه میلیون ها زائر و مسافر به شیوه های مختلف وارد این شهر میشوند. سفر با خرید تور مشهد به دلایل مختلفی از قبیل تنوع در نوع تورها و برنامه ریزی مناسب و درستی که در آنها وجود دارد، به یکی از بهترین شیوه های سفر تبدیل شده است. حال سوال این است که در میان تورهای متنوع مشهد کدام گزینه ها را انتخاب کنیم؟ تور هوایی مشهد بخریم یا تور با قطار؟ سایت خرید تور رسپینا24، در ادامه به این سوالات پاسخ خواهد داد.

تور مشهد با قطار بخریم یا تور هوایی؟

تور هوایی مشهد

سفرهای هوایی همیشه به دلیل آرامش بیشتر و طی کردن مسافت های طولانی در مدت زمان بسیار کوتاه، از بیشترین تقاضا برخوردار می باشند. به همین دلیل بسیاری از تورهای مشهد به صورت هوایی ارائه می شوند. با توجه به کلاس پروازی و ایرلاینی که پرواز این تورها را ارائه می دهند، می توان آنها را در انواع گران و لوکس و ارزان تقسیم بندی کرد. با انتخاب این شیوه سفر و پس از اتمام فرآیند رزرو تور، در واقع بلیط پرواز و واچر هتل را با هم دریافت می کنید. به عنوان مثال، مدارکی از قبیل بلیط هواپیما تهران مشهد و واچر هتل مورد نظر را با خرید تورهای مشهد از تهران دریافت می کنید. علیرغم آسایش زیادی که در تورهای هوایی وجود دارد، بالا بودن قیمت یکی از مهم ترین موانع برای عدم خرید و رزرو آنها می باشد که البته با چند روش می توان خرید کاملا ارزانی داشت که عبارتند از:

تور مشهد با قطار بخریم یا تور هوایی؟

خرید تور چارتر مشهد

تورهای چارتری یکی از ارزان ترین تورهای مشهد می باشند که پرواز آنها چارتر بوده و از نظر قیمت نسبت به گزینه هایی که بلیط سیستمی ارائه می دهند در اغلب مواقع ارزان تر هستند. این گروه از تورها در برخی از مواقع ممکن است به صورت لحظه آخری و با قیمت های بسیار ارزان ارائه شوند که بهترین فرصت برای سفر ارزان به مشهد خواهد بود. البته محدودیت های تور چارتر مشهد را باید مد نظر داشته باشید! این تورها غیر قابل استرداد بوده و رزرو آنها برای کودکان گزینه مناسبی نیست، چون قیمت تور برای کودکان و بزرگسالان یکسان محاسبه میشود.

تور مشهد با هتل 3 ستاره

از دیگر مواردی که می توانند باعث شوند تور مشهد هوایی را با قیمت مناسب خریداری کنید، نوع هتلی می باشد که برای اقامت چند روزه تان انتخاب کرده اید. رزرو هتل مشهد که فاصله زیادی با حرم داشته و تعداد ستاره های کمتری نیز دارند، می تواند تاثیر بسیار زیادی بر قیمت تور داشته باشد. خوشبختانه تنوع در هتل های مشهد بسیار زیاد است و اغلب آنها دارای امکانات ایده آلی می باشند و این می تواند شرایط را برای تجربه سفرهای هوایی مناسب به این شهر فراهم کند.

تور مشهد سه روزه یا چهار روزه؟

مدت زمانی که برای حضور در مشهد در نظر میگیرید، ارتباط مستقیم با هزینه و قیمت آن دارد. این کاملا طبیعی است که هر چه مدت زمان سفرتان بیشتر باشد، قطعا هزینه بیشتری برای هتل پرداخت خواهد شد و در نهایت منجر به گران تر شدن قیمت تور خواهد شد.

تور مشهد ویژه نوروز یا پاییز؟

مشهد در برخی از روزهای سال به شدت شلوغ شده و این میلیون ها زائر و مسافر در آن حضور دارند. در این بازه های زمانی که اصطلاحا پیک سفر می باشد، قیمت تمام خدمات گردشگری با رشد زیادی مواجه میشود. به عنوان مثال، تور نوروزی مشهد یکی از گران ترین تورهای این شهر می باشد و در مقابل، تورهای مخصوص پاییز و زمستان آن در سطح پایین تری قرار دارند. علاوه براین، مناسبتهای مذهبی از قبیل محرم و اربعین و ولادت و شهادت امام رضا نیز بازه مناسب برای خرید تورهای ارزان مشهد نمی باشند، چون قیمت بلیط پرواز و هتل ها افزایش پیدا می کنند.

تور مشهد با قطار

از دیگر گزینه های بسیار پرطرفدار برای سفر به مشهد، تورهایی می باشد که با قطار ارائه می شوند. امنیت بسیار بالا و متناسب بودن شرایط داخل کوپه ها با شرایط جسمی افراد در گروه های سنی مختلف باعث میشود تا تور مشهد با قطار از استقبال زیادی برخوردار باشد. تنوع بسیار بالا در قطارهای منتهی به مشهد شرایط را برای انتخاب گزینه های مناسب و ارزان و گاهی لوکس فراهم می کند. به عنوان مثال، با خرید تور مشهد با قطار فدک که در مسیرهای تهران مشهد و سایر مسیرهای پرتردد قرار دارند، یکی از بهترین سفرها را تجربه خواهید کرد. علاوه براین، برای تجربه سفرهای ارزان می توان تورهایی را انتخاب کرد که با قطارهای 2 و 3 ستاره کوپه ای و سالنی رجا و سفیر ارائه می گردند. این قطارها همگی از شرایط ایده آلی برخوردار بوده و تنوع در نوع امکانات و قیمت در آنها بسیار زیاد می باشد.

در حالت کلی، میتوان گفت، تور هوایی مشهد هوایی برای افرادی مناسب است که آسایش و طی کردن مسافت طولانی سفر در بازه زمانی کوتاه برایشان در اولویت است. در مقابل، تورهای ریلی با قطار برای سفرهای خانوادگی مناسب است که می تواند تا حد زیادی شرایط را برای تجربه سفر ارزان فراهم کند.

خرید آنلاین تور مشهد

تفاوتی ندارد که تور هوایی میخرید یا ریلی و با قطار، در هر صورت با تنوع زیادی از تورها مواجه خواهید بود که هر یک از نظر قیمت، نوع هتل، مدت زمان و همچنین امکانات جانبی با هم متفاوتند. به همین دلیل بهتر است تور را آنلاین خریداری نمایید. با رزرو آنلاین تور مشهد از سامانه های جامع و معتبر از قبیل رسپینا24 می توانید گزینه های مختلف را در یک نگاه با هم مقایسه نمایید و بهترین و ارزان ترین تور را انتخاب و رزرو کنید.

تورهای ارائه شده توسط رسپینا24 دارای تنوع بالایی بوده و انواع تور هوایی، ریلی و زمینی با اتوبوس را شامل میشود و بر اساس خواسته مسافر تعداد روزهای سفر و همچنین نوع هتل قابل تنظیم می باشد. همچنین لازم به ذکر است که این مجموعه خدماتی از قبیل خرید بلیط هواپیما داخلی و خارجی، بلیط اتوبوس و قطار داخلی و خارجی، رزرو هتل و تور داخلی و خارجی را شامل شده و همگی از امکان استرداد آنلاین و پشتیبانی 24 ساعته برخوردار می باشند.

... ادامه مطلب
تور مشهد با قطار بخریم یا تور هوایی؟

تور مشهد هوایی و مزایای آن نسبت به سفر با قطار

تور مشهد هوایی نسبت به دیگر روش های سفر به مشهد مزایایی دارد که با مطالعه این مطلب آن را متوجه می شوید. به طور کلی تور مشهد از بهترین تورهای مسافرتی و زیارتی در کل ایران می باشد. بر طبق آمارهای به دست آمده، سالانه حدود 20 تا 30 میلیون نفر به مشهد عظیمت می کنند که تعداد بسیار زیادی از این گردشگران، سفر خود را به صورت هوایی انجام می دهد.

... ادامه مطلب
تور مشهد هوایی و مزایای آن نسبت به سفر با قطار

انواع بلیط قطار تهران مشهد

انواع بلیط قطار تهران مشهد

قطار، از محبوب‌ترین وسایل حمل و نقل است. مخصوصا اینکه مسافران در طی سفر می‌توانند در طول قطار قدم بزنند و از تماشای طبیعت بیرون هم لذت ببرند. یکی از پرطرفدارترین مسیرهای ریلی کشور، مسیر تهران به مشهد است که در ادامه درباره قطارهای آن توضیح می‌دهیم.

قطار تهران به مشهد

... ادامه مطلب
انواع بلیط قطار تهران مشهد

مشهد؛ پایتخت فرهنگی جهان اسلام

شهر مشهد به واسطه افتخار وجود بارگاه مطهر امام هشتم امام رضا (ع) در سال 88 به عنوان پایتخت معنوی ایران و در سال 2017 به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شده و هر ساله میزبان میلیون ها  مسافر از اقسا نقاط ایران و جهان است.

این شهر مرکز استان خراسان رضوی و در شمال غربی ایران واقع است که دارای 351 کیلومتر مربع مساحت و 4 بخش احمدیه، مرکزی، رضویه و طرقبه است. فاصله این شهر تا تهران حدود 923 بوده از آب و هوای معتدل متمایل به سرد و خشک برخوردار است که می توان بهترین زمان سفر به این شهر را فصل بهار و اوایل فصل پاییز معرفی کرد.

... ادامه مطلب
مشهد؛ پایتخت فرهنگی جهان اسلام

اطلاعات بیشتر...