آب و هوا

توضیحات

ویرایش
نام قدیم : جاگرم
شهرستان جاجرم در جنوب غربی استان خراسان شمالی قرار دارد
این شهرستان از شمال به بجنورد ، از شمال غرب به استان گلستان، از شرق به اسفراین،از جنوب شرق به سبزوار و از سمت غرب به استنان سمنان محدود می‏شود.
شهرستان ...مشاهده کامل متن جاجرم بر سر راه­های کاروانرو مورد توجه قرار داشته و از دوران پیش از تاریخ تا ادوار متاخر اسلامی به طور پیوسته نقش بارزی را در تکامل فرهنگی خطۀ خراسان ایفا کرده است.
وجود محوطه­‌های بزرگ از دوره ­های نوسنگی، مس- سنگی و عصر مفرغ از قبیل تپه پهلوان، حیدران و محوطه وسیع چَلو در پهنۀ شهرستان جاجرم آن را به یکی قدیمی­‌ترین استقرارگاه­‌های بشری در خراسان شمالی بدل کرده است.
پراکندگی زیاد محوطه­‌های باستانی مربوط به دوران اشکانی و ساسانی در این شهرستان، از شکوفایی این خطه در دوره تاریخی با بهره ­گیری از موقعیت مناسب آن بر سر راه ابریشم و معادلات سیاسی و تجاری آن دوران حکایت دارد.
بررسی گزارش­های مورخان و جغرافیدانان دوره اسلامی نیز نشان از رونق این منطقه در سراسر دورۀ اسلامی دارد. ضرب مسکوکات مختلف به ویژه سکه­‌های طلا در جاجرم طی دوره ایلخانی و ایجاد کاروانسراها و رباط­های مختلف در بخشهای مختلف آن، به بهترین وجه شکوفایی منطقه در سده ­های میانی اسلامی را بازگو می­کند.
این منطقه تا اواخر دوره قاجار اهمیت خود را حفظ نمود تا اینکه با ورود تجهیزات حمل و نقل مدرن، احداث راه­های ترانزیتی و در پی آن حذف شبکۀ راه­های قدیم و متروک ماندن راه­های کاروانرو و کاروانسراها به تدریج از اهمیت آن کاسته شد و به سرعت افول کرد.
شهرستان جاجرم در بررسیهای باستانشناسی صورت گرفته یکی ازمراکز شاخص حکومتی ایران زمین درطول ادوارگذشته بوده است این منطقه باستانی که دارای داده‌های باستانشناسی مهمی همچون محوطه‌های تاریخی پهلوان و حیدران با قدمتی دوازده هزارساله است و نیزبناهای مهمی همچون مسجدجامع جاجرم ، قلعه قدیم جاجرم، سردابه جاجرم ، و رباطهایی زیبا درمسیرجاده ابریشم همچون رباط قلی می‌باشد.
اهالی جاجرم ازطوایف مختلفی چون مقصودلی که ازطوایف گرایلی کالپوش هستندو درعهد آقامحمدشاه از آنجاکوچ کرده اند.
طایفه گنجه ای، طایفه عرب که ازعربهای عجم شاهرود و بسطامند، طایفه ازبک که ازخوارزم آمده اند طایفه شاکری که اصلا، بخارایی، طایفه فخرانی ، طایفه سادات حسینی معروف به شیخ الاسلام ، طایفه رمضانلوکه ازبزرگان گرایلی هستندکه درزمان نادرشاه ازکالپوش به آنجا کوچ کرده اند و نیز طایفه حاجیان و دهقانها می‌باشندکه با لهجه و آداب و رسوم و سنن خاص و متفاوت با دیگراستان می‌باشد.
درگذشته‌های دورجهانگردان و سفرنامه نویسان زیادی از شهرجاجرم عبور کرده و اقدام به نگارش سفرنامه‌های خودکرده اند
جاجرم معرب «جاگرم» می‌باشد که ظاهراً اسمی با مسما برای این شهر و منطقه در نسبت به نواحی شمالی‌تر آن که سرد سیرو کوهستانی است می‌باشد.
واقع شدن شهری با نام «گرمه» در نزدیکی جاجرم، موید این ادعاست. در گذشته به این منطقه «ارغیان» هم گفته می‌شده است.
جاجرم آب وهوایی گوناگون دارد,در قسمتهای شمالی معتدل کوهستانی ودشت‌های جنوبی آن قلمرو آب و هوای نیمه بیابانی با زمستانی ملایم وتابستانی گرم وخشک است.
اساس فعالیتهای اقتصادی شهرستان بر پایه کشاورزی ودامپروری بوده است که مهمترین محصولات کشاورزی این منطقه گندم، جو، پنبه،چغندرقند وصیفی جات می‌باشد.در سالهای اخیر پسته کاری که سابقه تاریخی در جاجرم دارد نیز دوباره احیا گردیده است.کارخانه تولید آلومینیوم جاجرم نیز از طرحهای عظیم ملی است که در این شهر واقع شده است وظرفیت تولید نهایی آن سالانه 280هزار تن می‌باشد.
زبان رایج در مرکز این شهرستان فارسی میانه است ولی در روستاهای این شهرستان به لهجه‌ها و زبان‌های مختلفی صحبت می‌کنند.
این شهرستان دارای تنوع قومیتی، فارس، کرد، ترک و آداب و رسوم و سنن خاص و متفاوت با دیگر مناطق استان خراسان شمالی است.
مهم‌ترین صنایع دستی این شهرستان‌قالی‌و قالیچه بافی است.

منبع:
http://www.nkhorasan.ir/Portal/Home/Default.aspx?CategoryID=42a6f2d5-b1d7-4da1-b4d4-f65bf75bfa59
http://www.jajarmcity.ir/homepage.aspx?site=DouranPortal&tabid=1&lang=fa-IR
http://nkchto.ir/?partid=2256
http://www.jajarmcity.ir/HomePage.aspx?TabID=4712&Site=DouranPortal&Lang=fa-IR
http://www.nkhorasan.ir/portal/Home/Default.aspx?CategoryID=42a6f2d5-b1d7-4da1-b4d4-f65bf75bfa59
http://www.rasekhoon.net/article/show-15966.aspx
مرقد علی ابن مهزیار

مرقد علی ابن م...

علی ابن مهزیار در سال ۱۸۰ هجری در دورق ( شادگان ) پا به عرصه وجود گذاشت و در سال ۲۵۴ هجری تقریبا در سن ۷۰ سالگی دار فانی را وداع گفت ودر محلی بنام خزعلیه (خرمکوشک) اهواز چشم از جهان فرو بست. کنیه ایشان ابوالحسن است، برخی معتقدند که وی اهل «هندیجان فارس» است.او در اهواز نشو و نما کرد و...

اطلاعات
مسجد جامع ایور

مسجد جامع ایور

مسجد جامع ایور در شهرستان جاجرم، بخش مرکزی، دهستان میاندشت روستای ایور واقع شده است. در کتیبه سنگی بنا بانی مسجد رحیم­بک و معمار آن قنبر علی آقا خراسانی ذکر شده است. مسجد جامع ایور مربوط به سده‌های متأخر دوران‌های تاریخی پس از اسلام - سدهٔ ۱۰ ه. ق است. مسجد با مصالح خشت و گل ساخته ش...

اطلاعات | نقشه
مسجد جامع جاجرم

مسجد جامع جاجر...

مسجد جامع جاجرم بنای مذهبی و زیباییست که در داخل شهر جاجرم و در فاصلة 200متری جنوب شرقی قلعة قدیم جاجرم واقع شده است .این بنا در جنوب شرقی تپه‌ی قلعه (نارین قلعه) واقع است. طبق گفته‌ها قدمت آن به اوایل اسلام و به روایتی 577هجری قمری بر می‌گردد . مسجد جامع جاجرم از نوع مساجد شبستانی ...

اطلاعات | نقشه
سرچشمه شوقان

سرچشمه شوقان

سرچشمه شوقان چشمه زیبا و معروفی است که با وسعت چهار هکتار در شهر شوقان در فاصله 5/1 کیلومتری از شمال غربی میدان امام خمینی این شهر قرار دارد شهر شوقان در فاصله 64کیلومتری شهر بجنورد مرکز استان خراسان شمالی قرار دارد این چشمه در مجاورت یک کوه واقع شده و آب آن از زیر چندین نقطه از شکا...

اطلاعات | نقشه
روستای طبر

روستای طبر

طبر از روستاهای خوش آب و هوایی است که در پنجاه و پنج کیلومتری بجنورد واقع است ، این روستا از توابع بخش جلگه شوقان شهرستان جاجرم در استان خراسان شمالی است. آثار تاریخی زیادی در این روستا وجود دارد که نشان از قدمت طولانی آن دارد. شغل اکثر ساکنان آن کشاورزی و دامداری است ، در این روستا ...

اطلاعات | نقشه
رباط قلی

رباط قلی

رباط قلی یکی از 11 کاروانسرا یا منزلگاهی است که در امتداد راه تاریخی جرجان به نیشابور - مشهد ساخته شده است. این بنا در پنج کیلومتری جنوب شرقی روستای قلی در بخش سنخواست از توابع شهرستان جاجرم واقع شده است. بیشتر رباط‌ها یا کاروانسراهای واقع در مسیر این راه باستانی در دوره ایلخانی و برا...

اطلاعات | نقشه
خانه شاه نشین خراشا

خانه شاه نشین ...

بنای معروف به «شاه نشین» یکی از آثار برجسته معماری اواخر دوره قاجار است که در روستای خُراشا، در جلگه سنخواست از توابع شهرستان جاجرم قرار گرفته است. این بنا در تاریخ ۲۸ اسفند سال 85 با شمارهٔ ثبت ۱۸۷۴۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. بر اساس کتیبه‌های موجود در بنای شاه نشین...

اطلاعات | نقشه

محوطه باستانی چلو سنخواست

در گورستان محوطه چلو ، مرده‌ها به پهلوی راست و به حالت خمیده(چمباتمه زده) دفن شده‌اند و هدایای تدفینی اغلب در بالای سر و کنار پاهای آنها چیده شده و در تمام گورهای کاوش شده یک ظرف آشپرخانه ای وجود دارد که در آن بقایای مواد غذایی به چشم می‌خورد.
نخستین بار است که یک گورستان مربوط به دوره فرهنگی مجموعه ... ادامه مطلب
محوطه باستانی چلو سنخواست

کلاه کرکی

کلاه کرکی را شاید بتوان یکی از گرمترین کلاه‌های دست بافت نامید که از مدتها قبل در رنگهای مختلف بافته می‌شد. این هنر از هنرهای دستی خاص و کهن شهرستانهای گرمه و جاجرم در استان خراسان شمالی است که ماده اولیه آن کرک بز بوده و به صورت کاملا خام و خود رنگ استفاده می‌شد. و بیشتر مورد استقبال روسها قرار گرفته ... ادامه مطلب
کلاه کرکی

مصطفی ملایی

مصطفی ملایی جمعه 20 آذر 94 - 12:51

استان خراسان جنوبی سومین استان پهناور ایران است که از نظر امنیتی و نظامی بالاترین امنیت را در کشور دارد. یک بار هم که شده امتحان کنید.

تولد یوزپلنگ تازه در پناهگاه وحش میاندشت

جدیدترین تصاویر دوربین‌های تله‌‌ای مستقر در پناهگاه حیات وحش میاندشت نشان می‌دهد یک مادر به همراه یک توله دیگر در این منطقه حضور دارند.
به گزارش مهر با بررسی دقیق تصاویر توسط تیم پایش انجمن یوزپلنگ ایرانی مشخص شد یوز ماده‌ای که سال ۱۳۹۱ به همراه سه توله در منطقه حضور داشته، باز هم زادآوری کرده و به همراه یک توله نر در تصاویر جدید مشخص است.
از سال ۱۳۹۲ تاکنون از این یوزپلنگ ماده هیچ تصویری ثبت نشده بود. این در حالی است که پناهگاه حیات وحش میاندشت به طور مستمر از سال ۱۳۹۰ توسط دوربین‌های تله‌ای پایش می‌شود.
همه این‌ها یعنی این که در حال حاضر حداقل دو مادر در میاندشت حضور دارند که خودشان هم نسبت مادر و دختر با هم دارند. در نتیجه حداقل ۷ یوزپلنگ شامل ۲ مادر و ۴ توله و یک نر بالغ در پناهگاه حیات‌وحش میاندشت زندگی می‌کنند به همین دلیل این پناهگاه یکی از بهترین و مهمترین زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی در ایران است.
فاز دوم برنامه پایش جمعیت یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات‌وحش میاندشت با همکاری اداره کل محیط زیست استان خراسان شمالی و پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی از شهریور ماه سال جاری آغاز و تا اواخر آذرماه ادامه خواهد داشت.

منبع:http://www.mehrnews.com/
... ادامه مطلب
تولد یوزپلنگ تازه در پناهگاه وحش میاندشت

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره جاجرم

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید