1 2

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
نام قدیم : آردریکا
شهرستان اندیکا در حاشیه شرقی اسـتان خوزستان قرار دارد
اندیکا از شرق به شهرستان ایذه و از شمال غرب به شهرستان لالی و از جانب شمال به سر دشت دزفول و از طرف شمال و شمال شرق به استان چهارمحال و بختیاری از سوی جنوب و جنوب غرب به شهرستان مسجدسلیمان ...مشاهده کامل متن محدود شده است.
نـزدیکترین شهرستان به اندیکا از نـقطه صـفر مـرزی کـه “پل گدار لندر” می‌باشد تا مسجد سلیمان فاصله ای به طول ۲۵ کیلو متر دارد.
مردم ساکن شهرستان بختیاری بوده و به زبان و گویش شیرین بختیاری سخن می‌گویند.
بابااحمدی، قندعلی، موری، زراسوند، زلکی، کیارسی، شهنی، نصیر، حموله، للری، کتکی، بهداروند، گمار، مدملیل، عرب، منجزی، ململیل و الاسوند طوایف ساکن این
شهرستان هستند که تمامی این طوایف مسلمان و شیعه می‌باشند.
مردم شهرستان اندیکا به لحاظ بافت روستائی وعشایری از آداب ورسوم خاص خود پیروی می‌کنند. زندگی سنتی آنها براساس نظام اجتماعی ایلی و طیفه ای استوار است و بخاطر بافت طبیعی و جغرافیائی منطقه از شیوه معیشت دامداری و کشاورزی و کوچ روی تبعیت می‌کنند.
اندیکا از مناطق کوهستانی و دنباله کوههای بختیاری محسوب می‌شود که شامل مناطق مرتفع، دره‌های عمیق و دشتهای کوچک که شیب زمینهای آن به سوی جلگه خوزستان کشیده شده است.
اندیکا بهاری زود رس و سرسبز و پر طراوت دارد که از اوایل اسفند ماه آغاز می‌گردد و از اوایل خرداد ماه هوای بهاری به تدریج جای خود را به گرما می‌دهد.
قالی، قالیچه، چوقا، جاجیم، گلیم، سیاه چادر صنایع دستی و تولیدات این شهرستان هستند
مهمترین ارتفاعات آن عبارت اند از: کوه لَندر، چیتُک، شو، تلخدان، اُدیو، دلا، مُنار، فِچ، دِمه، تـاراز، لیله ، کینو….. مرتفع‌ترین آنها کینو با ارتفاع 3710 متر که آن را بام خوزستان نامیده اند. بلندترین قله این کوه ” بَرد مَه” نام دارد وجه تسمیه برد مَه (سنگ ماه) این است که قله آن حتی در شبهای تاریک و بدون مهتاب هم نورانی است.
پوشش گیاهی منطقه کوهستانی از درختان بلوط، بادام کوهی، کِلخُنگ، بَنه، ارزن، تَنگِس، زال زالک، مهلو، کیکُم(افرا)، چنار، کنار، تُتُم، انجیر، انار، انگور، گلابی، زیتون، گردو، توت، همچنین انواع قارچ، کَرفس، تره کوهی، چَویل، آوندول و پونه پوشیده است.
در فصل بهار انواع گلهای وحشی نظیر شقایق، لاله، سُنبل، گلایل وحشی، نرگس، بابونه و گیاهان دیگر طبیعت زیبای اندیکا را سبز پوش می‌کنند.چشمه ها، نهرها و رودخانه‌های فصلی زیادی در اندیکا جاری اند
برخی از آنها عبارتند از: رودخانه شور سر تنگ دولاب، باغ شهو، تنگ تینا، چشمه بی بی ترخون (بِهتَر خون)،بابا احمد، آب تنگ سرد لَلَر، آب کِدی کُتک، شط شیمبار، رودخانه شَلا، توف کما موری، رودخانه سوسن سرخاب و چشمه سربازان سوسن سرخاب، آب دره بابا زاهد اندیکا، تنگ شِلال، کریم آباد، دوراب
حیات وحش منطقه در خطر انقراض است اما هنوز حیوانات وحشی مانند خرس قهوه ای، پلنگ، گرگ، کفتار، روباه، شغال، گراز،خرگوش، خارپشت، راسو، بزکوهی و انواع پرندگانی چون کبک، تیهو, عقاب، کلاغ، کرکس، پرستو، گنجشک، بلدرچین وغیره دیده می‌شود.

اندیکا امروزی در دوران پهلوی دوم از اندکا به اندیکا تغییر نام یافت. لیارد سیاح انگلیسی در سفرنامه خود این منطقه را « اندکا » نوشته است.
بدلیل فقدان منابع به نظرمیرسد وجه تسمیه اندیکا«اندکا» یکی از واژگان : آگن کان، آنشان، اندی گا ه، اندژکاه ، احمد گاه ،وند گاه، بوده که بر اثر استعمال زیاد به صورت کنونی در آمده است.
این احتمال هم وجود دارد که این مکان از عیلامیان ، هخامنشیان تا صفویه در هر دوره نامی به خود گرفته باشد. گرچه ممکن است بعضی از این نامگذاریها از لحاظ تاریخی یا محتوائی راهی به حقیقت نداشته باشد اما، آنچه مسلم است سرزمین اندیکا بدون تردید قسمتی تفکیک ناشدنی از سر زمین آنزان یا آنشان است.
۱- اندکا : آگن کان( آهن + معدن ) با نگاهی به گذشته‌های دور به نظر می‌رسد اولین اثرها در اندیکا مربوط به زمان گبریان یا دوران اساطیرالا اولین است.در کاوشهای باستان شناسی آثار کهن مربوط به زندگی غار نشینی و دوران ماقبل تاریخ در این سرزمین کشف شده است.
بر اساس روایات شاهنامه هوشنگ پیشدادی فرزندش کیامرث پدیدآورده آهن است پیدایش آتش در ایران باستان را بدو منسوب است و او نخستین کسی بود که با زدن دو سنگ چخماخ به هم از آن جرقه ای حاصل کرد و بوته ای را به آتش کشید و با وجود ذخایر فسیلی شاید ابتدا در همی سرزمین آتش کشف شده است به نظر میرسد اولین کوره‌های ذوب آهن ایران در کوه دلا(۱) اندیکا است محل هایی به نام‌های (کل آهنگری) یا کوره آهنگری کوه دلا، تنگ ریم آهن شلا، کوره آهنگری کوه کل وریز جینائی کُمُفه، و محل‌های دیگری به نام پل خدا آفرید (نگین شیمبار) تونل افسانه ای دلا، نشان از تمدن کهن از دوران پیشدادیان دارد.
نکته جالب توجه این است که باستان شناسان اروپائی معتقدند اگر ایرانیان سنگ آهن را ذوب نمی‌کردند و از آن ادوات گوناگون نمی‌ساختند شاید تمدن صنعتی دنیا هزار سال عقب می‌افتاد، ایرنیان اولین ملتی هستند که سنگ آهن را شناختند و خوب می‌دانستن که آنچه در کوره گذاشته اند فلزی است که آب نمی‌شود و به جریان در نمی‌آید به همین جهت اسم آن را(آ- هن) یا (آ- گن) گذاشتند یعنی غیر قابل ذوب شدن یا چیزی که ذوب نمی‌شود ولی عاقبت آهن را نیز ذوب کردند و توانستند با آن انواع چیزها را بسازند.
در نتیجه به نظر می‌رسد ذوب سنگ آهن در کنار آتشگاه معبد بزرگ در کوه دلا سبب کشف اولیه آهن شده است در واقع” آگن+ کان، آگن+ کوه، اختصار واژه اندکا و به معنای”معدن آهن” است.
۲- اندکا، «آنشان»گریشمن مورخ نامدار فرانسوی می‌نویسد: پارسیان ابتدا در شمال غربی ایران در نزدیکی دریاچه ارومیه مستقر شدند و احتمالاً ۷۰۰ سال قبل از میلاد، در محوطه غربی جبال زاگرس و کوههای فرعی سلسله جبال بختیاری در شرق شوشتر ناحیه واقع در دو سوی کارون نزدیک انحنای بزرگ این بزرگ این رود پیش از آنکه بسوی جنوب برگردد مستقر شدند.
گریشمن معتقد است که پارسوماش(مسجدسلیمان) محل سکونت چیش پیش هخامنش است و قلعه بردی اندیکا اقامتگاه دائمی قوم پارس زادگاه اصلی کوروش هخامنشی در ایران است.
آثار باستانی و مکانهائی در دو سوی کارون، زیر سد شهید عباسپور با نامهای چم چیت- کوه شو- کلا شاه – کمبو جِریک- مرخـا لشکرگاه، محلهای به هم پیوسته و شاه راهی کوچ رو بین مسجد سلیمان اندیکا و ایذه در حاشیه رود خروشان کارون یادآور چیش پیش، کوروش اول و کمبوجیه اول است که به نظر میرسد اولین خواستگاه هخامنشیان بوده است.
۳- اندکا، اَن + دژگاه: صرف نظر از اینکه منطقه سوق الجیشی اندیکا توسط چندین کوه همانند دژی بزرگ و تسخیر ناپذیر احاطه گردیده است احتمال دارد به لحاظ وجود بیش از ده دژ یا قلعه به نامهای قلعه بردی- قلعه لیت، قلعه برون ، آب قلعه اولاد ،سرقلعه اولاد، قلعه مالو ، دژملکان یا قلعه اسد خان، قلعه اتابکان لر، قلعه زراس، قلعه سنغر« تلغر» قلعه خواجه موگونی، قلعه تنگ بت ها(دلا)، قلعه دیزه وِراز (دلا)، قلعه ارکی یا ارگ شلا، ابتدا ان + دژ گاه و سپس انکا نامیده شد.
۴-اندکا، احمد گاه: بعضی معتقدند که اندکا، احمد گاه است زیرا در اندکا پنج امامزاده به نام احمد وجود دارد، بابا احمد، سمال احمد، شیخ احمد، سید احمد، و احمد بلد، که این نام احتمالاً در دوران صفویه به این منطقه اطلاق شده است.
در آن دوران اعتقادات صاف و پاک کوچ نشینان به گونه ای بود که امام زاده‌ها را نه تنها زیارتگاه و عبادت گاه بلکه محل امن و نگهبانان اموال خود در موسوم کوچ می‌دانستند.
۵-اندکا، وندگاه: وندگاه به معنای بار انداز است یعنی محلی که کوچ روها برای مدتی کوتاه در آن مکان فرود می‌آمدند. در گذشته وندگاه یا اندکا را به دو قسمت بالا و پایین می‌خواندند،اندکا پایین را منطقه‌ی آبژدان و اندکا بالا را از سرتلیها تا حومه قلعه خواجه می‌گفتند احتمال دارد این نام را عشایر کوچ رویی که هنگام کوچ از دشت‌های جلگه‌ی خوزستان به طرف مناطق سردسیر بر می‌گشتند به این منطقه اطلاق کرده باشند زیرا کوچندگان در مسیر کوچ بعد از عبور از کارون ( گذرگاه لندر) باید از اولین کوه‌ها به نام لندر (تنگ دولاب) (گدار خانی) و کوه چیتک که از سخت‌ترین گذرگاهها بود باید می‌گذشتند تا به میان کوه یا صحرای وندگاه می‌رسیدند و باالعکس کوچ نشینان که در ایام باز گشت از ییلاق به قشلاق از کوه‌های صعب العبور دلا و منار پایین می‌آمدند واز صحرای اندیکا برای مدتی به عنوان اطراق گاه یا وندگاه (استراحتگاه)استفاده می‌کردند و یا در آنجا ساکن می‌شدند اطلاق کرده باشند.
همچنین این نواحی را میان کوه بختیاری، اندک آب به معنای کم آب ، تخت گاه به معنای مرکز حکومتی هم گفته اند.
منبع:
http://sardiyaroon.ir/post/2
http://farmandari-andika.blogfa.com/page/5
http://andika.loxblog.com/post/172
روستای سوسن سرخاب

روستای سوسن سر...

سوسن سرخاب روستایی از توابع شهرستان اندیکا میباشد که در ۹۰ کیلومتری جنوب شرقی قلعه خواجه و ۱۵۰ کیلومتری مسجد سلیمان قرار دارد. ارتفاع این روستا از سطح دریا ۶۰۰ متر است دارای آب و هوایی معتدل است. روستای سوسن سرخاب از طریق شهرهای قلعه خواجه، مسجد سلیمان و ایذه قابل دسترسی می‌باشد و ت...

اطلاعات | نقشه

آبشار کما

آبشار طوف کما در شمال روستای موری در منطقه بخش چلو شهرستان اندیکا واقع شده است. آبشار کما در دامنه‌های ارتفاعات تاراز و از کوهی به نام کما سرچشمه میگیرد.
این آبشار زیبا که از سه شاخه تشکیل شده حدود ۶۰ متر ارتفاع دارد و از طرف شمال به منطقه بازفت و روستای شرمک و از جنوب به دره موری و روستای سوسن منتهی ... ادامه مطلب
آبشار کما

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره اندیکا

بهرام رحمانی

بهرام رحمانی دوشنبه 9 فروردین 95 - 17:00

عالیه هست جای بکری می‌بیاشد

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید