آب و هوا

توضیحات

ویرایش
نام قدیم : طوف سفید
هفتکل از شهرستانهای استان خوزستان است
محور اهواز، هفتکل، باغملک، ایذه به شهر کرد، اصلی‌ترین محور ارتباطی استان خوزستان به استان‌های چهارمحال و بختیاری و اصفهان محسوب می‌شود
شمال هفتکل ...مشاهده کامل متن محدود به شهرستان مسجد سلیمان و ایذه و از سمت جنوب به شهرستان رامهرمز محدود می‌شود مرکز استان اهواز در شرق آن و سرزمین جانکی در غرب هفتکل واقع است.
هفتکل در سال ۱۳۰۶ خورشیدی با به نفت رسیدن چاه شمارهٔ یک در دشت طوف سفید، دومین شهر نفتی ایران لقب گرفت و نامش را هفتکل گذاشتند.
آب و هوای هفتکل گرم و نیمه مرطوب است
برخی به اشتباه نام این شهر را هفتگل می‌خوانند که درست نیست
ساکنان این شهر، اغلب بختیاری و قشقایی وازقبایل عربی مثل بنی نعامه، زبید، شرفاء ،رواشد یا راشدی،آل بوغلی،آل بوفتیله،کرمی بندانی،بنی سعید،عوفی،ضبه،محمدیه ولطفیه هستند
دشت طوف سفید صدها سال محل قشلاق بختیاری‌ها بود و در زمان حکومت صمصام‌السلطنه بختیاری، طایفهٔ لرکی از ایل قشقایی در دشت طوف سفید ساکن شده و به کار دامپروری مشغول شدند اما همواره از دست اشرار آسایش نداشتند؛ در یکی از این دستبردها، اشرار تعدادی از احشام گله داران را به سرقت برده و باعث ترس زنان و کودکان شدند.
سواران قشقایی به تعقیب سارقین پرداخته و هفت نفر از آنها را کشته و برای ایجاد ترس دیگر اشرار، بر بلندای تپه‌ای، هفت سنگ نشانده (کل) به بلندای قد انسان برافراشتند و از آن به بعد آن تپه و نواحی اطراف آنرا هفتاکل نام نهادند و به مرور زمان نام هفتاکل و هفت کل به جای طوف سفید به کار برده شد.
گندمکاری و جو کاری دیمی در این شهرستان رواج دارد.
دامداری در هفتگل از رونق قابل توجهی برخوردار است و مواد لبنی و مشتقات آن در داخل هفتگل به مصرف می‌رسد.
در هفتگل 50 مرغداری وجود دارد که در تأمین مواد پروتئینی استان نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند.
پوشش گیاهی منطقه معمولا استپهای کم پشت و دارای بوته‌های کَنگر، کتیرا، پونه، سیر کوهی، خارشتر و درختان انار، برهان، کنار و نخلهای پراکنده‌است.
پلنگ، مار، خرس، روباه، شغال، سوسمار، قوچ، گرگ، کفتار، گراز، بز کوهی، کبک، تیهو، لک لک و شاهین در منطقه یافت می‌شوند. ولی در گذشته جانورانی چون یوزپلنگ، و آهو نیز یافت می‌شد.
صنایع قالی بافی و فرش بافی در این شهرستان رونق دارد و گلیم هفتکل با نقش و نگار و رنگ‌های اصیل و گیاهی که در خلق آنها به کار گرفته شده، به کشور‌های خارج صادر می‌شود.
در این شهرستان کارخانه سیمان و گچ سپیدان بسیار فعال است و تولیدات آن به سراسر ایران صادر می‌شود.
در هفتکل 27 کوره آهک پزی دایر است که ضمن تأمین نیاز استان، به سراسر ایران تولیدا ت دیگرخود را صادر می‌کند.

منبع:
http://www.degar.ir/dan_city_haftgel.htm
http://haftkel.com
روستای شاه نشین

روستای شاه نشی...

شاه نشین یکی از روستاهای مُلک مکوند است که مابین هفتکل و باغملک و زیر سایه کوهساران آسماری ؛ همان جایی که نخجیر بزرگان و تک تیراندازان بختیاری است هر صبحگاه با صدای تیهو و کبک به آفتاب درود می‌فرستد و هر شامگاه نیز با صدای پای آب که از میان آبادی می‌گذرد به خواب می‌رود. شاه نشین یعنی ج...

اطلاعات | نقشه

نظر شما درباره هفتکل

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید