آب و هوا

توضیحات

ویرایش

بروکسل پایتخت بلژیک و مرکز جامعهٔ فرانسوی بلژیک و ناحیهٔ فلاندرز و مقر اصلی اتحادیهٔ اروپا است. کلمهٔ بروکسل از زبان هلندی قدیم از کلمهٔ «بروگسلاً یا» برکزله«به معنی»مرداب«یا خانه‌ای که یک اتاق در مرداب دارد، گرفته شده‌است.»بروکزله«به زبان فرانسوی» بروکسلسل تلفظ می‌شود.
در تلفظ بلژیکی فرانسوی گاهی»k«تلفظ نمی‌شود و»z«به»s تبدیل می‌شود. نام تمامی شهرهای دیگر درمنطقهٔ پایتخت بروکسل ریشهٔ هلندی دارد، به غیر ازEvere که ریشهٔ سلتیک دارد.
در منطقهٔ پایتخت بروکسل، دو زبان هلندی و فرانسه مرسوم است، هرچند زبان مادری اکثر مردم، فرانسوی است و استفادهٔ بیشتری دارد. تمامی موسسه‌های عمومی در بروکسل، دو زبانه هستند.
باید توجه داشت که به خاطر رشد شهر بروکسل، حومهٔ شهر که بیشتر هلندی زبان هستند، فرانسه زبان‌ها را تحت تأثیر قرار داده است. در برخی مناطق اکثریت با فرانسه زبان‌ها است که حتی به ٪ ۷۰ می‌رسد.
یکی از راه‌های فهمیدن اینکه در بروکسل یا فلاندرز هستید، اینست که به پایه چراغ راهنمایی نگاه کنید، آنها دربروکسل قرمز و سفید و در فلاندرز زرد و سیاه هستند.
بروکسل به خاطر فرهنگ سنتی و آداب محلی اش، یکی از سرزنده‌ترین مردم را در کشور دارد.
از مرکز قرون وسطایی بروکسل گرفته تا معبد سورئال قرن بیست و یکمی آن، همه و همه صحنه هایی خارق العاده را به توریست‌ها عرضه می‌دارند. بروکسل سال هاست که رابطه ای نزدیک با جنبش هنری سورئال و کمیک استریپ دارد.
موزه ها، رستوران ها، خیابان‌های سنگفرش شده و فضای پر جنب و جوش بروکسل، محیطی جالب را برای توریست‌ها فراهم کرده است.
بروکسل دانشگاه‌های متعددی دارد: دانشگاه آزاد بروکسل (ULB)، دانشگاه وریج بروکسل (VUB) دانشگاه سنت لوئیس (FUSL)، دانشگاه کاتولیک بروکسل (KUB) و آکادمی سلطنتی نظامی بلژیک (RMA)، پردیس دانشگاه کاتولیک لووین (UCL) در بروکسل واقع شده است و به این اسامی معروف است: «Louvain-en-Woluwe»یا «UCL-Brussels» و محل دانشکدهٔ پزشکی و داروسازی است.
کنسرواتوار کونینکیک بروکسل، مدرسهٔ هنرهای دراماتیک است که هنرمندان زیادی را تربیت می‌کند.
فرودگاه ملی بروکسل در نزدیکی منطقهٔ فلاندرز نشین زاونتام و فرودگاه جنوبی بروکسل در نزدیکی چارلروی در حدود ۸۰ کیلومتری بروکسل، قرار دارند. ایستگاههای قطار اصلی، بروکسل را به انگلستان و سایر شهرهای بزرگ اروپا، با خطوط ریلی پر سرعت، متصل می‌کنند.
متروی بروکسل از سال ۱۹۷۶ آغاز به کار کرده است. شبکهٔ اتوبوسرانی و تراموا نیز تمامی شهر را تحت پوشش قرار داده‌اند. لنگرگاه بروکسل نیز بر روی کانال ویل بروک در قسمت شمال غربی شهر قرار دارد.
بروکسل میزبان کنفرانس معروف سولوی در سال ۱۹۲۷ بود که فیزیکدانانی مانند آلبرت انیشتن، ماکس پلانک، ماری کوری، هنریک لورنتز، پل دیراک، لوئیس، دوک هفتم بروگلو، نیلز بوهر، اروین شرودینگر، ولفاگنگ پائولی و ورنر هیزنبرگ راجع به روشهای فیزیک جدید و نظریه کوانتوم صحبت کرده‌اند.

منبع:fa.wikipedia.org

اتومیوم

اتومیوم

اتومیوم یک بنای یادبود است که برای اکسپو ۵۸ (نمایشگاه جهانی ۱۹۵۸ بروکسل) ساخته شده است. این بنا توسط آندره واترکین به ارتفاع ۱۰۲ متر و متشکل از ۹ گوی از جنس فولاد ضد زنگ متصل به هم ساخته شده است. ساختار این بنا بر اساس ساختار بلور آهن و در مقیاس ۱۶۵ میلیارد بار بزرگ‌تر از اندازه واقعی...

اطلاعات | نقشه
گراند پلاس

گراند پلاس

قلب بروکسل گراند پلاس یا گروته مارکت نام دارد که گاه به آن مارکت پلاس هم می‌گویند. این مکان در حقیقت، نمادی است که شهر با آن شناخته می‌شود و تقریباً توریستی‌ترین بخش شهر به شمار می‌آید. دور تا دور این محل که به صورت یک میدان بزرگ است، مغازه‌های قدیمی و عمارت‌های باشکوهی قرار دارند. ا...

اطلاعات | نقشه
پارک لئوپارد

پارک لئوپارد

پارک لئوپارد یک پارک عمومی است که داخل میدان اروپا در بروکسل، در مجاورت پل هانری اسپاک، ساختمان پارلمان اروپا قرار دارد. این پارک 10 هکتاری در سال 1880 پس از مختل کردن پارک جانورشناسی سلطنتی به روی مردم گشوده شد. در طول سال‌های بعد، مدرسه ای در پارک تاسیس شد، اما ساخت و ساز مابقی ...

اطلاعات | نقشه
موزه هورتا

موزه هورتا

موزه هورتا یک موزه اختصاص داده شده به زندگی و کار معمار هنر نو ویکتور هورتا است،این موزه در خانه سابق هورتا قرار دارد.ویکتور هورتا ۱۱۰ ساختمان بسیار زیبا مانند هتل ساووی و هتل ون اییتولد را طراحی کرد و به خاطر دقتی که در اجرای جزئیات بسیار زیبای تمام ساختمان داشت مشهور است.در این ساختما...

اطلاعات | نقشه
موزه آلات موسیقی

موزه آلات موسی...

موزه آلات موسیقی در مرکز بروکسل قرار دارد.این موزه نشان دهنده تاریخ موسیقی بلژیک است و بیش از ۷۰۰۰ آلت موسیقی از تمام اعصار و نقاط جهان را در خود جای داده است. این موزه‌ی ۴ طبقه، مکانی برای تجربه و لمس موسیقی از نزدیک است. رستوران پشت بام این موزه به خاطر نمای پانورامایی که از شهر برو...

اطلاعات | نقشه

گلخانه سلطنتی لایکن

عمارتی با معماری «هنر نو» (Art Nouveau) با فضایی سرسبز و اعجاب‌انگیز که با رایحه خوش گل‌ها همراه است همه با هم در «گلخانه سلطنتی لایکن» (The Royal Greenhouses of Laeken) جمع شده‌اند.
این مجموعه زیبا در «قلعه سلطنتی لایکن» (Royal Castle of Laeken) در شمال بروکسل قرار دارد و تنها در یک دوره دو هفته‌ای ... ادامه مطلب
گلخانه سلطنتی لایکن

اینجا قلب اتحادیه‌ی اروپاست

وضعیت بسیاری از کشورهای اتحادیه‌ی اروپا مانند شهرهای شمال ایران است که به‌دلیل فراوانی آب و درنتیجه نزدیکی فاصله‌ی آن‌ها، گاهی مرز تفاوت فرهنگ و زبان، بسیار غیرشفاف می‌شود. بلژیک یکی از این‌گونه کشورهاست که درنتیجه، مردم آن، ازجمله در پایتخت، به دو زبان هلندی و فرانسوی تکلم می‌کنند؛ هرچند اکثریت با فرانسویان ... ادامه مطلب
اینجا قلب اتحادیه‌ی اروپاست

زیباترین میدان اروپا

میدان مرکزی شهر بروکسل با رأی مردم زیباترین میدان کشورهای عضو اتحادیه اروپا شد.
بروکسل مقر اصلی بیشتر نهادهای اتحادیه اروپا است. بروکسل به عنوان پایتخت بلژیک، ۱۴۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد در حالی‌که جمعیت منطقه کلانشهری آن بین ۲٬۱۰۰٬۰۰۰ تا ۲٬۷۰۰٬۰۰۰ نفر تخمین زده می‌شود.
بر اساس آرای مردم میدان مرکزی ... ادامه مطلب
زیباترین میدان اروپا

شهری چوبی تندیس گون اثر هنرمند بلژیکی

ارنه کویینز،هنرمندی بلژیکی ست که با مجسمه‌ها و ساختارهای منحصر بفردش از تخته‌های چوبی شناخته شده است. اینستالیشن‌های وی با انگیزه‌ی تحریک واکنش و تعامل در زندگی روزمره برای رهگذرانی که با این آثار مواجه می‌شوند، ساخته می‌گردد. ساخت این اینستالیشن شهری تندیس گون که در خیابان رو دو لووین در بروکسل قرار ... ادامه مطلب
شهری چوبی تندیس گون اثر هنرمند بلژیکی

امید رجبی پور کشایه

امید رجبی پور کشایه پنجشنبه 9 اردیبهشت 95 - 14:56

احسنت

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره بروکسل

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید