آب و هوا

توضیحات

ویرایش
نام قدیم : پیله‌سوار
شهرستان بیله سوار در شمال شرقی استان اردبیل در مشرق دشتِ مغان کنار مرز ایران و جمهوری آذربایجان ، قرار دارد
بیله سوار شامل بخشهای مرکزی ، قشلاقْ دشت ، چهاردهستان و دوشهر جعفرآباد و بیله سوار است
...مشاهده کامل متن href="/tourstate/87/بیله-سوار">بیله سوار از شمال به شهرستان پارس آباد، از مشرق به مرز ایران و جمهوری آذربایجان ، از جنوب به شهرستان گِرمی و از مغرب به شهرستانهای پارس آباد و گرمی محدود است .
مهمترین رود بیله سوار رودخانة موسمی بالهارود (یا بلغارچای ) به طول 168 کیلومتر است که از کوههای اوجارود در شهرستان گرمی سرچشمه می‌گیرد و پس از مشروب کردن زمینهای بیله سوار در جمهوری آذربایجان به دریاچة محمود چاله می‌ریزد.
پیله در زبان تاتی (و آذری کهن) که زبان بومی این منطقه بوده به معنی بزرگ است. شهر پیله‌سوار را امیری به نام پیله‌سوار (سوار بزرگ) ساخته است. در نزهةالقلوب حمدالله مستوفی درباره این شهر آمده است که آن را «امیری پیله‌سوار نام یعنی سوار بزرگ از امرای آل بویه ساخت و اکنون به‌قدر دیهی مانده است.
وجه تسمیه بیله سوار را مورخین به طور گوناگون بیان کرده اند و میتوان به این نکات اشاره کرد بیله سوار در اصل پیله سوار ابلسکان و پس از آن به بیله سوار معروف گردیده است.
نام روستاهای دیگری ازجمله پیله‌رود، پیله شهران و پیله‌گلین که هر سه از توابع اردبیل‌اند نیز با همین واژه ساخته شده است.
برخی معتقدند که بیله‌سوار را پیل‌سوار هم می‌نامیده‌اند که گویا نادرشاه افشار هنگام تاجگذاری در سال ۱۱۴۸ هجری قمری در اصلاندوز، مدتی با فیل‌هایش در این منطقه اتراق کرده‌است.
این شهر از نظر تاریخی شاهد رویدادهای زیادی بوده‌است. از جملهٔ این رویدادهای تاریخی می‌توان به حمله روس‌ها در زمان عباس‌میرزای قاجار و اشغال آذربایجان توسط قشون روس در جنگ جهانی اول و دوم اشاره کرد.
قدمت تاریخی این شهرستان را می‌توان در نمونه‌هایی از اشیا و آثار مکشوفه ‹تالیفات› بناها و عمارات قدیمی آن جستجو کرد و تحقیق در این راستا انسان را به سالهای قبل از اسلام سوق خواهد داد.
به گونه ای که پارینه آن را حتی به 2000 سال قبل رسانده‌اند. این شهر پیش از زمان اهل بویه نیز وجود داشته است نویسندگان تاریخی اعم از سیاحان ، مورخان و جغرافی نویسان ، در نوشته‌های خود هر یک به نوعی از بیله سوار یاد کرده و آنرا شهری کوچک پرنعمت پر برکت ، حاصلخیز و از همه مهمتر گندم خیز و دارای خاک مرغوب خوانده اند.
گویش مردم بیله سوار تلفیقی از ترکی آذری است.
شهرستان بیله سوار به دلیل وجود اکابر و اعاظم بسیار ، محلی مناسب برای بسط مبانی فرهنگی و رشد تعالی بدیع‌ترین افکار پیشرفته فرهنگی ، اجتماعی بوده است. در حال حاضر شهرستان بیله سوار یکی از شهرستانهای بزرگ توریستی استان محسوب می‌شود و تردد بیش از چندین توریست و کامیون از آن سوی مرز موقعیت خاصی در استان و حتی کشور دارا است.
گلیم بافی بیله سوار مشهور است و صادر می‌شود
گندم ، جو، پنبه ، کنجد، بنشن ، چغندرقند، سویا فرآورده‌های باغی منطقه است .
گوسفند و بز و فرآورده‌های دامی هم در منطقه تولید و پرورش داده می‌شود
شهر بیله سوار دارای بازارچه مرزی می‌باشد که اجناس خارجی بقیمت مناسب در آن بفروش می‌رسد.
منبع:
http://kh-bilesavar.blogfa.com/
http://bilesavarnews.com/
http://fa.wikipedia.org
http://nama61j.blogfa.com/post-17.aspx
محوطه باستانی شورگل

محوطه باستانی ...

شورگل روستایی است که در استان اردبیل، شهرستان بیله سوار، بخش قشلاق دشت، دهستان قشلاق جنوبی قرار دارد. محوطه باستانی شورگل در جنوب شرقی روستای شورگل قرار دارد. این کاروانسرا در محوطه ای به ابعاد 200×150 متر در روی تپه ای به ارتفاع سه متر از زمین‌های اطراف قرار گرفته است. ابعاد این کا...

اطلاعات | نقشه
بازارچه مرزی بیله سوار

بازارچه مرزی ب...

مناطق مرزی درعرصه داخلی و بین المللی از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند. با وجود اهمیت موضوع مرز و تاریخ طولانی مسافرت انسان مفهوم گردشگری مرزی تابه امروز ناشناخته مانده است. شهرستان بیله سوار با توجه به موقعیت جغرافیایی و واقع شدن درمنطقه مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و برخورداری از جا...

اطلاعات | نقشه
شهر کندویی روستای پتلقان

شهر کندویی روس...

شهرستان بیله سوار در 171 کیلو متری شمال شرق اردبیل در قسمت وسیعی از جلگه حاصلخیز مغان قرار دارد. ارتفاع متوسط آن از سطح دریا حدود 90متر است و آب و هوای آن در تابستان گرم و در سایر فصول سال معتدل است. شهر کندویی پتلقان در شهرستان بیله سوار در کنار روستای پتلقان در حدود 10 کیلومتری جنو...

اطلاعات | نقشه

کشف بقایای جانور عظیم الجثه باستانی نادر در بیله سوار‌

‌مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از کشف بقایای یک جانور عظیم الجثه باستانی نادر در منطقه فولادلو قویوسی از توابع بخش مرکزی شهرستان بیله سوار خبر داد.
‌به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه اردبیل، کریم حاجی زاده با اعلام این خبر، گفت: یکی از کارشناسان استانداری اردبیل ... ادامه مطلب
کشف بقایای جانور عظیم الجثه باستانی نادر در بیله سوار‌

اطلاعات بیشتر...