توضیحات

ویرایش
این بنا در روستای پیشتاب از توابع بخش هوراند در ارتفاع 3000 متری ساخته شده است و متعلق به دوره اورارتوها می‌باشد و تنها دارای یک ورودی بوده که مسیر آن دارای پله‌های سنگی است.
یکی از با ارزش‌ترین و جالب‌ترین آثار تاریخی بخش هوراند از توابع شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی، قلعه پشتاب (پیشتو، پشتو و پیشتاب هم نامیده‌شده) می‌باشد که یکی از دژهای کهن ایران است.
روستای پشتو در 12 کیلومتری غرب هوراند و 50 کیلومتری اهر و قلعه پشتو در یک کیلومتری شمال غربی آن واقع شده و آثاری از تمدنهای اشکانی و ساسانی و قرون میانه اسلامی در آن یافت شده است.
آثار به دست آمده از درون قلعه که سفالهای بدون نقش و نگار قدیمی است، نشان می‌دهد که این قلعه در اوایل ورود اسلام بر منطقه ارسباران و قره داغ ساخته شده است.
قلعه پشتو بر روی بلندترین کوه بین روستاهای پشتاب و کوجان به نام " هشته سر " به ارتفاع سه هزار متر بنا شده است و حصارهای آن بسیار مرتفع و صخره ای بوده و دور تا دورش را پرتگاههای عمیق احاطه کرده است.
تنها راه ورودی به قلعه معبری است از سمت شمال با 220 پله سنگی و در سه سمت دیگر آن پرتگاه‌های ...مشاهده کامل متن مخوفی دیده می‌شود که قلعه را نفوذ ناپذیر ساخته است.
از محل این دژ قلعه قهقهه و دره رود قره سو که از پای آن می‌گذرد، دیده می‌شود.
دژهای منطقه قره داغ ( ارسباران ) از یکدیگر قابل رویت هستند و احتمالاً این دژها در ادواری و از جمله دوره بابک خرمدین که به احتمال قوی در تصرف آنها بوده است، به واسطه علایم آتش‌های شبانه با همدیگر ارتباط پیدا می‌کردند.
در ساخت دیوارهای قلعه پشتو از سنگهای لاشه ای، ملات گل رس، ساروج و تعدادی آجر استفاده شده است.
از این قلعه که شبیه قلعه بابک و شاید همزمان با آن بوده است به هنگام نبرد با اعراب حاکم بر منطقه، استفاده نظامی می‌شده است.
این قلعه دارای آب انبار‌های متعددی است که بیشتر آنها در سمت شمال و درون صخره‌ها کنده کاری شده است.
قلعه پشتاب در زمان کاربری از امنیت بالایی برخوردار بوده چون به غیر از پلکان، صعود از دیگر نقاط قلعه امکان‌پذیر نیست.
موقعیت ممتاز جغرافیایی و آثار معماری باقی مانده در آن نشان از اهمیت در دوران کاربری‌اش دارد.
در مورد سفالینه‌های یافت شده در قلعه پشتو می‌توان گفت، پراکندگی سفالینه‌های هزاره اول قبل از میلاد در این قلعه کمتر از آثار دوران اشکانی و ساسانی و قرون میانه اسلامی است.
سفالینه‌های اشکانی و ساسانی این قلعه عمدتا دارای خمیره نخودی و قرمز و تزییناتی با کنده‌کاری هندسی است و سفالینه‌های قرون میانه اسلامی در دو نوع ساده و لعابدار با خمیرمایه مواد کانی است.
قلعه پشتو (پشتاب) از شمال به ارتفاعات محلی "یغیلی داغلار" می‌رسد و روستاهای " چین ناب" و "کوجان "در جنوب و غرب آن قرار گرفته اند. این قلعه در آذرماه سال 1387 در فهرست آثار ملی ثبت شد.
در اطراف این قلعه طبیعت بسیار زیبا و نابی رو میتوان مشاهده کرد جنگلهای پراکنده یا همون مئشه پارا گلها و گیاهان متعدد که طبیعت این منطقه رو دوچندان می‌کنند همچنین در دامنه قلعه حیوانات وحشی نیز زندگی میکنند بخصوص خرس قهوه ای ( آیی ) و هر از گاهی هم از دامنه کوه پایین آمده و سری به روستاها هم می‌زنند بخصوص روستای جابان !
در اطراف دامنه قلعه پشتاب درختان دارای میوه هم وجود دارند از این میوه‌ها میتوان به بیوک تیکان ( تمشک ) و فندق و ... اشاره کرد. جنگلهای اطراف قلعه محافظت شده می‌باشد.
از اهر تا شهر هوراند 55 کیلومتر راه است که از گردنه سامبران ( 20 کیلومتری اهر ) به سمت راست متمایل می‌شود. دو نقطه تا شهر هوراند، ایستگاهی مهم به حساب می‌آید.
یکی روستای بزرگ« مجیدآباد» است و دیگری کافه اینجار که ورودی جاده روستای اینجار و روستای کوجان و پشتو همان جاست و تمایل دره « علی آباد » به سمت شرق تا به رود « قره سو» بپیوندد.
اندکی بعد از مجیدآباد راه روستای « چیناب» به چشم می‌آید و بعد، راه خاکی بسیار پیر پیچ و خم و طولانی روستاهای « نیق»، « محمدآباد»، و « تازه کند» و البته راه قله « هشته سر».
این اسامی معرف بخش اعظم قابلیت‌های گردشگری در جنوب « هوراند» است. روستای چیناب، راهش آسفالت است و در ارتفاعات ضلع شرقی جاده اهر ـ هوراند واقع است. این روستا را که به سمت شمال و شمال شرق ترک می‌کنیم، به دره‌ی گسترده ای می‌رسیم که آثار تاریخی مهمی را آنجا نشانه است.
گورستان تاریخی قوبول دره سی و میدان هوشنگ شاه و تپه باستانی اژدهاداشی. در دامنه‌های شمالی همین دره، غارهای چیناب واقع است. اگرچه عمق کمی دارند اما زیبا هستند و در مقابل شان قارچ سنگی که هر مهمانی هوس عکس گرفتن با آن را می‌کند.
اگر پشت سر غار، به سمت شمال برویم، جنگل چیناب پیش روی ماست و به ستیغ رشته کوه که وارد شویم، چشم انداز عالی در شرق مان با زیبایی تمام جلوه گری می‌کند.
قلعه‌ی قهقهه از قلاع قره داغ که اکنون در محدوده سیاسی شهرستان مشگین شهر واقع است، به چشم می‌خورد و رود عظیم قره سو که به سوی ارس جاری است.
ادامه راه در خط الرأس کوه‌ها ما را به صخره‌ی بلند « فرهاد داشی» می‌رساند که صعب العبور است اما زیبا و فرود از آن ما را به قلعه‌ی پشتو می‌رساند. اما پشتو راه آسفالت ( تا نیمه ) از جاده اهر ـ هوراند دارد.
در نزدیکی قلعه چشمه ای وجود دارد که کنارش بنایی با عنوان کمپ گردشگری هم ایجاد شده است. از همین مسیر تا پای قلعه با خودرو می‌توان رفت و پای دره ای که به قله فرهاد داشی می‌رود.
در این دره روستای کوجان واقع است که درختان گردو و زغال دارد. این دره و پای قلعه، مکان مهمی برای ایجاد تأسیسات گردشگری است. در آن سوی قلعه‌ی پشتو و دامنه شرقی، روستای پشتو واقع است.
قلعه پشتو جزو آثار ملی است و متعلق به هزاره اول قبل از میلاد می‌باشد. آثاری از تمدنهای اشکانی و ساسانی و قرون میانه اسلامی نیز در آن محل پیدا شده است.
از سمت شمال قلعه پله هایی برای صعود وجود دارد. در واقع پای قلعه پشتو هم اکنون مهم‌ترین و شناخته شده‌ترین مکان گردشگری هوراند به حساب می‌آید.

منبع:
iranianmag.ir/content/1639677/article/5
http://horat.blogfa.com/
http://kh1353.blogfa.com/
www.mihannama.ir/item
آرامگاه شیخ شهاب‌الدین اهری - موزه ادب و عرفان اهر

آرامگاه شیخ شه...

شیخ شهاب‌الدین اهری از عارفان سدهٔ هفتم هجری است که آرامگاه وی در پارک شیخ شهاب‌الدین شهر اهر قرار گرفته‌است. پیشینهٔ این بنا که با شیوه اسلامی ساخته شده، به دورهٔ شاه عباس یکم صفوی می‌رسد؛ البته بعضی از بخش‌های تاریخی آن به پیش از این دوره و به‌طور عمده به دورهٔ ایلخانان مربوط می‌شو...

اطلاعات | نقشه
بازار اهر

بازار اهر

شهرستان اهر دارای بازار زیبایی است به طوریکه یکی از بهترین بازار‌های آذربایجان بعد از تبریز است . این بازار دارای تزئیناتی است که در بازار‌های شهر‌های دیگر کمتر دیده می‌شود . قسمت عمده آن ۲ طبقه و دارای راسته‌های مستقیم و دارای گنبد‌های تماما آجری است . پوشش سقف بازار به صورت کلمبو می...

اطلاعات | نقشه
آقداش

آقداش

در بالای کوههای جنوبی روستای بالان مرتعی زیبا و سرسبز قرار دارد این مرتع زیبا آقداش یا آغداش (Aqdash) نام دارد. نام دیگر آقداش توپخانه است در جنگهای روس-ایران توپخانه عباس میرزا در این محل مستقر شده بود به گفته اهالی ایل محمد خانلو توسط نیروهای ایل حاج علیلو، به فرماندهی امیر ارشد، د...

اطلاعات | نقشه
منطقه حفاظت شده یاری قاری

منطقه حفاظت شد...

یاری قاری نام منطقه کوهستانی با وسعت 71442 که در حوزه استحفاظی شهرستانهای اهر، سراب و هریس در شرق استان آذربایجان شرقی قرار دارد . متصل شدن منطقه حفاظت شده یاری قاری به منطقه شکارممنوع انزان و کوه سبلان در شرق، رشته کوههای بزقوش در جنوب و ارتباط اکولوژیکی آن با ذخیره گاه زیست کره ارسبا...

اطلاعات | نقشه
قله قوشاداغ

قله قوشاداغ

قوشاداغ از ارتفاعات مهم و قابل توجه ارسباران است که در شمال شهر هریس و غرب رشته کوه سبلان و جنوب غربى مشگین شهر قرار گرفته است. بلندترین قلهٔ آن در شمال هریس ۳۱۴۹ متر ارتفاع دارد. گردنهٔ معروف گؤیجه بئل که از زیباترین پدیده‌هاى طبیعى است، در محدودهٔ این کوهستان بر سر راه تبریز به اه...

اطلاعات | نقشه
تفرجگاه افیل شامی

تفرجگاه افیل ش...

در مسیر جاده اهر ـ مشگین شهر و در امتداد رود اهرچایی به سمت شرق مجموعه ای از جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی و طبیعی به مرکزیت افیل شامی و در فواصل دور و نزدیک به آن وجود دارند که می‌توان نام آن را سایت گردشگری افیل شامی نام نهاد. در این مسیر علاوه بر کناره‌های رودخانه اهرچایی و باغات ایجاد ...

اطلاعات | نقشه
شیورداغی

شیورداغی

فراتر از دشت اهر، ارتفاعات قره داغ با کوه‌های جنوبی شروع می‌شود و شیور با ارتفاع ۲۶۵۰ متری در ۲۰ کیلومتری شمال اهر در جهت شرقی ـ غربی کشیده شده است. شیور با دو قله‌ی همدوش افسانه ای از اهر پیداست و این کوه در واقع یک توده باتولیتی است. در یک سمتش روستای مزرعه و جوبند و حاج علی بیگ کند...

اطلاعات | نقشه
قلعه پشتاب یا قلعه پشتو

قلعه پشتاب یا ...

این بنا در روستای پیشتاب از توابع بخش هوراند در ارتفاع 3000 متری ساخته شده است و متعلق به دوره اورارتوها می‌باشد و تنها دارای یک ورودی بوده که مسیر آن دارای پله‌های سنگی است. یکی از با ارزش‌ترین و جالب‌ترین آثار تاریخی بخش هوراند از توابع شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی، قلعه پشتاب...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
خیتاب

خیتاب

فصل بهار به شرط بارندگی مناسب، طبیعت اطراف اورمیه پر می‌شود از سبزی‌های کوهی ییلاقات و تپه‌های اطراف اورمیه روزهای تعطیل مملو از جمعیتی است که برای چیدن سبزی‌های کوهی و گذران لحظاتی مفرح در دل طبیعت می‌آیند. از اواخر اسفندماه تا اواخر اردیبهشت و به شرط بارندگی مناسب، انوع سبزی‌های کوه...

اطلاعات
اَریشته

اَریشته

"اَریشته" نام یکی از غذاهای مختص به اهر است که اغلب مردم این غذا را دوست دارند و معمولا یکی از غذاهای رایج آذربایجان به خصوص اهر محسوب می‌شود. مواد تشکیل دهنده‌ی این غذا بسیار ساده و مقوی است. قدیمها برنج زیاد در آذربایجان مرسوم نبود و بیشتر غذای مردم رو آرد گندم تشکیل میداد، برای د...

اطلاعات
نان اهری

نان اهری

طرز تهیه نان اهری آرد۶۰۰گرم (۶و۱/۴پیمانه) روغن مایع۱۸۰گرم (۱و۱/۴پیمانه) ماست پر چرب۱۶۰گرم (۱پیمانه) نثار۲۸۰گرم(۳پیمانه ) تخم مرغ۲عدد زنجبیل۲ق س وانیل۱/۸ق س آمونیاک۱ق م یا (پکینگ پودر۱ ق م سرکه سفید۱ق چ) مواد رویه:زرده۱عدد روغن مایع۱ق س دوشاب(شیره ان...

اطلاعات
ورنی بافی

ورنی بافی

ورنی یا سوماک، دست بافته ای است که از لحاظ تکنیک بافت بین گلیم و قالی قرار می‌گیرد بدین صورت که مانند گلیم یا قالی بر روی دار عمودی یا افقی بافته می‌شود و دارای پود ضخیم است و یکی از شاخص‌ترین رشته‌های صنایع دستی آذربایجان شرقی می‌باشد که در منطقه اهر و ارسباران به صورت وسیعی توسط زنان ...

اطلاعات
سماق

سماق

در دل طبیعت بکر و دست نخورده استان آذربایجان شرقی وجود کوه‌ها و جنگل‌های سربه فلک کشیده و رعنای ارسباران یکی از بی نظیرترین و با شکوهترین منابع رویشی و زیستگاه‌های انواع مختلف جانوری و گیاهی را به خود اختصاص داده است. به طوری که از وسعت کل 450 هزار کیلومتر مربع استان، بیش از 188 هزار ه...

اطلاعات

قلعه پشتو

«قلعه پشتو» با ارزش‌ترین آثار تاریخی شهرستان اهر
قلعه پشتو بر روی بلندترین کوه بین روستاهای پشتاب و کوجان به نام " هشته سر " ( هشت سر) به ارتفاع سه هزار متر بنا شده است و حصارهای آن بسیار مرتفع و صخره ای بوده و دور تا دورش را پرتگاههای عمیق احاطه کرده است.
این قلعه در نزدیکی دهی به همین نام از ... ادامه مطلب
قلعه پشتو

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب