توضیحات

ویرایش

پیرحاجات نام یکی از روستاهای شهرستان طبس است ، این روستا‌ی زیارتی -سیاحتی در صد کیلومتری شمال غربی این شهر قرار دارد .
این روستا به دلیل وجود مزار تاریخی پیر حاجات و ییلاقی بودن منطقه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
این روستا به علت واقع شدن در دامنه کوه «روضه» دارای آب و هوای مطبوع میباشد.
بنای بارگاه شیخ پیرحاجات از بناهای دوران سلجوقی است ونوع گنبد آن از نوع «گنبد نار» می‌باشد،تاریخ ساخت بنای پیرحاجات سال 601 هجری قمری است.
راجع به شخصیت خفته در زیر گنبد مدور و منور پیرحاجات (مرادی که حاجت روا می‌کند) اجماع و نظر واحدی وجود ندارد ، اما قدر مسلم این است که ایشان مسلمانی والا مقام واز پیروان مخلص ائمه اطهار بوده که لیاقت و قابلیت ساختن بارگاهی عظیم توسط دوست داران و مریدان خویش در حدود 800 سال پیش را داشته است .
مردم طبس بقعه پیرحاجات را به نام شیخ احمد ابن اسحاق وکیل امام حسن عسکری زیارت کرده و نذر ونیازهای نقدی خودرا درون ضریح آن والا مقام می‌ریزند و نذورات غیر نقدی خویش را به صورت قربانی و پختن حلیم بین زوار دیگر واهالی روستای پیرحاجات تقسیم می‌کنند.
در منابع تاریخ گفته شده است که نام پیرحاجات قبل از وفات شیخ احمدابن اسحاق «ایراوه» بوده است که مریدان ودوست داران شیخ از فرط عشق و علاقه ای که به او داشته اند به «پیرحاجات» یعنی پیری که حاجت‌های مردم را برآورده می‌سازد تغییر داده اند.
قلعه پیر حاجات ایکی از بناهای به جامانده از دوره قبل از اسلام است و در مرکز آبادی بر بلندای صخره‌ای کم ارتفاع ساخته شده و دیوارهای آن از سنگ، گل و حدود هفتاد متر عرض و هفتاد متر طول دارد.
در بعضی از قسمت‌ها به تناسب شیب تپه دو یا سه طبقه است، در این قلعه سقف‌ها مدور بوده و گچبری‌هایی به چشم می‌خورد که زیبایی این قلعه را دو چندان نموده است ،کسی که بخواهد به سمت پیرحاجات برود از فواصل دور دیده و شناسایی میشود.
در پیرحاجات آثاری از یک تمدن بسیار قدیمی در نزدیکی قلعه آن به چشم میخورد. بسیاری از افراد آثاری سفالی مانند کاسه لعاب دار و بدون لعاب و حتی ابزار فلزی از روی این تپه از زیر خاک در آورده اند.
این محل به شکل تپه ای است که در روی آن علف و بوته روئیده است نام این محل «دوبِ بِکَندا» میباشد .
موزه مردم شناسی پیرحاجات نیز شامل وسایل زندگی ؛آثار تاریخی و مکشوفات بدست آمده در تپه‌های باستانی روستا است و در معرض دید عموم قرار گرفته است .
قبرستانی قدیمی در حوالی قلعة پیرحاجات قرار دارد که گفته میشود که متعلق به گبرهاست که قبل از اسلام در پیرحاجات میزیسته اند.
در این روستا قبری خشتی و گلی منتسب به نام بی بی گوهر بوده است که مردم چایی و غلیفی (آرد،شیر،نمک،زردچوبه،روغن،کنجد،سیه دانه و مایع خمیر)درست میکردند و شبهای جمعه به مقبری این خانم میبردند.
شاه درب یا به اصطلاح مردمان روستا شادر، که همان دروازه‌ی ورودی پیرحاجات در زمانهای قدیم بوده است.( در زمانهای دور این مکان به همین علت بنا گردید تا یکتا پرستان از شر دشمنانشان در امان باشند تا بتوانند فرایض دینی خود را انجام دهند ) این مکان از سمت شمال تا شمال شرقی روستا امتداد دارد و در مسیر بند پیرحاجات قرار دارد.
منطقه شکار ممنوع پیرحاجات منطقه ای در این روستا است ، در این منطقه حیوانات مختلفی همچون کل و قوچ ؛ کبک ؛تیهو ؛ بلبل و پلنگ وجود دارد.
روستای پیر حاجات همچنان توانسته است سنتها و رسومات سنتی خود را حفظ کند و هنوز به شادابی قرنها قبل این مراسمات برگزار میگردد.
بی بی حور – جشن سده – عروسی‌های سنتی – مراسم نخل برداری روز عاشورا از رسومات روستا است .
محصولات معروف پیرحاجات آلو، گل نرگس، گوشت و نان محلی آن است که در نوع خود در اطراف طبس بی نظیر می‌باشد.

منبع:
http://gardeshgarangolshan.mihanblog.com/
http://pirhajat.blogfa.com/
http://tabasnews.ir/
http://harameyar.ir/
http://www.tabasenc.ir/

باغ گلشن

باغ گلشن

طبس یکی از شهرستانهایی است که در کنار کویر لوت قرار گرفته و به شهر معادن، معروف است اما در این شهر کویری که بزرگترین شهرستان خاورمیانه نامیده شده، باغی است که زیبایی خیره کننده آن در دل کویر ایران غیر قابل است. این باغ باشکوه که باغ گلشن نام دارد، باغی زیبا و تاریخی متعلق به دوره افشار...

اطلاعات | نقشه
چشمه مرتضی علی

چشمه مرتضی علی

چشمه آبگرم مرتضی علی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی در شهرستان طبس است. این چشمه در مسیر گردشگری روستای خرو و در فاصله 27 کیلومتری طبس واقع شده است. وجود این چشمه جوشان با 2 نوع آب گرم و سرد در کنار هم، در دل کویر ایران زمین جاذبه گردشگری بسیار زیبا و شگفت انگیزی ایجاد کرده است. پس از گ...

اطلاعات | نقشه
سد طاق شاه عباسی

سد طاق شاه عبا...

طاق شاه عباسی که به سد شاه عباسی نیز معروف است، از جاذبه‌های تاریخی می‌باشد که در روستای خرو و در فاصله 27 کیلومتری شهر طبس واقع شده است و بنایی است که شاید دیدنی‌ترین اثر تاریخی طبس به شمار بیاید. این بنا یکی از جاذبه‌های فراموش نشدنی است که چندین لقب تکرار نشدنی را همراه خود دارد و ...

اطلاعات | نقشه
سد کریت

سد کریت

در 56 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان طبس، در نزدیکی روستای کّریت و بر روی رودخانه کریت سد قدیمی به نام کّریت واقع شده است. از قرون گذشته سد قدیمی کریت با مخزنی با حجم بیش از یک میلیون متر مکعب وظیفه تأمین آب روستاهای پایین دست را بر عهده داشته است سد کریت طبس با ارتفاع ۶۰ متر مدت ۵۵۰ سال ...

اطلاعات | نقشه
روستای ازمیغان

روستای ازمیغان

در 48 کیلومتری شمال شرق طبس ، دهستان منتظریه روستای نمونه گردشگری ازمیغان واقع شده است. روستای ازمیغان تنها روستای ایرانی که در دل کویر شالی زار برنج دارد از سوی اداره میراث فرهنگی یزد به عنوان روستای نمونه گردشگری انتخاب شد. این روستادارای یک مزار که درآن سیدمحمدبن جعفرطیار (ع)به ...

اطلاعات | نقشه
کال جنی

کال جنی

در 35 کیلومتری شمال طبس و در اطراف روستای ازمیغان دره ای به نام کال جنی واقع شده است . کال به معنی دره و جنی به معنی دره جن‌ها گفته می‌شود. شاید در نگاه اول احساس کنیم که اینها نیز حاصل فرسایش طبیعت باشد اما با کمی کنکاش می‌یابیم که اینها ساخته دست بشر است. برای رفتن به این منطقه منح...

اطلاعات | نقشه
روستای حلوان

روستای حلوان

روستایی زیبا در حاشیه شرقی کویر به نام روستای حلوان واقع شده است که یکی از مناطق مهم گردشگری طبس است. یکی از جاذبه‌های مهم روستا وجود نخلستان و تولید خرمای بسیار مرغوب از آن به طوری که که واریته خرمای آن معروف است. جاذبه دیگر روستا بافت قدیمی روستا است که با قدم زدن در کوچه‌های قدیمی ...

اطلاعات | نقشه
دره کال سر در

دره کال سر در

دره "کال سر در" که در آن "چشمه آبگرم مرتضی علی" قرار دارد در کویر طبس و در روستای خرو قرار دارد و در نوع خود در منطقه بیابانی کم نظیر است و بسیار دیدنی و شگفت انگیز می‌باشد که در 27 کیلومتری طبس واقع شده است. چشمه مرتضی علی یکی از شگفتیهای این طبیعت بینظیر است و حتی عجیب‌تر این است که...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب